Świerszczyk poleca

Najciekawsze książki, imprezy, filmy i wydarzenia i świerszczykowe patronaty

Jeśli zastanawia cię, ile lat ma Słońce lub na której planecie dzień trwa dłużej niż rok, odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w SuperQuizie Kosmos!

Gdzie w Układzie Słonecznym znajdują się wulkany, dlaczego komety mają warkocze oraz jakie zwierzęta podróżowały w kosmos?

Każdy temat kończy się krótkim quizem, który pozwoli szybko sprawdzić wiedzę dotyczącą konkretnego kosmicznego zagadnienia. Nie trać czasu – odkryj zachwycający świat astronomii.

Super Quiz Kosmos to:

 • Ciekawostki dotyczące Wszechświata
 • Ponad 160 pytań quizowych, które pomagają utrwalić zdobytą wiedzę
 • Wygodny i poręczny format
 • Kolorowe zdjęcia obiektów kosmicznych

Kolorowe zdjęcia i ilustracje do ciekawostek zachęcą dziecko do samodzielnego czytania, a rozwiązywanie zagadek będzie doskonałą rozrywką dla całej rodziny oraz podczas zabaw z rówieśnikami. Ponadto wygodny format pozwoli zabrać ulubiony SuperQuiz, gdziekolwiek chcesz – na spacer, do parku czy w podróż. SuperQUIZ Kosmos to doskonała zabawa, która pozwoli dziecku rozwijać zainteresowania, zaskoczyć innych wiedzą, a przy okazji trenuje pamięć, koncentrację i czytanie ze zrozumieniem.

W serii SuperQUIZ również:

 • Piłka nożna
 • Ciało człowieka
 • Zwierzęta
 • Konie
 • Świat
 • Pieniądze

 

"Trojaczki w szkole" to książka dla uczniów i dla tych dorosłych, którzy nie zapomnieli zapachu tornistra, szelestu liści kasztanów w drodze do szkoły i odgłosu kulek na szkolnym podwórku.

Trojaczki rzucają petardę, gdy fotograf robi zdjęcie klasowe. Na lekcjach myślą o niebieskich migdałach, bujając w obłokach. „Wcale nieprawda! Bujam się tylko na krześle!”. Zastanawiają się nad wieloma sprawami. Dlaczego to nauczycielki w szkole zarabiają, skoro pracują dzieci? Dlaczego do szkoły trzeba nosić tyle przyborów? Jeśli także szukacie odpowiedzi na te pytania, sięgnijcie do lektury nowej części serii o Trojaczkach.

"Trojaczki" powstały w 1983 roku i stały się częścią dzieciństwa trzech pokoleń Francuzów dzięki historyjkom ukazującym się w czasopismach i książkach, zabawkom i kreskówkom. To książeczki dla najmłodszych dzieci ze śmiesznymi tekstami i wspaniałymi ilustracjami francuskiej autorki Nicole Lambert. 

Przekład: Marta Duda-Gryc. Wydawictwo: Galeria Książki.

Na podstawie książek „Trojaczki” została stworzona seria kreskówek wyświetlanych na kanale MiniMini+.  Wielbiciele tego znanego serialu animowanego znajdą w książeczkach przygody swoich ukochanych bohaterów.  

 

 

 

Z okazji Dnia Przedszkolaka 20 września w Domu Kultury w Jaśle na maluchy, średniaki i starszaki czeka moc atrakcji!

20 września w Jasielskim Domu Kultury od godziny 10.00 przedszkolaki będą miały wiele okazji do dobrej zabawy. Prócz zabaw, konkursów, gier i spektaklu interaktywnego, organizatorzy planują głośne czytanie w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. "Świerszczyk" patronuje imprezie i akcji.

 

 

13-16 września we Wrocławiu odbędzie się VII Międzynarodowy Przegląd Filmów Animowanych Autorstwa Dzieci „Halo Echo".

W ramach Przeglądu organizowane są konkursy na najlepsze filmy animowane w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat , 11-15 lat, 16-19 lat. W programie znajduje się ponad 200 filmów o metrażu od 1 do kilkunastu minut, które są nadsyłane przez dzieci i młodzież z Polski i zagranicy. Dla dziecięcych autorów filmów wielkim przeżyciem i jednocześnie nagrodą jest fakt, że ich filmy są prezentowane na wielkim ekranie , w prawdziwym kinie. Wszyscy autorzy filmów są zaproszeni do Wrocławia, często są to osoby z małych miejscowości w Polsce.

 Intencją organizatorów „Halo Echo" jest aktywizacja i edukacja kulturalna dzieci i młodzieży oraz integracja dzieci z Polski i z Europy. Projekt ma za zadanie zaproponować atrakcyjną formę warsztatów, w ramach których uczestnicy mogą rozwijać swoje zdolności plastyczne, a także poznawać współczesne media i ich język, techniki filmowe, montaż iudźwiękowienie.

W programie Przegladu są organizowane warsztaty animacji dostępne dla gości Przeglądu oraz dla uczestników z zewnątrz.

Więcej informacji na: http://al-halo-echo.pl

 

Wydawnictwo Granna zaprasza do 6. edycji konkursu: Wymyśl grę zostań autorem Granny! Projekty można przesyłać do 31.10.2018 r.

Lubicie grać z dziećmi w gry planszowe? A może sami macie pomysł na grę matematyczną? Stwórzcie własną grę planszową. Wydawnictwo Granna czeka na Wasze pomysły. Zwycięzcy doczekają się gier z własnym nazwiskiem na okładce, dostaną także honorarium.

Konkurs adresowany jest do kreatywnych osób, które mają pomysł na grę rodzinną z matematyką w tle. Gra powinna rozwijać zdolności matematyczne i wspierać logiczne myślenie.

Gra powinna być wykonana w formie przestrzennej makiety, w taki sposób, aby można było w nią zagrać. Do gry należy dołączyć instrukcję.

Gra powinna być oryginalna, nigdzie dotychczas nie publikowana, a autorzy posiadać do niej prawa autorskie. Autor nie może być związany zawodowo lub rodzinnie ze środowiskiem wydawniczym gier planszowych.

O ocenie projektu będzie decydować:

- nowatorska mechanika (prosimy nie kopiować mechanik/schematów popularnych i dostępnych na rynku gier),

- pomysłowość i atrakcyjność,

- walory edukacyjne,

- czytelność reguł,

- element zaskoczenia (np. nie wykorzystany nigdzie pomysł lub nowatorskie podejście do tematu).

Gry należy przysyłać pocztą lub kurierem do 31 października 2018 na adres: Granna ul. Księcia Ziemowita 47, 03-788 Warszawa z dopiskiem „ Konkurs”.

      Do gry należy dołączyć informację:

 1. imię i nazwisko autora
 2. adres zamieszkania (kod pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu,
  nr mieszkania, telefon kontaktowy i adres e-mail)
 3. oświadczenie o posiadanych prawach autorskich do przesłanego projektu.
 4. Nagrodą główną w konkursie jest: wydanie gry przez organizatora konkursu w formie rynkowego produktu oraz nagroda pieniężna w kwocie 1000 zł brutto (jeden tysiąc złotych brutto). Nagroda ta stanowi zaliczkę na poczet przyszłego honorarium ze sprzedaży gry.
 5. Jury konkursu przyzna także osobom biorącym udział w konkursie
  jedno dodatkowe wyróżnienie i nagrodzi je kwotą 500 zł brutto.
 6. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród oraz prawo do nie wyłonienia 1. nagrody. Szczegółowy regulamin konkursu:

Szczegóły konkursu i regulamin na www.granna.pl

 

 

Premiera książki, która pomaga wrócić do zdrowia – „PrzyTulanki” – zbiór opowiadań i wierszy dla dzieci.

„PrzyTulanki” to niezwykły zbiór opowiadań i wierszy dla dzieci. Niezwykły, bo stworzony przez ludzi o wielkich sercach na rzecz rocznej Antosi Stępień, która choruje na padaczkę lekooporną. Pisarze, poeci i ilustratorzy przekazali swoją twórczość, nie pobierając żadnego honorarium, a pieniądze na druk książki zostały zebrane przez portal wspieram.to. Dystrybucją charytatywnie zajmuje się księgarnia internetowa bonito.pl. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Tosi – na jej konto w Fundacji Kawałek Nieba.

 

Książkę stworzyli znani i cenieni autorzy literatury dziecięcej. Znajdziecie w niej wartościowe, pełne ciepła i humoru opowiadania i wiersze. Dzięki pięknym ilustracjom i twardej oprawie książka jest idealnym pomysłem na prezent.

„PrzyTulanki” poleca ambasador akcji – Michał Rusinek, pisarz, literaturoznawca, sekretarz Wisławy Szymborskiej:

Wspaniali polscy pisarze i ilustratorzy wzięli na warsztat słowo „przytulanka” i przyjrzeli mu się z różnych stron, poruszając przy okazji ważne dla dzieci (i dorosłych) tematy: akceptacji, choroby, wykluczenia, starości, umiejętności przepraszania czy radzenia sobie z emocjami. Wyszła z tego piękna książka. 

Chcesz poznać szczegóły akcji i kupić książkę? Wejdź na: www.przytulankidlatosi.pl

 

 

20 września 2018 r., w Kłodzku, na rynku, przy zabytkowej fontannie, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania możecie się spotkać z Małgorzatą Strzałkowską.

Znana, lubiana, wielokrotnie nagradzana pisarka, poetka i ilustratorka książek dla dzieci spotka się z Czytelnikami o godzinie 11.00. Warto poznać kogoś tak niezwykłego! Małgorzata Strzałkowska to autorka bajek, piosenek i scenariuszy dla TVP 1 („Jedyneczka”, „Budzik”,„Babcia Róża” i „Gryzelka”), a nawet tekstów na ubrania marki Endo. Wykleja  kolaże, tworzy zbzikowane wierszyki, rymowane rady nie od parady. Napisała ponad 150 książek, niektóre z nich są na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.  Miłośników zwierząt ucieszy zapowiedź, że Małgorzata Strzałkowska przyjedzie ze swoim ukochanym pieskiem. 

O godzinie 12.00 rozpocznie się konkurs dla mistrzów głośnego czytania. Zapiszcie się prędko - jest tylko 100 miejsc! Zapisać się można w wypożyczalni PiMBP do 14 września. Szczegółowy regulamin konkursu na stronie: www.biblioteka.klodzko.pl.

 

Teatr Baniek Mydlanych zaprasza na unikalne widowisko dla dzieci i prezentuje nowy spektakl „Tajemnica Bańki Szczęścia”, w którym znów spotkamy się ze znanymi już bohaterami: Bąbelkiem i Mydlaneczką oraz Mistrzem Bulbulasem.  Czekają na Was olbrzymie bańki mydlane w nowych kształtach i kolorach!


Bajeczny karnawał baniek mydlanych oraz niesamowita dawka humoru i dobrej energii dla całej rodziny, czyli interaktywne show w wykonaniu międzynarodowych artystów, które zabierze Was w zachwycającą podróż do krainy magii
i kolorów!

Teatr Baniek Mydlanych ponownie wyrusza w trasę koncertową po Polsce!

01.10.2018 (śr) 18:30, Płock, Państwowa Szkoła Muzyczna
02.10.2018 (wt) 9:00, 18:30, Warszawa, Sala Koncertowa PKiN
04.10.2018 (czw) 10:00, 18:30, Bydgoszcz, Kinoteatr Adria
05.10.2018 (pt) 10:00, 18:30, Gdańsk, Scena Teatralna NOT
06.10.2018 (sb) 15:00, Piła, Regionalne Centrum Kultury
07.10.2018 (nd) 15:00, Toruń, Aula UMK
09.10.2018 (pn) 9:00, 18:30, Lublin, Centrum Kongresowe UP 
10.10.2018 (śr) 10:00, 18:30, Kielce, Kieleckie Centrum Kultury
11.10.2018 (czw) 10:00, 18:30, Łódź, Teatr DOM
13.10.2018 (sb) 15:00, Kraków, Auditorium Maximum
15.10.2018 (pn) 10:00, 18:3, Wrocław, Sala Koncertowa Radia Wrocław
16.10.2018 (pn) 10:00, 18:30, Bielsko-Biała, Bielskie Centrum Kultury

Więcej informacji dostępnych: http://www.teatrbaniek.pl oraz https://www.facebook.com/teatrbaniek

 

Barwne widowisko o naukowych perypetiach niezwykłych bohaterów: Człowieka-Robaka, Igreka, Niny i Profesora Trauta.

Szaleni Naukowcy to emocjonujący pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, podczas którego młodzi widzowie zobaczą spektakularne doświadczenia chemiczne, poznają zasady rządzące planetami i znajdą odpowiedzi na nurtujące pytania naukowe.

Podróż do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany, pośród menzurek czy magnesów odkryje nowe pasje i będzie fantastyczną, zapamiętaną na długie lata przygodą. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod edukacyjnych i pełne humoru widowisko, które nie tylko zachwyci kreatywnym wykonaniem, ale z pewnością rozbudzi wyobraźnię każdego młodego naukowca! 

20.11.18 (Wt) 9:30, 18:30
WARSZAWA, Aula Wyższej Szkoły Menadżerskiej
21.11.18 (Śr) 10:00, 18:30
TORUŃ, Aula UMK
22.11.18 (Śr) 10:00, 18:30
OLSZTYN, Aula Auditorium Maximum
23.11.18 (Pt) 10:00, 18:30
BIAŁYSTOK, Aula Koncertowa WSFiZ
24.11.18 (So) 16:30
LUBLIN, Centrum Kongresowe UP
26.11.18 (Pn) 10:00, 18:30
WROCŁAW, Sala Koncertowa Radia Wrocław
27.11.18 (Wt) 10:00, 18:30
KALISZ, Hala Widowiskowo-Sportowa
28.11.18 (Śr) 18:30
ŁÓDŹ, Teatr DOM

Szczegóły oraz bilety dostępne są na:

http://pankoncert.pl/event/show-szalonych-naukowcow/

https://www.facebook.com/shownaukowcow

Czas trwania: 70 minut

 

Poznajcie warte uwagi książki wydane w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.

Biały jak śnieg i czarny jak węgiel

Tekst: Hilli Rand

Ilustracje: Catherine Zarip

Tłumaczenie: Anna Michalczuk-Podlecki

Dwa koty, Amadeusz i Ludwik, otrzymują odpowiedzialne zadanie – mają pilnować domu pod nieobecność właścicieli. Zajmują zatem swoje miejsca – Amadeusz na lewym słupie przy bramie, a Ludwik na prawym, i rozpoczynają wartę. Codziennie, gdy zegar wybija kolejne godziny, przed ich domem dzieją się ciekawe i ważne rzeczy.

Pełna humoru i wartkiej akcji zabawa z czasem. Książka wydana w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.

Magiczny pierścień

Tekst: Peter Svetina

Ilustracje: Damijan Stepančič

Tłumaczenie: Marlena Gruda

Ludmiła Kraśnicka, słynna śpiewaczka operowa, kupuje na straganie magiczny pierścień, któremu powierza skryte życzenie. Ale, co za pech! Pierścień wyślizguje jej się z rąk, upada na ziemię i koziołkuje po ulicy. Ludmiła rzuca się w pogoń za zgubą. Do pościgu po chwili dołączają się: kataryniarz, entuzjaści opery, młoda para i kolejne osoby. Wkrótce jest ich już cała gromadka… Wszyscy biegną, by pomóc Ludmile. Czy odzyska ona pierścień i spełni się jej marzenie?

Książka wydana w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.

Niedokonane odkrycie

Tekst i ilustracje: Mārtiņš Zutis

Tłumaczenie: Marta Grzybowska

Karol Darwiński – badacz przyrody – zauważa na swoim zaśnieżonym podwórku ślady nieznanego jednonożnego stworzenia. Czyżby to był skoczkowąż albo lunatykująca papuga? Podekscytowany Darwiński rusza tropem tajemniczego stwora i zaskoczony obserwuje, jak śladów stóp ciągle przybywa… i przybywa… Policzcie je wszystkie wspólnie z Karolem i znajdźcie rozwiązanie tej zabawnej zagadki!   

Książka wydana w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.

 

Zapraszamy do Krakowa na spotkania z Nicole Lambert, autorką popularnej francuskiej serii komiksów o Trojaczkach. 

„Trojaczki” to seria książeczek dla dzieci ze świetnymi tekstami i wspaniałymi ilustracjami francuskiej autorki Nicole Lambert – powszechnie znanej we Francji ilustratorki i pisarki. Na podstawie książek została również stworzona seria kreskówek wyświetlanych na kanale MiniMini+.

 

We wrześniu Wydawnictwo Galeria Książkiwe współpracy z Instytutem Francuskim organizuje wystawę prac związanych z zabawnym rodzeństwem pt. „35 lat Trojaczków”. Wystawa to 35 grafik na każdy rok od powstania komiksu. 

W związku z wystawą oraz premierą kolejnego tomu „Trojaczki. To już przesada!” Kraków odwiedzi autorka książeczek Nicole Lambert. Oprócz oficjalnego otwarcia wystawy 19 września odbędą się spotkania i warsztaty autorki z dziećmi i prasą.

 

19.09 - 20.10  Wystawa "35 lat Trojaczków"w Instytucie Francuskim w Krakowie, ul. Stolarska 15

19.09 – 18:00 Wieczór paryski. Premiera kolejnego tomu „ Trojaczki. To już przesada!” z udziałem autorki Nicole Lambert w księgarni DeRevolucjonibus

20.09 – 18:00 Wernisaż wystawy z udziałem autorki Nicole Lambert w Instytucie Francuskim

22.09 – 12:00 Warsztaty rysunku z autorką w Księgarni Globus

 

 

 

 

Zabierzcie dzieci w fascynującą podróż do muzeów! Pomogą wam w tym bezpłatne przewodniki pełne ciekawostek i zagadek.

Od sierpnia do października 2018 r. w muzeach w Krakowie, Oświęcimiu, Katowicach, Będzinie, Łodzi, Rzeszowie i Przemyślu na najmłodszych gości czekają bezpłatne książeczki pełne muzealnych ciekawostek i zagadek. Pomogą one w zwiedzaniu ekspozycji z dziećmi. Po rozwiązaniu zadań można wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Wydarzenie „Muzealne Eksponaty – nie tylko dla Mamy i Taty”, w ramach którego powstały rodzinne przewodniki muzealne zostało zorganizowane przez Fundację „Trasa dla Bobasa”  przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz Fundacji „Cemex – Budujemy Przyszłość”. Jego celem jest nie tylko zaproszenie rodzin z dziećmi do odwiedzania muzeów oraz przekazanie dzieciom konkretnej wiedzy z zakresu tematyki poszczególnych ekspozycji, lokalnej historii i tradycji, ale przede wszystkim pobudzanie ciekawości świata i sprzyjanie rozwojowi nowych zainteresowań wśród najmłodszych.

Pokazujmy dzieciom, jak fascynujący może być świat wokół nas. Ile opowieści i tajemnic może kryć się w pozornie nudnych, starych przedmiotach.” – zachęca Marta Mleczko, Prezes Fundacji „Trasa dla Bobasa”.

Pomysł wydania rodzinnych przewodników muzealnych spotkał się z zainteresowaniem rodziców.  „Uważam wydarzenie za trafione w punkt. Córka rozwiązywała zadania z zaciekawieniem. Oby więcej takich akcji!!! – zauważa Kinga, która w ubiegłym korzystała z książeczki „Rodzinny przewodnik po Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej”.

W tegorocznej, trzeciej edycji wydarzenia „Muzealne Eksponaty – nie tylko dla Mamy i Taty” uczestniczą następujące muzea: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum przy Kopcu Kościuszki w Krakowie, Muzeum Geologiczne ING PAN w Krakowie, Muzeum Farmacji w Łodzi, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Bezpłatne rodzinne przewodniki muzealne są dostępne w muzeach (do wyczerpania nakładu) oraz w wersji PDF na stronie www.trasadlabobasa.pl/muzealneeksponaty2018. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do końca października 2018 r.

Więcej informacji: www.trasadlabobasa.pl/muzealneeksponaty2018

FUNDACJA „TRASA DLA BOBASA” zajmuje się aktywizacją turystyczną i kulturalną rodzin z dziećmi. Fundacja prowadzi portal www.trasadlabobasa.pl, na którym rodzice dzielą się swoimi doświadczeniami nt. tras i atrakcji turystycznych. Na portalu publikowane są również bezpłatne wydawnictwa fundacji: e-booki, mapy, przewodniki muzealne, karty z zadaniami dla dzieci. Aktualności, w tym informacje o organizowanych wydarzeniach i konkursach, dostępne są również na profilu FB: facebook.com/trasadlabobasa.

 

 

 

„Miniatury – muzyka klasyczna dzieciom” to projekt edukacyjny, który jest idealnym wstępem do zaczarowanego świata muzyki klasycznej.

 Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz – do lasu, na łąkę pełną kwiatów, na piaszczystą plażę, a nawet do sklepu
z zabawkami, czy do pachnącej pączkami cukierni. Jeśli zechcesz, to w wyobraźni odwiedzisz babcię, najlepszego kolegę lub pojedziesz na wycieczkę w nieznane z rodzicami, bratem, siostrą i psem. W tej krainie wszystko jest możliwe! Jak tam dotrzeć? Wystarczy włączyć płytę „Miniatury – muzyka klasyczna dzieciom”.

„Miniatury – muzyka klasyczna dzieciom” to projekt edukacyjny, który jest idealnym wstępem do zaczarowanego świata muzyki klasycznej. Na wydawnictwo składa się książeczka i płyta CD z 11 utworami do rytmicznych zabaw muzycznych. Proponowane zabawy ruchowe dla najmłodszych wspomagają ich rozwój psychofizyczny, bawią, relaksują i uczą. Utwory pasują do nauki i zabawy – zarówno jako kołysanki na dobranoc, jak i w dzień podczas codziennych aktywności.

Autorem wydawnictwa jest Qndel - Tomek Lubert, twórca i współzałożyciel zespołów VIRGIN, VIDEO, VOLVER, pomysłodawca wielu audycji i programów dla dzieci. Od wielu lat tworzy muzykę dla małych słuchaczy, która cieszy się bardzo dużą popularnością (ponad 400 000 000 wyświetleń na YouTube).  Jego kolejna płyta „Miniatury – muzyka klasyczna dzieciom”
to doskonałe rozpoczęcie wspaniałej przygody z muzyką klasyczną. Album uwrażliwia dzieci na jej piękno, rozbudza wyobraźnię muzyczną i w ciekawy sposób zachęca do poznawania świata klasycznych dźwięków. Miniatury zachęcają również do nauki gry na instrumentach klasycznych. Utwory z płyty znakomicie nadają się do wspólnej, rodzinnej zabawy,
a jednocześnie mogą być wykorzystywane jako podkłady muzyczne do przedszkolnych przedstawień teatralnych.

 

 

Pod koniec sierpnia odbędzie się Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL 2018. Na plenerowych scenach województwa pomorskiego zaprezentuje się kilkanaście objazdowych teatrów lalkowych z Polski i Europy.

W dniach 24-26 sierpnia 2018 Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Cieplewie zaprasza na drugą edycję Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL. W tym roku w Juszkowie, w gminie Pruszcz Gdański, na czterech scenach zaprezentuje się kilkanaście teatrów, w tym pięć zagranicznych. Przez trzy dni nad malowniczym zakolem Raduni królować będą marionetki, jawajki, pacynki i kukły. W festiwalowej kawiarence odbędą się spotkania autorskie z twórcami, a w strefie warsztatowej będzie można spróbować sił w samodzielnym tworzeniu lalek. Nowością będzie japoński teatr kamishibai.

25 sierpnia warto także odwiedzić Marzęcino (gmina Nowy Dwór Gdański), gdzie także można będzie obejrzeć festiwalowe spektakle.

Więcej informacji na stronie: www.festiwaljuszkowo.pl oraz na profilu: https://www.facebook.com/festiwal.juszkowo/

Wstep wolny!

 

Festiwal Lalka na Scenie

W weekend 13-15 lipca w Warszawie warto zobaczyć spektakle III Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”!

Wiele godzin można będzie spędzić w oderwaniu od rzeczywistości, przenieść się w klimat tradycyjnego teatru ulicznego: wysłuchać opowieści ożywionych marionetką i pacynką, podziwiać teatr cieni, a także poznać niesamowity kunszt mistrzów animujących lalki oraz zobaczyć z bliska budowę marionetki czy pacynki. W przerwach zaplanowao koncerty na katarynkę i spotkania z aktorami. Prezentowane spektakle są przeznaczone dla każdego widza, bez względu na wiek. Ponadto dobrano je tak, aby nie było bariery językowej w odbiorze. Spotkania festiwalowe trwać będą niezależnie od pogody. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jet bezpłatny.

HARMONOGRAM FESTIWALU:

13 lipca 2018 (piątek) w godz. 17.00 – 20.00
Park Wiecha przed Teatrem RAMPA

godz.17.00 – „Cyrk na kółkach”, Eszter Aracs (Węgry)

godz.18.00 – „Teatr cieni”, András Lénárt (Węgry)

godz.18.00 – „Punch&Jude”, Robert Styles (Wielka Brytania)

godz.19.00 – „Turecka wyspa”, Ivan Gontko, Rebeka Gontko (Słowacja)

 

14, 15 lipca 2018 (sobota, niedziela) w godz. 11.00 - 18.00
Rynek Nowego Miasta

godz. 11.00 - „Cyrk na kółkach”, Eszter Aracs (Węgry)

godz. 12.00 – „Gašparko”, Juraj Hamar (Słowacja)

godz. 12.00 oraz godz. 16.00 - „Teatr cieni”, András Lénárt (Węgry)

godz. 13.00 - „Polichinelle”, Jimmy Azogué, Sylvie Capdeboscq (Francja)

godz. 14.00 – „Teatro Dom Roberto”, Jose Gil (Portugalia)

godz. 15.00 - „Pulcinella”, Salvatore Gatto (Włochy)

godz. 16.00 - „Punch&Jude”, Robert Styles (Wielka Brytania

godz. 17.00 - „Turecka wyspa”, Ivan Gontko, Rebeka Gontko (Słowacja)

(Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu)

Więcej informacji na temat Festiwalu oraz harmonogram wydarzeń: www.fundacjameritum.pl i facebook.com/Lalkanascenie

 

opis

"Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie" w interpretcji Edyty Jungowskiej - audiobook idealny na wakacyjne podróże!

Wydawnictwo Jung-off-ska przedstawia kolejną premierę: detektywistyczną powieść Astrid Lindgren o nad wiek bystrym Kallem Blomkviście i jego wiernych przyjaciołach. To dobra wiadomość tuż przed wakacjami: będzie czego słuchać w podróży! Przygody detektywa Blomkvista wciągną dzieci i rodziców i z pewnością nikt nie zapyta, czy "daleko jeszcze?". Edyta Jungowska sprawia, że bohaterowie czytanych przez nią książek ożywają, stają autentycznie śmieszni, oryginalni, sympatyczni albo odrażający. Ciekawe jednak, że nawet w chwilach niezwykle emocjonujących dzieci słuchają historii przejęte, ale nie przestraszone. To zasługa świetnej interpretacji, ciepłego głosu i dobrze dobranej muzyki, towarzyszącej wszystkim nagraniom studia Jung-off-ska.

 

opis

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” ogłasza V Jubileuszowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Konkurs im. Astrid Lindgren jest adresowany do osób pełnoletnich, zarówno uznanych pisarzy, jak i osób, które dopiero próbują swoich sił w literaturze. Na Konkurs przyjmowane są prace w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci w wieku do 6 lat, 6-10 lat oraz dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii. Na Konkurs można przesyłać wyłącznie prace dotychczas niepublikowane i niezgłoszone do druku lub oceny w wydawnictwach, nie nagradzane i niewyróżniane w innych konkursach. Nadesłane książki są czytane przez prejurorów, a następnie wyselekcjonowane przez nich tytuły są przekazywane do czytania przez członków Jury.

„Ogłaszanie konkursów literackich zawsze ma sens, ponieważ konkurs to okazja do wyłonienia innych sposobów myślenia, wolnych od nacisku wydawców i rynku. Astrid Lindgren też została odkryta dzięki konkursowi!” – uważa Przewodnicząca Jury Konkursu, prof. Joanna Papuzińska, literaturoznawczyni i pisarka.

Honorowy Patronat nad Konkursem objęły: Ambasada Szwecji, Biblioteka Narodowa oraz Instytut Książki. Do współpracy w ramach jubileuszowej edycji Konkursu zostały zaproszone oficyny: Literatura, grupa wydawnicza Publicat i Nasza Księgarnia, które w pół roku po ogłoszeniu wyników wydadzą nagrodzone książki. Partnerami Konkursu są: Fundacja PZU oraz Fundacja AMF Nasza Droga.

Konkurs im. A. Lindgren jest organizowany przez Fundację od 2006 roku. W dotychczasowych czterech jego edycjach wzięło udział ponad 2000 osób, nagrodzono i wydano ok. 40 znakomitych książek. Prace nagrodzone w Konkursie w ciągu pół roku od jego zakończenia wydawane są w formie książek i cieszą się wielkim powodzeniem wśród czytelników. 

Na Konkurs można nadsyłać prace wyłącznie tekstowe (bez grafiki), dotychczas niepublikowane, niezgłoszone do druku/oceny  w wydawnictwach, nienagrodzone i niewyróżnione w innych konkursach. Forma utworu:  bajka, opowieść, powieść lub zbiór opowiadań - napisane prozą. Więcej szczegółów w Regulaminie Konkursu na stronie: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/v-edycja

Prace konkursowe należy nadsyłać do 30 listopada 2018 r. na adres:
Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, 02-786 Warszawa, ul. Rosoła 44a z dopiskiem „Konkurs Astrid Lindgren”.

 

 

opis

Bohaterowie muzealnego komiksu znów wplątali się w niemałe kłopoty, których tłem stała się legenda związana z początkami naszej państwowości.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wydało drugi tom przygód Borki i Sambora autorstwa Elżbiety Żukowskiej i Karola Kalinowskiego. W komiksowej formie poznamy nowe spojrzenie na prawdawne dzieje Polski. Jak pisze specjalistka od piastowskich dziejów, Elżbieta Cherezińska: Mamie i tacie może się zdawać, że na historii Popiela zęby zjedli, ale dobra legenda żyje stuleciami, a w rękach duetu Żukowska&Kalinowski nabiera oryginalności i świeżości. Świetna kreska, zręczny dialog, znajoma historia, lecz niespodziewane zwroty akcji. Borka i Sambor zabiorą Was w sam środek znanej awantury, w świat, gdzie Piast jest wujkiem, Rzepicha ciotką, a włos z głowy Popiela kluczem do pewnej tajemnicy. „Myszko, nadeszła godzina próby!” – woła Borka. Nie czekajcie, biegnijcie za nią. Na Peruna, ale fajny komiks!

Autorzy:

Elżbieta Żukowska jest odpowiedzialna za scenariusz komiksu. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak: „Kapitan Wrona”, „Miasto z widokiem”.

Karol Kalinowski to autor rysunków do komiksu „Borka i Sambor”. Jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Największy rozgłos przyniosły mu ostatnie wydawnictwa „Łauma” i „Kościsko”, których akcja osadzona jest między współczesnością a wątkami legendarnymi w pierwszym przypadku związanymi z legendą Jaćwingów, w drugim mitologią słowiańską. Jego prace znajdziecie także w każdym numerze "Świerszczyka".

 

opis

 

„Warszawa. Moja stolica” to pięknie ilustrowana książka, która udowodni, że w Warszawie nie można się nudzić.

Nasza stolica to miejsce pełne magicznych miejsc, a każde z nich opowiada wyjątkową historię o mieście i jego mieszkańcach. Informacje i ciekawostki zostały dobrane tak, aby zainteresować najmłodsze dzieci i wzbudzić w nich pasję odkrywania Warszawy.

Przewodnikami po Warszawie jest dwoje dzieci – Maks i Emilka – które oprowadzą czytelników po najpiękniejszych parkach, pokażą wspaniałe budynki i pomniki, zabiorą na spacer po Starym Mieście. Z Maksem i Emilką można się także wybrać na przejażdżkę metrem, rejs statkiem po Wiśle, wjechać na najwyższe piętro Pałacu Kultury i Nauki, aby podziwiać piękny widok na nowoczesne wieżowce, zwiedzić Teatr Wielki i odbyć wiele innych fascynujących wypraw!

 

 

opis

Już jest kolejny tom komiksowej "Sagi o Ryjówce" Tomasza Samojlika! Poznajcie niesamowite przygody najmniejszych ssaków w Polsce: ryjówek, rzęsorków i zębiełków.

Malutka ryjówka Dobrzyk przeżyła już niejedną mrożącą krew w żyłach przygodę. O dziwo, naszemu bohaterowi udało się wyjść cało z dotychczasowych opresji, nie bez pomocy wiernej drużyny śmiałków. Co się jednak stanie, kiedy drużyna się rozpadnie? Czy Dobrzyk poradzi sobie z największym do tej pory wyzwaniem? Zima nadchodzi. I nie zna litości!

Czwarty tom bestsellerowej opowieści z życia ryjówek, rzęsorków i zębiełków przenosi czytelników w świat zwierząt zamieszkujących puszczę. Dowiadujemy się z niego mnóstwa ciekawostek przyrodniczych. Ale to nie wszystko - autor, biolog i badacz wpływu człowieka na środowisko, wplata w wartką akcję wątek ekologiczny i przypomina czytelnikom, że o naturę warto się troszczyć. Tym razem Dobrzyk i jego kompani będą się zmagać z „morderczą mgłą", czyli smogiem. Czy mała ryjówka może nauczyć ludzi, że w piecach nie wolno palić śmieciami?

"Zguba zębiełków" Tomasza Samojlika (wyd. Kultura Gniewu) to komiks z wartką akcją, porcją dobrego humoru i mnóstem rzetelnych przyrodniczych informacji. Spodoba się małym i dużym czytelnikom. Dlatego zachęcamy dzieci i rodziców do wspólnej lektury!

 

opis

"PrzyTulanki. Opowiadania i wiersze dla dzieci” to wyjątkowa książka charytatywna na rzecz chorej na padaczkę lekooporną Tosi, podopiecznej Fundacji Kawałek Nieba.

Tosia urodziła się z ciężką chorobą – padaczką lekooporną. Aby mogła wrócić do zdrowia, potrzebne są pieniądze na specjalistyczne leczenie w Niemczech. Dlatego powstał niezwykły projekt: „PrzyTulanki – opowiadania i wiersze dla dzieci”. W stworzenie tej wyjątkowej książki zaangażowali się znani autorzy i ilustratorzy, a także przyjaciele z branży wydawniczej.

Dochód ze sprzedaży książek zostanie w całości przekazany na rehabilitację i leczenie 10-miesięcznej Antosi Stępień, podopiecznej Fundacji Kawałek Nieba.

Aby książka mogła ukazać się drukiem, potrzebne jest wasze wsparcie! Pieniądze na druk można przekazać poprzez stronę:

https://wspieram.to/przytulanki

Dla darczyńców przewidziane są upominki: wydrukowany egzemplarz książki, a także inne gadżety.

Aby wesprzeć akcję, trzeba zarejestrować się w portalu wspieram.to lub zalogować przez konto na Facebooku (jest to bezpłatne i w pełni bezpieczne, a wszystkie dane są potrzebne do tego, żeby otrzymać książkę). Jeśli akcja zakończy się sukcesem i uda się zebrać wymaganą kwotę, książka zostanie wydrukowana, a wy otrzymacie upominek. Jeśli nie uda się osiągnąć tej sumy, przekazane przez was pieniądze wrócą na wasze konto.

Więcej informacji o Tosi na stronie Fundacji Kawałek Nieba:

www.kawalek-nieba.pl/antosia-stepien

 

 

opis

 

 

„Czytanie łączy” – to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”.

W dniach 2-10 czerwca 2018 r. w całej Polsce odbędą się liczne imprezy czytelnicze - spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, bajkowe parady i festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. Tradycyjnie zaczynamy od czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

W tym roku na prezent z okazji Dnia Dziecka i do czytania najmłodszym polecamy „Pierwszą Książkę Mojego Dziecka”, dla nieco starszych czytelników książki z kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” wydanej we współpracy Fundacji i tygodnika „Polityka”, a dla nastoletnich moli książkowych „Gorzką czekoladę i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym. Z tą myślą stworzyliśmy na Facebooku otwartą grupę, na której można udostępniać informacje o wszystkich wydarzeniach oraz imprezach organizowanych w ramach XVII OTCD w całym kraju. www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/www.instagram.com/calapolskaczytadzieciom/

Przygotowaliśmy wiele czytelniczych atrakcji, uruchamiamy warsztaty do przeprowadzenia na lekcjach, festynach i imprezach, do których materiały można pobrać ze strony Fundacji www.calapolskaczytadzieciom.pl/otcd, między innymi: zapraszamy do systematycznego czytania czasopism dla dzieci oraz do zabawy w redaktora naczelnego i ilustratora czasopisma albo autora komiksów. Ponadto zachęcamy do kreatywnego korzystania ze scenariuszy zajęć, materiałów ilustracyjnych, zeszytu „Czytanie łączy pokolenia, który wypełniony wspólnie przez dziadków, babcie i wnuków, stworzy niepowtarzalną kronikę rodzinną.

W tym roku kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” 5 czerwca wraz z Fundacją Iskierka, która na południu Polski wspiera dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodziny, organizuje imprezę czytelniczą dla małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Uroczystość odbędzie się w ramach projektu „Wyszehrad czyta dzieciom” z udziałem gwiazd: Ewy Chodakowskiej, Edyty Jungowskiej, Piotra Tołoczko.

Ponadto w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie (woj. kieleckie) będziemy świętować jubileusz akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, gdzie od 10 lat wszystkie 4-latki w gminie otrzymują książki ufundowane przez lokalne władze i są pasowane na czytelników. 6 czerwca spotkamy się z Pierwszą Książką Mojego Dziecka i z Mamami w Wilanowie w ramach Ogólnopolskich Pikników dla Mam , które odbędą się w 20 miastach Polski. Spędzimy czas w towarzystwie Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej i Mam na wspólnym czytaniu, zabawie, spacerach, wymianie doświadczeń.

7 czerwca to literacki czwartek z książkami z Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Konferencja prasowa i ogłoszenie V Jubileuszowej edycji Konkursu w księgarni BOOKBOOK, przy ul. Hożej w samo południe. Zapraszamy.

9 czerwca - sobotnia Noc Bibliotek - Już po raz czwarty, w tym roku pod hasłem „RzeczpospoCzyta”, odbędzie się ogólnopolska akcja „Noc Bibliotek”, organizowana wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Ponad 1750 Bibliotek w całej Polsce czeka na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary i groza oraz film „Tarapaty” (na którego podstawie powstała książka pod tym samym tytułem), dostępny dzięki wsparciu Next Film.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni honorowi: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Polski Komitet Olimpijski

Patroni medialni: TVN, onet.pl, Polityka, Gazeta Wyborcza, Radio dla Ciebie, Bliżej Przedszkola,
Polish Market, Świerszczyk, czas dzieci.pl, Librus

Darczyńcy, Grantodawcy, Sponsorzy, Partnerzy: Fundacja PZU, Fundacja AMF „Nasza Droga”, International Paper, PACK DRUK, KPMG, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, SABUR, Biedronka, Press Service, bonito.pl

Więcej informacji na:

www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/;

 www.instagram.com/calapolskaczytadzieciom/

Kontakt: Izabela Sarnocińska, isarnocinska@cpcd.pl; 506 569 418

 

 

 

opis

LITERATURA FAKTU W OBRAZKACH                                      

DLA DZIECI W WIEKU 4-8

NIE LIŻ TEJ KSIĄŻKI

Idan Ben-Barak, ilustracje Julian Frost

Zabawny i genialnie prosty interaktywny picture book,
który zabiera dzieci do dziwnego, niewidzialnego gołym okiem świata mikrobów.

Książka „Nie liż tej książki łączy tekst, elementy komiksu i fotografię mikroskopową, by wyjaśnić dzieciom, czym są zarazki, gdzie mieszkają oraz jak szybko się przenoszą.

„Nie liż tej książki” to efekt współpracy bardzo szanowanego naukowca Idana Ben-Baraka i Juliana Frosta, twórcy niezwykle udanej animacji „Dumb Ways to Die”.

Już pierwsza książka Idana Ben-Baraka – „Small Wonders: How Microbes Rule Our World” – została opublikowana w wielu krajach i wygrała nagrodę przyznawaną przez organizację American Association for the Advancement of Science w kategorii książek dla dzieci i młodzieży. 

Julian Frost jest ilustratorem, grafikiem i autorem animacji. Zyskał międzynarodowe uznanie za animację „Dumb ways to die”, którą od 2012 roku obejrzano na YouTube już niemal 150 milionów razy.

 

„Intymne życie zwierząt”  Katharina von der Gathen

Skąd się biorą małe zwierzęta? Czy skorpion jest dobrym tatą? Czy wszystkie zwierzęce mamy kochają swoje dzieci?

Dzieci zawsze są ciekawe, jak rozmnażają się zwierzęta. Mnogość odpowiedzi na pytania o intymne życie zwierząt jest fascynująca! Każdy gatunek ma inne rytuały godowe, techniki uwodzenia i modele wychowywania młodych. Ta bogato ilustrowana, ciekawie – choć w sposób skondensowany, dostosowany do wieku odbiorcy – napisana publikacja jest kopalnią nadzwyczajnych faktów i anegdot, które z pewnością zaintrygują nie tylko najmłodszych, ale również rodziców.

Skorpiony potrafią być czułe, a pluskwy brutalne, potomstwo rekina rywalizuje ze sobą, jeszcze będąc ikrą, zaś u konika morskiego to samiec posiada torbę lęgową.

Te i inne fascynujące historie z królestwa zwierząt – uzupełnione są o spektakularne i dowcipne rozkładane strony, takie jak „Szczeniaki i inne dzieciaki” czy „Mała galeria zwierzęcych penisów” – zaciekawią i najmłodszych, i dorosłych!

Bardzo interesująca książka, zwłaszcza jako punkt wyjścia do edukacji seksualnej na poziomie domowym. A pytania o TE sprawy zawsze sprawiają rodzicom problemy…

W naszym społeczeństwie rzadko rozmawia się wprost na temat seksu. Całe społeczeństwo wydaje się poruszać niezbyt pewnie w kwestii seksu. A w rzeczywistości większość nie wie jak o seksie rozmawiać, ponieważ nigdy nie byli naprawdę w tej kwestii uświadomieni. To powinno się zmienić, a sposób na to znalazła edukatorka,  Katharina von Gathen.

„Prawdziwa książka edukacyjna dla dzieci o barwnym, pełnym pasji życiu zwierząt” Leipziger Internet Zeitung, Ralf Julke, wrzesień 2017

Katharina von der Gathen jest edukatorką seksualną, pracuje z dziećmi oraz nastolatkami z bardzo różnych środowisk. Mieszka w Bonn z mężem oraz czwórką dzieci.

 

Afera nie z tej ziemi

Autor: Anna Onichimowska

Ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska

„Co się robi, jak się nie wie co?”- pyta Bulbes. Chłopiec czuje się bezradny wobec swojej przyjaciółki Hani, która ostatnio bardzo się zmieniła. Nikt nie może sobie z nią poradzić, nawet ona sama. Co zrobić, aby wyrzucić z siebie złość? Czy powinno się ustępować kochanej osobie, która ma złe intencje? Bulbes uczy się trudnej sztuki mówienia „nie”.

Afera nie z tej ziemi to trzecia, po Prawie się nie boję… i Z głową pod dywanem część autorskiego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek”. Książka Prawie się nie boję… zdobyła Wyróżnienie literackie w konkursie „Książka Roku 2016” Polskiej Sekcji IBBY.