Świerszczyk poleca

Najciekawsze książki, imprezy, filmy i wydarzenia i świerszczykowe patronaty

 2321_sputnik.jpg

MAŁY SPUTNIK NADLATUJE!

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w terminie 12-20 grudnia w wersji online na platformie mojeekino.pl. Organizatorzy wydarzeń kulturalnych stanęli w nowej rzeczywistości przed trudnym wyzwaniem. Niektóre plany trzeba było zweryfikować, a niektóre zupełnie porzucić. Inne pozostały bez zmian, napędzane chęcią zaprezentowania widzom najnowszych dokonań kinematografii rosyjskiej. Mały Sputnik przygotowywany z myślą o najmłodszej publiczności i rodzicach zawsze opierał się na spotkaniach na żywo. W aktualnej sytuacji sekcja dziecięca przetrwała w wymiarze symbolicznym i będzie okazja zobaczenia jednej produkcji, do której została przygotowana polska ścieżka dźwiękowa.

Mowa o „Kluczu czasu” w reżyserii Aleksieja Tielnowa. To fascynująca mistyczna opowieść osadzona w klasycznym Petersburgu. Bezdzietna para, pisarz Andrej i artystka Olga adoptują ośmioletnią Ksiuszę. Tymczasem Andrej pisze fantastyczna powieść o ciemnej stronie Petersburga. Na stronach jego książki miasto nad Newą zamienia się w fantasmagoryczny świat, w którym sam czas się zatrzymał, a ulice zamieszkane są przez mroczne istoty. Nagle po wypadku samochodowym dziewczynka trafia do Mrocznego Miasta z powieści Andreja, gdzie wraz ze swoim magicznym asystentem musi pokonać złe czary i uruchomić zegar na wieży, aby powstrzymać Czarownicę i jej czarną armię przed przejęciem miasta.

Mały Sputnik kojarzony jest z różnorodną ofertą wydarzeń towarzyszących. W tym roku musiało to zostać ograniczone ze względu na bezpieczeństwo widzów. W ofercie festiwalu są jednak warsztaty pisania recenzji filmowej ze Sztukarnią dla młodzieży, a także zajęcia polegające na tworzeniu Lalek Motanek dla młodszych od 6 roku życia. Zapraszamy również na spotkania odbywające się po projekcjach, o których więcej można przeczytać na stronie internetowej festiwalu.

Bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zasad i korzystajmy z możliwości oglądania filmów rosyjskich w domowych warunkach!

Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły na: www.sputnikfestiwal.pl

JOZEFINA-slider.jpg

Boże Narodzenie z ciotką Józefiną

Tuż przed Gwiazdką rodzina Myszowskich dostała zaskakujący list, którego nadawcą była ciotka Józefina, wielka gwiazda, występująca
w najsłynniejszych salach koncertowych całego świata. Mieszkająca od lat w Ameryce, dawno niewidziana, sławna ciotka zapowiedziała swój przyjazd na święta Bożego Narodzenia.
Na wieść o niespodziewanej wizycie Myszowscy wpadli w popłoch, nie mając pojęcia, jak ugościć zapewne bardzo kapryśną i przywykłą do luksusów gwiazdę.
Zamiast spokojnych świąt zapowiadał się nie lada chaos i do tego chyba sporo problemów, z którymi należało się jakoś uporać. Tylko jak?
Mądra, pełna magicznego uroku bajka z pięknymi, nastrojowymi ilustracjami, opowiadająca o rodzinnych więzach, pokonywaniu trudności i radości dzielenia się z innymi.
 
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
 

 

esteri__zimoweSny-1.png

Hotel zimowych snów

To niezwykłe ciepła opowieść o mieszkańcach lasu szykujących się do zimowego snu. Wydawnictwo Esteri zaprasza najmłodszych czytelników do poznania historii pewnego niezwykłego hotelu. Bogate i piękne ilustacje, zachęcają do odkrycia tej ciekawej i pouczającej opowieści.

Pan Lis przygotowuje leśny hotel na nadejście zimy. A wraz z nią pierwszych gości. Stara się przyszkować wszystko i zdąrzyć na czas przed końcem jesieni. Uwija się dzielnie, choć pracy jest niemało! Wietrzy wszystkie pomieszczenia, ściera kurze i zamiata liście. Wkrótce przybywają kolejno liczni goście. Wsród nich borsuk, miś, popielica, szop pracz, nietoperz, jeż, suseł, wiewiórka a nawet orzeszcznica! Pan Lis bez problemu zwalcza małe zamieszanie, jakie powstało po przybyciu zwierząt. Każdemu dogadza wedle potrzeb, dostosując swoje metody do oczekiwań klientów hotelu. Tak, by odwiedzające jego przybytek zwierzęta, mogły spokojnie zapaść w zimowy sen. Gdy w całym hotelu panuje cisza, a wszysycy goście już zasnęli, lis wciąż czuwa nad ich snem. Nie zapomni o żadnym zwierzęciu, czekając na nadejście wiosny...

Hotel zimowych snów to urocza opowieść o zrozumieniu, trosce i czułości. Podkreślająca wagę wrażliwośći na potrzeby innych, różnorodności oraz odmienności leśnych mieszkańców.  

Książkę można kupić na: https://esteri.pl/ksiazka/hotel-zimowych-snow

grafika Świerszczyk 580.jpg

Melokoncert

Zapraszamy na MeloKoncert dla najmłodszej publiczności czyli niemowląt i małych dzieci z rodzicami. MeloKoncert to muzyczne Ok. 40 minutowe spotkanie z muzyką na żywo, wspólnym śpiewaniem, tańcem, recytowaniem prostych wierszyków, grą na instrumentach i słuchaniem muzyki.

Premiera wyjątkowego #MeloKoncertu online dla niemowląt i dzieci do lat 4 wraz z opiekunami już 21 listopada. Od godz. 9:00 startuje dostęp na MeloKoncert online. Dostęp do transmisji będzie możliwy do 22 listopada, do godz. 23.59

Już teraz możecie kupić - w cenie 20 zł bilet na to wydarzenie https://ewejsciowki.pl/.../impre.../melokoncert-online,13968

Na MeloKoncercie usłyszycie ukulele i dzwonki chromatyczne, śpiewanki i rytmiczanki (oparte o teorię uczenia się muzyki Edwina Eliasa Gordona), znane i nieznane, z prostym tekstem, autorskie melodyjki i wierszyki skierowane do maluszków.

Artystki: Basia Habisiak, Tatiana Szafraniec, Magda Olczyk

Szczegóły dotyczące wydarzenia: MeloKoncert Online - dla niemowląt i małych dzieci

post fb 1.png

ALL RIGHT

Szkoła AllRight uczy dzieci od 4 roku życia. Nauka opiera się na zabawie, którą umożliwia klasa interaktywna, gdzie można rysować, oglądać bajki, zaznaczać, grać w gry, śpiewać piosenki…

Program nauczania opiera się na autorskiej metodzie Speakera - która stanowi połączenie 2 najskuteczniejszych metod nauczania języków dla dzieci: metody komunikatywnej Cambridge oraz TPR - techniki reagowania całym ciałem. Można brać udział w zajęciach na komputerze, tablecie, telefonie, wystarczy mieć dostęp do Internetu. Sami wybieramy daty i godziny lekcji, jak również nauczyciela. Żadne zajęcia nie przepadają - możemy je odwoływać i przekładać do 6 godzin przed lekcją, nie mają daty ważności. Co więcej, na profilu ucznia możemy śledzić postępy malucha, dowiedzieć się, co było przerabiane na każdej lekcji i czy nauczyciel ma jakieś uwagi.Znajdziemy tam również interaktywną pracę domową i materiały pomagające utrwalić wiedzę.Lekcje są indywidualne, nauczyciel cały swój czas poświęca dziecku. W skład każdego pakietu wchodzą też zajęcia w klubie konwersacyjnym - są to lekcje w małych grupach w różnych przedziałach wiekowych prowadzone przez nauczyciela na interesujące dzieci tematy. Tu również do nas należy decyzja jaki temat i termin zajęć wybrać.Dostępne są także lekcje w stałych grupach z jednym nauczycielem.

Każdy uczeń AllRight otrzymuje bezpłatny dostęp do gry w aplikacji, w której bohater szkoły - lisek Charlie uczy dzieci nowych słówek i poprawnej wymowy. Oprócz tego mamy sporo możliwości zdobycia darmowych zajęć - biorąc udział w konkursach na funpage’u i Instagramie szkoły, polecając znajomych, odpowiadając poprawnie na pytanie konkursowe w każdy wtorek i czwartek o 16:00 podczas darmowych streamów online.

Dla wszystkich czytelników Świerszczyka szkoła AllRight przygotowała niespodziankę – każdy nowy uczeń, który zakupi dowolny pakiet zajęć z kodem SWIERSZCZYK, otrzyma 2 dodatkowe lekcje gratis.

 

Dzik Dzikus

Pewnego dnia spokojne życie dzikich zwierząt z warszawskiego Lasu Kabackiego zakłóca pojawienie się tajemniczego włochatego stwora. Dziki, lisy, zające i kaczki bardzo lubią gości, ten jednak zaczyna im dokuczać i rozsiewać plotki. Troll rozgłasza, że za sprawą dzika Dzikusa i jego rodziny w lesie rozprzestrzenia się choroba. Takiej wiadomości nie da się zignorować. Zwierzęta ruszają do działania. Czy Troll ma rację? Komu w tej historii wierzyć? Czy uda się uratować przed zarazą? I wreszcie - czy można obronić się przed krętaczem?

"Dzik Dzikus" Krzysztofa Łapińskiego z ilustracjami Marty Kurczewskiej to ujmująca i trzymająca w napięciu opowieść, a jednocześnie niezwykle aktualna lekcja o sile przyjaźni, empatii i walce o prawdę, do której wspólnie stają leśni bohaterowie. 

Jak pisze Joanna Olech: "Wypróbowany myk pana La Fontaina z przebieraniem ludzkich problemów w zwierzęce futra i piórka świetnie działa w tej bajce o karmieniu trolla, czyli o niszczycielskiej sile plotki i fake newsa, które z impetem lawiny burzą przyjaźnie, zaufanie, cudzą reputację. To także historia o tym, że kto nie zaznał miłości w dzieciństwie, nie umie mówić w obcym języku empatii. No i niedzielny spacer po Lesie Kabackim już nigdy nie będzie taki sam - odtąd będziemy szukali śladów raciczek i bosych stóp trolla!".

Książka dla dzieci w wieku 7-10 lat.

 

Julka i Szpulka

Szpulka to dziwny stworek – kłębek nerwów Julki – którego nitki reagują na emocje dziewczynki. Gdy Julka się złości, Szpulka się jeży, gdy Julka jest smutna, Szpulce opadają nitki. Razem starają się zrozumieć problemy Julki i wspólnie poszukują rozwiązań. 

„Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu” to książka dla przedszkolaków i młodszych uczniów, szczególnie tych, którzy z własnego doświadczenia wiedzą, jak trudno jest mierzyć się z plątaniną gwałtownych emocji. 

Książkę nie tylko się czyta, trzeba zrobić w niej coś więcej: narysować portret pamięciowy, odpowiadać na pytania i wybierać tropy. Czytając, dziecko staje się detektywem i wspólnie z bohaterami może samodzielnie rozwiązać zagadkę zaginionej lalki. W ten sposób rozwija umiejętność koncentracji, łączenia faktów i logicznego myślenia. Autorką książki jest Maja Strzałkowska, mama dwójki cudownych dzieci. Jej córka zmaga się z zaburzeniami integracji sensorycznej i nadpobudliwością psychoruchową, czyli ADHD. Trudności z zachowaniem i koncentracją córki sprawiły, że jej mama musiała szukać wielu kreatywnych rozwiązań, aby pomóc jej funkcjonować w otaczającym świecie. By łagodzić częste wybuchy złości, problemy z koncentracją, by uczyć przestrzegania zasad i pomóc jej poznawać świat, wymyślała jej, często nie do rymu, zabawne historie, dzięki którym pomagała córce radzić sobie z jej ograniczeniami i pokazywała jej nowe możliwości. Tak narodził się pomysł, by podzielić się tymi historiami z innymi. Poza pisaniem książek autorka prowadzi blog i profile na Facebooku i Instagramie, gdzie zamieszcza swoje przemyślenia i wnioski dotyczące wychowania dzieci, także tych bardziej wymagających, o wyjątkowej urodzie pracy mózgu – tak autorka nazwa dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, ADHD, Aspergerem czy autyzmem. Swoim czytelnikom tworzy krótkie teksty i slajdowiska (słuchowiska z pokazem slajdów) dla dzieci na „Niedzielne czytanie z Julką” – wszystko po to, aby rodzice i dzieci mogli odkryć, że w prosty sposób można rozwiązywać problemy dzieci – wystarczy odrobina kreatywności. 

Książkę można kupić na: https://julkaszpulka.pl/

Profil na Facebook’uhttps://www.facebook.com/seria.julka.szpulka 

Profil na Instagram’iehttps://www.instagram.com/julka_i_szpulka/ 

Mali dyplomaci

Co to jest dobre wychowanie? Dlaczego należy przestrzegać pewnych zasad, nawet gdy nie bardzo ma się na to ochotę? Jak przestrzegać granic, których wcale nie widać? Odpowiedzi na te pytania, a także mnóstwo inspiracji do ważnych rozmów znajdziecie w książce „Mali dyplomaci”.

To książka, dzięki której być może zaczniecie zastanawiać się nad tematem inności, stereotypami, walką z hejtem czy nad życiem w czasie pandemii. Dzięki niej dowiecie się także, że etykieta to nie tylko naklejka na słoiku dżemu, a szparagi kroi się widelcem. Będziecie mogli zaprojektować wspólnie zaproszenie na przyjęcie urodzinowe czy stworzyć listę obowiązków domowych dla rodziców i dzieci, co pozwoli wam lepiej zrozumieć siebie nawzajem i zbliżyć się do siebie.
Łukasz Walewski, dziennikarz, tata dwóch dziewczynek i znawca savoir-vivre’u, z pomocą swojej córeczki Marysi udowadnia, że zasady pomagają nam poznać i zrozumieć świat. To nie jest kolejny poradnik o dobrym wychowaniu! Ta książka pokazuje, że nakazy i zakazy nie są drogą do wychowania „małego dyplomaty”. Jest nią dialog. 

Jedyna taka Ester

Ester jest najbardziej naj na świecie. Signe chciałaby być jak Ester, która ma własny klucz i sama wraca do domu. A jej matka jest światowej sławy gwiazdą filmową Gretą Garbo i mieszka w Nowym Jorku. Tylko… Jak to możliwe, skoro Greta już od dawna nie żyje?

W towarzystwie Ester Signe czuje się taka szczęśliwa i podekscytowana, mimo że patrzenie jak Ester gra w gry w telefonie jest nudne i nie wszystko, co mówi lub robi nowa koleżanka wydaje się właściwe… Bo czy można wziąć bez pytania gazety z biblioteki? Albo wejść po cichu do pokoju nauczycielskiego i zjeść ciastka? A gdy okazuje się, że Ester ma naprawdę wielki sekret, o którym nikt dorosły nie może się dowiedzieć, lojalność Signe zostaje wystawiona na prawdziwą próbę.

Opowiadana przez około dziesięcioletnią Signe historia mogłaby się wydarzyć w każdym mieście, w każdej szkole… Także Twojej!

Duże litery, krótkie teksty i świetne ilustracje – wspaniała na początek przygody z czytaniem.

Jedna z najlepszych książek dla dzieci 2016 wg. „Svenska Dagbladet”.

Książka wydana w ramach projektu „Bliskie-dalekie sąsiedztwo"

Wyjątkowa książka o bliźniętach napisana przez bliźniaków! 

Jak powstają bliźnięta? Dlaczego czasami są identyczne, a czasami zupełnie różne? Z jakiego powodu niektórzy się ich boją? Czy to prawda, że potrafią czytać w swoich myślach? Czego możemy się od nich nauczyć? 

Książka odpowiada na wszystkie pytania dotyczące bliźniąt, jakie tylko mogą przyjść do głowy. Opowiada o ich niezwykłym życiu. Szuka ich w książkach, filmach, pod mikroskopem, a nawet w kosmosie. Podpowiada, jak je odróżnić i jak się z nimi obchodzić. Każdego roku rodzi się coraz więcej bliźniąt. Pora więc lepiej je poznać, zanim na dobre opanują świat…  

opis

Ta książka myśli, że jesteś matematycznym geniuszem

Autorzy tej książki wychodzą z założenia, że matematyką nie należy się przejmować, tylko nią bawić. Każdy, kto lubi rozwiązywać zagadki, układać wzorki, kolorować obrazki, grać w gry znajdzie tu coś dla siebie. A przy okazji może odkryć w sobie prawdziwy matematyczny talent.

Zadania i zabawy obmyślił dr Mike Goldsmith - naukowiec i autor ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci popularyzujących naukę. Szatą graficzną zajęła się Harriet Russell, absolwentka Glasgow School of Art i University of the Arts London, ilustratorka m.in. "New York Timesa".  

 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci – w kinach i online!

Już po raz siódmy Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza jesienią na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 26 września – 4 października w około 20 kinach w Polsce. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych ( w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i kilkunastu innych miastach) część filmów dostępna będzie także online!

W programie 7. edycji znajdzie się ponad 150 tytułów – filmów pełnometrażowych i zestawów filmów krótkich, animacji, filmów aktorskich oraz dokumentów wybranych dla widzów w wieku 4-12 lat.

Filmy w Konkursie głównym jak zawsze poddane będą ocenie przez składy jurorskie (jury konkursu głównego, ECFA, jury SKSiL) oraz ogólnopolską publiczność i nagradzane Kwiatem Paproci. W Konkursie filmowych odkryć zobaczymy filmy o wyjątkowej różnorodności gatunkowej i stylistycznej.

Nowością w programie będą dwie sekcje: Europejskie kino dokumentalne oraz Kino Dzieci o wychowaniu. Pierwsza z nich to wybór dokumentów poruszających bieżące zagadnienia i przybliżające życie młodych ludzi i otaczający ich świat. Druga zaś to filmy dla widzów dorosłych wyselekcjonowane z myślą o ich walorach budujących kompetencje wychowawcze i rodzicielskie. Pokazy w tej sekcji zainauguruje wykład Bogdana de Barbaro zatytułowany „Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie”.

Co roku Kino Dzieci przybliża kinematografię wybranego rejonu. Po ubiegłorocznej podróży na Półwysep Apeniński, w tym roku, dzięki sekcji Nad Bałtykiem, obierzemy kurs na najlepszą kinematografię dziecięcą z Litwy, Łotwy i Estonii.

W programie 7. MFF Kino Dzieci nie zabraknie także ulubionych przez widzów sekcji: Kina Dzieci z nosem w książkach z bohaterami klasyki i najnowszej literatury przeniesionymi na ekran, Krótkich historii z zestawami animowanymi i aktorskimi krótkimi metrażami z barwnymi przygodami i wieloma bohaterami, Panoramy czyli spotkań z bohaterami ubiegłej edycji oraz filmami dla młodych widzów, które pojawiły się w miesiącach poprzedzających festiwal. Po sześciu dotychczasowych edycjach mamy też dla widzów komplet wspaniałych tytułów w sekcji Klasyka Kina Dzieci, będącą selekcją ulubionych przez widzów filmów z wszystkich edycji festiwalu.

Festiwalowi ponownie towarzyszyć będzie w formie online wydarzenie branżowe Kids Kino Industry (dawniej Warsaw Kids Film Forum), czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni, które odbędzie się w dniach 29 września – 2 października.

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa.

Więcej informacji: kinodzieci.plFacebook: facebook.com/kinodzieci

Instagram: instagram.com/kino.dzieci

 

Jak naśladujemy naturę?

To przyroda była pierwszym wynalazcą! Tak jednym zdaniem można streścić tę pięknie ilustrowaną i zaskakującą książkę.  

Ludzie od wieków obserwowali naturę, wykorzystując swoje spostrzeżenia do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i ułatwiających życia wynalazków. Z lektury "Jak naśladujemy naturę" czytelnik dowie się, co mają wspólnego nietoprze z łodzią podwodną, co łączy komary z medycyną i jaki związek ma ptak zimorodek z superszybkim pociągiem. Autorka Seraphine Menu oraz ilustratorka Emmanuelle Walker opowiadają młodym czytelnikom o tym, że niezwykły, zróżnicowany i inspirujący świat przyrody działa jak doskonale skalibrowana maszyna, której mechanizm wymaga naszej niezwykłej troski i dbałości. Mówią: "Wyjdź z domu, obserwuj, porównuj, a może sam pewnego dnia doznasz olśnienia i dokonasz niezwykłego odkrycia".

Tekst książki był konsultowany z Moaną Lebel, ekspertką w dziedzinie biomimetyki, wykładowczynią i założycielką Institut de Biomimtéisme w Montrealu.

Ojce i dziatki

Między 24 a 27 września dzieci (a także rodzice, dziadkowie i pradziadkowie) będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach związanych z kolejną edycją Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Ojce i dziatki".

W Lublinie i Zamościu, a także w wirtualnej przestrzeni - na facebookowym profilu Festiwalu  będą się działy rzeczy niezwykłe.  

W przyjaznych przestrzeniach Biblio będzie można spotkać się z Joanną Olech,  Katarzyną Radziwiłł, Grzegorzem Gajkiem i Agnieszką Tyszką. W Centrum Spotkania Kultur z Małgorzatą Swędrowska i Olgą Ślepowrońską. Fundacja wraz z instytucjonalnymi partnerami zaplanowała także warsztaty z ilustratorami. W Lublinie zagości Tomasz Samojlik, Katarzyna Walentynowicz, Marianna Jagoda i Weronika Żurowska. Mistrzowskie warsztaty dla dzieci w Centrum Spotkania Kultur poprowadzi sam Józef Wilkoń - wybitny artysta, ambasador Festiwalu. Wydarzeniem szczególnym będzie wernisaż wystawy prac tego artysty - pt. „Ojce i dziatki. Piękno relacji w sztuce Józefa Wilkonia” .  

Ci, którzy znają projekt podwórek literackich realizowany przez Dom Słów, ucieszą się z jego nowej odsłony. Tym razem dzieci będą odkrywać tajemnice przyrody, a także relacje i zależności pomiędzy nią, a człowiekiem w scenerii Stumilowego Lasu. To tam będzie można spotkać niezwykłych gości...  Może nie Kubusia Puchatka, ale na pewno Katarzynę Walentynowicz i Tomasza Samojlika. 

W Domu Słów będzie czekała na dzieci także wystawa zrealizowana przez Instytut Książki - „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!” – ilustracje Józefa Wilkonia z książki: „Pierwsze czytanki dla…” oraz specjalna instalacja inspirowana książką Tiny Oziewicz i Agaty Królak „Masło śpi”.  

Całość Festiwalu zwieńczy spotkanie na scenie w lubelskim Centrum Spotkania Kultur  z Michałem Rusinkiem, który tym razem wystąpi w roli tłumacza, bo oto na polski rynek wchodzi znakomita książką Dana Browna (starsi czytelnicy z pewnością kojarzą autora „Kodu Leonarda da Vinci”).Polski poeta nie tylko w mistrzowski sposób przełożył tekst, ale także wcieli się w postać Maestro! 

W sobotę Wojciech Widłak odwiedzi miasto partnerskie - Zamość, a dokładniej Książnicę Zamojską

Przez cały festiwalowy weekend na profilu FB Festiwalu będzie odbywał się równoległy program!

Pełny program Festiwalu w Lublinie i Zamościu znajduje się na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Rezerwacja jest jak zawsze obowiązkowa pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl  oraz wyjątkowo na warsztat: “Typotorby” oraz “Stumilowy las - podwórko literackie”: alina.januszczyk@tnn.lublin.pl  

Książka o dobrych i złych słowach

COŚ i NIC na co dzień żyją zupełnie inaczej. Niepozornego i skromnego NIC nikt nigdy nie docenia, dlatego trzyma się z boku i rzadko się uśmiecha. Wiecznie napuszone COŚ nieustannie przyciąga uwagę i zawsze znajduje się w centrum wydarzeń. Do czasu pewnego spotkania w parku, które sprawi, że NIC trochę urośnie, a COŚ nieco się skurczy…

Nowa książka Anny Paszkiewicz i Kasi Walentynowicz „Coś i Nic” to opowieść o poczuciu własnej wartości, o tym, jak bardzo kształtują je cudze opinie i osądy (które czasem również zbyt pochopnie wydajemy).

Zaproponowana przez autorki historia w nieco przewrotny sposób udowadnia, że czasem wystarczy spojrzeć na problem z zupełnie innej strony, by zrozumieć, że świat nie jest wyłącznie czarny lub biały, a to, co w nas ważne i wartościowe, nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. 

Książka „Coś i Nic” wspiera budowanie poczucia własnej wartości u dzieci, a także zachęca do przyglądania się rzeczywistości z różnej perspektywy, by móc obiektywnie ocenić sytuacje, które nas spotykają. To druga część tryptyku poświęconego zagadnieniom szczęścia, samooceny i wartości, które warto w życiu pielęgnować. Przeznaczona jest dla cztero-siedmiolatków. 

Pierwszą jest wydany w zeszłym roku tytuł Prawy i Lewy, który zachęcał do rozmowy o odmienności i o tym, co przynosi w życiu radość. W końcu skoro się różnimy, nie te same rzeczy będą nas uszczęśliwiać. I w tej książce punkt widzenia miał kluczowe znaczenie.

Do książek są opracowane scenariusze lekcji-zajęć dla szkół i bibliotek. Można je bezpłatnie pobrać ze strony wydawnictwa.

"Coś i nic", Anna Paszkiewicz i Kasia Walentynowicz, wyd. Widnokrąg

 

Konkurs z okazji 75. urodzin Pippi

Konkurs „Moje wakacje z Pippi”

W tym roku przypadają 75. urodziny Pippi Pończoszanki. To znaczy, że Pippi ma dokładnie tyle samo lat, co „Świerszczyk”! Z okazji urodzin Pippi trwa wakacyjny konkurs z nagrodami, a „Świerszczyk” jest jego patronem.

Pippi to ukochana bohaterka wielu pokoleń dzieci, a także tych dorosłych, którzy nadal mają w sobie coś z dziecka. Radosna, nieprzewidywalna, zabawna, silna, mądra i odważna – taka jest Pippi. Nie zależało jej specjalnie, żeby zachowywać się „jak należy”, ale za to miała dobre serce i wspaniałe pomysły.

Wakacje sprzyjają temu, by poczuć się trochę jak Pippi i jej przyjaciele. Mieć wspaniałe przygody, ruszać w nieznane, być „poszukiwaczem rzeczy”, spać na odwrót, śmiać się w głos. Dlatego dwa wydawnictwa, które drukują książki o Pippi – Zakamarki i Nasza Księgarnia – mają dla wszystkich dzieci taką propozycję:

- w czasie wakacji sięgnij po książki o Pippi

- zabierz je ze sobą tam, gdzie lubisz czytać, np. na łąkę, do lasu, pod namiot, na plażę

- zrób zdjęcie (albo kolaż), którego bohaterką będzie książka o Pippi

- prześlij wraz z formularzem konkursowym i zawalcz o nagrodę.

Wszystkie ważne informacje o konkursie oraz jego regulamin znajdziesz na stronie wydawnictwa Zakamarki.

W Tychach warto zobaczyć wystawę twórczości Józefa Wilkonia.

W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia

Między 8 lipca a 13 września w Muzeum Miejskim w Tychach obejrzeć można wystawę twórczości Józefa Wilkonia.

Józef Wilkoń, mistrz ilustracji, malarstwa, rzeźby i scenografii stworzył niepowtarzalny styl, który rozpoznają pokolenia czytelników i odbiorców. Jedną z pierwszych jego ilustracji byłpaw, potem powstały ryby, tygrysy, mamuty, osiołek Joko, koty, psy, konie i wiele innych. Cały zwierzyniec! Wiele z nich można obejrzeć na wystawie, gdzie prezentowane są m.in. ilustracje i „ilustracje przestrzenne” jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz.

Wyprawa poprzez wystawę pozwala przemierzyć przestworza, udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, aż wreszcie zanurkować w morskich głębinach. Świat trzech żywiołów — powietrza, ziemi oraz wody — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy. Na wystawę najlepiej przyjść całą rodziną, by wspólnie przeżywać spotkanie z tym, co - dla jednych -zaskakujące, a - dla drugich – dobrze znane z czasów dzieciństwa.

Wystawie towarzyszą rodzinne kameralne międzypokoleniowe warsztaty: „Opowiem Ci bajkę…”, „Dziecięcy taszyzm” i „Pejzaż morskich głębin”oraz spacer „Leśni scenografowie”. Niedzielne kameralne oprowadzania po wystawie: 26 lipca, 23 sierpnia i 13 września 2020, godz. 16.00.

Zapisy i informacje: Agata Berger–Połomska, Anna Kura 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl a.kura@muzeum.tychy.pl. Współorganizatorem jest Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia.

Więcej szczegółów na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach.

Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem

Marzenia o piłce

Zanim zacznie się spełniać marzenia, warto dowiedzieć się, o czym tak naprawdę się marzy. 

Rodzice Stasia piszą książki. Siedzą całymi dniami w domu, a czasem znikają, żeby rozmawiać z osobami, które potem zostają bohaterami tych książek. Staś, podobnie jak jego koledzy z klasy, chciałby zostać piłkarzem, ale – trochę przez przypadek – idzie w ślady rodziców. Chce sprawdzić, jak tak naprawdę wygląda życie piłkarza. Odwiedza słynnych piłkarzy, trenerów, dziennikarzy sportowych i innych ludzi związanych ze światem futbolu. Zadaje im mnóstwo pytań. Np. Jakie kłopoty mieli sławni piłkarze, zanim doszli na szczyt? Co decyduje, że zawodnik zostaje mistrzem? Czy każdy futbolista strzelił kiedyś gola do własnej bramki? Co czuje piłkarz, gdy czyta o sobie w internecie, że jest głąbem i się skończył? Co można poświęcić dla piłki nożnej? Z tych rozmów powstaje książka, która z pewnością zainteresuje nie tylko amatorów meczy, ale także tych młodych czytelników, którzy chcą się dowiedzieć, jak realizować swoje marzenia.

Ewa Winnicka, "Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem", wyd. Burda Media Polska

 

„Szancer, wyobraź sobie!”

Jan Marcin Szancer, wybitny polski artysta-ilustrator żydowskiego pochodzenia będzie bohaterem nowej wystawy w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, dostępnej dla zwiedzających od 1 lipca 2020.

W świecie polskiej ilustracji dla dzieci, Jan Marcin Szancer stał się człowiekiem-instytucją, znają go wszyscy, którzy wychowali się na utworach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, śledzili przygody Pana Kleksa, dorastali wśród postaci z baśni Andersena.

Jan Marcin Szancer urodził się w 1902 roku, w rodzinie polsko-żydowskiej. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Po studiach pracował jako redaktor i ilustrator „Świerszczyka” – czasopisma dla dzieci. Sławę przyniosły mu ilustracje do ponad 200 książek, między innymi do Trylogii Henryka Sienkiewicza, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i serii o Panu Kleksie autorstwa Jana Brzechwy.

„Obrazy Mistrza przemawiały do wyobraźni kolejnych pokoleń Polaków, nie tylko pozwalając im przenieść się w nieznane światy, ale także kształtując ich poczucie estetyki i wizualną wyobraźnię od najmłodszych lat” – mówi Jakub Nowakowski, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja. „Dlatego potrzeba uhonorowania wielkiego ilustratora jest jak najbardziej zrozumiała, i cieszę się, że ten zaszczyt przypadł naszej instytucji. Jednym z celów muzeum jest prezentowanie historii polskich Żydów z nowej perspektywy”.

Wystawa ma uczyć i zachęcać dzieci do korzystania z tego, co jest dla nich naturalne – wyobraźni. Zwiedzający będą mogli poczuć się jak bohaterowie baśni, osadzonej w ważnych wydarzeniach z życia artysty. „Chcemy zaprosić naszych gości do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, potem nieco starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki w zawodzie ilustratora i w końcu szanowanego pana Jana, który nawet w dojrzałym wieku nie zatracił dziecięcej wyobraźni” – wyjaśnia kuratorka wystawy Paulina Banasik. „Wystawa będzie w całości «dotykalna», będzie można nie tylko ją oglądać, ale także w niej uczestniczyć” – dodaje. Oprócz kilkudziesięciu spośród tysięcy ważnych i pięknych obrazów Jana Marcina Szancera, na wystawie znajdą się także instalacje specjalnie zaprojektowane na jej potrzeby, a nawiązujące do twórczości autora.

Wystawa powstaje we współpracy z szeregiem polskich i zagranicznych partnerów. Znajdą się na niej oryginalne prace Szancera, a także książki, pocztówki oraz czasopisma dla dzieci i młodzieży z jego ilustracjami.

Otwarcie wystawy w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się w lipcu 2020 roku i potrwa do końca lipca 2021 roku. Towarzyszyć jej będzie bogaty i różnorodny program wydarzeń dla najmłodszych oraz dla ich rodziców i dziadków. Wystawie towarzyszyć będzie także ekspozycja prac plastycznych stworzonych przez dzieci pt. „Co ty sobie wyobrażasz?”.

Wystawa jest częścią projektu „W świecie wyobraźni Jana Marcina Szancera”. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Więcej informacji na www.galiciajewishmuseum.org

 

Dużo czytania dla dzieci i rodziców!

W ramach specjalnej oferty miłośnicy dobrych tekstów mogą zaprenumerować dwa pisma - dla rodziców i dla dzieci. Już teraz można zamówić roczną prenumeratę miesięcznika "Świerszczyk" i popularnonaukowego magazynu "Focus".

Focus to największy magazyn popularnonaukowy w Polsce. Od prawie dwudziestu lat, poprzez niezwykłe fotografie i przystępne artykuły, magazyn odkrywa przed czytelnikami cuda naszego świata. Wśród autorów miesięcznika Focus znajdują się najlepsi dziennikarze naukowi i eksperci z różnych dziedzin wiedzy: od archeologii, przez nanotechnologię po zmiany klimatyczne na Ziemi i fizykę cząsteczek. Dziennikarze Focusa są wszędzie tam, gdzie naukowcy dokonują przełomowych odkryć, by następnie w zrozumiały sposób opisywać procesy, które zmieniają nasz świat

Laureatkami III edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży zostały Katarzyna Maziarz (tekst) i Małgorzata Zając (ilustracje) – autorki „Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim” wydanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie w 2018 roku.

Książka została wybrana przez Kapitułę spośród 108 zgłoszonych do konkursu tytułów. Laureatki otrzymały statuetki autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha oraz nagrodę w wysokości 25 000 zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Katarzyna Maziarz stworzyła prywatny gatunek literacki. „Trochębajki” to opowieści z pogranicza biografii i fantastyki. Elementy fantastyczne zwalniają autorkę z konieczności precyzowania biografii. Biografia zaś nie posiada luk, jeśli w literaturze dla najmłodszych dopuszcza wyobraźnię. Literacka biografistyka dla najmłodszych zyskała barwny opis biegu życia wielkiego krakowianina i Polaka, który dotychczas rzadko brany był pod uwagę jako temat pisarstwa dla dzieci – może z uwagi na wszechstronność artysty, poziom jego sztuk, intensywne i krótkie życie…. W narracji Katarzyny Maziarz zastosowany wielogłos odpowiada dynamice biografii – kolejni opowiadający dosłownie upominają się o głos, „wpychają się do kolejki”. W finale opowieści życie Wyspiańskiego zamienia się tylko w jego dzieło, duchową obecność wielkiego artysty wśród nas.

dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar

Więcej o Nagrodzie Żółtej Ciżemki na stronie Biblioteki Kraków.

 

Poznajcie Pafnuki! To uczynni kosmici, którzy przybyli do nas z Kosmosu, by uczyć dzieci (i dorosłych) ekologii oraz oszczędzania energii.

Od lutego towarzyszyli oni uczniom w kilkudziesięciu szkołach województwa śląskiego oraz internautom. Możecie poznać ich przygody na stronie www.pafnuki.pl! Znajdziecie tam kolorowanki, pomysły jak oszczędzać energię i chronić naszą planetę, a także… książeczkę o przygodach Norki i Norka sympatycznej pary Pafnuków, która dba nie tylko o ekologię, ale także o wysokość rachunków za prąd.

Jeżeli myślisz, że młodzież nie czyta książek... to 7 czerwca o 10.00 mocno się zdziwisz. Co roku ponad 400 tys. uczennic i uczniów czyta w całej Polsce w tym samym momencie.

„Jak nie czytam, jak czytam” to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza. Powstała, by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli.

Organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z bibliotekami i szkołami. Szczegóły znajdują się na stronie www.czytamy.org.

Akcja promuje czytanie w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii. Żeby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem. Czytaniem na trawie w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli, rodziców. Akcja ma przede wszystkim zachęcić tych uczniów, którzy traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszać ich, lecz motywować przykładem. Zasady akcji są bardzo proste, każdy dostosowuje jej przebieg do swoich możliwości. W niektórych miejscowościach organizowane są całodzienne, duże obchody. W innych po prostu bierze się książki i kameralnie czyta na kocyku.

Mapa instytucji biorących udział w akcji znajduje się tutaj.

Każdy może się dopisać. Zapraszamy do wspólnego czytania!

 

Pucio wprowadza dzieci w świat mowy!

Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę. Zabawa z tą serią jest wsparciem dla rozwoju umiejętności językowych. Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami seria wydawnicza w naturalny sposób wspomaga rozwój mowy dziecka. Polecamy!

 

Dla starszego rodzeństwa świerszczykowych Czytelników Nowa Era przygotowała serwis poświęcony rekrutacji do szkół średnich. 

W serwisie znajdziecie informacje dotyczące procesu rekrutacji (łącznie ze szczegółowym harmonogramem dla wszystkich województw), porady dotyczące wyboru profili klas oraz zasady obliczania punktów za egzamin i świadectwo oraz szczególne osiągnięcia. Czekają na Was także teksty wspierające dzieci i rodziców w trudnym okresie rekrutacji i ciekawostki dotyczące nastolatków, edukacji, motywacji. Zaglądajcie na serwis Szkoła średnia bez tajemnic - w każdym tygodniu dodajemy nowe treści.

Nela i zadziwiające zwierzęta

Kolejny tom zapisków najmłodszej reporterki świata prezentuje opowieści o zadziwiających zwierzętach. 

Czy najbliższy kuzyn żyrafy ma na sobie paski? Czy wyobrażasz sobie jelonka z... kłami? Jak wygląda jaszczurka, która potrafi zmylić przeciwnika „drugą” głową? W najnowszej książce bestsellerowej autorki „Nela. Zapiski zoologa. Zadziwiające zwierzęta” poznajemy czternaście zwierząt, o których najprawdopodobniej większość z nas nigdy nie słyszała. Jak wyglądają, co jedzą i w jaki sposób przystosowały się do życia w swoim środowisku?
Każdy miłośnik zwierząt znajdzie tu coś dla siebie. W książce znajdują się także zoologiczne zagadki, specjalne strony przeznaczone na notatki, rysunki czy zapiski.

Nela Mała Reporterka, wyruszając z kamerą w podróż w wieku pięciu lat stała się prawdopodobnie najmłodszą reporterką świata. Już od ośmiu lat podróżuje po różnych kontynentach nagrywając autorskie reportaże i opisując swoje przygody w książkach. Kocha przyrodę i wyprawy. Jej idolem jest Steve Irvin, którego śladem chce ratować zwierzęta i podróżować wszędzie tam, gdzie poniosą ją wyobraźnia i marzenia. Zdobyła nagrodę Bestsellera Empiku: za rok 2015 (za książkę Nela itajemnice świata; jednocześnie była pierwszą osobą w tak młodym wieku, która uzyskała to wyróżnienie), za rok 2016 (w kategorii „Literatura dla dzieci”, za książkę Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany), za rok 2017 (w kategorii „Literatura dla dzieci”, za książkę Nela i Skarby Karaibów), oraz za rok 2018 ( w kategorii „Literatura dla dzieci”, za książkę Nela na wyspie rajskich ptaków). 

Książki o Neli kupisz w naszym sklepie.

Właśnie startuje trzecia edycja największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2019. Zapraszamy dzieci ze wszystkich klas szkoły podstawowej do pisania opowiadań.  W tym roku chcemy poznać Wasze marzenia!

Udział w konkursie „Popisz się talentem 2019” jest bezpłatny i ma na celu rozwijanie zainteresowań literacko-czytelniczych dzieci i młodzieży. Aby wziąć w nim udział, należy napisać opowiadanie zgodne z tematem zadania konkursowego. Opowiadanie może mieć do 500 słów i musi być stworzone samodzielnie przez ucznia z klas 1-8 szkoły podstawowej. Termin nadsyłania tekstów upływa 28 kwietnia 2019.

Oceną nadesłanych na konkurs opowiadań zajmie się profesjonalne jury w składzie: Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) i Rafał Witek (pisarz dziecięcy). Jury będzie rozpatrywać prace w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii zostanie wyłonionych 15 opowiadań (czyli łącznie 30), które razem złożą się na prawdziwą, pokonkursową książkę, która będzie dostępna w całej Polsce. To wymarzona szansa na debiut dla młodych adeptów pióra!

Tradycją konkursu jest to, że cały dochód z pokonkursowej książki przekazujemy na cele charytatywne. Tak samo będzie w tym roku. Wesprzemy podopiecznych fundacji „Mam marzenie”, bo przecież marzenia są w życiu najważniejsze. To one dają nam energię do działania, to one każą nam się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, iść do przodu… A zatem nie bójcie się marzyć i Wy – przystąpcie do konkursu, zróbcie razem z nami coś dobrego!

Zapraszamy dzieci z całej Polski do udziału w konkursie i życzymy świetnych pomysłów!

Treść zadania konkursowego, szczegółowyregulamin oraz plakat informacyjny znajdziecie na stronie www.nowaera.pl/popiszsietalentem

 

Poznajcie wyjątkową serię książek przygotowanych przez redakcję Świerszczyka!

Są śmieszne, wciągające i pięknie zilustrowane. Dzieci nie mogą się od nich oderwać (dorośli zresztą też). Poznajcie wyjątkowe książki z tekstami Małgorzaty Strzałkowskiej i ilustracjami Marcina Bruchnalskiego, Agnieszki Żelewskiej, Anity Andrzejewskiej oraz Andrzeja Pilichowskiego-Ragno, przygotowane przez redakcję Świerszczyka. 

"Zwariowane litery" to przezabawne wierszyki ze wskazówkami: śledząc je dziecko układa hasła z liter "rozrabiających" na stronach.
"Ukryte obrazki" stanowią przepiękną wyszukiwankę. Wiersz podpowiada, czego szukać na zdjęciach, a zabawa wciąga na długo dużych i małych czytelników.
"Ukryte słowa" to poezja przetykana obrazkami - łatwa do odczytania nawet dla kogoś, kto dopiero uczy się składać litery w słowa.

Wszystkie książki z serii Lubię czytać ze strzałką zawierają kartonową wkładkę, z której dziecko może wyciąć strzałkę, pomocną w nauce czytania. Zależnie od tego, na jakim etapie nauki jest dziecko, może na różne sposoby korzystać ze wskaźnika, który ułatwia skupienie wzroku na tekście.

Książki Małgorzaty Strzałkowskiej, jednej z najlepszych polskich autorek piszących dla dzieci, to połączenie zabawy, śmiechu, zagadek, wyzwań i nauki, czyli najlepszy sposób na rozbudzenie miłości do książek. Do tego wspaniałe ilustracje, w których bez końca można wyszukiwać nowe, zabawne detale.

Cała seria, podobnie jak świerszczykowe Książkogry do nabycia między innymi przez stronę Nowej Ery w pakiecie lub pojedynczo.

 

Książka „Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku" Wydawnictwa Burda to pierwszy tom serii o rudowłosej dziewczynce, która chce zostać czarodziejką smaku.

Zuzanna przyszła na świat, wyskakując z kociołka pełnego parującej owsianki. W Krainie Smaku to nic nadzwyczajnego. Poznajemy ją w chwili, gdy wyrusza wraz z Płatkiem Wędrowcem (przybranym tatą i wędrownym kucharzem) i madame Cieciorką w podróż do Krainy Smaku. Po drodze spotkają kolejnych bohaterów, przeżyją niejedną przygodę, a Zuza będzie się uczyć sekretnej sztuki kulin-fu.

Kraina Smaku to miejsce magiczne, gdzie znajdują się lasy marchdrzewiowe, czynny wulkan chilli, smakowite alejki Pyszotkowa i restauracje prowadzone przez najwspanialszych czarodziejów smaku. Przedsionkiem krainy smaku jest Trakt Bohaterów – to tu trafiają śmiałkowie rozmiłowani w smaku przygody, np. rezolutne łotrzyce, pragnące poznać przepis na zupę młodości, mężni kawalerowie, szukający drzewa, na którym rosną najlepsze patelnie, czy małe urwisy, które chcą szturmować lodowy pałac, broniony przez bakaliową gwardię.

Ale to nie wszystkie zaskakujące historie, jakie snuje autor książki, Maciej Rożen. Poznamy owocowspinaczy z Gór Jogurtowych, Drwali zamieszkujących dyniodomy w Ogrodzie Olbrzymów, zwiedzimy Kisielową Platformę wydobywczą, a smoki nauczą nas robić chrupiące burgery. Opisy miejsc i magicznych istot połączone są z przepisami kulinarnymi, które można znaleźć na końcu książki. Kucharska część historii o Zuzannie sprawia, że cała rodzina może fantastycznie spędzić czas. Zarówno w trakcie gotowania, jak i podczas jedzenia.

Instytu POLONIKA przestawia pierwszą produkcję filmową, dzięki której dzieci mogą zapoznać się z polskim dziedzictwem kulturowym poza granicami kraju.

Animacja „Polo i Nika – pierwsza wyprawa” powstała w ramach działań Instytutu o charakterze popularyzatorskim i jest skierowana do dzieci rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą, czyli dla uczniów klas 0-3. Celem animacji jest zapoznanie najmłodszych widzów z polskim dziedzictwem kulturowym znajdującym się poza granicami kraju. Wraz z wesołymi, rezolutnymi bohaterami dzieci będą miały okazję poznać najciekawsze miejsca, zabytki i osoby związane z polską kulturą.

Film w całości można obejrzeć na stronie internetowej Instytutu oraz na jego profilu na Facebooku i na kanale YouTube.

Kolejne odcinki z przygodami Pola i Niki pojawią się jesienią.

Najnowsza gra Granny przeniesie Was do czasów Króla Popiela.

Przebrała się miarka! Czas ukarać króla Popiela za jego potworne czyny! Przewodzicie stadu wygłodniałych myszy, które niespodziewanie wynurzają się z jeziora Gopła i nadciągają do wieży w Kruszwicy, by dopaść podłego władcę. Komu z Was przypadnie sława wybawcy, który w końcu uwolni gnębiony lud spod jarzma okrutnego Popiela? Ta wciągająca planszówka spodoba się graczom w wieku od lat 6 wzwyż. 

To już piąta ilustrowana książka dla dzieci z serii Polscy Superbohaterowie. Tym razem Wydawnictwo RM razem z pisarką Małgorzatą Strękowską-Zarembą zapraszają do poznania historii Jana III Sobieskiego.

Jan III Sobieski – wielki wódz i sprawiedliwy władca, który pod Wiedniem ocalił Europę przed tureckim najazdem. Ale król miał też drugie oblicze – czułego ojca i kochającego męża oraz mola książkowego, który nie wyruszał na wojnę bez ulubionych lektur i… taboretu. Nie lubił gwarnej i zatłoczonej Warszawy tak bardzo, że uciekł z rodziną do pięknego pałacu w Wilanowie. Kilka wieków później pałac odwiedzają bliźniaki Alicja i Alek.

Dzieci mają szczególną misję do spełnienia – chcą pomóc mamie ukończyć na czas książkę o Janie III Sobieskim. Inaczej, nici z rodzinnego wyjazdu na narty. Próbowały już skonstruować dla mamy wehikuł czasu, ale z powodu zakazu musiały przerwać wybuchowe eksperymenty z paliwem. Może więc wystrzałowe pomysły na opowiadanie o aferze w Wilanowie okażą się bardziej pomocne?

W ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", w sekcji dla dzieci i młodzieży Mały Sputnik fani rosyjskich bajek będą mogli zobaczyć klasykę animacji, a także najnowsze produkcje.

Już 8 listopada 2018 r. w Warszawie po raz dwunasty odbędzie się Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Młodzi kinomani będą mogli rozsmakować się w rosyjskiej kinematografii dzięki dedykowanej dla nich sekcji – Mały Sputnik. Dla dzieci oraz młodzieży przewidziane są weekendowe poranki 10-11 oraz 17-18 listopada w kinie Luna w Warszawie. W dniach 12-16 listopada organizowane są także specjalne pokazy dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Na tegorocznej edycji Małego Sputnika będzie można obejrzeć, m.in. pokazy filmów: „Ostatni bohater” (rosyjski film produkcji Disneya), „Gurwinek. Magiczna gra” czy „Odyseja Piotra”.

Tradycyjnie czas pomiędzy projekcjami zostanie wypełniony twórczymi zajęciami i warsztatami. „Pracownia Kaliente” przygotuje warsztaty gliniane, dzięki którym młodzi widzowie odkryją świat słowiańskich amuletów i poznają głagolicę, za pomocą której wypiszą swoje imiona na glinianych tabliczkach. Grupa „Muzyka Łączy” przeniesie ich do bajkowej krainy rosyjskiej muzyki podczas interaktywnego koncertu. Wraz z „Mysimi Harcami” dzieci będą mogły stworzyć na papierze piękne matrioszki, a „Muzeum Domków dla Lalek” zajmie je przestrzennymi kolorowankami. Z księgarnią Tarabuk mali artyści wykonają swojego konika garbuska. Warsztaty animacji filmowej dla młodych kinomanów poprowadzi w tym roku „Poklatkowo.pl”.

Mali widzowie mogą udać się na spacer po Warszawie szlakiem rosyjskim. W kawiarni „Kofifi” dzieci będą mogły posłuchać przygód „Maszy i Niedźwiedzia”, a na