Tworzą dla Świerszczyka

Marcin Przewoźniak

Marcin Przewoźniak

Jako pedagog wziąłem sobie do serca maksymę „ucząc-bawić, bawiąc-uczyć” i postanowiłem, że zamiast nauczycielem zostanę kompletem klocków LEGO, a jeśli to nie wypali – to bajkopisarzem. Debiutowałem przed 25 laty na łamach tygodnika „Pentliczek”, gdzie znakomici autorzy nauczyli mnie trudnego fachu pisania dla dzieci.

Ponieważ pracę magisterską napisałem o… krasnoludkach, jako bajkopisarz postanowiłem kontynuować studia nad skrzatyzmem i krasnoludyzmem i popełniłem „Wielką Encyklopedię Krasnoludków”. Jestem także autorem książek o odkrywcach: "Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd", "Odkrywcy grobu faraona. Howard Carter na tropie Tutanchamona", „Szybkiej historii samochodu” oraz "Wielkiej księgi zagadek" i niezwykłej opowieści o Świętym Mikołaju pt. „Dwa miśki na wynos!”

W swoim dorobku mam również książkę, która uratowała niejedną rodzinną wyprawę z dziećmi: "Daleko jeszcze?" Ponadto niechcący wyszedł spod mego pióra przebój domowych i szkolnych bibliotek: „Poradnik Małego Skauta”, który zapoczątkował poczytną i popularną serię, m.in.: „Praktyczny Poradnik Ucznia”, „Poradnik Małego Hobbysty”, "Poradnik Małego Patrioty” czy „Poradnik Małego Kibica”.

Najbardziej zaskakujące jest to, że moje książki tłumaczono na czeski, słowacki i węgierski, mam więc gdzieś w świecie czytelników, z którymi nie dogadam się bez pomocy tłumacza!

Mieszkam w Świdrze pod Warszawą, na skraju lasu i wiosną przy śniadaniu liczę wiewiórki, a zimą dziki. Uwielbiam podróżować. Kolekcjonuję aparaty fotograficzne oraz stare zabawki „z duszą”, którymi oczywiście już się nie bawię. No, może czasami…  

Acha, jak każdy „Świerszczykowiec” posiadam na głowie małe zielone czułki. Wyrosły mi pewnego dnia, gdy na kilka miesięcy zostałem redaktorem naczelnym waszego ulubionego czasopisma.