Barwny jest świat motyli!

Barwny jest świat motyli!Co dziesiąte zwierzę na ziemi to motyl. W Polsce występuje ok. 150 gatunków motyli dziennych i ponad 3 tys. gatunków ciem.

Dzieci mogą teraz poznać wybrane gatunki w książce „Barwny świat motyli”, którą wydały Lasy Państwowe. To pięknie ilustrowany atlas, autorstwa Katarzyny Bajerowicz, z krótkimi informacjami o każdym z 24 gatunków głównych, przedstawionych w książce. Na dołączonej płycie autorka ilustracji opowiada o motylach niezwykle ciekawe historie. W tle słychać dźwięki przyrody.

Motyle kojarzą się z delikatnością i ulotnością – pazie, rusałki – już same nazwy na to wskazują. Myślimy jednak wtedy o postaciach doskonałych tych owadów.

Inaczej sprawa wygląda z larwami, czyli gąsienicami, które zwykle są bardzo żarłoczne i z delikatnością mają niewiele wspólnego. W krótkim czasie muszą bowiem urosnąć, przepoczwarczyć się i zmienić w zupełnie inną postać, a do tego potrzeba energii. Poznacie więc w książce strzygonię choinówkę, czy barczatkę sosnówkę, których larwy są bardzo żarłoczne. Jedna gąsienica barczatki w ciągu życia zjada około 1000 igieł. Wystarczy więc ok. 150 gąsienic, by korona 100 letniej sosny została ogołocona.

Gąsienice rusałki admirała czy pokrzywnika ze smakiem zajadają parzące pokrzywy, dorosłe pokłonniki kamilla zaś gromadnie siadają na odchodach leśnych zwierząt, by czerpać z nich mikroelementy i wilgoć.

Są takie motyle, które udają sowy, i takie, które część swojego życia spędzają w mrowiskach.

Jak pisze we wstępie do książki Rafał Śniegocki – leśnik i pasjonat motyli – owady te skrywają przed najmłodszymi przyrodnikami wiele tajemnic: pachną, wydają odgłosy, smakują… nogami, a ich skrzydła złożone są z łusek, ułożonych jedna nad drugą, niczym dachówki na domach.

Jakże niezwykły i tajemniczy jest zresztą sam cykl życia motyla!

Te tajemnice odkrywa „Barwny świat motyli” Katarzyny Bajerowicz. To po prostu książka dla odkrywców, a takie przecież dzieci są z natury. Książki szukajcie w sklepie, w wydawnictwach dla dzieci.

Książkę można kupić tutaj:
http://sklep.bedon.lasy.gov.pl/dla-dzieci/554-barwny-swiat-motyli-katarzyna-bajerowicz.html
« Poprzednie     Następne »
Zamów prenumerate
Świerszczyk poleca
 

viagra super force