8 Świerszczykowych plusów dla Twojego dziecka

Litery znam, więc czytam sam” – takiej rubryki nie ma w żadnym innym piśmie. Tylko! 23 litery są używane do pisania tekstów, a słowa zawierające np. „ó”, „ż”, „sz” czy „ą” lub „ę” występują w formie obrazków. Nawet początkujący czytelnik bez trudu poskłada litery w słowa, a słowa w bajkę. I nie oznacza to wcale, że niektóre litery są dyskryminowane. Jak mawia Świerszczyk, Bajetan Hops, „nie ma lepszych i gorszych liter. Niektóre są po prostu szczuplejsze…”.

Zalety rubryki: kształcenie umiejętności czytania, analiza obrazów graficznych poszczególnych słów, gwarancja czytelniczego sukcesu dla każdego.

Miniksiążeczka w czasopiśmie. Czasem magiczna i baśniowa, czasem realistyczna – zawsze niezwykła i wciągająca. To kilkustronicowa bogato ilustrowana opowieść w rubryce „Wielkie czytanie”, która przyzwyczaja czytelników do dłuższych form, z którymi zetkną się w przyszłości. Jak mawia Świerszczyk Bajetan, „nieczytanie plącze myśli i może wywoływać swędzenie nosa”.

Zalety rubryki: budowanie hierarchii wartości, kształcenie wrażliwości estetycznej, zachęta do analizy porównawczej – ilustracja a tekst.

„Prawda czy fałsz?” – dzięki tej rubryce można sprawdzić, czy nie przegapiło się czegoś, czytając „Wielkie czytanie”. A warto uważać na każde słowo, bo, jak mawia Świerszczyk Bajetan, „każda baśń jest świetna jako taka. I jako inna”.

Zalety rubryki: kształtowanie nawyku uważnego czytania, kojarzenia faktów, porównywania i wnioskowania, rozwijanie wyobraźni, powiększanie zasobu słów.

Zalety wszystkich rubryk: wyprodukowanie tłumu endorfin, poprawa pracy mózgu poprzez przyśpieszenie obiegu krwi i dostarczenie organizmowi większej dawki tlenu, gimnastyka mięśni twarzy, ramion i brzucha.

„Ukryte obrazki”, czyli wciągające rysunkowe poszukiwania. I oczywiście pomysłowa, pogodna i bardzo postępowa Czarownica Irenka i jej historyjka obrazkowa z pointą, a niekiedy nawet z morałem. Jak mawia Świerszczyk Bajetan, „Do zobaczenia!”.

Zalety rubryk: wspomaganie spostrzegania wzrokowego w zakresie analizy, rozwijanie syntezy wzrokowej, rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.

„Z pamiętnika pewnego Świerszczyka”, czyli o tym, co robi Bajetan Hops i jego przyjaciele, by rozwiązać małe, duże i wielkie problemy. Z wrażliwością i wyobraźnią. Bo, jak mawia Bajetan, „dobrze wychowany Świerszczyk lata wysoko.
Jak mama i tata”.

Zalety rubryki: wspomaganie pracy z tekstem poprzez rozwijanie słownictwa i poprawności składniowej, plus aktywizujące zadania na dole każdej ze stron (np. Policz wszystkie litery „ł” na tej stronie. Pomóż sobie, wodząc palcem po tekście; Powiedz, jaka jest różnica między znajomym a przyjacielem), rozwijanie wrażliwości i wyobraźni.

Bajeczki matematyczne, wyszukajki czy porównywanki to „Kopnięte Królestwo”, o które potknął się kiedyś olbrzym Bolutek, kopnął je niechcący, no i się zaczęło… Zagadki słowne produkuje „Zagadkomat”, a te logiczne i labirynty są m.in. w rubryce „Ćwiczenia z myślenia”. Można też dać susa do rebusa, bo „Kto zagadki ładnie zgadnie, tego nuda nie dopadnie”. Jak mawia Świerszczyk Bajetan, „nie znam zagady, która ma wady”.

Zalety rubryk: rozwijanie zdolności matematycznych, logicznego myślenia i spostrzegawczości, ćwiczenie analizy wzrokowej, nauka właściwej interpretacji treści.

Jak zrobić coś z niczego, czyli plastyczno-techniczne „Kolorowe zabawy”. A dla tych, którzy uwielbiają rysować, ale nie wierzą we własne siły – „Ale draka! Rysuję zwierzaka!”. Jak mawia Świerszczyk Bajetan, „malowanie, lepienie i wycinanie po prostu ułatwia pisanie”.

Zalety rubryk: nieoceniona pomoc w nauce pisania – wykorzystywanie różnych materiałów i nauka posługiwania się narzędziami sprzyjają rozwijaniu sprawności manualnej, wspomagają koordynację lewej i prawej strony ciała, uczą abstrakcyjnego myślenia, pobudzają wyobraźnię i rozwijają talenty artystyczne.

 

viagra super force