Za płotem z ostów

ZA PŁOTEM Z OSTÓW


Agnieszka Frączek
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska


Wydawnictwo Debit
Katowice, 2017

Świetny tekst i znakomite ilustracje duetu Frączek i Wasiuczyńska.

Agnieszka Frączek prowadzi nas do domu z ogródkiem, trochę rzeczywistego, trochę baśniowego. Poetyckie obrazy różnorakich miejsc, roślin i stworzeń są dynamiczne i pełne szczegółów. Człowiek pełni w nich rolę (nie)dyskretnego obserwatora i troskliwego opiekuna. Wiersze obfitują w charakterystyczne dla autorki zaskakujące skojarzenia i zabawy brzmieniem słów. Budzą zaciekawienie i uśmiech. Stanowią doskonały pretekst do rozwijania dziecięcej kreatywności i ćwiczenia wyobraźni. Znakomite ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej stanowią idealne uzupełnienie poetyckich obrazów.

Podobno płot z ostów istnieje naprawdę. I podobno to właśnie tam, w okolonym ostami ogrodzie, Agnieszka Frączek pisała tę książkę. A w przerwach spacerowała z psem i kotami, zrywając z grządek świeżutkie pomysły. Podobno za kolczastym płotem można spotkać wszystkich bohaterów tej książki. Wszystkich, bez wyjątku! I gdaczące porzeczki, i skrzydlaty koperek. I chmury w sukienkach, i kwitnące hipopotamy. I gościnnego robaczka, zapraszającego sąsiadów na podwieczorek. Podobno właśnie na przyjęciu u robaczka autorka spotkała ilustratorkę Elę Wasiuczyńską. I podobno to tam, nad chałką z masłem i z marmoladką, zrodził się pomysł na tę książkę. Podobno…

Agnieszka Frączek - autorka książek dla dzieci, w których popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatką wielu nagród, m.in.: Nagrody Edukacja 2008 oraz wyróżnienia IBBY Duży Dong – Dziecięcy Bestseller Roku. Mieszka w Warszawie z mężem Michałem i córką Weroniką oraz z wyżlicą Lotką i z kotami Zakrętką, Fisią, Asem i Klopsem.

Za płotem z ostów

Elżbieta Wasiuczyńska - zajmuje się grafiką użytkową i ilustracją. W Polsce zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi prestiżową nagrodę w konkursie PS IBBY Książka Roku 2009 oraz honorowe wyróżnienie w konkursie Pro Bolonia. Współpracowała z „Pentliczkiem”, „Świerszczykiem” i „Dzieckiem”. Mieszka w Krakowie.

Patronat medialny:
Świerszczyk, polskailustracjadladzieci.pl, Qlturka.pl, miastodziedzi.pl

« Poprzednie     Następne »
Zamów prenumerate
Świerszczyk poleca
 

viagra super force