Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka

„Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”

W nowej książce od wydawnictwa Literatura tematy ważne, ale też trudne opisane zostały w zrozumiały i ciekawy dla dzieci sposób. Magazyn Świerszczyk poleca!

Demokracja 1200x1200 02.jpg

„Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”

Kto tu rządzi? Dlaczego on? I czy to jest fair?

Wbrew pozorom codziennie się nad tym zastanawiasz. Dyskutujesz o tym z kolegami, kłócisz się z rodzicami (to znaczy – ustalasz! ustalasz zasady), co jest sprawiedliwe i dobre dla Ciebie i dla nich. I świetnie! Tak właśnie powstaje sprawiedliwość społeczna. Każdy ma prawo głosu – tak działa demokracja. Moja i twoja – codzienna demokracja.

Demokracja str 112-113.jpg

Tak jak istotna jest demokracja w domu, tak samo w państwie.

Ważne, żebyś wiedział (i rozumiał), co się w nim dzieje.

Tylko wtedy będziesz mógł ocenić, czy Ci to służy, czy raczej uwiera. Bo tylko wtedy możesz coś zmienić.

Demokracja str 6-7.jpg

Jak można pojąć tajniki demokracji, zrozumieć ją? Nie wystarczy o niej usłyszeć czy przeczytać. Najlepiej ją po prostu praktykować. I to niekoniecznie od razu „na poważnie”. Można zrobić „przymiarkę” i pobawić się w demokrację. Jak? Na przykład zaglądając do tej książki. 

Mam nadzieję, że ta książka spodoba się Wam, Młodym Czytelnikom tak jak mnie. Polecam, zachęcam do zapoznania się z nią, ale nie przymuszam. Najważniejsze, żebyście – jak to w demokracji – mogli sami podjąć decyzję.

dr Marek Michalak
Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka / Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu  / Rzecznik Praw Dziecka (2008–2018)

 

*opis pochodzi od wydawcy

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

 

„Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”

Autorka: Grażyna Bąkiewicz

Ilustracje: Artur Nowicki

Dla kogo: 8+

Wydawnictwo: LITERATURA

Do kupienia: TU