Jezioro łabędzie
Masz prawa, człowieku „MASZ PRAWA, CZŁOWIEKU” – picture book na podstawie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich

Mądra i piękna książka z humanistycznym przesłaniem, z ilustracjami aż szesnastu wybitnych polskich artystów!

To książka skierowana do dzieci – starszych i tych całkiem małych. Także do ich rodziców i opiekunów. Dzięki wsparciu sugestywnych obrazów, jedni mogą opowiedzieć drugim, co znaczy człowieczeństwo.

To zachęta do wspólnej lektury i rozmowy – w domu, w szkole, na spotkaniu ze znajomymi. Na przykład o szacunku dla innych, o wolności, tolerancji i prawie do godności.


„Masz prawa, człowieku” może być przyczynkiem do światopoglądowych sporów i narzędziem pomocnym w mierzeniu się ze światem. Albo spotkaniem ze sztuką podczas oglądania pięknych, mądrych ilustracji.

W tej kilkunastostronicowej, przepięknie ilustrowanej książce zawiera się wszystko to, co potrzebne, żeby świat był lepszy, a ludzie szczęśliwsi. Dla dzieci lektura obowiązkowa, a i dorosłym nie zawadzi przypomnieć praw człowieka.

Ignacy Karpowicz, pisarzTa książka powinna być czytana każdemu dziecku przez kolejnych członków rodziny, na zmiany, żeby oni również przemyśleli każde słowo.

Dorota Osman, z-ca kierownika Redakcji TVPABC i Projektów EdukacyjnychGdybym umiał rysować, nie musiałbym pisać! Zdolnemu ilustratorowi wystarczy talent maczany w kolorach tęczy – i kilka postawionych we właściwym miejscu kresek. Oczywiście to uproszczenie; artyści, których prace podziwiamy w książce „Masz prawa, człowieku”, zastosowali różne techniki – wszystkich jednak coś łączy. Inteligencja i wrażliwość. Żeby prawa człowieka były przestrzegane na całym świecie, na całym świecie powinny ukazywać się takie książki. Ilustratorzy posługują się uniwersalnym językiem – zrozumiałym na każdym kontynencie, niezależnie od wieku odbiorców. „Masz prawa, człowieku” to książka kierowana do dzieci, ale i do dorosłych. Do tych wszystkich, których łączy inteligencja i wrażliwość.,

Grzegorz Kasdepke, pisarz„MASZ PRAWA, CZŁOWIEKU” to wyjątkowa publikacja – zarówno ze względu na ponadczasowe, humanistyczne przesłanie, jak i z powodu unikatowej formy. Do zinterpretowania praw człowieka na poziomie wizualnym przyjęli zaproszenie wybitni, nagradzani w Polsce i za granicą artyści ilustratorzy:

Anita Andrzejewska • Jan Bajtlik • Małgorzata Bieńkowska • Marcin Bruchnalski Iwona Cała • Agata Dudek • Kacper Dudek • Maria Ekier • Piotr Fąfrowicz • Anita Graboś Tomasz Kozłowski • Krystyna Lipka-Sztarbałło • Piotr Nagin • Małgorzata Nowak Andrzej Pilichowski-Ragno • Joanna Rusinek

Tekst napisały: Małgorzata Węgrzecka – redaktor naczelna literackiego magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, nowoczesnego czasopisma z prawie 70-letnią tradycją, oraz Iwona Zabielska-Stadnik – filozofka, założycielka wydawnictwa Tamaryn.

Inspiracją do napisania tekstu stała się Powszechna Deklaracja Praw Człowieka – pierwszy zbiorowy dokument zawierający prawa, które przysługują ludziom dlatego, że są ludźmi, podpisany przez kilkadziesiąt państw w 1948 roku. Deklaracja dała początek wielu kolejnym dokumentom. Niektóre spośród zapisanych tam praw dotyczą wyłącznie świata dorosłych. W książce „Masz prawa, człowieku” znajdują się wszystkie te prawa, których dzieci mogą przestrzegać już dziś, nie czekając, aż dorosną.

O każdym z prezentowanych w książce praw opowiedział inny artysta i stworzył własną niepowtarzalną ilustrację. Dzięki temu picture book nie tylko prezentuje bardzo różne style artystyczne, a zarazem pokazuje odmienność w postrzeganiu świata.

Przyjęta w książce formuła wypowiedzi artystycznej ma służyć rozmowie o prawach człowieka, wykorzystując jako pretekst walor plastyczny, który do dzieci przemawia najmocniej i zawsze budzi ciekawość. Taka publikacja to znakomite narzędzie edukacyjne do budowy hierarchii wartości, najprostsza droga do nauki odpowiedniego traktowania innych – ze zrozumieniem, z szacunkiem, z troską i współczuciem. To wreszcie wartościowy wkład w program szkolny i edukację domową, przyczynek do kluczowych, światopoglądowych dyskusji.

Mądra i piękna książka z humanistycznym przesłaniem, w której aż szesnastu wybitnych polskich ilustratorów przedstawia swoje interpretacje
« Poprzednie     Następne »
Zamów prenumerate
Świerszczyk poleca
 

viagra super force