Rodzeństwo
article-img

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Kiedy rodzi się młodsze rodzeństwo, starsze dziecko wcale nie musi być zachwycone zmianą w rodzinie. Może pojawić się zazdrość, trudne zachowania i wyzwania wychowawcze. Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa, by problemów było jak najmniej?

article-img

Kłótnie między rodzeństwem. Jak pogodzić dzieci?

Wielu rodziców martwią częste kłótnie między rodzeństwem. Próbują zapobiegać konfliktom, zastanawiają się, jak pogodzić dzieci. Są pełni dobrych intencji, ale często – nieświadomie – jedynie utrudniają rodzeństwu tworzenie dobrej relacji.

article-img

Jak reagować na kłótnie rodzeństwa?

Kłótnie rodzeństwa to wspaniała okazja do tego, by dzieci przećwiczyły umiejętności ważne i potrzebne w życiu społecznym. Jak reagować na dziecięce awantury, by nie psuć więzi między braćmi i siostrami?

article-img

Moja mama bardziej kocha mojego brata

Byłam już wtedy dojrzałą kobietą. Wspólnie z moim młodszym bratem, też dojrzałym mężczyzną, opiekowaliśmy się mamą przebywającą w szpitalu. Podczas kolejnych odwiedzin mama zaczęła entuzjastycznie wychwalać mojego brata. A ja poczułam w sercu to samo ukłucie, ten sam ból, co w dzieciństwie.
Przecież to ja się staram, gotuję te zupki i latam po sklepach, a on, wystarczy, że kwiatki przyniesie i poopowiada te swoje anegdotki, a mama już cała w skowronkach. Zawsze wolała jego…