W najnowszym numerze

W najnowszym numerze

Grudniowy numer „Świerszczyka” już wydrukowany, pachnący i gotowy do czytania!

A w nim między innymi:

Zaczarowane obrazki: Radosnych Świąt, Wesołych Świąt, niech wszystkie smutki idą w kąt!

Świąteczna wyszukanka zaprasza czytelników do buszowania wśród cukierków, pierniczków, prezentów i zabawek. Takiej pokusie chyba nikt się nie oprze! Rymowana instrukcja pokazuje piękno polskiego języka, a ilustracja inspiruje, by sięgnąć po kolorowy papier, słomki, bibułki, wstążeczki i tworzyć, tworzyć, tworzyć…

Tekst: Małgorzata Strzałkowska

Ilustracje: Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno

Świerszczykowa gra kartonikowa: Świąteczne łańcuchy

Wkładkę świątecznego numeru Świerszczyka wystarczy wyjąć i przeciąć wzdłuż linii, by powstała ogromna pula kartoników. Zgodnie z instrukcją możecie je teraz pomieszać, pociągnąć i układać, zgarniając punkty za stworzenie wyjątkowych łańcuchów na choinkę. Kto w waszym domu ułoży najlepiej punktowane łańcuchy? Komu trafi się „mydło” z Bajetanem? Sprawdźcie sami, na kogoś czeka tytuł Mistrza!

Opracowanie Filip Haka

Ilustracje Maciej Łazowski

Wytęż wzrok

W każdym numerze Świerszczyka na czytelników czekają rozmaite aktywności ćwiczące umiejętność skupienia, spostrzegawczość, szukanie podobieństw i różnic. W tym miesiącu wytężamy wzrok, szukając detali zimowego krajobrazu. A przy tym wyobraźnia podpowiada zapach piernika, szczypanie mrozu w policzki, miękki dotyk śnieżnego puchu… To dlatego świerszczykowe aktywności są takie przyjemne – do każdej z nich artyści dodają odrobinę magii.

Chcę wiedzieć więcej o zwyczajach wigilijnych w Europie

Czy anielskie włosy nadają się do jedzenia? Gdzie obowiązkowo tańczy się wokół choinki? Czy zamiast opłatkiem można dzielić się cukierkami, a na Boże Narodzenie można przystrajać domy modelami statków? Poznajcie zaskakujące zwyczaje świąteczne mieszkańców różnych europejskich krajów.

Tekst Antonina Wszędobylska

Ilustracje Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno

Wielkie czytanie: Zrób to sam!

Cała rodzina wraz z niezastąpionym misiem Aureliuszem jedzie na przedświąteczne zakupy do wielkiego sklepu z meblami. Oczywiście w tłoku wszyscy natychmiast się gubią. Ale znajdują coś bardzo cennego - tak cennego, że aż nie da się tego kupić.

Tekst Grzegorz Kasdepke

Ilustracje Piotr Rychel