Nauka jest fajna

Autor: Redakcja „Świerszczyka”, 2023-05-11

Wystawa pt. Nauka jest fajna to interaktywny projekt bazujący na ilustracjach książek popularnonaukowych dla dzieci. Wystawa odbywa się w ramach ósmej edycji wydarzenia „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.

NFJ_Strona_WWW.jpg

NAUKA JEST FAJNA

Wystawa: 31 maja – 9 lipca 2023

Tegorocznej edycji wydarzenia „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” towarzyszyć będzie także wystawa zbiorowa „Nauka jest fajna” – interaktywny projekt  bazujący na ilustracjach książek popularnonaukowych dla dzieci. Wystawa zostanie zaprojektowana jako przygoda, przeżycie, która zaciekawi odbiorców, zainspiruje bogactwem i różnorodnością polskiej ilustracji dla dzieci, a także pokaże, że  nauka nie musi być nudna jeśli zostanie opowiedziana za pomocą zabawy, sztuki i projektowania. Uczestnicy wystawy będą mieli do wyboru pięć ścieżek tematycznych zwiedzania / doświadczania wystawy, które odwołują się do założeń Europejskiego Miasta Nauki 2024, którego tytuł otrzymały Katowice:

  • EKOLOGIA (Klimat i środowisko)
  • ZDROWIE (Zdrowie i jakość życia)
  • TECHNIKA (Przemysły przyszłości)
  • LUDZIE (Innowacje społeczne)
  • SZTUKA I HISTORIA (Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe)

Pięć kategorii tematycznych pokazanych jest na wystawie poprzez książki przeznaczone dla 3 kategorii wiekowych: 0-3 lata, 4-8 lat, 9-12 lat.  Wystawa zaprojektowana jest jako plac zabaw/czytelnia. W każdej sferze zaprojektowane są interaktywne instalacje odpowiadające tematowi, a jej autorami są artystki i artyści, projektantki i projektanci związani z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. Dzięki stosowaniu różnych technik i mediów: animacje (filmy animowane), obiekty, instalacje roślinne, projekty z zakresu wzornictwa, dzieci – użytkownicy wystawy uczą się mechanizmów zachodzących w nauce, przyrodzie i sztuce i nabywają nowych kompetencji poznawczych i społecznych.

Główną osią wystawy pozostaje ilustracja w książkach popularnonaukowych dla dzieci jako narzędzie edukacyjne i stosujące zabawę jako element do nauki. Ilustracje pokazane będą zarówno w formie reprintów na ścianach, w przeskalowanych formach oraz w nowych formach przekładających ilustrację 2D na elementy 3D.

Wystawie towarzyszyć będą specjalnie zaprojektowane warsztaty i oprowadzania. Centralnym miejscem wystawy będzie specjalny stół / miejsce warsztatowe dostosowane do młodego odbiorcy.

W ramach wystawy pokazane będą ilustracje autorów związanych z pięcioma ważnymi polskimi wydawnictwami: Wydawnictwo Dwie Siostry, HarperCollins Publishers, Wydawnictwo Muchomor, Publicat S.A., Wydawnictwo Wytwórnia, których publikacje cieszą się nie tylko dobrym odbiorem wśród czytelników, ale też często nagradzane są w międzynarodowych konkursach wydawniczych. Co więcej książki tych wydawnictw będzie można czytać i przeglądać w specjalnie zaaranżowanej czytelni towarzyszącej wystawie.

Po więcej informacji zapraszamy TUTAJ.

*opis pochodzi od organizatora

Wydarzenie objęte patronatem magazynu „Świerszczyk”.

Zapraszamy!