Poznaj Ukryte światy owoc konkursu literackiego popisz się talentem 2017


Festiwalu Literatury dla Dzieci 2016

Przegląd najciekawszych wydarzeń Festiwalu Literatury dla Dzieci 2016Już 10 maja startuje 3. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci, który trwać będzie aż do 12 czerwca w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Właśnie ogłoszono program Festiwalu. To lektura na dłuższą chwilę, wydarzeń jest jeszcze więcej niż w trakcie poprzednich edycji, a ich różnorodność przyprawia o lekki zawrót głowy. Ale nie ma innego wyjścia, czytelników jak mrówek i dla wszystkich coś musi się znaleźć. By nie pogubić się kompletnie w zawiłościach festiwalowego programu przygotowaliśmy ściągę tłumaczącą kolejne jego elementy. To rzut oka na całość i próba wyłowienia tego co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Po pierwsze: książka


Każda edycja Festiwalu to kolejna porcja wystaw, koncertów, literackich spacerów, gier miejskich i innych wygłupów. Takie literackie cuda-wianki, są bardzo ważne dla Festiwalu, ale to spotkania z autorami i warsztaty wokół konkretnych książek są twardym rdzeniem Festiwalu, jego chlebem i solą. I tych jak co roku nie zabraknie. Warto przede wszystkim przywitać tych, którzy się na festiwalu pojawiają po raz pierwszy: spośród ilustratorów chociażby wywrotowi Grażka Lange i Daniel de Latour, czy autorzy tacy jak z dawien wyczekiwany Grzegorz Kasdepke, fantastyczna Anna Kańtoch, która odrywa rzesze nastolatków od tantrycznej lektury Pottera, rozmruczany Jarosław Mikołajewski, czy debiutujące Katarzyna Radziwiłł i Anna Skowrońska.

Cieszymy się też większą niż dotąd obecnością autorów zagranicznych. Przede wszystkim Martin Widmark – autor serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” oraz nowego cyklu z Nelly Rapp w roli głównej. Natomiast po raz pierwszy z czytelnikami w Polsce spotka się Eve Ainsworth (autorka „Siedem dni”) oraz twórca Baśnioboru – Brandon Mull. Bardzo długo zabiegano o przyjazd Mulla, autor zdążył już wydać przeszło dwadzieścia powieści tłumaczonych na całym świecie. Ma też słabość do trochę niemodnych dziś wartości: przyjaźń, lojalność czy zdrowy rozsądek.

Festiwal Literatury dla Dzieci nie byłby sobą bez solidnej dawki filozofii, tym razem w wydaniu francuskim. Oscar Brenifier zada szereg podstawowych pytań dotyczących zarówno sztuki jak i sensu istnienia. Spodziewamy się definitywnego rozwiązania tych palących kwestii.

Po drugie: ilustracja


Tym różnią się książki dla dzieci od tych z brodą. Te pierwsze wielobarwne i szalone, te drugie to ledwo poczerniony papier. Jan Bajtlik, Dominik Cymer, Agata Królak, Marianna Oklejak, Piotr Socha i na dokładkę Bohdan Butenko na swoje 85 urodziny, oni wszyscy będą rysować, kolorować, malować, a ten ostatni pojawi się w lektyce i w towarzystwie wyrobu cukierniczego sporych rozmiarów. Jak ilustratorzy, to i wystawy, a tyle co w tym roku jeszcze ich nie było. Nie można nie wspomnieć o jubileuszowej wystawie z Gapiszonem w roli głównej, niezwykłej wycieczce do lasu z Ainą Bestrad, a to wciąż nie wszystko.

Po trzecie: dobra zabawa


Pamiętacie Ostry Dyżur Literacki, te kolejki do badań, te kolorowe pigułki i z werwą przybijane pieczątki? W tym roku będą leczyć dalej, we wszystkich czterech miastach, nikt nie odejdzie bez literackiej recepty! Ale to nie wszystko, będą też gry miejskie (w tym roku zdominowane przez fantastykę) i koncerty. Zagra Jerz Igor oraz po raz pierwszy goszczące na Festiwalu Daorientacja i cygańska trupa Joanny Sarneckiej.

To wszystko, jak co roku, zostanie podlane zdrową ilością teatralnego sosu. A w nim między innymi premiera adaptacji „Licha i inni” Agnieszki Taborskiej, czyli Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2014.

Trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w Gdańsku (10-14 maja 2016), Warszawie (18-22 maja 2016), Wrocławiu (31 maja-5 czerwca) i Krakowie (6-12 czerwca 2016). Organizatorami są Fundacja Burza Mózgów oraz Fundacja Czas Dzieci. Więcej informacji na stronie: fldd.pl. oraz na Facebooku.

Pobierz program festiwalu »
« Poprzednie     Następne »
Zamów prenumerate
Świerszczyk poleca
 

viagra super force