Młodzi Przyrodnicy: Pająki oraz W górach

Autor: Redakcja „Świerszczyka”, 2022-10-13

Zostań Młodym Przyrodnikiem i poznaj fascynujący świat natury! Kolejne części bestsellerowej serii przybliżą tym razem życie w terenach górskich i odkryją tajemnice pająków!

mlodzi_przyrodnicy_swierszczyk_B.jpg

Młodzi Przyrodnicy to seria przybliża dzieciom świat przyrody, przedstawia fascynujące fakty z życia zwierząt i roślin. Poruszono w niej różnorodne tematy przyrodnicze, opisano ciekawe rośliny oraz zwierzęta w różnych środowiskach życia: w stawie, w lesie, na łące, pod ziemią, pod wodą itp. Proste teksty i duże litery sprawiają, że „Młodzi przyrodnicy” to także seria do pierwszego czytania.

M0859_Mlodzi_przyrodnicy_Pajaki_rgb.jpg

„Młodzi Przyrodnicy. Pająki”

Premiera: 28 września

Pająki są naprawdę fascynujące! Jedne rozpinają wśród gałęzi pionową, koncentryczną sieć łowną. Inne rozwieszają w zaroślach pajęczynę w postaci płachty lub hamaka. Jeszcze inne tworzą w jakimś kąciku pułapkę w formie lejka. Są również takie, które niczego nie budują, tylko niczym Spiderman wypuszczają nić asekuracyjną i skaczą na ofiary. Większość poluje na owady, ale niektóre… udają ofiary złapane w sieć, żeby pożreć innego pająka.

M0859_Mlodzi_przyrodnicy_Pajaki_srodek.jpg

W książce „Pająki” czytelnicy przyjrzą się polskim pająkom z bliska w ich naturalnym środowisku. Dowiedzą się, gdzie ich szukać i jak je rozróżniać. Poznają typy pajęczyn i zaobserwują, jak konstruuje się je krok po kroku. Dowiedzą się, jak wyglądają pajęcze gody, gdzie samice składają jaja i czy opiekują się młodymi.

M0859_Mlodzi_przyrodnicy_Pajaki_srodek3.jpg

Czytelnicy rozszyfrują też zagadkę babiego lata. Poznają pająka o najsłodszej polskiej nazwie – zyzusia tłuściocha, a także gatunek, który umie biegać po wodzie i nurkować albo udawać… mrówkę. Dowiedzą się, które pająki mieszkające w domach są naszymi sprzymierzeńcami i dlaczego nie należy ich zabijać.

M0858_Mlodzi_przyrodnicy_W_gorach_rgb.jpg

„Młodzi Przyrodnicy. W górach”

Premiera: 28 września

W książce „W górach” czytelnicy zobaczą, jak wygląda przyroda w polskich górach podczas całego roku kalendarzowego. Będą wędrować razem z niedźwiedzicą Kamą i jej młodymi od wczesnej wiosny, kiedy to niedźwiedzica obudziła się z zimowego snu, aż do późnej jesieni, gdy stara się jeść jak najwięcej, żeby przygotować się do kolejnej hibernacji. Dowiedzą się, jak niedźwiedzie zdobywają pożywienie, jak uczą młode samodzielności i jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa.

M0858_Mlodzi_przyrodnicy_W_gorach_srodek2.jpg

Poznają wygląd i zwyczaje innych zwierząt zamieszkujących górskie szczyty, hale i lasy: wilków, rysi, kun, świstaków, kozic, mysikrólików, puchaczy i wielu innych. Zaobserwują pluszcza nurkującego w rwącym potoku i ptaki przygotowujące się do jesiennych wędrówek.

M0858_Mlodzi_przyrodnicy_W_gorach_srodek3.jpg

Dzięki pięknym, realistycznym ilustracjom zobaczą gniazdo orłów na niedostępnym skalnym występie, górskie hale pokryte dywanem kwiatów, wezbranych górski potok. Dowiedzą się, jak wygląda piętrowy układ roślin, czym są hala i halny oraz jak podczas toków zachowują się głuszce i skąd pochodzi ich nazwa.

*opis pochodzi od wydawcy

Książki objęte patronatem magazynu Świerszczyk Reporter!

Polecamy!

 

Autor: Patrycja Zarawska

Dla kogo: starszaki 6 -12 lat

Wydawnictwo: WILGA

Do kupienia:

„Młodzi Przyrodnicy. Pająki”: TU

„Młodzi Przyrodnicy. W górach”: TU