Świerszczyk poleca

Najciekawsze książki, imprezy, filmy i wydarzenia i świerszczykowe patronaty

bałtyk2.jpg

SKOK PRZEZ BAŁTYK

Wyd. Widnokrąg 

Fascynująca wyprawa nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny. Czas na morrrskie opowieści!

Ania spędza wakacje na plaży nad Bałtykiem. Dziewczynka ma wspaniałą wyobraźnię, więc w jej głowie wszystko wokół ożywa. Czasem słyszy głos wiatru, a innym razem – znanych aktorek z magazynu, który czyta mama. I wcale się nie nudzi, bo, co chwilę znajduje w piasku ciekawe znaleziska. A to muszlę w kształcie serca, w której – jak się okazuje – mieszka zakochany małż, Rogowiec Bałtycki, a to Omułka, a to ślimaczka. Jej mama jest biologiem, więc zna odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące nadbałtyckiej fauny i flory, mimo że Ania zadaje naprawdę wiele pytań, a do rozmowy czasem wtrącają się wspomniane aktorki.

Gdy w pewnym momencie silniejszy podmuch wiatru porywa piłkę Ani, czytelnik razem z nią rozpoczyna podróż przez morskie wody… Ciekawe, czy dotrze na drugą stronę? A może jeszcze dalej? I kogo spotka na swojej drodze?

Książka Skok przez Bałtyk jest owocem współpracy dwóch gdańszczanek, Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły opowieść, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem już od pierwszych stron. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej, niż słoneczne i morskie kąpiele, zachęca do odkrywania nieznanego i puszczenia wodzy wyobraźni.

*powyższy opis pochodzi od wydawcy

KSIĄŻKA OBJĘTA PATRONATEM MAGAZYNU ŚWIERSZCZYK!

Dla kogo: starszaki 6+

Do kupienia: TU

Tatry 4 1080px.jpg

TATRY PRZEWODNIK DLA DUŻYCH I MAŁYCH

Wydawnictwo Literackie

Tatry to spisane przez dziennikarkę radiową i autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk, pełne anegdot, cennych informacji, porad i przestróg, kompendium wiedzy dla małych odkrywców, na temat najsłynniejszych polskich gór, które opowieściami ubarwił wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego - Paweł Skawiński, a pięknymi ilustracjami ożywił Adam Pękalski.  

*opis pochodzi od wydawcy

KSIĄŻKA OBJĘTA PATRONATEM MAGAZYNU ŚWIERSZCZYK!

Dla kogo: nieco starsi 5+ i wszyscy miłośnicy gór

Do kupienia: TU

 

1200x1200b.jpg

Płyta: Muzykalne przedszkolaki
Chcemy Wam podpowiedzieć, że są one świetnym sposobem na umuzykalnianie dzieci i ich ogólny rozwój. Dlaczego? Nasze nagrania wyróżniają się oryginalnymi jazzowymi opracowaniami, zaskakującą harmonią i brzmieniem prawdziwych instrumentów. Są wierne oryginalnej melodii i tekstowi.
Dwanaście wybranych przez nas piosenek wykonanych przez polskich muzyków jazzowych to świetna alternatywa dla komputerowo brzmiących produkcji, które zalewają internet. Nagrania w postaci, którą Wam prezentujemy wpływają niezwykle pozytywnie na rozwój słuchu i muzykalności dzieci.
Bądźmy wierni autentycznemu brzmieniu muzyki! Niech nasze maluchy słuchają prawdziwych instrumentów i ludzkich głosów.
 
Z muzyczym pozdrowieniem,
Basia Jagodzińska-Habisiak
producent płyty

pszczoly.jpg

W IMIENIU PSZCZÓŁ

Pasieka samkulskich

Pszczoły i ich wpływ na życie człowieka znane są już od starożytności. A mimo to nadal ich świat pozostaje dla człowieka mało znany. Z czego to wynika? Być może z tego, że edukacja o pszczołach jest uproszczona do zapylania kwiatów i dawania miodu. Pasieka Smakulskich uważa, że o świecie pszczół powinno się mówić dużo więcej i warto pokazywać go dzieciom. Bajka W imieniu pszczół robi to w sposób prosty i interesujący dla dzieci i ich rodziców. W dbałości o przyszłość naszą i naszych dzieci, powstała bajka edukacyjna, która oswoi dzieci z pszczołami, powie im jakie są ważne oraz nauczy je… pomocy pszczołom. Bo każdy może pszczołom pomóc :) !

Edukację oraz postawę proekologiczną warto szerzyć od najmłodszych lat. W najprzyjemniejszej dla dzieci formie, chcielibyśmy opowiedzieć im o:

 • “bąkach”, które będąc pszczołą, wcale nie są samcem popularnej pszczoły miodnej
 • małych żuczkach, z którymi walczy każdy pszczelarz
 • domach dla pszczół, które możesz wraz z dzieckiem postawić w ogródku
 • miodzie i innych produktach pszczelich.

Ta pierwsza bajka o pszczołach napisana przez pszczelarza podbija serca dzieci. Napisana z miłości i pasji do najważniejszych owadów na świecie.

Książka objęta patronatem medialnym magazynu Świerszczyk!

Do nabycia: TU

Dla kogo: Nieco starsi 5+

Jestem duzym tata 1200x1200.jpg

JESTEM DUŻYM TATĄ, ALE CZASAMI UDAJE KOTA

Wydawnictwo Literatura

Mała i jej tata wybierają się na wakacje na wyspę Bornholm. Co im się przydarza? Zwykłe rzeczy: rejs w czasie sztormu, spacer plażą o północy, spotkanie z chłopcem o rybim ogonie, wyprawa rowerem wodnym na pełne morze... Dołączcie do nich i spędźcie tydzień na Bornholmie – wśród jaskółek, morskich fal i zabawnie snutych opowieści.

Ta kameralna, prosto opowiedziana historia spodoba się miłośnikom „Dzieci z Bullerbyn”.  Obydwie książki łączy spora dawka uśmiechu i trafne opisy drobnych, codziennych sytuacji, z których wynikają całkiem niebłahe pytania.

*Opis pochodzi od wydawcy

KSIĄŻKA OBJĘTA PATRONATEM MAGAZYNU ŚWIERSZCZYK!

Dla kogo: nieco starsi 5+

Do kupienia: TU

Post_nowość_1200x1200.png

PRZEWODNIK DLA AUDIOKULTURALNYCH

Wydawnictwo Adamada

To, co słyszymy dookoła, to świat dźwięków. Niektóre z nich są miłe – jak szelest liści, czy odgłosy ptaków, a inne szkodliwe i drażniące, jak odgłosy silników samochodowych, czy pracujących maszyn. Co zrobić, żeby ich unikać, jakie mamy prawa (i obowiązki) we wspólnej przestrzeni dźwiękowej, tego wszystkiego – i jeszcze więcej – dowiesz się z książki Przewodnik dla audiokulturalnych wydanej nakładem wydawnictwa Adamada.*

*Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

KSIĄŻKA OBJĘTA PATRONATEM MAGAZYNU ŚWIERSZCZYK!

Dla kogo: starszaki 8+

Do kupienia: TU

O kroliczku Wedrowniczku 1200x1200.jpg

O KRÓLICZKU WĘDROWNICZKU

Wydawnictwo Literatura

Zosia z tatą w pośpiechu wysiedli na przystanku. Drzwi autobusu zamknęły się z sykiem, pojazd ruszył – i tak Króliczek został Króliczkiem Wędrowniczkiem.

Wciśnięty w kąt, sam wśród obcych, aż ciarki przeszły po pluszowych pleckach.Ale wokół tylu ciekawych ludzi, szybko wciągnęło Króliczka to podróżowanie.Tymczasem Zosia rozpoczęła akcję poszukiwawczą.

Wkrótce wiele osób zaangażowało się w poszukiwania pluszaka. Myślicie, że takie zbiegi okoliczności, łańcuch dobrych ludzi, o jakich tu przeczytacie, to tylko w bajkach dla dzieci? Może i tak, ale akurat ta historia przytrafiła się małej Zosi naprawdę!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

KSIĄŻKA OBJĘTA PATRONATEM MAGAZYNU ŚWIERSZCZYK!

Dla kogo: najmłodsi 3+

Książka do kupienia: TU

Kos przygody Bruma i Gruma baner 1200x1200.jpg

PRZYGODY BRUMA I GRUMA

Wydawnictwo Literatura

Rok Stanisława Lema trzeba odpowiednio uczcić. Wie o tym wyd. Litertura szykując dla najmłodszych czytelników kosmiczny smaczek. Książka o niezwykłych przygodach dwóch przyjaciół - tytułowego Bruma i Gruma.

Kosmiczni zieloni przyjaciele wyruszą w podróż, zbłądzą i przeżyją ciekawe przygody. Co pchnęło do podróży? Monotonia życia na ich planecie. Czy ich życie nabierze rozpędu? Tak jak sklecona własnoręcznie kosmiczna rakieta? Kogo spotkają na swej drodze? Czy zatęsknią za swoim małym domem i rutynie od któej uciekli?

Przekonajcie się sami sięgając po nowość wydawnictwa Literatura :)

KSIĄŻKA OBJĘTA PATRONATEM MAGAZYNU ŚWIERSZCZYK!

Dla kogo: starszaki 8+

Do kupienia: TU

 

Grafika_patronat_1200x1200px.png

SAM I WATSON PATRZĄ SERCEM

Wydawnictwo Adamada

Małego człowieka łatwo przerazić tym, co życie przynosi niekiedy innym ludziom. Kiedy zdarzy się wypadek i ktoś w otoczeniu dziecka zostanie poważnie okaleczony, może ono zareagować strachem lub niechęcią... Wtedy dobrze jest pójść za radą mądrego kota. Książka o tym, czym jest strach przed innością i jak na bliskich patrzeć sercem.

KSIĄŻKA OBJĘTA PATRONATEM MAGAZYNU ŚWIERSZCZYK!

Dla kogo: nieco starsi 5+

Do kupienia: TU

mrumur cala seria.jpg

"MRU MRU i Jagoda" oraz "MRU MRU i Gwiazda"

Wydwanictwo Widnokrąg

Niezywkła seria od wydawnictwa Widnokrąg. Już od 30 marca 2021r. dostępne w sprzedaży są dwie nowe książki z przygodami niezwykłej niedźwiedziczki o imieniu MRU MRU. Obie książki objęte są patrontem magazynu ŚWIERSZCZYK!

Więcej o poszczególnych książkach na dedykowanych podstronach:

https://swierszczyk.pl/swierszczyk-poleca/mru-mru-i-jagoda 

https://swierszczyk.pl/swierszczyk-poleca/mru-mru-i-gwiazda 

Pięknie ilustrowane opowieści, stanowią trylogię przygód młodej niedźwiedziczki. Każda z krótkich historyjek warta jest poznania, bowiem skrywa odpowiedzi na ważne pytania. Książki fińskiej autorki Kaisa Happonen to wciągające opowieści, uświadamiające najmłodszych, że bycie innym nie oznacza bycia gorszym. Wyjście przed szereg, czy zejście z utratego szlaku czasem może stać się podwaliną do przeżycia najlepszych przygód i doświadczeń. Książki budują poczucie własnej wartości najmłodszych. Pozwalają dziecku lepiej poznać siebie i zrozumieć, że nie wolno bać się realizować własnych marzeń.

Do kupienia pod linkiem: TU

SŁONIK CHCE MIEĆ ZWIERZĄTKO_kwadrat_.jpg

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru, a my mamy dla Was teatralne słuchowisko od @Fundacja Artystyczna Młyn! Odcinka „SŁONIK CHCE MIEĆ SWOJE ZWIERZĄTKO” można posłuchać bezpłatnie przez cały tydzień na kanale YouTube Teatru MŁYN →https://youtu.be/zjZfN6x_M2o

To kolejna część znanego Wam już cyklu słuchowisk „SŁONIK W DOMU” dla dzieci i rodziców. Tym razem Słonik i Tata znajdują małego, rozczulającego pisklaczka… Czy Słonik będzie mógł się nim zaopiekować? W słuchowisku usłyszycie, jak zwykle, aktorów Teatru MŁYN: siostry Fijewskie i Jarosława Boberka.

To nie koniec dobrych wieści: Wszystkie udostępnione do tej pory przygody Słonika można teraz pobrać w formie wygodnego pakietu do słuchania offline. Pakiety słuchowisk dostępne w dziale „Dzieci” po zarejestrowaniu się na platformie MŁYNOTEKA pod tym linkiem → https://bit.ly/3rjoDs7

Zapraszamy do słuchania!

FB - 1200 x 900.jpg

"SMOKI"

wydawnictwo DRAGON

Poznaj fascynujący świat mitycznych bestii!

Skąd się wzięły smoki? Czym - lub kim - tak naprawdę są? I dlaczego od wieków fascynują ludzi na całym świecie?

Jedna są szlachetne i pomocne a inne - groźne i niebezpieczne. Kryją się w głębinach mórz i oceanów, zamieszkują mroczne jaskinie i niedostępne szczyty gór. Niektóre potrafią latać, inne pływać, jeszcze inne pełzają jak węże. Ale wszystkie posiadają nadprzyrodzone moce.

Ta przepięknie ilustrowana księga smoków zaprowadzi cię prosto do ich niezwykłego świata. Znajdziesz tu szczegółowe opisy najważniejszych gatunków smoków z całego świata. Poznasz najciekawsze legendy i podania dotyczące tych magicznych stworzeń. Dowiesz się, jak je rozpoznać, wyśledzić, schwytać… albo narysować.

Wejdź do magicznej krainy smoków i zobacz najbardziej niesamowite ziejące ogniem stwory z każdego zakątka świata. Tylko uważaj na ogniste podmuchy!

Opis pochodzi od wydawcy.

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk !

Do kupienia: TU 

Wydawca: Dragon

Premiera: 24.03.2021

Autor: Tamara Macfarlane

Ilustacja: Alessandra Fusi

Dla kogo: 5+

 

 

TO_wiersz.jpg

"Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy"

wyd. Tekturka

Premiera 19.03.2021!

Kto odpowie na ogłoszenie smutnej gąbki? I czy znajdzie się jakaś woda chętna na umycie pewnej brudnej stopy?

„Ogłoszenia…” to zbiór zabawnych wierszyków, pomyślanych tak, by przypominały zwyczajne ogłoszenia. Tylko że tu jest śmiesznie, zaskakująco i abstrakcyjnie, a między poszczególnymi wierszykami istnieje wiele powiązań i zagadkowych ścieżek. Czy odkryjesz je wszystkie?

Opis pochodzi od wydawcy.

Książka pod patronatem Magazynu Świerszczyk!

Do kupienia: TU

Dla kogo: 4+

 

20210308_105148.jpg

Seria o zwierzętach wyd. Esteri

W serii ukazały się cztery tomy o niezwykłych umiejętnościach zwierząt. Czy zwierzęta potrafią leczyć się same? Które z nich ma najpiękniejszy głos? Czy las można nazwać filharmonią? Czy jest lepszy budowniczy od mrówki? Które zwierzę podróżuje najwięcej? Na te i wiele innych pytań ciekawy czytelnik odpowiedź znajdzie między kartami serii o zwierzętach. Warto przekonać się, że otaczający Nas świat skrywa jeszcze wiele tajemnic i ciekawostek!


Książki do nabycia na stronie wydawcy wyd. Esteri:

https://esteri.pl/ksiazka/zwierzeta-lekarze

https://esteri.pl/ksiazka/zwierzeta-podroznicy

https://esteri.pl/ksiazka/zwierzeta-muzycy

https://esteri.pl/ksiazka/zwierzeta-architekci

gra.jpg

Gra MIJAMY SIĘ JUNIOR!

Gra „Mijamy się Junior” powstała z myślą o tworzeniu świetnych relacji i umacnianiu więzi. Polecana jest dla rodzin, grup znajomych oraz psychologów, pedagogów, terapeutów jako idealne narzędzie wspierające proces terapeutyczno-diagnostyczny.

W grze może brać udział od 2-5 graczy w wieku od 5 lat.

Gracze poznają postać  przybysza z kosmosu o imieniu Czułek. Pojawia się on na naszej planecie z misją poznania ludzi i ich zachowań. Mija ich i przygląda się z wielkim zaciekawieniem. Ma mnóstwo pytań i wątpliwości. Nie rozumie, co czują ludzie. Dlaczego mają domy, przyjaciół, zakładają rodziny. Potrafią śmiać się i płakać, krzyczeć, kłócić  i przytulać. Dlaczego coraz mniej ze sobą rozmawiają i coraz mniej o sobie wiedzą? Czułek musi to wszystko zrozumieć, a My podczas gry możemy mu w tym pomóc, odpowiadając na nurtujące go pytania.

Cele gry:

 • wzmacnianie więzi z rodziną,
 • budowanie relacji i lepsze poznanie się graczy,
 • rozpoznawanie i nazywanie emocji u siebie i innych,
 • nauka akceptacji poprzez dostrzeganie u innych graczy różnic w rozumieniu świata, zachowań, uczuć, poglądów,
 • uwalnianie się od napięć, emocji, stresu,
 • wyrażanie stanów psychicznych i uzewnętrznianie emocji,
 • rozwijanie koncentracji, spostrzegawczości i uważności,
 • rozwijanie fantazji, kreatywności i pobudzenie do aktywności.

opis pochodzi ze strony wydawcy - https://mijamysie.com/ 

Do kupienia pod linkiem: TU.

 

Chichotek_04_fot_Przemysław Szatkowski.jpg

Wydarzenie teatralne – CHICHOTEK ODWIEDZA PRZEDSZKOLE

Jak w czasie pandemii bezpiecznie wprowadzić przedszkolaki w świat teatru?

Spektakl „CHICHOTEK” może teraz przyjechać w wersji online do przedszkola (lub szkolnej zerówki) Twojego dziecka. Nie jest tylko odtwarzaną rejestracją przedstawienia, lecz wydarzeniem dziejącym się tu i teraz, pod kierunkiem aktorki lub animatorki i – co najważniejsze – z udziałem dzieci, bez których pomocy bajka nie może się toczyć... !

Aby pomóc malutkiemu jak dłoń Chichotkowi, który dla swojego króla Chichota wyruszył w niebezpieczną podróż na Górę Strachów po lekarstwo, dzieci m.in:

- uczą się piosenki i tańca „na odwagę”,

- poszukują zaginionych kamyczków (które wcześniej zostają ukryte w sali przedszkolnej),

- tworzą własną kukiełkę na wzór głównego bohatera – Chichotka.

W ten sposób mają okazję w pozytywny sposób wpływać na losy postaci scenicznych i stawać się „częścią bajki”. Takie doświadczenie wzmacnia poczucie podmiotowości i własnej sprawczości oraz rozwija kreatywne podejście do siebie i świata.

KORZYŚCI DLA DZIECI:

- udział dzieci w wydarzeniu teatralnym o wysokiej jakości artystycznej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, mimo ograniczeń związanych z COVID-19;

- kontakt z aktorami lub animatorami dzięki wydarzeniu nie tylko odtwarzanym, ale – jak prawdziwy spektakl teatralny – dziejącym się "tu i teraz";

- zaangażowanie dzieci nie tylko jako odbiorców, ale również jako twórców, wpływających w pozytywny sposób na losy postaci scenicznych i w ten sposób stających się „częścią bajki”;

- zachęta do rozpoznawania, nazywania i mądrego wyrażania własnych emocji;

- integrujące doświadczenie dla całej grupy.

Jak umówić Chichotka na przyjazd do Twojej klasy lub grupy, dowiesz się też ze strony wydarzenia „CHICHOTEK ODWIEDZA PRZEDSZKOLE”https://bit.ly/3bAbWTO

Kilka_niedużych_historii_postFB_patronat.png

KILKA NIEDUŻYCH HISTORII

Te bardzo współczesne opowieści uczą wrażliwości i empatii. Autorka otwiera czytelnikom oczy i serca, stawiając ich przed ważnymi dla nich sprawami: jak ciężko być młodszym bratem, co czuje „człowieczek” wyśmiewany przez kolegów, czy dobrze być rozpieszczoną jedynaczką, jak przeżyć wyprowadzenie się najlepszej przyjaciółki do innego kraju. I pokazuje, że najważniejsza jest próba wzajemnego zrozumienia.

To piękne, wzruszające i mądre opowiadania, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do rozmowy.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Pozycja objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Wydawnictwo: Adamada

Premiera 25.02.2021

Autor: Katarzyna Wasilkowska

Ilustracja: Joanna Rusinek

Oprawa: Twarda

Strony: 72

Dla kogo: Nieco starsi 5+

Do kupienia: TU

Pod_tym_samym_niebem_postFB_patronat.png

POD TYM SAMYM NIEBEM

Przyjaźń jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka. Zdarza się, że zawiązana w dzieciństwie potrafi przetrwać całe życie. Ale co zrobić, kiedy przyjaciel mieszka na drugim końcu świata? Dowiesz się z książki Roberta Vescio „Pod tym samym niebem”. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa ADAMADA

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Pozycja objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Wydawnictwo: Adamada

Premiera 18.02.2021

Autor: Robert Vesicio

Ilustracja: Nicky Johson

Oprawa: Twarda

Strony: 32

Dla kogo: Najmłodsi 3+

Do kupienia: TU

 

KWADRAT_DO_PROMOCJI_Świwrszczyk.jpg

 

ZOBACZ JAK SOBIE WYOBRAŻAM

Fundacja Artystyczna Młyn zaprasza przedszkolaki i ich rodziców do udziału w programie „ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM”. Jego ideą jest wsparcie dziecka w roli inicjatora własnych – bazujących na wyobraźni zabaw – poprzez uwagę i aprobatę rodzica. Na program składają się scenariusze i filmiki udostępnione na platformie MŁYNOTEKA.

 

Odizolowane od rówieśników dziecko często doświadcza nudy. Rodzic z kolei staje przed wyzwaniem, jak połączyć opiekę nad swoim przedszkolakiem z pracą zawodową czy domowymi obowiązkami. Te, pozornie wykluczające się potrzeby, da się pogodzić. Program „ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM” kształci w dziecku umiejętność przełożenia własnych pomysłów i wyobrażeń na konstruktywne działanie twórcze. Autorski program został opracowany przez aktorów i animatorów z Fundacji Artystycznej Młyn i psychologów z Ośrodka Pomocy Psychologicznej INTRA.

 

Zabawy i aktywności podzielone zostały na osiem dni, program można jednak realizować we własnym tempie. Scenariusz każdego dnia zawiera: list do rodzica i dziecka, instrukcje dla rodzica, oraz filmiki z bezpośrednimi komunikatami do dziecka.

 

Zuzanna Fijewska-Malesza, pomysłodawczyni i współautorka programu: Każde dziecko ma wyobraźnię, czasem potrzebuje tylko przestrzeni, pomocy i warunków, żeby umieć z niej skorzystać. I to jest nasze zadanie, które podejmujemy w programie „ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM”: nauczyć nasze dzieci, jak korzystać z własnego potencjału. Rozwijanie w małym człowieku takiej umiejętności daje szansę na to, że jak będzie starszy, nadal będzie korzystać ze swoich zasobów, że będzie potrafił wyjść poza schemat, być twórcą i kreatorem swojej rzeczywistości, a nie tylko odbiorcą. Całość programu jest zatem rodzajem „podpowiedzi” – jak wspólna, a także samodzielna, zabawa może wyglądać. Jednak to od dziecka, jego pomysłów i wyobraźni zależy ostateczny kształt podejmowanych działań. To dziecko znajduje się w roli twórcy i „przewodnika” wyobraźniowych zabaw, rodzic pozostaje w roli „pomocnika”, a my, czyli aktorzy i animatorzy jesteśmy tylko „podpowiadaczami”.

 

Program udostępniany jest na platformie MŁYNOTEKA pod adresem: https://mlynoteka.mlyn.org/.

Koszt dostępu do programu na 21 dni udziału to 20 zł.

 

Projekt bez tytułu (16).png

"Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach - tom II" jest kontynuacją historii 12 letniej podróżniczki, która po wygraniu polskiej edycji międzynarodowego konkursu pisarskiego dla młodych pisarzy wybiera się po odebranie nagrody do Australii. Po drodze przeżywa całą masę niezwykłych przygód. W podróży towarzyszy jej dwójka dzieci, którzy w miarę rozwoju akcji staną się jej najbliższymi przyjaciółmi. To książka o powstającej przyjaźni między rówieśnikami, wspieraniu się w trudnych chwilach, radzeniu sobie w ekstremalnych sytuacjach, determinacji i woli przetrwania. To także książka o pokonywaniu własnych słabości oraz…. o samodzielności. Są kłótnie, godzenie się, są groźne zwierzęta, terroryści, dzika puszcza i płonący helikopter. Akcja książki rozgrywa się w Polsce i Malezji.

Literatura dla dziewczynek i chłopców w wieku 10-15 lat

Dwie wersje książki (papierowa oraz audiobooki) to kopalnia wiedzy z zakresu sztuki przetrwania oraz bezpieczeństwa  dla dzieci w wieku 7-14 lat, które są zainteresowane podróżami oraz zdobywaniem nowej wiedzy z zakresu survivalu.

W książce zawartych jest wiele porad i instrukcji dotyczących działania zachowania w sytuacjach kryzysowych, a wszystkie perturbacje głównych bohaterów znajdują swoje rozwiązanie dzięki tej wiedzy. Autor postarał się przemycić do opowiadania dla dzieci wiedzę, która przydałaby się niejednemu dorosłemu. Począwszy od opisania jak radzić sobie ze stresem, przez procedury awaryjne na różne okazje, po praktyczne triki survivalowe, stosowane w terenie. Myślę, że warto wspólnie z dziećmi przeczytać tę książkę, być może zamiast wieczornej bajki. Może to być ciekawą przygodą dla całej rodziny i kto wie które wiadomości z tej historii zostaną z wami na zawsze

Łukasz Tulej - podróżnik, instruktor sztuki przetrwania i przyrodnik. Założyciel szkoły przetrwania „Sobrevivencia con Machiguenga” w Peru.

....W drugiej części przygód Zuzi znów jesteśmy rzuceni w niesamowity wir wydarzeń, rodem z najlepszych filmów akcji. Są samoloty, helikoptery, dalekie podróże, poszukiwanie wody pitnej, zdobywanie jedzenia, dzikie zwierzęta, rozmowy w emocjach, podejmowanie trudnych decyzji, ale PRZEDE WSZYSTKIM mnóstwo przydatnych rad survivalowych i nie tylko. Książka może wydawać się aż nadto przepleciona niebezpiecznymi sytuacjami, jednak autor robi to zupełnie celowo. Chodzi tutaj bowiem o praktyczne rady oraz o pomoc w zachowaniu zimnej krwi i trzeźwego umysłu. Nigdy nie wiadomo bowiem, co może nam się przytrafić. Akcja jest wartka i miejscami mocno trzyma w napięciu. Przyjemnie również obserwuje się relacji Zuzi z jej nowymi przyjaciółmi, z którymi przyszło jej dzielić nie do końca bezpieczne przygody...."

Janusz Zadura – aktor filmowy i dubbingowy, prezenter, dziennikarz i lektor. Użyczył swojego głosu w wielu audiobookach dla dzieci i dorosłych. Prowadzi autorską audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” w Polskim Radiu Dzieciom.

„Umiesz liczyć, licz na siebie”. Z pozycji "Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach" autorstwa Przemysława Jakóbczyka dowiesz się jak młodzież potrafi reagować w groźnych sytuacjach, aby wyjść z nich obronną ręką. Mimo kryzysów przeżywanych przez naszych bohaterów, dzięki wcześniejszemu przygotowaniu Zuzy, odbytych przez nią nietuzinkowych treningach, szkoleniach i warsztatach w Akademii Samodzielności, gdzie m.in. poznała procedurę działania w groźnej sytuacji (RUN – HIDE – FIGHT), cała trójka wychodzi z opresji cało. Życzę sobie oraz innym czytelnikom, aby cenne porady zawarte w tej książce pozostały jedynie teorią i nigdy nie musiały być wykorzystane w tzw. realu. Gorąco polecam.

Płk Andrzej Kruczyński - były oficer GROM-u, uczestnik działań specjalnych i misji zagranicznych. Wieloletni szef bezpieczeństwa Stadionu Narodowego.

"Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach - tom II"

Cena: 29 zł (145 str.)

Autor: Przemysław Jakóbczyk

Wydawca: Akademia Samodzielności

Literatura dla dzieci w wieku 7-14 lat

Gatunek literacki – powieść o charakterze podróżniczym

Zamówienia: www.ksiegasamodzielnosci.com 

Opis pochodzi od wydawcy.

 

swierszczyk melokoncert swiateczny.png

ŚWIĄTECZNY MELOKONCERT

Tym razem Melokoncert zaprezentuje Wam ŚWIĄTECZNY repertuar, ho ho hoooo!

Od 19 grudnia, od godz. 9:00 startuje dostęp na MeloKoncert online! Ale już teraz możecie zakupić bilet na wirtualne wydarzenie w cenie 20 zł. Melokoncerty powracają do Waszych domów! Duet pięknie Wam zaśpiewa, zagra na ukulele i dzwonkach chromatycznych.Usłyszycie śpiewanki i rytmiczanki (oparte o teorię uczenia się muzyki Edwina Eliasa Gordona), znane i nieznane, z prostym tekstem, nasze autorskie melodyjki i wierszyki skierowane do maluszków. Będzie hu hu hu ha ha ha
i zima w całej krasie! Usiądźcie wygodnie, włączcie głośniki i śpiewajcie razem z nami! Miłej muzycznej podróży!

Artyści: Basia Habisiak i Tatiana Szafraniec

Wydarzenie będzie trwać ok. 30 minut.

Bilet w cenie 20 zł: Bilet można kupić na stronie ewejściówki.pl pod linkiem: https://ewejsciowki.pl/.../melokoncert-online,13968...

Transmisja online rozpocznie się 19. grudnia o godzinie 9:00 na platformie eWejściówki VOD. Dedykowany link do transmisji online otrzymasz drogą mailową po zakupie dostępu.

Patroni medialni:
Muzyka dla Smyka w Warszawie, Dzieci - czasopismo dla rodziców przedszkolaków, Qlturka.pl, Dziecko w Warszawie, Tatento.pl - bo dzieci zmieniają świat, mamaklub.pl, Radio dla Ciebie, Świerszczyk.

Partner koncertu ZAiKS

Osoby z wykupionym dostępem będą miały możliwość obejrzenia koncertu.
Dostęp do transmisji będzie możliwy w dowolnym momencie od 19 grudnia godz. 9:00 do 19 grudnia godz. 23.59

1200_1200_MY straznicy_planety3.jpg

My, strażnicy planety

Ziemi grozi niebezpieczeństwo! Pora się mu przeciwstawić. Czy podejmiesz to wyzwanie?
Ratowanie planety to trudne zadanie, ale istnieją setki codziennych sposobów, by uczynić Ziemię lepszym miejscem dla wszystkich – czystym, bezpiecznym i zrównoważonym ekologicznie.
Wszelkie niezbędne informacje, jak zostać ekobohaterem, znajdziemy w tej wyjątkowej książce, która pełna jest faktów, zadań, pomysłów i wskazówek dla przyszłych Strażników Planety. Napisana została specjalnie dla młodych czytelników w wieku szkolnym, by odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Jest tu mowa o gospodarstwie domowym, energii elektrycznej, żywności, wodzie, a także o środowisku naturalnym – morzach i oceanach, lasach i dzikich zwierzętach. Przystępny język, wiele odniesień do otaczających młodego człowieka zagadnień oraz lekka, wciągająca narracja sprawiają, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Polecamy ją każdemu, kto chce mieć pewność, że młody czytelnik zrozumie, dlaczego kwestia ochrony środowiska jest obecnie kluczowa dla naszego życia, oraz po prostu wszystkim – niezależnie od wieku – którym dobro Ziemi leży na sercu.

Patronat medialny: TVP ABC, Świerszczyk, Tatrzański Park Narodowy, Miasto dzieci.

Książka do kupienia pod linkiem.

Opis pochodzi ze strony wydawcy.

układamy pomagamy.png

 


Układaj! Pomagaj! #UkładamyPomagamy

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji charytatywnej Układamy-Pomagamy, organizowanej przez markę @klockiblocki!

Klocki to symbol dzieciństwa - to beztroska zabawa i nieograniczona wyobraźnia. Ale układanie klocków, to także sposób na pomaganie innym! W czasie opanowanym przez pandemię COVID-19 nie zapominajmy, że wiele ciężko chorych dzieci cały czas potrzebuje naszego wsparcia! Przyłącz się do akcji charytatywnej Układamy-Pomagamy – baw się, buduj z klocków, pomagaj!

Fundacja Mam Marzenie od lat zajmuje się spełnianiem marzeń chorych dzieci. Tym razem do realizacji dziecięcych marzeń pomagają klocki BLOCKI!

Na czym polega akcja? W dniach 16.11.2020 – 31.12.2020 udostępnij w swoich mediach społecznościowych zdjęcie z układania klocków z hasztagami #UkładamyPomagamy, #KlockiBlocki, #FundacjaMamMarzenie.

Za każde takie zdjęcie Fundacja Mam Marzenie otrzyma 5zł na spełnianie dziecięcych marzeń!

Zaproszenie w formie filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=GC3mvq4Xtdo

Szczegółowy regulamin akcji znajdziesz na stronie  www.pomagamy.klocki-blocki.pl

2321_sputnik.jpg

MAŁY SPUTNIK NADLATUJE!

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w terminie 12-20 grudnia w wersji online na platformie mojeekino.pl. Organizatorzy wydarzeń kulturalnych stanęli w nowej rzeczywistości przed trudnym wyzwaniem. Niektóre plany trzeba było zweryfikować, a niektóre zupełnie porzucić. Inne pozostały bez zmian, napędzane chęcią zaprezentowania widzom najnowszych dokonań kinematografii rosyjskiej. Mały Sputnik przygotowywany z myślą o najmłodszej publiczności i rodzicach zawsze opierał się na spotkaniach na żywo. W aktualnej sytuacji sekcja dziecięca przetrwała w wymiarze symbolicznym i będzie okazja zobaczenia jednej produkcji, do której została przygotowana polska ścieżka dźwiękowa.

Mowa o „Kluczu czasu” w reżyserii Aleksieja Tielnowa. To fascynująca mistyczna opowieść osadzona w klasycznym Petersburgu. Bezdzietna para, pisarz Andrej i artystka Olga adoptują ośmioletnią Ksiuszę. Tymczasem Andrej pisze fantastyczna powieść o ciemnej stronie Petersburga. Na stronach jego książki miasto nad Newą zamienia się w fantasmagoryczny świat, w którym sam czas się zatrzymał, a ulice zamieszkane są przez mroczne istoty. Nagle po wypadku samochodowym dziewczynka trafia do Mrocznego Miasta z powieści Andreja, gdzie wraz ze swoim magicznym asystentem musi pokonać złe czary i uruchomić zegar na wieży, aby powstrzymać Czarownicę i jej czarną armię przed przejęciem miasta.

Mały Sputnik kojarzony jest z różnorodną ofertą wydarzeń towarzyszących. W tym roku musiało to zostać ograniczone ze względu na bezpieczeństwo widzów. W ofercie festiwalu są jednak warsztaty pisania recenzji filmowej ze Sztukarnią dla młodzieży, a także zajęcia polegające na tworzeniu Lalek Motanek dla młodszych od 6 roku życia. Zapraszamy również na spotkania odbywające się po projekcjach, o których więcej można przeczytać na stronie internetowej festiwalu.

Bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zasad i korzystajmy z możliwości oglądania filmów rosyjskich w domowych warunkach!

Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły na: www.sputnikfestiwal.pl

JOZEFINA-slider.jpg

Boże Narodzenie z ciotką Józefiną

Tuż przed Gwiazdką rodzina Myszowskich dostała zaskakujący list, którego nadawcą była ciotka Józefina, wielka gwiazda, występująca
w najsłynniejszych salach koncertowych całego świata. Mieszkająca od lat w Ameryce, dawno niewidziana, sławna ciotka zapowiedziała swój przyjazd na święta Bożego Narodzenia.
Na wieść o niespodziewanej wizycie Myszowscy wpadli w popłoch, nie mając pojęcia, jak ugościć zapewne bardzo kapryśną i przywykłą do luksusów gwiazdę.
Zamiast spokojnych świąt zapowiadał się nie lada chaos i do tego chyba sporo problemów, z którymi należało się jakoś uporać. Tylko jak?
Mądra, pełna magicznego uroku bajka z pięknymi, nastrojowymi ilustracjami, opowiadająca o rodzinnych więzach, pokonywaniu trudności i radości dzielenia się z innymi.
 
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
 
Książkę można kupić na: https://esteri.pl/ksiazka/boze-narodzenie-z-ciotka-jozefina  

 

esteri__zimoweSny-1.png

Hotel zimowych snów

To niezwykłe ciepła opowieść o mieszkańcach lasu szykujących się do zimowego snu. Wydawnictwo Esteri zaprasza najmłodszych czytelników do poznania historii pewnego niezwykłego hotelu. Bogate i piękne ilustacje, zachęcają do odkrycia tej ciekawej i pouczającej opowieści.

Pan Lis przygotowuje leśny hotel na nadejście zimy. A wraz z nią pierwszych gości. Stara się przyszkować wszystko i zdąrzyć na czas przed końcem jesieni. Uwija się dzielnie, choć pracy jest niemało! Wietrzy wszystkie pomieszczenia, ściera kurze i zamiata liście. Wkrótce przybywają kolejno liczni goście. Wsród nich borsuk, miś, popielica, szop pracz, nietoperz, jeż, suseł, wiewiórka a nawet orzeszcznica! Pan Lis bez problemu zwalcza małe zamieszanie, jakie powstało po przybyciu zwierząt. Każdemu dogadza wedle potrzeb, dostosując swoje metody do oczekiwań klientów hotelu. Tak, by odwiedzające jego przybytek zwierzęta, mogły spokojnie zapaść w zimowy sen. Gdy w całym hotelu panuje cisza, a wszysycy goście już zasnęli, lis wciąż czuwa nad ich snem. Nie zapomni o żadnym zwierzęciu, czekając na nadejście wiosny...

Hotel zimowych snów to urocza opowieść o zrozumieniu, trosce i czułości. Podkreślająca wagę wrażliwośći na potrzeby innych, różnorodności oraz odmienności leśnych mieszkańców.  

Książkę można kupić na: https://esteri.pl/ksiazka/hotel-zimowych-snow

grafika Świerszczyk 580.jpg

Melokoncert

Zapraszamy na MeloKoncert dla najmłodszej publiczności czyli niemowląt i małych dzieci z rodzicami. MeloKoncert to muzyczne Ok. 40 minutowe spotkanie z muzyką na żywo, wspólnym śpiewaniem, tańcem, recytowaniem prostych wierszyków, grą na instrumentach i słuchaniem muzyki.

Premiera wyjątkowego #MeloKoncertu online dla niemowląt i dzieci do lat 4 wraz z opiekunami już 21 listopada. Od godz. 9:00 startuje dostęp na MeloKoncert online. Dostęp do transmisji będzie możliwy do 22 listopada, do godz. 23.59

Już teraz możecie kupić - w cenie 20 zł bilet na to wydarzenie https://ewejsciowki.pl/.../impre.../melokoncert-online,13968

Na MeloKoncercie usłyszycie ukulele i dzwonki chromatyczne, śpiewanki i rytmiczanki (oparte o teorię uczenia się muzyki Edwina Eliasa Gordona), znane i nieznane, z prostym tekstem, autorskie melodyjki i wierszyki skierowane do maluszków.

Artystki: Basia Habisiak, Tatiana Szafraniec, Magda Olczyk

Szczegóły dotyczące wydarzenia: MeloKoncert Online - dla niemowląt i małych dzieci

post fb 1.png

ALL RIGHT

Szkoła AllRight uczy dzieci od 4 roku życia. Nauka opiera się na zabawie, którą umożliwia klasa interaktywna, gdzie można rysować, oglądać bajki, zaznaczać, grać w gry, śpiewać piosenki…

Program nauczania opiera się na autorskiej metodzie Speakera - która stanowi połączenie 2 najskuteczniejszych metod nauczania języków dla dzieci: metody komunikatywnej Cambridge oraz TPR - techniki reagowania całym ciałem. Można brać udział w zajęciach na komputerze, tablecie, telefonie, wystarczy mieć dostęp do Internetu. Sami wybieramy daty i godziny lekcji, jak również nauczyciela. Żadne zajęcia nie przepadają - możemy je odwoływać i przekładać do 6 godzin przed lekcją, nie mają daty ważności. Co więcej, na profilu ucznia możemy śledzić postępy malucha, dowiedzieć się, co było przerabiane na każdej lekcji i czy nauczyciel ma jakieś uwagi.Znajdziemy tam również interaktywną pracę domową i materiały pomagające utrwalić wiedzę.Lekcje są indywidualne, nauczyciel cały swój czas poświęca dziecku. W skład każdego pakietu wchodzą też zajęcia w klubie konwersacyjnym - są to lekcje w małych grupach w różnych przedziałach wiekowych prowadzone przez nauczyciela na interesujące dzieci tematy. Tu również do nas należy decyzja jaki temat i termin zajęć wybrać.Dostępne są także lekcje w stałych grupach z jednym nauczycielem.

Każdy uczeń AllRight otrzymuje bezpłatny dostęp do gry w aplikacji, w której bohater szkoły - lisek Charlie uczy dzieci nowych słówek i poprawnej wymowy. Oprócz tego mamy sporo możliwości zdobycia darmowych zajęć - biorąc udział w konkursach na funpage’u i Instagramie szkoły, polecając znajomych, odpowiadając poprawnie na pytanie konkursowe w każdy wtorek i czwartek o 16:00 podczas darmowych streamów online.

Dla wszystkich czytelników Świerszczyka szkoła AllRight przygotowała niespodziankę – każdy nowy uczeń, który zakupi dowolny pakiet zajęć z kodem SWIERSZCZYK, otrzyma 2 dodatkowe lekcje gratis.

 

Dzik Dzikus

Pewnego dnia spokojne życie dzikich zwierząt z warszawskiego Lasu Kabackiego zakłóca pojawienie się tajemniczego włochatego stwora. Dziki, lisy, zające i kaczki bardzo lubią gości, ten jednak zaczyna im dokuczać i rozsiewać plotki. Troll rozgłasza, że za sprawą dzika Dzikusa i jego rodziny w lesie rozprzestrzenia się choroba. Takiej wiadomości nie da się zignorować. Zwierzęta ruszają do działania. Czy Troll ma rację? Komu w tej historii wierzyć? Czy uda się uratować przed zarazą? I wreszcie - czy można obronić się przed krętaczem?

"Dzik Dzikus" Krzysztofa Łapińskiego z ilustracjami Marty Kurczewskiej to ujmująca i trzymająca w napięciu opowieść, a jednocześnie niezwykle aktualna lekcja o sile przyjaźni, empatii i walce o prawdę, do której wspólnie stają leśni bohaterowie. 

Jak pisze Joanna Olech: "Wypróbowany myk pana La Fontaina z przebieraniem ludzkich problemów w zwierzęce futra i piórka świetnie działa w tej bajce o karmieniu trolla, czyli o niszczycielskiej sile plotki i fake newsa, które z impetem lawiny burzą przyjaźnie, zaufanie, cudzą reputację. To także historia o tym, że kto nie zaznał miłości w dzieciństwie, nie umie mówić w obcym języku empatii. No i niedzielny spacer po Lesie Kabackim już nigdy nie będzie taki sam - odtąd będziemy szukali śladów raciczek i bosych stóp trolla!".

Książka dla dzieci w wieku 7-10 lat.

 

Julka i Szpulka

Szpulka to dziwny stworek – kłębek nerwów Julki – którego nitki reagują na emocje dziewczynki. Gdy Julka się złości, Szpulka się jeży, gdy Julka jest smutna, Szpulce opadają nitki. Razem starają się zrozumieć problemy Julki i wspólnie poszukują rozwiązań. 

„Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu” to książka dla przedszkolaków i młodszych uczniów, szczególnie tych, którzy z własnego doświadczenia wiedzą, jak trudno jest mierzyć się z plątaniną gwałtownych emocji. 

Książkę nie tylko się czyta, trzeba zrobić w niej coś więcej: narysować portret pamięciowy, odpowiadać na pytania i wybierać tropy. Czytając, dziecko staje się detektywem i wspólnie z bohaterami może samodzielnie rozwiązać zagadkę zaginionej lalki. W ten sposób rozwija umiejętność koncentracji, łączenia faktów i logicznego myślenia. Autorką książki jest Maja Strzałkowska, mama dwójki cudownych dzieci. Jej córka zmaga się z zaburzeniami integracji sensorycznej i nadpobudliwością psychoruchową, czyli ADHD. Trudności z zachowaniem i koncentracją córki sprawiły, że jej mama musiała szukać wielu kreatywnych rozwiązań, aby pomóc jej funkcjonować w otaczającym świecie. By łagodzić częste wybuchy złości, problemy z koncentracją, by uczyć przestrzegania zasad i pomóc jej poznawać świat, wymyślała jej, często nie do rymu, zabawne historie, dzięki którym pomagała córce radzić sobie z jej ograniczeniami i pokazywała jej nowe możliwości. Tak narodził się pomysł, by podzielić się tymi historiami z innymi. Poza pisaniem książek autorka prowadzi blog i profile na Facebooku i Instagramie, gdzie zamieszcza swoje przemyślenia i wnioski dotyczące wychowania dzieci, także tych bardziej wymagających, o wyjątkowej urodzie pracy mózgu – tak autorka nazwa dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, ADHD, Aspergerem czy autyzmem. Swoim czytelnikom tworzy krótkie teksty i slajdowiska (słuchowiska z pokazem slajdów) dla dzieci na „Niedzielne czytanie z Julką” – wszystko po to, aby rodzice i dzieci mogli odkryć, że w prosty sposób można rozwiązywać problemy dzieci – wystarczy odrobina kreatywności. 

Książkę można kupić na: https://julkaszpulka.pl/

Profil na Facebook’uhttps://www.facebook.com/seria.julka.szpulka 

Profil na Instagram’iehttps://www.instagram.com/julka_i_szpulka/ 

Mali dyplomaci

Co to jest dobre wychowanie? Dlaczego należy przestrzegać pewnych zasad, nawet gdy nie bardzo ma się na to ochotę? Jak przestrzegać granic, których wcale nie widać? Odpowiedzi na te pytania, a także mnóstwo inspiracji do ważnych rozmów znajdziecie w książce „Mali dyplomaci”.

To książka, dzięki której być może zaczniecie zastanawiać się nad tematem inności, stereotypami, walką z hejtem czy nad życiem w czasie pandemii. Dzięki niej dowiecie się także, że etykieta to nie tylko naklejka na słoiku dżemu, a szparagi kroi się widelcem. Będziecie mogli zaprojektować wspólnie zaproszenie na przyjęcie urodzinowe czy stworzyć listę obowiązków domowych dla rodziców i dzieci, co pozwoli wam lepiej zrozumieć siebie nawzajem i zbliżyć się do siebie.
Łukasz Walewski, dziennikarz, tata dwóch dziewczynek i znawca savoir-vivre’u, z pomocą swojej córeczki Marysi udowadnia, że zasady pomagają nam poznać i zrozumieć świat. To nie jest kolejny poradnik o dobrym wychowaniu! Ta książka pokazuje, że nakazy i zakazy nie są drogą do wychowania „małego dyplomaty”. Jest nią dialog. 

Jedyna taka Ester

Ester jest najbardziej naj na świecie. Signe chciałaby być jak Ester, która ma własny klucz i sama wraca do domu. A jej matka jest światowej sławy gwiazdą filmową Gretą Garbo i mieszka w Nowym Jorku. Tylko… Jak to możliwe, skoro Greta już od dawna nie żyje?

W towarzystwie Ester Signe czuje się taka szczęśliwa i podekscytowana, mimo że patrzenie jak Ester gra w gry w telefonie jest nudne i nie wszystko, co mówi lub robi nowa koleżanka wydaje się właściwe… Bo czy można wziąć bez pytania gazety z biblioteki? Albo wejść po cichu do pokoju nauczycielskiego i zjeść ciastka? A gdy okazuje się, że Ester ma naprawdę wielki sekret, o którym nikt dorosły nie może się dowiedzieć, lojalność Signe zostaje wystawiona na prawdziwą próbę.

Opowiadana przez około dziesięcioletnią Signe historia mogłaby się wydarzyć w każdym mieście, w każdej szkole… Także Twojej!

Duże litery, krótkie teksty i świetne ilustracje – wspaniała na początek przygody z czytaniem.

Jedna z najlepszych książek dla dzieci 2016 wg. „Svenska Dagbladet”.

Książka wydana w ramach projektu „Bliskie-dalekie sąsiedztwo"

Wyjątkowa książka o bliźniętach napisana przez bliźniaków! 

Jak powstają bliźnięta? Dlaczego czasami są identyczne, a czasami zupełnie różne? Z jakiego powodu niektórzy się ich boją? Czy to prawda, że potrafią czytać w swoich myślach? Czego możemy się od nich nauczyć? 

Książka odpowiada na wszystkie pytania dotyczące bliźniąt, jakie tylko mogą przyjść do głowy. Opowiada o ich niezwykłym życiu. Szuka ich w książkach, filmach, pod mikroskopem, a nawet w kosmosie. Podpowiada, jak je odróżnić i jak się z nimi obchodzić. Każdego roku rodzi się coraz więcej bliźniąt. Pora więc lepiej je poznać, zanim na dobre opanują świat…  

opis

Ta książka myśli, że jesteś matematycznym geniuszem

Autorzy tej książki wychodzą z założenia, że matematyką nie należy się przejmować, tylko nią bawić. Każdy, kto lubi rozwiązywać zagadki, układać wzorki, kolorować obrazki, grać w gry znajdzie tu coś dla siebie. A przy okazji może odkryć w sobie prawdziwy matematyczny talent.

Zadania i zabawy obmyślił dr Mike Goldsmith - naukowiec i autor ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci popularyzujących naukę. Szatą graficzną zajęła się Harriet Russell, absolwentka Glasgow School of Art i University of the Arts London, ilustratorka m.in. "New York Timesa".  

 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci – w kinach i online!

Już po raz siódmy Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza jesienią na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 26 września – 4 października w około 20 kinach w Polsce. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych ( w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i kilkunastu innych miastach) część filmów dostępna będzie także online!

W programie 7. edycji znajdzie się ponad 150 tytułów – filmów pełnometrażowych i zestawów filmów krótkich, animacji, filmów aktorskich oraz dokumentów wybranych dla widzów w wieku 4-12 lat.

Filmy w Konkursie głównym jak zawsze poddane będą ocenie przez składy jurorskie (jury konkursu głównego, ECFA, jury SKSiL) oraz ogólnopolską publiczność i nagradzane Kwiatem Paproci. W Konkursie filmowych odkryć zobaczymy filmy o wyjątkowej różnorodności gatunkowej i stylistycznej.

Nowością w programie będą dwie sekcje: Europejskie kino dokumentalne oraz Kino Dzieci o wychowaniu. Pierwsza z nich to wybór dokumentów poruszających bieżące zagadnienia i przybliżające życie młodych ludzi i otaczający ich świat. Druga zaś to filmy dla widzów dorosłych wyselekcjonowane z myślą o ich walorach budujących kompetencje wychowawcze i rodzicielskie. Pokazy w tej sekcji zainauguruje wykład Bogdana de Barbaro zatytułowany „Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie”.

Co roku Kino Dzieci przybliża kinema