W najnowszym numerze

W najnowszym numerze

 

Małe czytanie: Krasnoludki i skowronek

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. A jeden skowronek? Dokładniej rzecz biorąc, jeden z 14 milionów skowronków bytujących w Polsce? O pierwszych oznakach upragnionej wiosny rozmawiają krasnoludki Anzelm, Teodor i Kleofas. Swoją drogą – czy trzy krasnoludki też zapowiadają jakieś zjawisko pogodowe? I ile ogółem krasnoludków bytuje na naszych ziemiach?...

Tekst Małgorzata Strzałkowska

Ilustracje Beata Zdęba

Świerszczyk Bajetan: Problem z wiosną

Czy ważniejsze jest to, co czujemy, czy to, co wiemy? Świerszczyk Bajetan w sprzeczce z Osiołkiem Klemensem opowiada się po stronie niepodważalnych faktów: uważa, że dopóki nie rozpocznie się astronomiczna wiosna, nie można czuć się wiosennie. Czy ma rację? Przekonajcie się sami, czytając opowiadanie ze stron 10-12. No i może uda się Wam wypatrzeć pierwszego bociana? Bo Bajetan na razie żadnego nie zauważył.

Tekst Melania Kapelusz

Ilustracje Marcin Bruchnalski

Kotek Mamrotek: Porozumienie

Wrony to stworzenia niezwykle inteligentne, nic więc dziwnego, że Kotek Mamrotek postanowił niepostrzeżenie podążać za pewną wroną i dobrze się jej przyjrzeć. Dokąd zaprowadziło go śledztwo? Jakie umiejętności powinny zdobyć nawet bardzo bystre jednostki? Sprawdźcie na stronach 14-15.

Tekst Małgorzata Węgrzecka

Ilustracje Kacper Dudek

Kopnięte Królestwo

Wiosenny spacer w lesie daje dużo przyjemności. A jeśli na dodatek jest się psem Kluskiem i spotyka się na leśnej drodze błotnistą megakałużę, to już jest prawdziwe szczęście. Tylko jak wielką cenę za błotną kąpiel przyjdzie zapłacić Kluskowi? Przeczytajcie i… policzcie sami. Przecież w Kopniętym Królestwie matematyka czai się na każdym kroku.

Tekst Natalia Usenko

Ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło

Wielkie czytanie: Przesyłka

Czekanie na wiosnę, podobnie jak czekanie na cokolwiek upragnionego, okropnie się dłuży. Zarówno ludziom, jak i mrówkom, które już rwą się do prac ogrodowych. A może udałoby się jakoś przyspieszyć nadejście wiosny? Odpowiedź znajduje się w pewnej tajemniczej przesyłce.

Tekst Magdalena Kiełbowicz

Ilustracje Anna Gensler