W najnowszym numerze

W najnowszym numerze

 

Ćwiczenia z myślenia

W tym numerze Świerszczyka opadają liście i turlają się kasztany. To doskonała okazja, by ćwiczyć logiczne myślenie: szukanie powtarzalnych wzorów w przyrodzie, wynajdywanie różnic i podobieństw. W czas jesiennych chłodów warto pogimnastykować ciało i umysł – od rachowania od razu zrobi się cieplej! A na dociekliwych czeka leśny labirynt i pewien lekko zagubiony borsuk.

Tekst Alicja Biedronka

Ilustracje Agnieszka Antoniewicz

Małe czytanie: Stworek Kolorek i antocyjany

Jesiennymi liśćmi można się zachwycać z przyczyn estetycznych – wspaniałe, nasycone barwy to przecież uczta dla oczu. Ale złota jesień może też obudzić naukową ciekawość i podziw. O tym, skąd biorą się przepyszne barwy w koronach drzew przeczytacie w październikowym Małym czytaniu.

Tekst Małgorzata Strzałkowska

Ilustracje Beata Zdęba

Wielkie czytanie: Przymrozek

W pewien jesienny poranek Dusia obudziła się z przekonaniem, że coś się zmieniło. Intuicja jej nie zawiodła! Pewien niespodziewany gość przyszedł w odwiedziny, tylko – nie wiedzieć czemu – wcale nie chce się pokazać. Czy Dusi uda się z nim zaprzyjaźnić? Szczegóły na stronach 42-46.

Tekst Karolina Grabarczyk

Ilustracje Rafał Grabarczyk

Wyszukanka łośka Tośka

Tym razem Tosiek zabiera Czytelników do spiżarni, w której półki uginają się od przetworów. Co się kryje w Trelach Morelach? Jaką tajemnicę skrywa Ćwir ćwir zaroślowy? Czy Chlupot w jeziorze jest zakręcony? Odpowiedzi szukajcie na stronach 36-37.

Tekst Małgorzata Węgrzecka

Ilustracje Piotr Nagin

Rodziców i dzieci zapraszamy do zabaw inspirowanych październikowym numerem "Świerszczyka". Oto propozycje przygotowane przez naszą ekspertkę!