W najnowszym numerze

W najnowszym numerze

W nowym, październikowym numerze "Świerszczyka" wzmacniamy się przed zimą!

A w numerz między innymi:

Świerszczyk Bajetan: Owoc owcy

Październikowy odcinek opowieści Bajetana pokazuje, co z człowiekiem robi czytanie. Niby tylko trochę literek ułożonych w zdania, niby jedynie kolorowe obrazki, ale pod koniec lektury prawdopodobnie każdy z czytelników będzie łykać ślinkę, oblizywać się i spoglądać w stronę kuchni. Magia, prawda? Jak słowa mogą wpływać na wyobraźnię, a wyobraźnia pobudzać apetyt. I to nie tylko apetyt na owoce!

Tekst Melania Kapelusz

Ilustracje Marcin Bruchnalski

Ćwiczenia z myślenia

Co miesiąc w Świerszczyku znajdziecie dowody na to, że matematyka jest wszędzie. I że można dobrze się bawić, szukając ukrytych w świecie działań, ciągów logicznych, podobieństw, różnic, wymiarów… W tym numerze pomożemy wiewiórce w rachowaniu orzeszków, prześledzimy ścieżki, którymi tupta jeż, poszukamy wzorów na parasolach i spróbujemy odnaleźć hasło ukryte w kroplach deszczu.

Tekst Alicja Biedronka

Ilustracje Agnieszka Antoniewicz

Kopnięte Królestwo: Szyfrant Klusek donosi

Czujny jak zwykle agent Klusek węszy na królewskim dworze. Jaką tajemnicę odkrył tym razem? Przeczytajcie sami, czy dowiedział się, jak zrobić „ze śliskiego staruszka świstaka niemowlaka” i dlaczego król Zenon zrobił się cały niebieski.

Tekst Natalia Usenko

Ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło

Wielkie czytanie: Gryzia uczy się latać

Pewna mała wiewiórka szykuje się, by odlecieć na zimę do ciepłych krajów. Zaraz, zaraz – co mówicie? Że wiewiórki nie odlatują do ciepłych krajów?! Co robią w takim razie? Zajrzyjcie do Wielkiego czytania i poznajcie jesienną przygodę Gryzeldy zwanej Gryzią.

Tekst Zofia Stanecka

Ilustracja Aleksandra Michalska-Szwagierczak