Jaki prezent dla dziecka

Jaki prezent dla dziecka

Idą święta i wielu z nas zastanawia się, jaki prezent dla dziecka okaże się trafionym wyborem. Co kupić dziecku, które ma 6 lat, a co dziewięciolatkowi? Co dla chłopca, a co dla dziewczynki? Jaki prezent dla dziecka? Sprawdźmy!

image

Idealny prezent dla dziecka powinien być odpowiedni do wieku, trwały, ekologiczny, a przy tym wspierać rozwój i sprawiać radość. Dobrze byłoby także, żeby prezent dla dziecka nie był uciążliwy dla jego rodziców (co niestety zdarza się, gdy młody człowiek dostanie zabawkę wydającą głośne dźwięki albo urządzenie, na którego używanie mama i tata nie chcą się zgodzić).

Prezent dla dziecka – przede wszystkim bezpieczny

Wybierając prezent dla dziecka powinniśmy trzymać się wskazań dotyczących wieku, jakie podaje producent. Dotyczy to szczególnie zabawek dla młodszych dzieci. Takie przedmioty nie mogą mieć drobnych części ani elementów, które można ułamać, a potem połknąć lub włożyć do nosa czy ucha. Ale również prezent dla starszego dziecka należy sprawdzić – czy nie będzie dla dziecka szkodliwy? Chodzi tu nie tylko o to, czy danym produktem nie można się skaleczyć albo zadrapać. Warto sprawdzić, czy prezent nie zawiera szkodliwych treści, nie zachęca do przemocy, nie wzbudza w dziecku lęku, nie zaburza jego poczucia własnej wartości, nie promuje nadmiernego kontrolowania swojego wyglądu. Szczególną uwagę warto zwrócić na wszelkie gry komputerowe, zabawki militarne, lalki o wyglądzie dorosłej osoby wraz z akcesoriami, dziecięce gadżety udające odpowiedniki dla dorosłych.

Prezent dla chłopca, prezent dla dziewczynki

Dobry prezent powinien być zgodny z zainteresowaniami dziecka, nie zaś z jego płcią. Zanim wybierzemy upominek, warto poobserwować dziecko lub zapytać najbliższe mu osoby, jakie zabawy sprawiają mu najwięcej radości. Ruchowe? Techniczne? Plastyczne? Związane z działaniem, tworzeniem, współpracą, opieką? Idealny prezent dla chłopca, który interesuje się dobrym jedzeniem albo troszczy o zwierzęta nie będzie się przecież różnił od prezentu, który zachwyci dziewczynkę o podobnych zainteresowaniach. Tak samo chłopiec jak i dziewczynka może pasjonować się grą w piłkę, samochodami, konstrukcjami z klocków czy lotami w kosmos.

Ekologiczny i przydatny prezent dla dziecka

Coraz więcej rodziców zwraca uwagę na to, czy przedmioty, jakimi otacza się dziecko są wykonane z ekologicznych materiałów, nie zawierają szkodliwych związków chemicznych, szczególnie ftalanów, bisfenolu A, formaldehydu. Ftalany mogą występować w plastikowych zabawkach (lalkach, figurkach, piłkach, skakankach itp.), zwłaszcza tych tańszych, o niskiej cenie i jakości. Dużo bezpieczniejszym surowcem jest drewno, papier, naturalne włókna.

Warto pamiętać, że nadmiar zabawek i gadżetów wcale nie jest dla dziecka korzystny. Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaki prezent dla dziecka wybrać, pomyślmy, czy młody człowiek na pewno potrzebuje kolejnego przedmiotu. Może lepiej zdecydować się na prezent, który dostarczy dobrych, rozwijających przeżyć, np. obietnicę wspólnej wycieczki, bilet do teatru albo prenumeratę wartościowego pisma dla dzieci.

Jaki prezent dla dziecka? Dający radość przez cały rok!

Idealnym prezentem dla dziecka w wieku 6-9 lat będzie roczna prenumerata magazynów z rodziny „Świerszczyka”. Można je wybrać, kierując się zainteresowaniami dziecka. Literacki magazyn „Świerszczyk” to klasyka – dużo zabawnych rubryk, które zachęcają do czytania, rozwijające aktywności, zadania ćwiczące logiczne myślenie oraz gra planszowa. Przyrodniczy „Świerszczyk Reporter” przypadnie do gustu wszystkim młodym miłośnikom zwierząt oraz czytelnikom ciekawym świata. W prostej formie przekazywane są w nim informacje popularno-naukowe; nie brakuje też humoru i słodkich zdjęć, a do każdego wydania kwartalnika dodana jest gra planszowa (inna niż w „Świerszczyku”). Choć oba pisma są przygotowywane przez tę samą redakcję, różnią się od siebie zawartością, można je więc śmiało zaprenumerować w korzystnym cenowo pakiecie. Albo wybrać inny pakiet: „Świerszczyk” oraz kwartalnik „Świerszczyk Krzyżówki i łamigłówki”, czyli bogaty zbiór zabaw słownych i wciągających aktywności (także w komplecie z grą planszową). W opcji prenumeraty z dostępem do cyfrowej Strefy Prenumeratora czytelnik zyskuje możliwość korzystania z gier, interaktywnych zabaw, opowiadań w wersji audio i tutoriali przygotowanych przez twórców „Świerszczyka”. To dodatkowa porcja wartościowych aktywności do wykorzystania przez cały rok!

Jaki prezent dla dziecka? Wartościowy i osobisty!

Prenumerata czasopisma przygotowanego przez wybitnych twórców to wartościowy prezent dla dziecka. Aby mogło się ono poczuć wyjątkowe i wyróżnione, wraz z prenumeratą otrzymuje specjalny list z redakcji – do wydrukowania i wręczenia. Z listu tego dowiaduje się, od kogo otrzymuje prezent i jak może z niego korzystać. Przez cały najbliższy rok, co miesiąc (a w przypadku pakietu – częściej) będzie dostawać przesyłki zaadresowane na swoje imię i nazwisko, a w nich świeżutki numer ulubionego pisma. Dla dziecka to duże przeżycie, gdy może odebrać przesyłkę adresowaną właśnie do niego.

grafika 1.jpggrafika 2.jpg

Idealny prezent dla dziecka – lista podpowiedzi

Na koniec podsuwamy listę pomysłów na dobre, wartościowe prezenty dla dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Jaki prezent dla dziecka? Może…

 • Książka dobrego wydawnictwa (np. jedna z tych polecanych przez „Świerszczyk”)
 • Sprzęt sportowy lub zachęcający do ruchu (najlepiej na świeżym powietrzu)
 • Gra planszowa, kartonikowa lub karciana
 • Zestaw narzędzi do majsterkowania albo szycia
 • Akcesoria kuchenne do nauki gotowania i pieczenia
 • Wyposażenie domowego teatrzyku
 • Klocki, najlepiej takie, z których da się zbudować wiele konstrukcji (nie ograniczające wyobraźni)
 • Luneta, lornetka, lupa, mikroskop, kalejdoskop i inne proste narzędzia optyczne
 • Sprzęt biwakowy, zachęcający do wypraw
 • Latarka, lampka nocna, mały projektor (np. zmieniający sufit w niebo usiane gwiazdami)
 • Materiały plastyczne: masy, farby, pisaki, kredki
 • Piękna pościel
 • Bilet lub zaproszenie, np. do parku trampolin, na ściankę wspinaczkową, na lekcję gry na instrumencie, na trening, do interaktywnego muzeum, na zajęcia w symulatorze lotu albo w tunelu aerodynamicznym, karnet na pływalnię itp.
 • Roczna prenumerata „Świerszczyka”