Festiwal FIlmów Rosyjskich - Mały Sputnik

15 Festiwal Sputnik

To już 15. edycja festiwalu Sputnik nad Wisłą! Jak co roku patronujemy wydarzeniom przeznaczonym dla najmłodszych widzów. Dlaczego? Ponieważ festiwal filmów rosyjskich łączy w sobie to co najlepsze - edukację, kino i wspaniałą rozrywkę. 

ssda.jpg

Festiwal MAŁY SPUTNIK

To wspaniałe kino rosyjskie dla najmłodszych. Ale nie tylko! To także dawka konkursów, zabaw i dodatkowej rozrywki. Szczegółowe informacje i plan projekcji można znaleźć na stronie festiwalu. A oto najważniejsze atrakcje dodatkowe:

KONKURS PLASTYCZNY „WYCIECZKA DO KOSMOSU”

Zapraszamy eksploratorów Małego Sputnika do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.
Wyobraźcie sobie kosmiczną podróż do nocnego nieba. Jaskrawe gwiazdy i odległe planety, całe galaktyki czekają na swoich odkrywców. Zagadkowa przestrzeń kosmiczna ukrywa nieznane nam, trudne do wyobrażenia bogate światy i różnorodne formy życia. Kogo chcielibyście spotkać podczas takiej astronomicznej wycieczki? Jakie kosmiczne postacie chcielibyście poznać? Jak sobie wyobrażacie życie poza planetą Ziemia? Z niecierpliwością czekamy na Wasze niesamowite wizualne opowieści – prace w dowolnej formie plastycznej. Zabierzcie nas w krainę Waszej nieokiełznanej wyobraźni!

Podpisane prace można składać od 18 do 28 listopada 2021 r. w biurze festiwalowym w warszawskim kinie Luna lub wysłać ich zeskanowaną wersję na adres mailowy: wydarzenia@ear.com.pl. Prace można także przesłać tradycyjną pocztą na adres: Fundacja „Wspieram”, ul. Dywizjonu 303 161 U1, 01-470 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs plastyczny”.
Uwaga! Czekamy na Wasze prace do 28 listopada 2021 r. włącznie (obowiązuje data stempla pocztowego). Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę. O wynikach konkursu zostaniecie poinformowani po zakończeniu festiwalu, na stronie internetowej www.sputnikfestiwal.pl.
Wszystkich zwycięzców oraz osoby wyróżnione prosimy o kontakt z biurem festiwalowym pod numerem telefonu 22 523 41 18 lub adresem e-mail wydarzenia@ear.com.pl. Dane wymagane do wzięcia udziału w konkursie: imię, nazwisko, wiek, telefon, e-mail.

ZAJĘCIA WARSZTATOWE „KOSMICI” Z PLANETĄ ANUKA

Miejsce: Kino „Luna”, ul. Marszałkowska 28
Data: 27 listopada, 11:30-12:00 (po pokazie filmów Jurija Norsztejna)
Liczba uczestników: 15

Wstęp wolny. Obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc: wydarzenia@ear.com.pl

Warsztaty poświęcone są poszukiwaniom życia w Kosmosie. Uczniowie będą się przyglądać obiektom Układu Słonecznego i zastanawiać, czy może na nich istnieć woda, czy jest powietrze i odpowiednia temperatura, a więc sprawdzą możliwość zamieszkania ludzi na tych obiektach. Pamiątką z warsztatów będzie samodzielnie wykonana postać kosmity, który mógłby żyć w miejscu o określonych warunkach. Uczestnicy poznają także przykłady ekstremofili, czyli stworzeń, które żyją na Ziemi w bardzo „nieziemskich” warunkach, np. takich, które są w stanie przeżyć gotowanie.
Planeta Anuka to miejsce, gdzie poprzez zabawę edukatorzy pobudzają wyobraźnię i zarażają fascynacją światem. W prowadzonych podczas warsztatów eksperymentach najtrudniejsze zagadnienia stają się łatwiejsze do zrozumienia, nawet dla najmłodszych.

PRZYJACIEL AUTOMATEUSZA

Termin: spektakl dostępny online
Miejsce: Scena VOD, Teatr Lalek Guliwer, ul. Różana 16
Autor: Stanisław Lem
Reżyseria: Michał Derlatka
Scenografia i lalki: Michał Dracz
Udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska, Michał Dąbrowski
Obsada: Joanna Kowalska, Georgi Angiełow, Paweł Jaroszewicz
Produkcja nagrania: Laboratorium Obrazu Krzysztof Kiziewicz

Kanwę przedstawienia stanowi opowiadanie „Przyjaciel Automateusza” ze zbioru „Bajki Robotów” Stanisława Lema. Fascynująca, mądra i dowcipna historia o przyjaźni jest interaktywną przygodą, która wciąga dzieci do lemowskiego świata fantazji. Historia Automateusza to przede wszystkim przypowieść o tym, że wiara w niemożliwe ma sens, że nawet szansa "jeden na milion" może się spełnić. Oryginalna scenografia spektaklu wprowadza widzów do świata techniki, gdzie teatr przedmiotu połączony jest z praktyczną lekcją fizyki.
Spektaklowi towarzyszą warsztaty plastyczne „Elektroprzyjaciel”. To warsztaty wielopokoleniowe, podczas których uczestnicy tworzą robotyczną postać zbudowaną z niepozornych przedmiotów wykorzystanych wtórnie. Warsztaty mogą być inspiracją do wspólnych rodzinnych podróży do świata wyobraźni.
Widzowie mogą także zajrzeć za kulisy dzięki klipowi ukazującemu kulisy nagrań spektaklu.

https://www.vod.teatrguliwer.pl