Świerszczyk poleca

Najciekawsze książki, imprezy, filmy i wydarzenia i świerszczykowe patronaty

Konkurs z okazji 75. urodzin Pippi

Konkurs „Moje wakacje z Pippi”

W tym roku przypadają 75. urodziny Pippi Pończoszanki. To znaczy, że Pippi ma dokładnie tyle samo lat, co „Świerszczyk”! Z okazji urodzin Pippi trwa wakacyjny konkurs z nagrodami, a „Świerszczyk” jest jego patronem.

Pippi to ukochana bohaterka wielu pokoleń dzieci, a także tych dorosłych, którzy nadal mają w sobie coś z dziecka. Radosna, nieprzewidywalna, zabawna, silna, mądra i odważna – taka jest Pippi. Nie zależało jej specjalnie, żeby zachowywać się „jak należy”, ale za to miała dobre serce i wspaniałe pomysły.

Wakacje sprzyjają temu, by poczuć się trochę jak Pippi i jej przyjaciele. Mieć wspaniałe przygody, ruszać w nieznane, być „poszukiwaczem rzeczy”, spać na odwrót, śmiać się w głos. Dlatego dwa wydawnictwa, które drukują książki o Pippi – Zakamarki i Nasza Księgarnia – mają dla wszystkich dzieci taką propozycję:

- w czasie wakacji sięgnij po książki o Pippi

- zabierz je ze sobą tam, gdzie lubisz czytać, np. na łąkę, do lasu, pod namiot, na plażę

- zrób zdjęcie (albo kolaż), którego bohaterką będzie książka o Pippi

- prześlij wraz z formularzem konkursowym i zawalcz o nagrodę.

Wszystkie ważne informacje o konkursie oraz jego regulamin znajdziesz na stronie wydawnictwa Zakamarki.

W Tychach warto zobaczyć wystawę twórczości Józefa Wilkonia.

W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia

Między 8 lipca a 13 września w Muzeum Miejskim w Tychach obejrzeć można wystawę twórczości Józefa Wilkonia.

Józef Wilkoń, mistrz ilustracji, malarstwa, rzeźby i scenografii stworzył niepowtarzalny styl, który rozpoznają pokolenia czytelników i odbiorców. Jedną z pierwszych jego ilustracji byłpaw, potem powstały ryby, tygrysy, mamuty, osiołek Joko, koty, psy, konie i wiele innych. Cały zwierzyniec! Wiele z nich można obejrzeć na wystawie, gdzie prezentowane są m.in. ilustracje i „ilustracje przestrzenne” jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz.

Wyprawa poprzez wystawę pozwala przemierzyć przestworza, udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, aż wreszcie zanurkować w morskich głębinach. Świat trzech żywiołów — powietrza, ziemi oraz wody — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy. Na wystawę najlepiej przyjść całą rodziną, by wspólnie przeżywać spotkanie z tym, co - dla jednych -zaskakujące, a - dla drugich – dobrze znane z czasów dzieciństwa.

Wystawie towarzyszą rodzinne kameralne międzypokoleniowe warsztaty: „Opowiem Ci bajkę…”, „Dziecięcy taszyzm” i „Pejzaż morskich głębin”oraz spacer „Leśni scenografowie”. Niedzielne kameralne oprowadzania po wystawie: 26 lipca, 23 sierpnia i 13 września 2020, godz. 16.00.

Zapisy i informacje: Agata Berger–Połomska, Anna Kura 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl a.kura@muzeum.tychy.pl. Współorganizatorem jest Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia.

Więcej szczegółów na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach.

Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem

Marzenia o piłce

Zanim zacznie się spełniać marzenia, warto dowiedzieć się, o czym tak naprawdę się marzy. 

Rodzice Stasia piszą książki. Siedzą całymi dniami w domu, a czasem znikają, żeby rozmawiać z osobami, które potem zostają bohaterami tych książek. Staś, podobnie jak jego koledzy z klasy, chciałby zostać piłkarzem, ale – trochę przez przypadek – idzie w ślady rodziców. Chce sprawdzić, jak tak naprawdę wygląda życie piłkarza. Odwiedza słynnych piłkarzy, trenerów, dziennikarzy sportowych i innych ludzi związanych ze światem futbolu. Zadaje im mnóstwo pytań. Np. Jakie kłopoty mieli sławni piłkarze, zanim doszli na szczyt? Co decyduje, że zawodnik zostaje mistrzem? Czy każdy futbolista strzelił kiedyś gola do własnej bramki? Co czuje piłkarz, gdy czyta o sobie w internecie, że jest głąbem i się skończył? Co można poświęcić dla piłki nożnej? Z tych rozmów powstaje książka, która z pewnością zainteresuje nie tylko amatorów meczy, ale także tych młodych czytelników, którzy chcą się dowiedzieć, jak realizować swoje marzenia.

Ewa Winnicka, "Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem", wyd. Burda Media Polska

 

„Szancer, wyobraź sobie!”

Jan Marcin Szancer, wybitny polski artysta-ilustrator żydowskiego pochodzenia będzie bohaterem nowej wystawy w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, dostępnej dla zwiedzających od 1 lipca 2020.

W świecie polskiej ilustracji dla dzieci, Jan Marcin Szancer stał się człowiekiem-instytucją, znają go wszyscy, którzy wychowali się na utworach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, śledzili przygody Pana Kleksa, dorastali wśród postaci z baśni Andersena.

Jan Marcin Szancer urodził się w 1902 roku, w rodzinie polsko-żydowskiej. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Po studiach pracował jako redaktor i ilustrator „Świerszczyka” – czasopisma dla dzieci. Sławę przyniosły mu ilustracje do ponad 200 książek, między innymi do Trylogii Henryka Sienkiewicza, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i serii o Panu Kleksie autorstwa Jana Brzechwy.

„Obrazy Mistrza przemawiały do wyobraźni kolejnych pokoleń Polaków, nie tylko pozwalając im przenieść się w nieznane światy, ale także kształtując ich poczucie estetyki i wizualną wyobraźnię od najmłodszych lat” – mówi Jakub Nowakowski, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja. „Dlatego potrzeba uhonorowania wielkiego ilustratora jest jak najbardziej zrozumiała, i cieszę się, że ten zaszczyt przypadł naszej instytucji. Jednym z celów muzeum jest prezentowanie historii polskich Żydów z nowej perspektywy”.

Wystawa ma uczyć i zachęcać dzieci do korzystania z tego, co jest dla nich naturalne – wyobraźni. Zwiedzający będą mogli poczuć się jak bohaterowie baśni, osadzonej w ważnych wydarzeniach z życia artysty. „Chcemy zaprosić naszych gości do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, potem nieco starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki w zawodzie ilustratora i w końcu szanowanego pana Jana, który nawet w dojrzałym wieku nie zatracił dziecięcej wyobraźni” – wyjaśnia kuratorka wystawy Paulina Banasik. „Wystawa będzie w całości «dotykalna», będzie można nie tylko ją oglądać, ale także w niej uczestniczyć” – dodaje. Oprócz kilkudziesięciu spośród tysięcy ważnych i pięknych obrazów Jana Marcina Szancera, na wystawie znajdą się także instalacje specjalnie zaprojektowane na jej potrzeby, a nawiązujące do twórczości autora.

Wystawa powstaje we współpracy z szeregiem polskich i zagranicznych partnerów. Znajdą się na niej oryginalne prace Szancera, a także książki, pocztówki oraz czasopisma dla dzieci i młodzieży z jego ilustracjami.

Otwarcie wystawy w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się w lipcu 2020 roku i potrwa do końca lipca 2021 roku. Towarzyszyć jej będzie bogaty i różnorodny program wydarzeń dla najmłodszych oraz dla ich rodziców i dziadków. Wystawie towarzyszyć będzie także ekspozycja prac plastycznych stworzonych przez dzieci pt. „Co ty sobie wyobrażasz?”.

Wystawa jest częścią projektu „W świecie wyobraźni Jana Marcina Szancera”. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Więcej informacji na www.galiciajewishmuseum.org

 

Dużo czytania dla dzieci i rodziców!

W ramach specjalnej oferty miłośnicy dobrych tekstów mogą zaprenumerować dwa pisma - dla rodziców i dla dzieci. Już teraz można zamówić roczną prenumeratę miesięcznika "Świerszczyk" i popularnonaukowego magazynu "Focus".

Focus to największy magazyn popularnonaukowy w Polsce. Od prawie dwudziestu lat, poprzez niezwykłe fotografie i przystępne artykuły, magazyn odkrywa przed czytelnikami cuda naszego świata. Wśród autorów miesięcznika Focus znajdują się najlepsi dziennikarze naukowi i eksperci z różnych dziedzin wiedzy: od archeologii, przez nanotechnologię po zmiany klimatyczne na Ziemi i fizykę cząsteczek. Dziennikarze Focusa są wszędzie tam, gdzie naukowcy dokonują przełomowych odkryć, by następnie w zrozumiały sposób opisywać procesy, które zmieniają nasz świat

Laureatkami III edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży zostały Katarzyna Maziarz (tekst) i Małgorzata Zając (ilustracje) – autorki „Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim” wydanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie w 2018 roku.

Książka została wybrana przez Kapitułę spośród 108 zgłoszonych do konkursu tytułów. Laureatki otrzymały statuetki autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha oraz nagrodę w wysokości 25 000 zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Katarzyna Maziarz stworzyła prywatny gatunek literacki. „Trochębajki” to opowieści z pogranicza biografii i fantastyki. Elementy fantastyczne zwalniają autorkę z konieczności precyzowania biografii. Biografia zaś nie posiada luk, jeśli w literaturze dla najmłodszych dopuszcza wyobraźnię. Literacka biografistyka dla najmłodszych zyskała barwny opis biegu życia wielkiego krakowianina i Polaka, który dotychczas rzadko brany był pod uwagę jako temat pisarstwa dla dzieci – może z uwagi na wszechstronność artysty, poziom jego sztuk, intensywne i krótkie życie…. W narracji Katarzyny Maziarz zastosowany wielogłos odpowiada dynamice biografii – kolejni opowiadający dosłownie upominają się o głos, „wpychają się do kolejki”. W finale opowieści życie Wyspiańskiego zamienia się tylko w jego dzieło, duchową obecność wielkiego artysty wśród nas.

dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar

Więcej o Nagrodzie Żółtej Ciżemki na stronie Biblioteki Kraków.

 

Poznajcie Pafnuki! To uczynni kosmici, którzy przybyli do nas z Kosmosu, by uczyć dzieci (i dorosłych) ekologii oraz oszczędzania energii.

Od lutego towarzyszyli oni uczniom w kilkudziesięciu szkołach województwa śląskiego oraz internautom. Możecie poznać ich przygody na stronie www.pafnuki.pl! Znajdziecie tam kolorowanki, pomysły jak oszczędzać energię i chronić naszą planetę, a także… książeczkę o przygodach Norki i Norka sympatycznej pary Pafnuków, która dba nie tylko o ekologię, ale także o wysokość rachunków za prąd.

Jeżeli myślisz, że młodzież nie czyta książek... to 7 czerwca o 10.00 mocno się zdziwisz. Co roku ponad 400 tys. uczennic i uczniów czyta w całej Polsce w tym samym momencie.

„Jak nie czytam, jak czytam” to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza. Powstała, by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli.

Organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z bibliotekami i szkołami. Szczegóły znajdują się na stronie www.czytamy.org.

Akcja promuje czytanie w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii. Żeby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem. Czytaniem na trawie w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli, rodziców. Akcja ma przede wszystkim zachęcić tych uczniów, którzy traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszać ich, lecz motywować przykładem. Zasady akcji są bardzo proste, każdy dostosowuje jej przebieg do swoich możliwości. W niektórych miejscowościach organizowane są całodzienne, duże obchody. W innych po prostu bierze się książki i kameralnie czyta na kocyku.

Mapa instytucji biorących udział w akcji znajduje się tutaj.

Każdy może się dopisać. Zapraszamy do wspólnego czytania!

 

Pucio wprowadza dzieci w świat mowy!

Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę. Zabawa z tą serią jest wsparciem dla rozwoju umiejętności językowych. Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami seria wydawnicza w naturalny sposób wspomaga rozwój mowy dziecka. Polecamy!

 

Dla starszego rodzeństwa świerszczykowych Czytelników Nowa Era przygotowała serwis poświęcony rekrutacji do szkół średnich. 

W serwisie znajdziecie informacje dotyczące procesu rekrutacji (łącznie ze szczegółowym harmonogramem dla wszystkich województw), porady dotyczące wyboru profili klas oraz zasady obliczania punktów za egzamin i świadectwo oraz szczególne osiągnięcia. Czekają na Was także teksty wspierające dzieci i rodziców w trudnym okresie rekrutacji i ciekawostki dotyczące nastolatków, edukacji, motywacji. Zaglądajcie na serwis Szkoła średnia bez tajemnic - w każdym tygodniu dodajemy nowe treści.

Nela i zadziwiające zwierzęta

Kolejny tom zapisków najmłodszej reporterki świata prezentuje opowieści o zadziwiających zwierzętach. 

Czy najbliższy kuzyn żyrafy ma na sobie paski? Czy wyobrażasz sobie jelonka z... kłami? Jak wygląda jaszczurka, która potrafi zmylić przeciwnika „drugą” głową? W najnowszej książce bestsellerowej autorki „Nela. Zapiski zoologa. Zadziwiające zwierzęta” poznajemy czternaście zwierząt, o których najprawdopodobniej większość z nas nigdy nie słyszała. Jak wyglądają, co jedzą i w jaki sposób przystosowały się do życia w swoim środowisku?
Każdy miłośnik zwierząt znajdzie tu coś dla siebie. W książce znajdują się także zoologiczne zagadki, specjalne strony przeznaczone na notatki, rysunki czy zapiski.

Nela Mała Reporterka, wyruszając z kamerą w podróż w wieku pięciu lat stała się prawdopodobnie najmłodszą reporterką świata. Już od ośmiu lat podróżuje po różnych kontynentach nagrywając autorskie reportaże i opisując swoje przygody w książkach. Kocha przyrodę i wyprawy. Jej idolem jest Steve Irvin, którego śladem chce ratować zwierzęta i podróżować wszędzie tam, gdzie poniosą ją wyobraźnia i marzenia. Zdobyła nagrodę Bestsellera Empiku: za rok 2015 (za książkę Nela itajemnice świata; jednocześnie była pierwszą osobą w tak młodym wieku, która uzyskała to wyróżnienie), za rok 2016 (w kategorii „Literatura dla dzieci”, za książkę Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany), za rok 2017 (w kategorii „Literatura dla dzieci”, za książkę Nela i Skarby Karaibów), oraz za rok 2018 ( w kategorii „Literatura dla dzieci”, za książkę Nela na wyspie rajskich ptaków). 

Książki o Neli kupisz w naszym sklepie.

Właśnie startuje trzecia edycja największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2019. Zapraszamy dzieci ze wszystkich klas szkoły podstawowej do pisania opowiadań.  W tym roku chcemy poznać Wasze marzenia!

Udział w konkursie „Popisz się talentem 2019” jest bezpłatny i ma na celu rozwijanie zainteresowań literacko-czytelniczych dzieci i młodzieży. Aby wziąć w nim udział, należy napisać opowiadanie zgodne z tematem zadania konkursowego. Opowiadanie może mieć do 500 słów i musi być stworzone samodzielnie przez ucznia z klas 1-8 szkoły podstawowej. Termin nadsyłania tekstów upływa 28 kwietnia 2019.

Oceną nadesłanych na konkurs opowiadań zajmie się profesjonalne jury w składzie: Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) i Rafał Witek (pisarz dziecięcy). Jury będzie rozpatrywać prace w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii zostanie wyłonionych 15 opowiadań (czyli łącznie 30), które razem złożą się na prawdziwą, pokonkursową książkę, która będzie dostępna w całej Polsce. To wymarzona szansa na debiut dla młodych adeptów pióra!

Tradycją konkursu jest to, że cały dochód z pokonkursowej książki przekazujemy na cele charytatywne. Tak samo będzie w tym roku. Wesprzemy podopiecznych fundacji „Mam marzenie”, bo przecież marzenia są w życiu najważniejsze. To one dają nam energię do działania, to one każą nam się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, iść do przodu… A zatem nie bójcie się marzyć i Wy – przystąpcie do konkursu, zróbcie razem z nami coś dobrego!

Zapraszamy dzieci z całej Polski do udziału w konkursie i życzymy świetnych pomysłów!

Treść zadania konkursowego, szczegółowyregulamin oraz plakat informacyjny znajdziecie na stronie www.nowaera.pl/popiszsietalentem

 

Poznajcie wyjątkową serię książek przygotowanych przez redakcję Świerszczyka!

Są śmieszne, wciągające i pięknie zilustrowane. Dzieci nie mogą się od nich oderwać (dorośli zresztą też). Poznajcie wyjątkowe książki z tekstami Małgorzaty Strzałkowskiej i ilustracjami Marcina Bruchnalskiego, Agnieszki Żelewskiej, Anity Andrzejewskiej oraz Andrzeja Pilichowskiego-Ragno, przygotowane przez redakcję Świerszczyka. 

"Zwariowane litery" to przezabawne wierszyki ze wskazówkami: śledząc je dziecko układa hasła z liter "rozrabiających" na stronach.
"Ukryte obrazki" stanowią przepiękną wyszukiwankę. Wiersz podpowiada, czego szukać na zdjęciach, a zabawa wciąga na długo dużych i małych czytelników.
"Ukryte słowa" to poezja przetykana obrazkami - łatwa do odczytania nawet dla kogoś, kto dopiero uczy się składać litery w słowa.

Wszystkie książki z serii Lubię czytać ze strzałką zawierają kartonową wkładkę, z której dziecko może wyciąć strzałkę, pomocną w nauce czytania. Zależnie od tego, na jakim etapie nauki jest dziecko, może na różne sposoby korzystać ze wskaźnika, który ułatwia skupienie wzroku na tekście.

Książki Małgorzaty Strzałkowskiej, jednej z najlepszych polskich autorek piszących dla dzieci, to połączenie zabawy, śmiechu, zagadek, wyzwań i nauki, czyli najlepszy sposób na rozbudzenie miłości do książek. Do tego wspaniałe ilustracje, w których bez końca można wyszukiwać nowe, zabawne detale.

Cała seria, podobnie jak świerszczykowe Książkogry do nabycia między innymi przez stronę Nowej Ery w pakiecie lub pojedynczo.

 

Książka „Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku" Wydawnictwa Burda to pierwszy tom serii o rudowłosej dziewczynce, która chce zostać czarodziejką smaku.

Zuzanna przyszła na świat, wyskakując z kociołka pełnego parującej owsianki. W Krainie Smaku to nic nadzwyczajnego. Poznajemy ją w chwili, gdy wyrusza wraz z Płatkiem Wędrowcem (przybranym tatą i wędrownym kucharzem) i madame Cieciorką w podróż do Krainy Smaku. Po drodze spotkają kolejnych bohaterów, przeżyją niejedną przygodę, a Zuza będzie się uczyć sekretnej sztuki kulin-fu.

Kraina Smaku to miejsce magiczne, gdzie znajdują się lasy marchdrzewiowe, czynny wulkan chilli, smakowite alejki Pyszotkowa i restauracje prowadzone przez najwspanialszych czarodziejów smaku. Przedsionkiem krainy smaku jest Trakt Bohaterów – to tu trafiają śmiałkowie rozmiłowani w smaku przygody, np. rezolutne łotrzyce, pragnące poznać przepis na zupę młodości, mężni kawalerowie, szukający drzewa, na którym rosną najlepsze patelnie, czy małe urwisy, które chcą szturmować lodowy pałac, broniony przez bakaliową gwardię.

Ale to nie wszystkie zaskakujące historie, jakie snuje autor książki, Maciej Rożen. Poznamy owocowspinaczy z Gór Jogurtowych, Drwali zamieszkujących dyniodomy w Ogrodzie Olbrzymów, zwiedzimy Kisielową Platformę wydobywczą, a smoki nauczą nas robić chrupiące burgery. Opisy miejsc i magicznych istot połączone są z przepisami kulinarnymi, które można znaleźć na końcu książki. Kucharska część historii o Zuzannie sprawia, że cała rodzina może fantastycznie spędzić czas. Zarówno w trakcie gotowania, jak i podczas jedzenia.

Instytu POLONIKA przestawia pierwszą produkcję filmową, dzięki której dzieci mogą zapoznać się z polskim dziedzictwem kulturowym poza granicami kraju.

Animacja „Polo i Nika – pierwsza wyprawa” powstała w ramach działań Instytutu o charakterze popularyzatorskim i jest skierowana do dzieci rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą, czyli dla uczniów klas 0-3. Celem animacji jest zapoznanie najmłodszych widzów z polskim dziedzictwem kulturowym znajdującym się poza granicami kraju. Wraz z wesołymi, rezolutnymi bohaterami dzieci będą miały okazję poznać najciekawsze miejsca, zabytki i osoby związane z polską kulturą.

Film w całości można obejrzeć na stronie internetowej Instytutu oraz na jego profilu na Facebooku i na kanale YouTube.

Kolejne odcinki z przygodami Pola i Niki pojawią się jesienią.

Najnowsza gra Granny przeniesie Was do czasów Króla Popiela.

Przebrała się miarka! Czas ukarać króla Popiela za jego potworne czyny! Przewodzicie stadu wygłodniałych myszy, które niespodziewanie wynurzają się z jeziora Gopła i nadciągają do wieży w Kruszwicy, by dopaść podłego władcę. Komu z Was przypadnie sława wybawcy, który w końcu uwolni gnębiony lud spod jarzma okrutnego Popiela? Ta wciągająca planszówka spodoba się graczom w wieku od lat 6 wzwyż. 

To już piąta ilustrowana książka dla dzieci z serii Polscy Superbohaterowie. Tym razem Wydawnictwo RM razem z pisarką Małgorzatą Strękowską-Zarembą zapraszają do poznania historii Jana III Sobieskiego.

Jan III Sobieski – wielki wódz i sprawiedliwy władca, który pod Wiedniem ocalił Europę przed tureckim najazdem. Ale król miał też drugie oblicze – czułego ojca i kochającego męża oraz mola książkowego, który nie wyruszał na wojnę bez ulubionych lektur i… taboretu. Nie lubił gwarnej i zatłoczonej Warszawy tak bardzo, że uciekł z rodziną do pięknego pałacu w Wilanowie. Kilka wieków później pałac odwiedzają bliźniaki Alicja i Alek.

Dzieci mają szczególną misję do spełnienia – chcą pomóc mamie ukończyć na czas książkę o Janie III Sobieskim. Inaczej, nici z rodzinnego wyjazdu na narty. Próbowały już skonstruować dla mamy wehikuł czasu, ale z powodu zakazu musiały przerwać wybuchowe eksperymenty z paliwem. Może więc wystrzałowe pomysły na opowiadanie o aferze w Wilanowie okażą się bardziej pomocne?

 

W ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", w sekcji dla dzieci i młodzieży Mały Sputnik fani rosyjskich bajek będą mogli zobaczyć klasykę animacji, a także najnowsze produkcje.

Już 8 listopada 2018 r. w Warszawie po raz dwunasty odbędzie się Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Młodzi kinomani będą mogli rozsmakować się w rosyjskiej kinematografii dzięki dedykowanej dla nich sekcji – Mały Sputnik. Dla dzieci oraz młodzieży przewidziane są weekendowe poranki 10-11 oraz 17-18 listopada w kinie Luna w Warszawie. W dniach 12-16 listopada organizowane są także specjalne pokazy dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Na tegorocznej edycji Małego Sputnika będzie można obejrzeć, m.in. pokazy filmów: „Ostatni bohater” (rosyjski film produkcji Disneya), „Gurwinek. Magiczna gra” czy „Odyseja Piotra”.

Tradycyjnie czas pomiędzy projekcjami zostanie wypełniony twórczymi zajęciami i warsztatami. „Pracownia Kaliente” przygotuje warsztaty gliniane, dzięki którym młodzi widzowie odkryją świat słowiańskich amuletów i poznają głagolicę, za pomocą której wypiszą swoje imiona na glinianych tabliczkach. Grupa „Muzyka Łączy” przeniesie ich do bajkowej krainy rosyjskiej muzyki podczas interaktywnego koncertu. Wraz z „Mysimi Harcami” dzieci będą mogły stworzyć na papierze piękne matrioszki, a „Muzeum Domków dla Lalek” zajmie je przestrzennymi kolorowankami. Z księgarnią Tarabuk mali artyści wykonają swojego konika garbuska. Warsztaty animacji filmowej dla młodych kinomanów poprowadzi w tym roku „Poklatkowo.pl”.

Mali widzowie mogą udać się na spacer po Warszawie szlakiem rosyjskim. W kawiarni „Kofifi” dzieci będą mogły posłuchać przygód „Maszy i Niedźwiedzia”, a następnie wykonać zainspirowane bajką rysunki. Muzeum Sztuki Nowoczesnej na podstawie losów „Czeburaszka” przygotuje dla nich warsztaty „Nie jesteś czasem niedźwiadkiem?”.

Wspólnie z Kawiarnią „Czuły Barbarzyńca” w „Nowym Teatrze” organizatorzy zapraszają do udziału w „Czułych czytankach”, na których można będzie poznać książkę „Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół” Mikołaja Nosowa. 

Szczegóły na www.sputnikfestiwal.pl

 

Nastrojowa, pięknie ilustrowana książka z gwiazdkowymi opowiadaniami.

Kto daje prezenty Świętemu Mikołajowi? Do kogo trafi zabłąkana Florentyna na wigilijną wieczerzę? Jak spędzić święta, gdy tata jest daleko? Gdzie się podziały listy do Świętego Mikołaja? Czy da się odczarować święta? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dobranockowych historiach dla małych i dużych. Poza tym przeczytacie w nich także o pysznych mikołajowych naleśnikach z cynamonem, o psiaku imieniem Gwiazdka, który uratował pewne święta, o niespodziewanym gościu i o królu-niemowlaku w korycie na paszę oraz o karpiu Cyprianie, siedemnastym pomocniku Aniołka.
Opowiadania napisali wybitni polscy autorzy: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka. Ilustracje, dzięki którym książka przenosi nas w zimowe pejzaże i ciepłe domowe wnętrza, stworzyła Ewa Beniak-Haremska

 

Czwarta książka z serii Polscy Superbohaterowie poświęcona jest postaci Ireny Sendlerowej.

Główną bohaterekę - Majkę czeka niezwykła podróż w czasie. Podczas lekcji po raz pierwszy słyszy nazwisko Ireny Sendlerowej: wrażliwej dziewczynki i nieustraszonej kobiety, która podczas wojny uratowała dwa i pół tysiąca ludzi i została polską superbohaterką. Tak zaczyna się opowieść o narodzinach przyjaźni z nieco zarozumiałą Wiktorią, dość ponurym Ignacym oraz kotem Zuzełem, których połączyło zaangażowanie w poznanie trudnej i mrocznej historii XX wieku oraz roli odegranej w niej przez Irenę Sendlerową.

Opowieść o Irenie Sendelrowej zaczyna się w 1910 w Warszawie – tutaj dorastała, otoczona miłością rodziców bawiła się z żydowskimi rówieśnikami i stawała w ich obronie, kiedy studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Całe dorosłe życie poświęciła pomaganiu drugiemu człowiekowi: pracując jako pracowniczka socjalna i opiekunka społeczna oraz ratując najmłodszych mieszkańców getta warszawskiego od okrutnej śmierci.

Beata Ostrowicka, "Irena Sendlerowa. Magiczny koralik", wyd. RM

 

"PrzyTulanki. Opowiadania i wiersze dla dzieci” to wyjątkowa książka charytatywna na rzecz chorej na padaczkę lekooporną Tosi, podopiecznej Fundacji Kawałek Nieba.

„PrzyTulanki” to niezwykły zbiór opowiadań i wierszy dla dzieci. Niezwykły, bo stworzony przez ludzi o wielkich sercach na rzecz rocznej Antosi Stępień, która choruje na padaczkę lekooporną. Pisarze, poeci i ilustratorzy przekazali swoją twórczość, nie pobierając żadnego honorarium, a pieniądze na druk książki zostały zebrane przez portal wspieram.to. Dystrybucją charytatywnie zajmuje się księgarnia internetowa bonito.pl. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Tosi – na jej konto w Fundacji Kawałek Nieba.

 Tosia urodziła się z ciężką chorobą – padaczką lekooporną. Aby mogła wrócić do zdrowia, potrzebne są pieniądze na specjalistyczne leczenie w Niemczech. Dlatego powstał niezwykły projekt: „PrzyTulanki – opowiadania i wiersze dla dzieci”. W stworzenie tej wyjątkowej książki zaangażowali się znani autorzy i ilustratorzy, a także przyjaciele z branży wydawniczej.

 Książkę stworzyli znani i cenieni autorzy literatury dziecięcej. Znajdziecie w niej wartościowe, pełne ciepła i humoru opowiadania i wiersze. Dzięki pięknym ilustracjom i twardej oprawie książka jest idealnym pomysłem na prezent.

„PrzyTulanki” poleca ambasador akcji – Michał Rusinek, pisarz, literaturoznawca, sekretarz Wisławy Szymborskiej:

Wspaniali polscy pisarze i ilustratorzy wzięli na warsztat słowo „przytulanka” i przyjrzeli mu się z różnych stron, poruszając przy okazji ważne dla dzieci (i dorosłych) tematy: akceptacji, choroby, wykluczenia, starości, umiejętności przepraszania czy radzenia sobie z emocjami. Wyszła z tego piękna książka. 

Chcesz poznać szczegóły akcji i kupić książkę? Wejdź na: www.przytulankidlatosi.pl

 Więcej informacji o Tosi na stronie Fundacji Kawałek Nieba:

www.kawalek-nieba.pl/antosia-stepien

Biały jak śnieg i czarny jak węgiel z tekstem Hilli Rand i ilustracjami Catherine Zarip to opowieść o dwóch kotach.

Amadeusz i Ludwik, otrzymują odpowiedzialne zadanie – mają pilnować domu pod nieobecność właścicieli. Zajmują zatem swoje miejsca – Amadeusz na lewym słupie przy bramie, a Ludwik na prawym, i rozpoczynają wartę. Codziennie, gdy zegar wybija kolejne godziny, przed ich domem dzieją się ciekawe i ważne rzeczy.

Pełna humoru i wartkiej akcji zabawa z czasem. Książka wydana w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.

 

Bohaterowie muzealnego komiksu znów wplątali się w niemałe kłopoty, których tłem stała się legenda związana z początkami naszej państwowości.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wydało drugi tom przygód Borki i Sambora autorstwa Elżbiety Żukowskiej i Karola Kalinowskiego. W komiksowej formie poznamy nowe spojrzenie na prawdawne dzieje Polski. Jak pisze specjalistka od piastowskich dziejów, Elżbieta Cherezińska: Mamie i tacie może się zdawać, że na historii Popiela zęby zjedli, ale dobra legenda żyje stuleciami, a w rękach duetu Żukowska&Kalinowski nabiera oryginalności i świeżości. Świetna kreska, zręczny dialog, znajoma historia, lecz niespodziewane zwroty akcji. Borka i Sambor zabiorą Was w sam środek znanej awantury, w świat, gdzie Piast jest wujkiem, Rzepicha ciotką, a włos z głowy Popiela kluczem do pewnej tajemnicy. „Myszko, nadeszła godzina próby!” – woła Borka. Nie czekajcie, biegnijcie za nią. Na Peruna, ale fajny komiks!

Autorzy:

Elżbieta Żukowska jest odpowiedzialna za scenariusz komiksu. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak: „Kapitan Wrona”, „Miasto z widokiem”.

Karol Kalinowski to autor rysunków do komiksu „Borka i Sambor”. Jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Największy rozgłos przyniosły mu ostatnie wydawnictwa „Łauma” i „Kościsko”, których akcja osadzona jest między współczesnością a wątkami legendarnymi w pierwszym przypadku związanymi z legendą Jaćwingów, w drugim mitologią słowiańską. Jego prace znajdziecie także w każdym numerze "Świerszczyka".

 

„Warszawa. Moja stolica” to pięknie ilustrowana książka, która udowodni, że w Warszawie nie można się nudzić.

Nasza stolica to miejsce pełne magicznych miejsc, a każde z nich opowiada wyjątkową historię o mieście i jego mieszkańcach. Informacje i ciekawostki zostały dobrane tak, aby zainteresować najmłodsze dzieci i wzbudzić w nich pasję odkrywania Warszawy.

Przewodnikami po Warszawie jest dwoje dzieci – Maks i Emilka – które oprowadzą czytelników po najpiękniejszych parkach, pokażą wspaniałe budynki i pomniki, zabiorą na spacer po Starym Mieście. Z Maksem i Emilką można się także wybrać na przejażdżkę metrem, rejs statkiem po Wiśle, wjechać na najwyższe piętro Pałacu Kultury i Nauki, aby podziwiać piękny widok na nowoczesne wieżowce, zwiedzić Teatr Wielki i odbyć wiele innych fascynujących wypraw!

 

Już jest kolejny tom komiksowej "Sagi o Ryjówce" Tomasza Samojlika! Poznajcie niesamowite przygody najmniejszych ssaków w Polsce: ryjówek, rzęsorków i zębiełków.

Malutka ryjówka Dobrzyk przeżyła już niejedną mrożącą krew w żyłach przygodę. O dziwo, naszemu bohaterowi udało się wyjść cało z dotychczasowych opresji, nie bez pomocy wiernej drużyny śmiałków. Co się jednak stanie, kiedy drużyna się rozpadnie? Czy Dobrzyk poradzi sobie z największym do tej pory wyzwaniem? Zima nadchodzi. I nie zna litości!

Czwarty tom bestsellerowej opowieści z życia ryjówek, rzęsorków i zębiełków przenosi czytelników w świat zwierząt zamieszkujących puszczę. Dowiadujemy się z niego mnóstwa ciekawostek przyrodniczych. Ale to nie wszystko - autor, biolog i badacz wpływu człowieka na środowisko, wplata w wartką akcję wątek ekologiczny i przypomina czytelnikom, że o naturę warto się troszczyć. Tym razem Dobrzyk i jego kompani będą się zmagać z „morderczą mgłą", czyli smogiem. Czy mała ryjówka może nauczyć ludzi, że w piecach nie wolno palić śmieciami?

"Zguba zębiełków" Tomasza Samojlika (wyd. Kultura Gniewu) to komiks z wartką akcją, porcją dobrego humoru i mnóstem rzetelnych przyrodniczych informacji. Spodoba się małym i dużym czytelnikom. Dlatego zachęcamy dzieci i rodziców do wspólnej lektury!

Magiczny pierścień z tekstem Petera Svetina i ilustracjam Damijana Stepančiča to kolejna książka wydana w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.

Ludmiła Kraśnicka, słynna śpiewaczka operowa, kupuje na straganie magiczny pierścień, któremu powierza skryte życzenie. Ale, co za pech! Pierścień wyślizguje jej się z rąk, upada na ziemię i koziołkuje po ulicy. Ludmiła rzuca się w pogoń za zgubą. Do pościgu po chwili dołączają się: kataryniarz, entuzjaści opery, młoda para i kolejne osoby. Wkrótce jest ich już cała gromadka… Wszyscy biegną, by pomóc Ludmile. Czy odzyska ona pierścień i spełni się jej marzenie?

Prawdziwy badacz przyrody nigdy nie powinien tracić czujności, bowiem któregoś zwykłego dnia może odkryć na własnym podwórku niesamowity wręcz ślad.

Karol Darwiński – badacz przyrody – zauważa na swoim zaśnieżonym podwórku ślady nieznanego jednonożnego stworzenia. Czyżby to był skoczkowąż albo lunatykująca papuga? Podekscytowany Darwiński rusza tropem tajemniczego stwora i zaskoczony obserwuje, jak śladów stóp ciągle przybywa… i przybywa… Policzcie je wszystkie wspólnie z Karolem i znajdźcie rozwiązanie tej zabawnej zagadki!   

Książka Mārtiņša Zutisa została wydana w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.

 

 

 

Zabawny i genialnie prosty interaktywny picture book, który zabiera dzieci do dziwnego, niewidzialnego gołym okiem świata mikrobów.

Książka „Nie liż tej książki” łączy tekst, elementy komiksu i fotografię mikroskopową, by wyjaśnić dzieciom, czym są zarazki, gdzie mieszkają oraz jak szybko się przenoszą.

„Nie liż tej książki” to efekt współpracy bardzo szanowanego naukowca Idana Ben-Baraka i Juliana Frosta, twórcy niezwykle udanej animacji „Dumb Ways to Die”.

Już pierwsza książka Idana Ben-Baraka – „Small Wonders: How Microbes Rule Our World” – została opublikowana w wielu krajach i wygrała nagrodę przyznawaną przez organizację American Association for the Advancement of Science w kategorii książek dla dzieci i młodzieży. 

Julian Frost jest ilustratorem, grafikiem i autorem animacji. Zyskał międzynarodowe uznanie za animację „Dumb ways to die”, którą od 2012 roku obejrzano na YouTube już niemal 150 milionów razy.

 

Skąd się biorą małe zwierzęta? Czy skorpion jest dobrym tatą? Czy wszystkie zwierzęce mamy kochają swoje dzieci?

Dzieci zawsze są ciekawe, jak rozmnażają się zwierzęta. Mnogość odpowiedzi na pytania o intymne życie zwierząt jest fascynująca! Każdy gatunek ma inne rytuały godowe, techniki uwodzenia i modele wychowywania młodych. Ta bogato ilustrowana, ciekawie – choć w sposób skondensowany, dostosowany do wieku odbiorcy – napisana publikacja jest kopalnią nadzwyczajnych faktów i anegdot, które z pewnością zaintrygują nie tylko najmłodszych, ale również rodziców.

Skorpiony potrafią być czułe, a pluskwy brutalne, potomstwo rekina rywalizuje ze sobą, jeszcze będąc ikrą, zaś u konika morskiego to samiec posiada torbę lęgową.

Te i inne fascynujące historie z królestwa zwierząt – uzupełnione są o spektakularne i dowcipne rozkładane strony, takie jak „Szczeniaki i inne dzieciaki” czy „Mała galeria zwierzęcych penisów” – zaciekawią i najmłodszych, i dorosłych!

Bardzo interesująca książka, zwłaszcza jako punkt wyjścia do edukacji seksualnej na poziomie domowym. A pytania o TE sprawy zawsze sprawiają rodzicom problemy…

W naszym społeczeństwie rzadko rozmawia się wprost na temat seksu. Całe społeczeństwo wydaje się poruszać niezbyt pewnie w kwestii seksu. A w rzeczywistości większość nie wie jak o seksie rozmawiać, ponieważ nigdy nie byli naprawdę w tej kwestii uświadomieni. To powinno się zmienić, a sposób na to znalazła edukatorka,  Katharina von Gathen.

„Prawdziwa książka edukacyjna dla dzieci o barwnym, pełnym pasji życiu zwierząt” Leipziger Internet Zeitung, Ralf Julke, wrzesień 2017

Katharina von der Gathen jest edukatorką seksualną, pracuje z dziećmi oraz nastolatkami z bardzo różnych środowisk. Mieszka w Bonn z mężem oraz czwórką dzieci.

 

 

Czy powinno się ustępować kochanej osobie, która ma złe intencje?

„Co się robi, jak się nie wie co?”- pyta Bulbes. Chłopiec czuje się bezradny wobec swojej przyjaciółki Hani, która ostatnio bardzo się zmieniła. Nikt nie może sobie z nią poradzić, nawet ona sama. Co zrobić, aby wyrzucić z siebie złość?  Bulbes uczy się trudnej sztuki mówienia „nie”.

Afera nie z tej ziemi to trzecia, po Prawie się nie boję… i Z głową pod dywanem część autorskiego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek”. Ilustracje stworzyła Ola Woldańska-Płocińska. Książka Prawie się nie boję… zdobyła Wyróżnienie literackie w konkursie „Książka Roku 2016” Polskiej Sekcji IBBY.

 

 

Jeśli zastanawia cię, ile lat ma Słońce lub na której planecie dzień trwa dłużej niż rok, odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w SuperQuizie Kosmos!

Gdzie w Układzie Słonecznym znajdują się wulkany, dlaczego komety mają warkocze oraz jakie zwierzęta podróżowały w kosmos?

Każdy temat kończy się krótkim quizem, który pozwoli szybko sprawdzić wiedzę dotyczącą konkretnego kosmicznego zagadnienia. Nie trać czasu – odkryj zachwycający świat astronomii.
Kolorowe zdjęcia i ilustracje do ciekawostek zachęcą dziecko do samodzielnego czytania, a rozwiązywanie zagadek będzie doskonałą rozrywką dla całej rodziny oraz podczas zabaw z rówieśnikami. Ponadto wygodny format pozwoli zabrać ulubiony SuperQuiz, gdziekolwiek chcesz – na spacer, do parku czy w podróż. SuperQUIZ Kosmos to doskonała zabawa, która pozwoli dziecku rozwijać zainteresowania, zaskoczyć innych wiedzą, a przy okazji trenuje pamięć, koncentrację i czytanie ze zrozumieniem.

 

ŚWIERSZCZYK POLECA TAKŻE:

 

Książka o Trojaczkach

"Trojaczki w szkole" to książka dla uczniów i dla tych dorosłych, którzy nie zapomnieli zapachu tornistra, szelestu liści kasztanów w drodze do szkoły i odgłosu kulek na szkolnym podwórku.

Trojaczki rzucają petardę, gdy fotograf robi zdjęcie klasowe. Na lekcjach myślą o niebieskich migdałach, bujając w obłokach. „Wcale nieprawda! Bujam się tylko na krześle!”. Zastanawiają się nad wieloma sprawami. Dlaczego to nauczycielki w szkole zarabiają, skoro pracują dzieci? Dlaczego do szkoły trzeba nosić tyle przyborów? Jeśli także szukacie odpowiedzi na te pytania, sięgnijcie do lektury nowej części serii o Trojaczkach.

"Trojaczki" powstały w 1983 roku i stały się częścią dzieciństwa trzech pokoleń Francuzów dzięki historyjkom ukazującym się w czasopismach i książkach, zabawkom i kreskówkom. To książeczki dla najmłodszych dzieci ze śmiesznymi tekstami i wspaniałymi ilustracjami francuskiej autorki Nicole Lambert. 

Przekład: Marta Duda-Gryc. Wydawictwo: Galeria Książki.

Na podstawie książek „Trojaczki” została stworzona seria kreskówek wyświetlanych na kanale MiniMini+.  Wielbiciele tego znanego serialu animowanego znajdą w książeczkach przygody swoich ukochanych bohaterów.  

 

Konkurs dla miłośników gier

Wydawnictwo Granna zaprasza do 6. edycji konkursu: Wymyśl grę zostań autorem Granny! Projekty można przesyłać do 31.10.2018 r.

Lubicie grać z dziećmi w gry planszowe? A może sami macie pomysł na grę matematyczną? Stwórzcie własną grę planszową. Wydawnictwo Granna czeka na Wasze pomysły. Zwycięzcy doczekają się gier z własnym nazwiskiem na okładce, dostaną także honorarium.

Konkurs adresowany jest do kreatywnych osób, które mają pomysł na grę rodzinną z matematyką w tle. Gra powinna rozwijać zdolności matematyczne i wspierać logiczne myślenie.

Gra powinna być wykonana w formie przestrzennej makiety, w taki sposób, aby można było w nią zagrać. Do gry należy dołączyć instrukcję.

Gra powinna być oryginalna, nigdzie dotychczas nie publikowana, a autorzy posiadać do niej prawa autorskie. Autor nie może być związany zawodowo lub rodzinnie ze środowiskiem wydawniczym gier planszowych.

O ocenie projektu będzie decydować: nowatorska mechanika (prosimy nie kopiować mechanik/schematów popularnych i dostępnych na rynku gier), pomysłowość i atrakcyjność, walory edukacyjne, czytelność reguł, element zaskoczenia (np. nie wykorzystany nigdzie pomysł lub nowatorskie podejście do tematu).

Gry należy przysyłać pocztą lub kurierem do 31 października 2018 na adres: Granna ul. Księcia Ziemowita 47, 03-788 Warszawa z dopiskiem „ Konkurs”.

      Do gry należy dołączyć informację:

  1. imię i nazwisko autora
  2. adres zamieszkania (kod pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu,
    nr mieszkania, telefon kontaktowy i adres e-mail)
  3. oświadczenie o posiadanych prawach autorskich do przesłanego projektu.
  4. Nagrodą główną w konkursie jest: wydanie gry przez organizatora konkursu w formie rynkowego produktu oraz nagroda pieniężna w kwocie 1000 zł brutto (jeden tysiąc złotych brutto). Nagroda ta stanowi zaliczkę na poczet przyszłego honorarium ze sprzedaży gry.
  5. Jury konkursu przyzna także osobom biorącym udział w konkursie
    jedno dodatkowe wyróżnienie i nagrodzi je kwotą 500 zł brutto.
  6. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród oraz prawo do nie wyłonienia 1. nagrody. Szczegółowy regulamin konkursu:

Szczegóły konkursu i regulamin na www.granna.pl

 

Spektakl z bańkami mydlanymi

Teatr Baniek Mydlanych zaprasza na unikalne widowisko dla dzieci i prezentuje nowy spektakl „Tajemnica Bańki Szczęścia”, w którym znów spotkamy się ze znanymi już bohaterami: Bąbelkiem i Mydlaneczką oraz Mistrzem Bulbulasem.  Czekają na Was olbrzymie bańki mydlane w nowych kształtach i kolorach!

Bajeczny karnawał baniek mydlanych oraz niesamowita dawka humoru i dobrej energii dla całej rodziny, czyli interaktywne show w wykonaniu międzynarodowych artystów, które zabierze Was w zachwycającą podróż do krainy magii
i kolorów!

Teatr Baniek Mydlanych ponownie wyrusza w trasę koncertową po Polsce!

01.10.2018 (śr) 18:30, Płock, Państwowa Szkoła Muzyczna
02.10.2018 (wt) 9:00, 18:30, Warszawa, Sala Koncertowa PKiN
04.10.2018 (czw) 10:00, 18:30, Bydgoszcz, Kinoteatr Adria
05.10.2018 (pt) 10:00, 18:30, Gdańsk, Scena Teatralna NOT
06.10.2018 (sb) 15:00, Piła, Regionalne Centrum Kultury
07.10.2018 (nd) 15:00, Toruń, Aula UMK
09.10.2018 (pn) 9:00, 18:30, Lublin, Centrum Kongresowe UP 
10.10.2018 (śr) 10:00, 18:30, Kielce, Kieleckie Centrum Kultury
11.10.2018 (czw) 10:00, 18:30, Łódź, Teatr DOM
13.10.2018 (sb) 15:00, Kraków, Auditorium Maximum
15.10.2018 (pn) 10:00, 18:3, Wrocław, Sala Koncertowa Radia Wrocław
16.10.2018 (pn) 10:00, 18:30, Bielsko-Biała, Bielskie Centrum Kultury

Więcej informacji dostępnych: http://www.teatrbaniek.pl oraz https://www.facebook.com/teatrbaniek

 

Pokaz dla młodych naukowców

Szaleni Naukowcy to emocjonujący pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, podczas którego młodzi widzowie zobaczą spektakularne doświadczenia chemiczne, poznają zasady rządzące planetami i znajdą odpowiedzi na nurtujące pytania naukowe.

Podróż do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany, pośród menzurek czy magnesów odkryje nowe pasje i będzie fantastyczną, zapamiętaną na długie lata przygodą. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod edukacyjnych i pełne humoru widowisko, które nie tylko zachwyci kreatywnym wykonaniem, ale z pewnością rozbudzi wyobraźnię każdego młodego naukowca! 

Szczegóły oraz bilety dostępne są na:

http://pankoncert.pl/event/show-szalonych-naukowcow/

https://www.facebook.com/shownaukowcow

 

Przewodniki po muzeach

Zabierzcie dzieci w fascynującą podróż do muzeów! Pomogą wam w tym bezpłatne przewodniki pełne ciekawostek i zagadek.

Od sierpnia do października 2018 r. w muzeach w Krakowie, Oświęcimiu, Katowicach, Będzinie, Łodzi, Rzeszowie i Przemyślu na najmłodszych gości czekają bezpłatne książeczki pełne muzealnych ciekawostek i zagadek. Pomogą one w zwiedzaniu ekspozycji z dziećmi. Po rozwiązaniu zadań można wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Wydarzenie „Muzealne Eksponaty – nie tylko dla Mamy i Taty”, w ramach którego powstały rodzinne przewodniki muzealne zostało zorganizowane przez Fundację „Trasa dla Bobasa”  przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz Fundacji „Cemex – Budujemy Przyszłość”. Jego celem jest nie tylko zaproszenie rodzin z dziećmi do odwiedzania muzeów oraz przekazanie dzieciom konkretnej wiedzy z zakresu tematyki poszczególnych ekspozycji, lokalnej historii i tradycji, ale przede wszystkim pobudzanie ciekawości świata i sprzyjanie rozwojowi nowych zainteresowań wśród najmłodszych.

Pokazujmy dzieciom, jak fascynujący może być świat wokół nas. Ile opowieści i tajemnic może kryć się w pozornie nudnych, starych przedmiotach.” – zachęca Marta Mleczko, Prezes Fundacji „Trasa dla Bobasa”.

Pomysł wydania rodzinnych przewodników muzealnych spotkał się z zainteresowaniem rodziców.  „Uważam wydarzenie za trafione w punkt. Córka rozwiązywała zadania z zaciekawieniem. Oby więcej takich akcji!!! – zauważa Kinga, która w ubiegłym korzystała z książeczki „Rodzinny przewodnik po Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej”.

W tegorocznej, trzeciej edycji wydarzenia „Muzealne Eksponaty – nie tylko dla Mamy i Taty” uczestniczą następujące muzea: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum przy Kopcu Kościuszki w Krakowie, Muzeum Geologiczne ING PAN w Krakowie, Muzeum Farmacji w Łodzi, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Bezpłatne rodzinne przewodniki muzealne są dostępne w muzeach (do wyczerpania nakładu) oraz w wersji PDF na stronie www.trasadlabobasa.pl/muzealneeksponaty2018. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do końca października 2018 r.

Więcej informacji: www.trasadlabobasa.pl/muzealneeksponaty2018

FUNDACJA „TRASA DLA BOBASA” zajmuje się aktywizacją turystyczną i kulturalną rodzin z dziećmi. Fundacja prowadzi portal www.trasadlabobasa.pl, na którym rodzice dzielą się swoimi doświadczeniami nt. tras i atrakcji turystycznych. Na portalu publikowane są również bezpłatne wydawnictwa fundacji: e-booki, mapy, przewodniki muzealne, karty z zadaniami dla dzieci. Aktualności, w tym informacje o organizowanych wydarzeniach i konkursach, dostępne są również na profilu FB: facebook.com/trasadlabobasa.

 

Płyta z muzyką klasyczną

„Miniatury – muzyka klasyczna dzieciom” to projekt edukacyjny, który jest idealnym wstępem do zaczarowanego świata muzyki klasycznej.

 Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz – do lasu, na łąkę pełną kwiatów, na piaszczystą plażę, a nawet do sklepu
z zabawkami, czy do pachnącej pączkami cukierni. Jeśli zechcesz, to w wyobraźni odwiedzisz babcię, najlepszego kolegę lub pojedziesz na wycieczkę w nieznane z rodzicami, bratem, siostrą i psem. W tej krainie wszystko jest możliwe! Jak tam dotrzeć? Wystarczy włączyć płytę „Miniatury – muzyka klasyczna dzieciom”.

„Miniatury – muzyka klasyczna dzieciom” to projekt edukacyjny, który jest idealnym wstępem do zaczarowanego świata muzyki klasycznej. Na wydawnictwo składa się książeczka i płyta CD z 11 utworami do rytmicznych zabaw muzycznych. Proponowane zabawy ruchowe dla najmłodszych wspomagają ich rozwój psychofizyczny, bawią, relaksują i uczą. Utwory pasują do nauki i zabawy – zarówno jako kołysanki na dobranoc, jak i w dzień podczas codziennych aktywności.

Autorem wydawnictwa jest Qndel - Tomek Lubert, twórca i współzałożyciel zespołów VIRGIN, VIDEO, VOLVER, pomysłodawca wielu audycji i programów dla dzieci. Od wielu lat tworzy muzykę dla małych słuchaczy, która cieszy się bardzo dużą popularnością (ponad 400 000 000 wyświetleń na YouTube).  Jego kolejna płyta „Miniatury – muzyka klasyczna dzieciom”
to doskonałe rozpoczęcie wspaniałej przygody z muzyką klasyczną. Album uwrażliwia dzieci na jej piękno, rozbudza wyobraźnię muzyczną i w ciekawy sposób zachęca do poznawania świata klasycznych dźwięków. Miniatury zachęcają również do nauki gry na instrumentach klasycznych. Utwory z płyty znakomicie nadają się do wspólnej, rodzinnej zabawy,
a jednocześnie mogą być wykorzystywane jako podkłady muzyczne do przedszkolnych przedstawień teatralnych.

 

Audiobook kryminalny

"Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie" w interpretcji Edyty Jungowskiej - audiobook idealny na wakacyjne podróże!

Wydawnictwo Jung-off-ska przedstawia kolejną premierę: detektywistyczną powieść Astrid Lindgren o nad wiek bystrym Kallem Blomkviście i jego wiernych przyjaciołach. To dobra wiadomość tuż przed wakacjami: będzie czego słuchać w podróży! Przygody detektywa Blomkvista wciągną dzieci i rodziców i z pewnością nikt nie zapyta, czy "daleko jeszcze?". Edyta Jungowska sprawia, że bohaterowie czytanych przez nią książek ożywają, stają autentycznie śmieszni, oryginalni, sympatyczni albo odrażający. Ciekawe jednak, że nawet w chwilach niezwykle emocjonujących dzieci słuchają historii przejęte, ale nie przestraszone. To zasługa świetnej interpretacji, ciepłego głosu i dobrze dobranej muzyki, towarzyszącej wszystkim nagraniom studia Jung-off-ska.

 

Konkurs literacki

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” ogłasza V Jubileuszowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Konkurs im. Astrid Lindgren jest adresowany do osób pełnoletnich, zarówno uznanych pisarzy, jak i osób, które dopiero próbują swoich sił w literaturze. Na Konkurs przyjmowane są prace w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci w wieku do 6 lat, 6-10 lat oraz dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii. Na Konkurs można przesyłać wyłącznie prace dotychczas niepublikowane i niezgłoszone do druku lub oceny w wydawnictwach, nie nagradzane i niewyróżniane w innych konkursach. Nadesłane książki są czytane przez prejurorów, a następnie wyselekcjonowane przez nich tytuły są przekazywane do czytania przez członków Jury.

„Ogłaszanie konkursów literackich zawsze ma sens, ponieważ konkurs to okazja do wyłonienia innych sposobów myślenia, wolnych od nacisku wydawców i rynku. Astrid Lindgren też została odkryta dzięki konkursowi!” – uważa Przewodnicząca Jury Konkursu, prof. Joanna Papuzińska, literaturoznawczyni i pisarka.

Honorowy Patronat nad Konkursem objęły: Ambasada Szwecji, Biblioteka Narodowa oraz Instytut Książki. Do współpracy w ramach jubileuszowej edycji Konkursu zostały zaproszone oficyny: Literatura, grupa wydawnicza Publicat i Nasza Księgarnia, które w pół roku po ogłoszeniu wyników wydadzą nagrodzone książki. Partnerami Konkursu są: Fundacja PZU oraz Fundacja AMF Nasza Droga.

Konkurs