Świerszczykowy kalendarz adwentowy

Autor: Joanna Szulc, 2020-11-02

Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy dla dzieci? Pobierz, wydrukuj i podaruj swojemu dziecku zupełnie nietypowy kalendarz adwentowy.

kalendarz adwentowy.jpg

Kalendarz adwentowy sprawia, że oczekiwanie na święta każdego dnia umila mała niespodzianka. Zwykle jest to coś słodkiego, czasem zabawka, figurka. W każdym razie - rzecz. Ale czy właśnie czekoladka albo kawałek kolorowego plastiku sprawi dziecku największą przyjemność?

Kalendarz adwentowy inny niż wszystkie

Proponujemy wam pomysł na kalendarz adwentowy, który daje dzieciom coś dla nich najcenniejszego. 

Choć dorośli nie zawsze umieją w to uwierzyć, dzieci są najbardziej spragnione ich uwagi, czasu spędzanego razem, wspólnych zabaw, rozmów, przytulania. Zazwyczaj maluchy nie wyrażają tego wprost. Jeszcze nie potrafią powiedzieć: "Nie potrzebuję kolejnych zabawek, wystarczą mi tańsze ubrania, ale chcę, żebyście codziennie się ze mną bawili". Jednak uważny obserwator dostrzeże, że o uwagę rodziców dziecko zabiega wielokrotnie w ciągu dnia. Na placu zabaw krzyczy z huśtawki: "Tato, popatrz, popatrz!". W sklepie ciągnie za kurtkę mamy, piszczy i powtarza: "Mama, mama, mama". I to wcale niekoniecznie oznacza, że domaga się jakiegoś zakupu. Po prostu coś je zachwyciło, a ono ten swój zachwyt chce dzielić z najbliższą osobą.

Kiedy starsze dzieci lub dorośli ludzie sięgają pamięcią do wczesnych lat i przywołują najmilsze chwile, to w ich wspomnieniach raczej nie ma mowy o tym, co materialne. Przypominają sobie te momenty, kiedy czuli bliskość, akceptację, szczęście, zaciekawienie, fascynację. Na przykład niesamowite bajki opowiadane przez dziadka. Lepienie pierogów z babcią. Nocny zimowy spacer z tatą, który ciągnął sanki i tłumaczył, że "księżyc w lisiej czapie" zwiastuje wielki mróz. Zapach perfum mamy, szelest sukienki i blask paciorków w kolczykach, kiedy stroiła się na sylwestrowy bal. Składanie modeli samolotów z wujkiem, wyprawy na basen z ciocią. I rozmowy, opowieści, historie, których można słuchać bez końca, choć tyle już razy się słyszało. 

Baner z promocją prenumeraty duzy_rabat.jpg

Kalendarz adwentowy pełen bliskości

Opowieści to wspaniały dar. Rozbudzają wyobraźnię, pozwalają lepiej poznać rodzinę, inspirują, pokazują sprawy z różnych stron. Wzbogacają słownictwo, ćwiczą pamięć i tworzą fundament rozwoju społecznego. A przede wszystkim: dają dziecku poczucie, że jest ważne i kochane. Dają mu pełną uwagę dorosłych, ich czas i zaangażowanie. 

Dlatego podsuwamy pomysł na nietypowy kalendarz adwentowy oparty na opowieściach.

Pobierz zamieszczony poniżej plik "Kalendarz", wydrukuj go i przetnij wzdłuż linii. Powstaną 24 "kupony". Pomieszaj je, włóż do woreczka i podaruj dziecku, informując, że każdego dnia o ustalonej porze będzie mogło wylosować jeden "kupon" na opowieść. Ty będziesz opowiadać, a ono może słuchać, zadawać pytania, prosić o więcej. 

Potraktujcie ten kalendarz adwentowy jako inspirację i okazję do spotkania, przy którym odkładacie na bok obowiązki i codzienne sprawy. Przeznaczcie jakiś czas - np. pół godziny - na opowiadanie, wspominanie, zadawanie pytań, szukanie odpowiedzi. Bez pośpiechu i zerkania na wyświetlacz telefonu albo ekran telewizora. Może się okazać, że to radość nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców lub dziadków, którzy ów prezent podarowali.