Świerszczyk poleca

Najciekawsze książki, imprezy, filmy i wydarzenia i świerszczykowe patronaty

1200x1200_eksperymenty.png
 
„Wspaniałe eksperymenty: Chemia, Nauka, Inżynieria"

Premiera: 23 maja

Jak zainteresować dzieci nauką? Wystarczy podsunąć im przejrzyste instrukcje do wykonania wspaniałych eksperymentów, które rozbudzą w najmłodszych pasję tworzenia! Młodzi naukowcy w wieku od 5 do 10 lat tylko czekają na dobrą zabawę!

Opisy eksperymentów zaczynają się od pytań i krótkich wprowadzeń w temat. Każdy z nich zawiera listę potrzebnych materiałów i proste instrukcje, które przeprowadzą przez eksperyment krok po kroku. Opisom doświadczeń towarzyszą również sugestie obserwacyjne oraz pytania pobudzające dzieci do głębszego zastanowienia nad tym, co widzą. Każdy eksperyment zakończony jest propozycją jego rozszerzenia lub modyfikacji.

Większość materiałów potrzebnych do przeprowadzenia eksperymentów można znaleźć prawie w każdym domu, a to, co trzeba będzie dokupić, jest łatwo dostępne i tanie.

Realizacja niektórych instrukcji będzie wymagała pomocy osób dorosłych, ale wiele projektów dzieci mogą wykonać samodzielnie, co da im poczucie niezależności i dumę z wykonanej pracy.

Eksperymenty STEAM ― Dzięki interaktywnym zajęciom związanym z nauką, technologią, inżynierią, sztuką i matematyką dzieci mogą odkryć, jak i dlaczego działa każdy projekt.

Łatwe do wykonania instrukcje ― Eksperymenty krok po kroku upraszczają wykonanie zadań i sprawiają, że eksperymenty są przejrzyste i łatwe do wykonania.

Kolorowe zdjęcia ― Rzeczywiste zdjęcia obrazują wykonanie eksperymentów.

*opis pochodzi od wydawcy

Autorzy: Chatterton Crystal, Christina Schul, Adrian Dingle

Dla kogo: nieco starsi 5+

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk oraz Świerszczyk Reporter!

Polecamy!

 

kreacja1.png

 

„Gwiazdooki i Rozbójniczka"

Premiera: 23 maja

Gwiazdooki mieszka z mamą i tatą w białym domu z ogrodem. Lubi budować z klocków i układać konstrukcje z drewnianych torów. Jest szczęśliwy.
I wtedy okazuje się, że będzie miał siostrę. Siostra rośnie i ku jego zaskoczeniu nic nie wraca do normalności. Co gorsze – rodzice zdecydowali, że dziewczynka będzie dzielić z nim pokój. Niedoczekanie!

W książce znajdziecie wspólną przygodę, bohaterów, w których odkryjecie kawałek siebie, dużo dziecięcych emocji i pomysły, jak to co trudne zmienić w zabawę.
Na 120 stronach, z zachwycającymi ilustracjami na każdej z nich!

*opis pochodzi od wydawcy

Autor: Magdalena Urlich

Ilustracje: Małgosia Zając

Wydawca: Wydawnictwo Jaskółka

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

 

 

fb2.png

"Misja pszczoła"

Premiera: 28 kwietnia

"Misja pszczoła" to książka edukacyjna, w której trudny temat został przekazany w niezwykle przystępny sposób.
Jak pomagać pszczołom? To pytanie, na które odpowiedź tylko z pozoru wydaje się dość prosta. Zatrzymaj się jednak na chwilę i wymień 5 sposobów jak możesz pomóc pszczole? A teraz wyobraź sobie, że tych sposobów jest znacznie więcej. Możesz się o nich dowiedzieć z książki "Misja pszczoła", której główną bohaterką jest Kropla miodu. Z pomocą swoich koleżanek uczy o tym, co można zrobić, żeby pszczołom żyło się lepiej.
Pasja autora do pszczół połączona z pasją ilustratorki do rysowania, okraszone ich niezwykłym poczuciem humoru dało efekt nadzwyczajny. Dzięki tej pozycji możemy zmieniać świat na lepsze.

*opis pochodzi od wydawcy

Autor: Piotr Smakulski

Ilustracje: Miriola Dzik choć Kura

Wydawca: Pasieka Smakulskich

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

 
Przyjaciel_z_przyszlosci_baner_1200x1200_b.jpg
 
"Przyjaciel z przyszłości"
 
Premiera: 14 kwietnia
 
Jest rok 3020.

Pip@256X#YY.3_7 jest samotna i znudzona. Chodzi do wirtualnej szkoły, nakładając swoje G-Glasses, a do towarzystwa ma tylko kota i papugę, które umieją mówić. Ponieważ na zewnątrz panuje ekstremalny upał i jest powódź, dziewczyna nie może opuścić swojego LivingSpace. Pewnego dnia Pip odkrywa w laboratorium rodziców tajemniczy krąg zielonego światła prowadzący do magazynu w 2019 roku. Tam poznaje chłopca wynalazcę Rahula, który również jest samotny i znudzony.

Rahul i Pip razem nie są już samotni. Mają jednak całą masę nowych problemów, w tym ukrywanie mówiących zwierząt przed rodzicami Rahula i znalezienie drogi powrotnej do przyszłości. A także – być może – uratowanie świata…

“Przyjaciel z przyszłości” jest kolejną powieścią przygodową autora bestsellerów Davida Baddiela dla całej rodziny. Ta niesamowicie zabawna opowieść o podróżowaniu w czasie łączy w sobie akcję i humor oraz pokazuje wartość przyjaźni.

*opis pochodzi od wydawcy

Autorzy: David Baddiel

Ilustracje: Steven Lenton

Dla kogo: dla starszych 9+

Wydawnictwo: Lemoniada

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

Ogrodki_1200x1200.jpeg

"Ogródki ze smakiem"

Właśnie ruszył ogólnopolski program edukacyjny i konkurs „Ogródki ze smakiem”. Przedszkola z całej Polski będą mogły powalczyć o nagrody główne – ogródki warzywne, w których prowadzić będą działalność edukacyjną wśród najmłodszych na temat ekologii.

Celem konkursu jest zaznajomienie dzieci, rodziców i opiekunów z ideą dbania o środowisko, niemarnowania żywności oraz produkowania mniejszej ilości odpadów.

Akcji towarzyszy uruchomienie serwisu www.ogrodkizesmakiem.pl, w którym oprócz informacji o konkursie, będą sukcesywnie zamieszczane przewodniki na temat tego, jak założyć ogródek warzywny, jak o niego dbać w duchu less waste, co posiać i zasadzić w zależności od pory roku , a także konspekty zajęć i zabaw dla dzieci związane z ogródkiem.

Inicjatorem akcji jest marka Electrolux, która namawia do mądrego korzystania z zasobów oraz proekologicznych wyborów. Honorowym patronem konkursu został PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.


Informacje o konkursie, formularz zgłoszeniowy i regulamin znajdują się na stronie: www.ogrodkizesmakiem.pl

MAGAZYN ŚWIERSZCZYK POLECA!

 

jak_uratować_planetę_świerszczyk_1200x1200px.jpg

"Opowieści o tym, jak uratować planetę"

Premiera: 23 marca

Książka porusza główne problemy, którymi zagrożona jest nasza planeta. Pełne odwagi i nadziei opowieści przekazują najmłodszym, jak ważna jest troska o środowisko i naturę. Dzieci są coraz bardziej świadome kwestii ekologicznych. Warto więc, by poznały swoją rolę jako obywateli, którzy będą decydowali o przyszłości naszego ekosystemu. Ta książka pomoże im zrozumieć świat, by mogli go zmieniać.

Językiem opowieści książka przekazuje szereg wartości: szacunek dla środowiska, miłość do przyrody i planety, praca zespołowa czy chęć robienia rzeczy lepiej. Każdej historii towarzyszą dodatkowe informacje i refleksje, między innymi: krótkie wyjaśnienie problemu, pomysły na jego rozwiązanie oraz prezentacja działań, które są już podejmowane.

*opis pochodzi od wydawcy

Autorzy: Anna Casalas, Paolo Ferri

Ilustracje: Cris Ramos

Dla kogo: nieco starsi 6-8 lat

Wydawnictwo: ToTamto

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

jaszczurunia_swierszczyk_1200_V1.jpg

"Jaszczurunia"

Premiera: 23 marca

Kiedy pan i Pani Kaczka decydują się adoptować jajo, nie spodziewają się żadnych problemów. A jednak. Junior, który wykluwa się z jaja, zupełnie nie przypomina rodziców. Jest… krokodylem. Któregoś dnia Junior orientuje się, że zupełnie nie jest podobny do państwa Kaczek i postanawia odszukać swoich prawdziwych rodziców. Towarzyszy mu napotkana po drodze Jaszczurunia. Junior trafia do dzielnicy Lepszy Świat, a w końcu do domu państwa Krokodyli. Wcale jednak nie jest taki szczęśliwy, jak mogłoby się to wydawać.

"Jaszczurunia" to mądra i wzruszająca opowieść o potędze marzeń i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

*opis pochodzi od wydawcy

Autor: Marta Guśniowska

Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska

Dla kogo: 3-5 lat

Wydawnictwo: WILGA

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

felcia_post_1200_A.jpg

"Felcia"

Premiera: 23 marca

Felcia jest bardzo wrażliwa i nie zawsze jest jej łatwo odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości. Niekiedy czuje się wyobcowana, często ma trudności, aby sprostać stawianym wobec niej oczekiwaniom… Ale idzie przez życie z podniesioną głową i dzielnie stawia czoła wszelkim troskom i trudnościom. Do świata podchodzi niezwykle twórczo i z wyobraźnią. Uważnie go obserwuje i komentuje jego poczynania z błyskotliwym humorem.

Każda z tych historii składa się na śmieszno-gorzko-słodki portret młodego człowieka, który w wyjątkowy sposób postrzega to, co widzi wokół siebie. Przy okazji czytelnicy mogą dowiedzieć się co nieco o czasach, gdy nie było telefonów komórkowych, telewizor był rzadkością, a o komputerach prawie nikt nie słyszał.

Tekstowi towarzyszą wspaniałe ilustracje utrzymane w dwukolorowej stylistyce.

*opis pochodzi od wydawcy

Autor: Paweł Pawlak

Dla kogo: nieco starsi 6-12 lat

Wydawnictwo: WILGA

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

Untitled design(9).png

"Młodzi przyrodnicy. Wiosna"

Premiera: 23 marca

Seria "Młodzi przyrodnicy" przybliża dzieciom świat przyrody, przedstawia fascynujące fakty z życia zwierząt i roślin. Tom specjalny pt. „Wiosna” to pierwszy z tomów dotyczących polskiej przyrody podczas kolejnych pór roku, tym razem w odsłonie zdjęciowej!

Omówiono w nim mnóstwo przyrodniczych ciekawostek, jakie młody czytelnik ma szansę zobaczyć i znaleźć wiosną. Dziecko dowie się, jak i kiedy należy obserwować ptaki, ssaki, owady i inne zwierzęta. Sprawdzi, co się dzieje wiosną w ogrodzie, na łące, nad jeziorem i w ulu. Nauczy się rozpoznawać rodzaje ptasich piór i skorupki jaj, muszle ślimaków i małży oraz wiosenne kwiaty. Przyjrzy się nocnemu niebu na wiosnę i pozna konstelacje, które można wtedy zaobserwować.

Dzięki kodom QR nauczy się rozróżniać ptasie odgłosy i rozpozna je podczas spaceru.

*opis pochodzi od wydawcy

Autor: Patrycja Zarawska

Dla kogo: nieco starsi 6-12 lat

Wydawnictwo: WILGA

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

Pulpo.png

"Gdzie jest Pulpo?"

Premiera: 23 marca

W żółtej kamienicy obok parku mieszkają różne psy – oczywiście ze swoimi właścicielami. Na parterze mieszka mops Pulpo razem z panią Adelą. Na pierwszym piętrze mieszkają Bezik i jego pan, który jest pilotem. Wyżej znajduje się dom Pynia i jego Heli. A najwyższe piętro należy do jamniczki Fibi i Leona.

Pewnego dnia podczas wystawy w pobliskim pawilonie znika Pulpo. Zrozpaczona pani Adela bardzo się martwi o swojego pupila. Wszystkie psy i wszyscy mieszkańcy wyruszają na poszukiwania Pulpa.
Dołączycie do mieszkańców żółtej kamienicy, by pomóc odnaleźć ukochanego mopsa pani Adeli?

*opis pochodzi od wydawcy

Autor: Barbara Gawryluk

Ilustracje: Joanna Rusinek

Dla kogo: 3-5 lat

Wydawnictwo: DWUKROPEK

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

SMPOSY_Świerszczyk (1200×1200 px) v2.jpg

"Smopsy"

Premiera: 10 marca

Wściekły Jaromir z Arkony tropi bestie, czyli smoki. Udało mu się już zlokalizować trzy sztuki. Teraz tylko musi je wyłapać!
Tymczasem smoki, społeczne, łagodne stworzenia, zaprzyjaźniły się z wiedźmą Świętosławą, która otacza je swoją magiczną opieką.
Ani trochę nie mają ochoty na walkę z jakimś Jaromirem! Pozostaje im ucieczka – Świętosława otwiera im korytarz czasu…
Przewrotna i komiczna historia o sile złości i sile przyjaźni, która potrafi przenosić góry.

*opis pochodzi od wydawcy

Autor: Justyna Bednarek

Ilustrator: Magdalena Kozieł-Nowak

Dla kogo: nieco starsi 6+

Wydawnictwo: LITERATURA

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

 

1200x1200_nowosc-koty-FLAT.JPG

„Koty czarne, koty białe”

Permiera: 3 marca

Zaczyna się ona od tego, że dumna z koloru futerka kocia społeczność sporządziła tablicę z napisem: „Wszystkie koty w tej dzielnicy są czarne!”. Jednak po pewnym czasie ktoś potajemnie dodaje stwierdzenie: „To nieprawda!”. Zaczynają się poszukiwania winowajcy (a może winowajców?). Czy zostanie znaleziony i o co w ogóle chodzi z tą logiką?
Tego wszystkiego – i jeszcze więcej – dowiesz się z książki "Koty czarne, koty białe" wydanej nakładem wydawnictwa Adamada.

*opis pochodzi od wydawcy

Dla kogo: 4-5 lat

Wydawnictwo: ADAMADA

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

1200x1200_NOWOSC_D291-D292-flat.jpg

"Opowieści o miastach i miasteczkach" i "Opowieści o niezwykłych budowlach"

Premiera: 24 lutego

Zapraszamy w oszałamiające podróże pełne przygód, ciekawie podanej wiedzy i – humoru! Odwiedzicie najpiękniejsze, najdziwniejsze i najbardziej znane w świecie miasta, a w nich osobliwe budowle: piramidy, mosty, wieże, pałace, świątynie, wille czy zamki. I – jak my – zachwycicie się tymi cudami!
W podróże te można się wybrać nie wychodząc z domu. Wystarczy tylko otworzyć książki: "Opowieści o miastach i miasteczkach" lub "Opowieści o niezwykłych budowlach" wydane przez wydawnictwo Adamada.

* opis pochodzi od wydawcy

Dla kogo: nieco starsi 6-8 lat

Wydawnictwo: ADAMADA

Do kupienia:

"Opowieści o miastach i miasteczkach" – TU

"Opowieści o niezwykłych budowlach" – TU

Książki objęte patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

 

Dzikie i domowe.JPG

"Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta"

Premiera: 17 lutego

"Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta" wydawnictwa Adamada to książka, która pokazuje ponad 20 gatunków zwierząt, które na stałe związały swoje życie z życiem człowieka i wywarło na nie znaczący wpływ. Pszczoły, króliki, kury, psy, świnie czy konie. Zobacz ich historię w oparciu o historię człowieka.

* opis pochodzi od wydawcy

Dla kogo: nieco starsi 6-11 lat

Wydawnictwo: ADAMADA

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

Swierszczyk_1200x1200_Wiki.jpg

"Wiki i jej Sekret" to pełna czułości opowieść dla całej rodziny o dziewczynce, która wychowuje wilcze szczenię, i wrażliwości na naturę, która – choć dzika – jest zarazem krucha. Film trafi do kin już 4 lutego! 

Ośmioletnia Wiki, wraz z tatą, przeprowadza się do małego miasteczka w górach. Choć nowe miejsce jest pełne uroku, Wiki tęskni za dawnym życiem. Pewnego dnia dziewczynka dostaje od sąsiada niezwykły prezent – małego, cudownego szczeniaka. W tajemnicy przed tatą zabiera go do domu. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni z wyjątkowym zwierzęciem.

Kiedy dziewczynka dowiaduje się, że jej przyjaciel na czterech łapach to nie jest zwykły psiak, a wilcze szczenię, i że nie będzie mogła go zatrzymać, Wiki za nic w świecie nie chce się z tym pogodzić. Jak w obliczu tego niespodziewanego odkrycia potoczą się ich dalsze losy?

*opis pochodzi od dystrybutora

Magazyn Świerszczyk zaprasza do kin na seans!

Więcej informacji: Best Film CO

Zwiastun:

 

Facebook - nowość.jpg

Elektryzujące gry logiczne

wyd. Adamada

Halo, Ziemianie! Profesor Goryl – odkrywca pozymonu, twórca teorii nieprzypadkowych przypadków, międzygalaktyczny ambasador rozumu, autor przewodnika. Sto oblicz Plutona, łakomy badacz sztuki kulinarnej Belurian, a przede wszystkim tropiciel ekscytujących planszówek zaprasza do gry. 8 gier, 8 okazji do wykazania się sprytem, znajomością matematyki, umiejętnością planowania i logicznego myślenia. Nie każcie na siebie czekać!

* opis pochodzi od wydawcy

Dla kogo: nieco strasi 8+

Do kupienia: TU

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

 

gdzie_jestes_precelku_swierszczyk_1200_1.jpg

„Gdzie jesteś Precelku?”

Tytułowy Precelek jest szczeniakiem – małym i słodkim pieskiem, który do snu zwija się jak… precelek. Ma swoją ludzką rodzinę, a w niej najważniejszą dla niego osobę – równie niedużą Zuzię. Lubi towarzyszyć jej w różnych sytuacjach, dlatego chętnie idzie z Zuzią i jej rodzicami na przedświąteczny kiermasz. Podczas wybierania choinki i ozdobnych lampek wszyscy na moment tracą czujność i wtedy… Precelek się gubi.

Zrozpaczona rodzina wszędzie szuka szczeniaka. Niestety splot wydarzeń rozdziela ludzi i pieska. Ale maluch nie pozostaje bez pomocy – tułając się, trafia na dobre i życzliwe osoby. Czy pomogą mu nie tylko przetrwać, ale także odnaleźć Zuzię? Czy piesek zdąży do domu na święta?

Ta pogodna i wciągająca książka dobrze nadaje się do czytania w zimowe wieczory, a ilustracje oddadzą nastrój przedświątecznych przygotowań. Poczytajcie wspólnie o sile miłości. Polecamy!

 

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

„Gdzie jesteś Precelku?”

Tekst Aniela Cholewińska-Szkolik

Ilustracje Ola Krzanowska

Wydawnictwo Wilga

Do kupienia: TU

 

Dzieci_SM.png

„Dzieci przez cały rok”

Miłe dla ucha kompozycje, ładne i zapadające w pamięć teksty piosenek – to tylko niektóre atuty płyty „Dzieci przez cały rok” wyprodukowanej przez KJK Music.

Płyta zawiera piętnaście piosenek, stworzonych z myślą o rozmaitych świętach i okazjach, jakie towarzyszą rodzinie przez cały rok. Są tu piosenki na Dzień Dziecka, Mamy, Taty, Babci i Dziadka. Kilka utworów przypomina o porach roku i typowych dla tego czasu zabawach. Jest utwór na początek wakacji i roku szkolnego, a także na Walentynki oraz Mikołajki. Płyta nadaje się zarówno do słuchania ciągłego (np. w podróży czy podczas sprzątania pokoju), jak też do tego, by wybrane utwory wykorzystać jako oprawę muzyczną poszczególnych świąt. Jest wreszcie piosenka na dobranoc – kojąca i wyciszająca po dniu pełnym wrażeń.

Utwory z muzyką Krzysztofa Kaweckiego i tekstami Marcina Brykczyńskiego wykonują młodzi artyści – dziecięce duety, kwartety i zespoły. Taki dobór wykonawców był celowym zabiegiem i ma stanowić zachętę dla wszystkich dzieci do śpiewania. Nie trzeba być wykształconym muzykiem, by czerpać radość z wykonywania muzyki na żywo – może ona stanowić tło naszej codzienności i dodawać uroku świątecznym dniom.

Płyta „Dzieci przez cały rok” to dobry pomysł na prezent. Polecamy!

 

Demo:

Do kupienia: http://www.soundline.biz/DzieciPrzezCalyRok/ oraz stacjonarnie w salonach sieci EMPIK

FB: https://www.facebook.com/dzieciprzezcalyrok/ 

 

 ssda.jpg

  1. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” startuje 18 listopada!

 

Rok 2021 upływa pod znakiem kosmicznych rocznic – 60 lat temu, 12 kwietnia 1961 roku, Jurij Gagarin wystartował w kosmos na statku Wostok 1 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Był to pierwszy lot człowieka w przestrzeni kosmicznej i trwał dokładnie 108 minut. W tym roku Organizatorzy Festiwalu Filmów Rosyjskich świętują okrągłą edycję, dlatego przygotowano wyjątkowy repertuar i ciekawe tematyczne wydarzenia towarzyszące.

Aż 16 filmów weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych tegorocznej edycji Sputnika nad Polską. O tym, kto zdobędzie festiwalowe Grand Prix, zadecyduje jury w składzie: Przewodniczący Jerzy Kapuściński – producent filmowy i telewizyjny; Łukasz M. Maciejewski – autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych; Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy.

Wśród konkursowych filmów zobaczymy m.in. obraz Siemiona Sierzina pt. „Człowiek z Podolska”, będący ekranizacją dramatu Dmitrija Daniłowa. Tytułowym „człowiekiem z Podolska” jest Nikołaj Frołow – człowiek, któremu w życiu niewiele się udaje. Zatrzymany przez służbę patrolową trafia na komisariat, którego pracownicy w niczym nie przypominają statecznych stróżów prawa. Na ubiegłorocznym „Kinotawrze” film nagrodzono za muzykę, natomiast jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka „Stalker” uznało go za najlepszą fabułę. W Konkursie wezmą udział filmy zauważone na Międzynarodowych Festiwalach, w tym najnowsze dzieło Kiriłła Sieriebriennikowa „Gorączka”, nagrodzone „Vulcain Prize” w Cannes oraz „Dziennik blokady” Andrieja Zajcewa, laureat na MFF w Moskwie w 2020 roku. Stali bywalcy nie przegapią najnowszego filmu Michaiła Segała pt. „Głębiej!”, którego dwuznaczny tytuł komediodramatu nie ma tak naprawdę w sobie nic dwuznacznego. Skojarzenia erotyczne są tu jak najbardziej na miejscu, jak zresztą niemal w całej dotychczasowej filmografii tego twórcy. 

Na 15. edycji Festiwalu w Konkursie Filmów Dokumentalnych o główną nagrodę zawalczy 10 filmów. Tegorocznych zwycięzców wybierze jury: Przewodniczący Robert Gliński – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta; Marcin Koszałka – reżyser i operator; Ryszard Jaźwiński – dziennikarz filmowy.'

nerere.png

Sekcja filmów dokumentalnych jak co roku zaskakuje tematyczną różnorodnością. Na widzów czekają filmy przyrodnicze np. „Nerka. Czerwona ryba” D. Szpilienioka i W. Griszyna o żyjącym w wodach na południu Kamczatki gatunku łososia, którego ubarwienie w okresie godowym staje się czerwone. W Konkursie nie zabraknie filmów o wyjątkowych ludziach, mieszkających w Rosji. Pamiętacie obsypany nagrodami dokument Aleksieja Gołowkowa „Północny wiatr bywa ciepłym”? Reżyser powrócił do swojego bohatera, czyli do żyjącego w sercu jakuckiej tajgi Aleksandra Koliesowa w filmie „Kiedy topnieje śnieg”. Gdy po ukończeniu dziesięcioletniej szkoły podstawowej i dwóch latach służby wojskowej Sasza zdecydował się żyć jak jego hodujący renifery przodkowie, można było zastanawiać się, jak długo wytrwa w samotności w skutym mrozem arktycznym lesie. Od tamtej chwili minęło… ćwierć wieku. Wielbicieli historii zapraszamy na pokaz dokumentu Julii Bobkowej „Stanisławski. Pragnienie życia”.

Oprócz filmów konkursowych zaproponowano rosyjskie filmy zebrane w tematycznych sekcjach. „Ale kosmos”, czyli filmy, których akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej (w tym „Aelita” Jakowa Protazanowa z muzyką na żywo – już w najbliższą niedzielę!), „Debiut. Nowe spojrzenie” – przegląd dzieł wybitnych młodych reżyserów, w tym artystyczny film Uldus Bachtiozinej pt. „Córka rybaka”, „Pewnego razu w Rosji” – Tarantino po rosyjsku to spojrzenie na rosyjskie kino gatunkowe. Z okazji 200. rocznicy urodzin Fiodora Dostojewskiego zostaną pokazane radzieckie ekranizacje jego dzieł, w tym „Idiota” w reżyserii Iwana Pyrjewa. W sobotnie wieczory (20 i 27 listopada) Organizatorzy zapraszają również do Kina Luna na maratony filmowe. Pierwszy festiwalowy sobotni wieczór upłynie pod znakiem komedii romantycznych, a tydzień później na miłośników horrorów czeka „Noc horrorów ze Światosławem Podgajewskim”.

kssks.jpg

Po seansach w kinie Luna i Iluzjon warto wstąpić do festiwalowego miejsca: kawiarni Skład Butelek. Od 23 do 27 listopada będą tam organizowane koncerty oraz warsztaty. Nie brakuje też aktywności dla najmłodszych. W weekendy będą odbywać się zajęcia warsztatowe w Kinie Luna (wstęp wolny, ale obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc) m.in. „Sputnik i reszta” z Planetą Anuka, „Plakat filmowy” ze Sztukarnią.

15-ty „Sputnik” (w j. rosyjskim oznacza „towarzysza podróży”), zabierze nas na filmowy lot po orbicie klasycznych rosyjskich dzieł i najnowszych filmów z udziałem prawdziwych gwiazd. Zapraszamy na 10-dniową przygodę z rosyjską kinematografią w Warszawie, w kinie Luna i Iluzjon, od 18 do 28 listopada, a od 1 do 9 grudnia wybrane filmy zaprezentowane zostaną online. Pełny program dostępny jest na stronie www.sputnikfestiwal.pl. Wszystkie informacje znaleźć można również na festiwalowej stronie Facebook (https://www.facebook.com/SputnikFestiwal), oraz na Instagramie (https://www.facebook.com/SputnikFestiwal).

 

Czy ryby... 1b 1080px.jpg

Dorota Sumińska

Czy ryby piją wodę?

Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi

premiera: 10 listopada

Czytaliście Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dlaczego hipopotam jest gruby? i Dlaczego ziewamy?, ale wciąż jesteście żądni wiedzy? Mamy dla was „jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi”, które rozjaśni niezastąpiona Dorota Sumińska!

Ta książeczka to garść anegdot i ogrom naukowych faktów od najpopularniejszej i najbardziej uznanej polskiej lekarki weterynarii, w przewrotny i humorystyczny sposób zilustrowanych przez Joannę Żero. 

Glizda czy glista? Jak owady widzą świat? Co to jest żywiciel? Czy meduzy też mają przeponę? Kto produkuje najwięcej śliny? Dlaczego psy zjadają kocie kupy? Czy bakteria myśli? Dlaczego sowy kręcą głową? A do tego zestaw przydatnych informacji na temat tak bardzo obecnych dziś w naszym życiu wirusów, szczepionek i antygenów.

Czy ryby piją wodę? to potężny zastrzyk wiedzy nie tylko dla młodych czytelników, którzy zadręczają dorosłych swoimi dociekliwymi pytaniami, ale także dla mam, ojców, babć i dziadków. Przekonajcie się sami!

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk oraz Świerszczyk Reporter!

Dla kogo: nieco starsi 5+

Do kupienia: TU

Magazyn Świerszczyk poleca :)

 

PINMAP_mem4.png

Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!
Książka o relacjach z rówieśnikami dla dzieci i rodziców trochę też

Wyd. Sensus

Autorzy: Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra

PREMIERA 10 listopada

- Cześć, Pinku!
- Cześć!
  Pink jest...
- Jestem stworem, niebieskim stworem. Mam nos z futerkiem i jedno ucho okrągłe, a drugie spiczaste.       
  Lubię piec babeczki, robić niespodzianki i grać na ukulele. I jeszcze świetnie się skradam!
- Tak właśnie!
- O! I jeszcze mam wielu przyjaciół.
- Tak? A kogo?

 

Pink ma aż troje przyjaciół. To Bingo, Leo i Lulka. Spędzają razem czas, wspólnie się bawią, zapraszają się nawzajem na nocowanki. Dotąd się nie zastanawiali dlaczego, ale tak po prostu jest - są dla siebie WAŻNI i okazują to sobie na wiele różnych sposobów.

Bo przyjaciel to właśnie ktoś, kto jest dla Ciebie WAŻNY. To ktoś, kto wie, co lubisz, a czego nie i przy kim możesz być sobą. Kto opowiada Ci o sobie i uważnie słucha, gdy mówisz. To ktoś, kto się o Ciebie troszczy. I o kogo troszczysz się Ty.

Pomóż Pinkowi odkryć, czym jest przyjaźń, i pozwól mu zostać Twoim przyjacielem!


Książkę poleca magazyn Świerszczyk!

Do nabycia: TU

ebp_1180x419.png

 

kurzz.jpg

Tilda i Kurzołek

Wyd. Widnokrąg

Wyobraźcie sobie, że każde ziarenko kurzu to aniołek. Aniołek-kurzołek, który ma moc przypominania tego, co zapomniane…

Mała Tilda nie pamięta swojego taty. Bardzo kocha mamę, ale w samotności zastanawiała się, czy jest podobna do taty, kim był i dlaczego umarł. Może o nim rozmawiać tylko z przyjacielem Lukasem…

Lukas ma swoje zmartwienia. Nie wie, co chce robić w życiu. Wszystkie zawody świata, te prawdziwe, wydają mu się nudne. Za to lubi czytać i – gdyby to było możliwe – chętnie zostałby pogromcą wampirów lub piratem, ale wie, że takiej pracy nie ma. Tymczasem wszyscy nazywają go leniem i darmozjadem…

Pewnego dnia do domu Tildy przybywa maleńki jak ziarnko kurzu aniołek. Aniołek-kurzołek, który ma moc przywracania wspomnień. Dzięki niemu zmieni się życie dziewczynki, jej przyjaciela, a także wielu innych mieszkańców miasta.

Wielowymiarowa, ponadczasowa i uniwersalna opowieść w klimacie najpiękniejszych baśni Andersena. Historia o pamięci, dzięki której możemy określić swoje miejsce w świecie. I mimo że kierowana jest do dzieci, z pewnością zachwyci również dorosłych.

Przygody Tildy i jej kurzołka inspirują do szukania odpowiedzi na ważne pytania – te najważniejsze, fundamentalne. Niech to będą wspaniałe poszukiwania!

Patronat honorowy:
 
Książkę polecają:
          
 
MAGAZYN ŚWIERSZCZYK POLECA!
 
Dla kogo: starszaki 8+
 
Do kupienia: TU

 

Baner Sposob na koronoswirusa 1200x1200 POP.jpg

Sposób na Koronaświrusa

wyd. Litertura

Koronaświrus zawładnął światem. Pozamykali sklepy, pracę rodziców, nawet przedszkole! I jeszcze babcia się rozchorowała!

Wszystko to bardzo denerwuje Tomka, młodego wynalazcę. Postanawia odłożyć na bok wszelkie poprzednie projekty wynalazków i zająć się machiną zwalczającą chorobę.

– A masz! – słyszy zza drzwi babci (pozostającej w i-zo-la-cji). Ona pierwsza wypróbowuje maszynę. Kaszle przy tym, ale jeszcze więcej się śmieje. Czyli wynalazek działa?

*opis pochodzi od wydawcy

Dla kogo: najmłodsi 3+

Do kupienia: TU

Książka wydana pod patronatem magazynu Świerszczyk!

Polecamy!

02 Baner Przygody kro Florentynki 1200x1200.jpg

Przygody królewny Florentynki

wyd. Literatura

Królewna Florentynka umie świetnie prychać i marszczyć nos. A jak się porządnie zdenerwuje, to tak tupie nogą, że lecą liście z drzew!

Co tak denerwuje Florentynkę? A na przykład to, że nie może pomalować nieba na różowo, albo to, że mimo licznych starań nie potrafi zatrzymać jesieni. Królewnie przychodzą do głowy różne niezwykłe pomysły.Choć nie wszystkie umie wcielić w życie, to przynajmniej uczy się, jak ważna jest prawdziwa przyjaźń, dobra zabawa i praca oraz jak łatwo jest zamienić zwątpienie w optymizm, a nudę w wielką przygodę.*

*opis pochodzi od wydawcy

Dla kogo: najmłodsi 3+

Do kupienia: TU

Magazyn Świerszczyk poleca!

 

 

rok na okraglo - pudelko.png

ROK NA OKRĄGŁO

wyd. Adamigo

Gra edukacyjna. Wspomaga naukę miesięcy oraz pór roku. Duża plansza i ciekawe zadania to jej główne wyróżniki. Zadania nie tylko zaspokoją wiedzę najmłodszych. Pozwolą im również rozwinąć nowe umiejętności. Duża różnorodność wariancji gry oraz piękna szata graficzna w doskonałym wykonaniu. Grę ROK NA OKRĄGŁO możemy bez obaw polecić najmłodszym fanom.

Magazyn Świerszczyk poleca!

Ilość graczy: 1-8

Dla kogo: najmłodsi 3+

Do kupienia: TU

Strona produktu: https://www.adamigo.pl/product-page/rok-na-okr%C4%85g%C5%82o 

Grafika fb 1.jpg

FESTIWAL MAŁEJ LITERATURY

Gdzie: KRAKÓW

KIEDY: 10-24 października 2021

Wydarzenie pod patronatem magazynu Świerszczyk!

Literatura dziecięca ma swoje nowe święto w Krakowie! Od 10 do 24 października trwać tam będzie Festiwal Małej Literatury! Nie zabraknie na nim spotkań z uwielbianymi przez dzieci autorami, warsztatów, czy literackich zabaw. W ramach bloku „Literatura wrażliwa” porozmawiamy m.in. o terapeutycznej roli książki oraz dzieciach ze szczególnymi potrzebami, natomiast na maluchy będą czekały wyjątkowe warsztaty uwrażliwiające. Razem poczujmy magię małej literatury!

Serdecznie polecamy.

BECEK_CZYTA.png

„Becek czyta. Bytomski festiwal literacki dla dzieci i młodzieży”

Gdzie: BYTOM

Kiedy: 14 -17 października 2021

Wydarzenie pod patronatem magazynu Świerszczyk!

Między 14 a 17 października „Becek czyta. Bytomski festiwal literacki dla dzieci i młodzieży”.

Wspaniałe czterodniowe wydarzenie kulturalne to atrakcja dla dzieci i rodziców. Będą warsztaty dla niemowląt i maluszków powyżej 1. roku życia, atrakcyjne zajęcia dla przedszkolaków oraz starszych dzieci i młodzieży. Przewidziano także wykłady dla dorosłych, m.in. na temat nowych technologii w życiu dzieci i młodzieży, promowania czytelnictwa czy wspierania prawidłowego rozwoju.

Na Festiwalu pojawią się wspaniali twórcy, specjaliści i animatorzy kultury. Poznać będzie można m.in. rodzeństwo Joannę i Michała Rusinków, Barbarę Gawryluk, Yvette Żółtowską-Darską, Wojciecha Mikołuszko, Rafała Witka, Tomasza Samojlika (w połączeniu online), Przemka Staronia i wielu innych. Dzieci będą z pewnością zachwycone spotkaniem z Kicią Kocią, Reksiem czy Żółwiem Franklinem.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie Bytomskiego Centrum Kultury. „Świerszczyk” jest patronem medialnym wydarzenia.

Serdecznie polecamy!

 

1200x1200_swierszczyk_v2.jpeg

Nowa seria komiksów dla najmłodszych!  

Wyd. Egmont

Mój pierwszy komiks 5+” to zupełnie nowa propozycja na polskim rynku. Wszystkie komiksy z tej serii doskonale czyta się wspólnie z dzieckiem, ale też są idealnymi propozycjami na pierwsze samodzielne lektury. W cyklu znalazły się wyjątkowe i nagradzane europejskie serie, przepięknie zilustrowane, z mądrymi i ciekawymi scenariuszami. 

Wspólne czytanie z dzieckiem to wspaniała przygoda. Dostarcza wielu wrażeń i wzruszeń nie tylko najmłodszym. Może być częścią wieczornego rytuału, sposobem na wspólne spędzenie czasu, ale też pretekstem do porozmawiania z dzieckiem na ważne tematy. Ma również aspekt edukacyjny – pomaga w nauce czytania, kształtuje styl wypowiedzi, poszerza zasób słów i rozwija wyobraźnię. 
 
"Około 5 roku życia dzieci zaczynają interesować się czytaniem, literami, pisaniem. Pytają, jak wygląda litera, próbują pisać, kreślić, bawić się w czytanie. Jest to najlepszy moment, żeby zacząć rozwijać w dzieciach tę gotowość. Zachęcać je do tego. Pomagać im posiąść tę skomplikowaną czynność. Czytanie to połączenie koordynacji, syntezy i analizy wzrokowo-słuchowej, koncentracji, spostrzegawczości. Wymaga zatem niemałego wysiłku ze strony dziecka, żeby ją opanować. Najlepiej jest to robić w formie przyjemnej zabawy. Żeby dziecko nie czuło i nie było zmęczone musząc uruchamiać i koordynować tyloma obszarami na raz" - podkreśla psycholożka dziecięca, Sylwia Jatczak*
*opis pochodzi od wydawcy
 
 
Magazyn Świerszczyk poleca! 
 
Dla kogo: nieco strasi 5+
 
Do nabycia: TU

 

Zaczarowane przygody Tosi i Franka

Wydawnictwo: Wilga

W opowiadaniach Błażeja Przygodzkiego o pewnym rodzeństwie (Tosi i Franku) czytelnicy znajdą to, co lubią najbardziej: połączenie spraw znanych dobrze z codziennego życia i magii, dostępnej osobom o niezwykłej wyobraźni. Tosia i Franek żyją właściwie tak, jak większość dzieci. Ale ponieważ nie brakuje im fantazji, poznają niesamowite stwory, gości z Kosmosu i magiczne przedmioty. To idealna książka do wspólnego, głośnego czytania. I oglądania ilustracji! Stworzył je - dobrze znany czytelnikom Świerszczyka - Piotr Rychel. 

Dla kogo: najmłodsi 3+

Do nabycia: TU

O Królewnie Żabce i tajemniczym pierścieniu

Wydawnictwo Literatura

Piękna opowieść Joanny Papuzińskiej i barwne ilustracje Aleksandry Krzanowskiej przeniosą małego czytelnika we wspaniały świat wyobraźni. Oto historia pewnego Bartka, któremu przyśniła się cudna królewna. Czy to był tylko sen? A jeśli tak, to co robi w jego łóżku tajemniczy pierścień, który - po bliższym przyjrzeniu się - wygląda jak maleńka korona, pasująca na głowę żaby? Poznajcie przygody Bartka, Królewny, rudego pieska, burego kotka i innych bohaterów! Książka spodoba się przedszkolakom (i zapewne ich rodzicom...).

Książka objęta patronatem magazynu Świerszczyk!

Dla kogo: najmłodsi 3+

Do nabycia: TU

Mlodzi_Przyrodnicy_Rozpoznaje_drzewa_promo_1.jpg

Młodzi Przyrdonicy: Rozpoznaję drzewa

Wydawnictwo: Wilga

Rozszerzenie bestsellerowej serii Młodzi Przyrodnicy.

W książce znalazły się opisy różnych gatunków drzew, które można spotkać w Polsce. Szczegółowa charakterystyka: po czym rozpoznać dany gatunek, korony, liście. Oprócz starannie dobranych faktów w książce znalazły się również ciekawostki dotyczące poszczególnych gatunków.

Tekst wzbogacony jest pięknymi, realistycznymi ilustracjami.

*opis pochodzi od wydawcy

Dla kogo: wszystkich miłośników przyrody

Do kupienia: TU

 

graf_2.jpg

Tytuł: „Siedmiomilowe buty. Jak zorganizować wycieczkę z przedszkolakami”

Autor: Ewa Gorzelak

Wydawnictwo: Artur Gorzelak

Autorka książki „Siedmiomilowe buty. Jak zorganizować wycieczkę z przedszkolakami”- nauczycielka przedszkola z 35 letnim stażem pracy – dzieli się swoimi doświadczeniami z wychowawcami najmłodszych dzieci tym, jak wprowadzać młodych ludzi w świat turystyki. Książka będąca zbiorem reportaży z odbytych faktycznie 9 wycieczek z dziećmi w wieku 5-12 lat, jest jednocześnie kopalnią wiedzy o odwiedzanych miejscach i ludziach  z tymi miejscami związanych. Prezentuje ciekawe budowle i interesujące obiekty przyrodnicze. Przybliża nam dzieje zwiedzanych miejsc.

Zamieszczane mapy, zdjęcia, zielniki i czytelnie wkomponowane w tekst dobre rady pozwalają opiekunowi w szybki i prosty sposób zorganizować rodzinną czy przedszkolną wycieczkę całkiem blisko-tuż za ogrodzenie domu lub przedszkola lub znaczne dalej do Łodzi, Krakowa, Torunia, Warszawy, w Góry Świętokrzyskie czy Beskidy.

W starannie opracowanej graficznie książce znalazło się też miejsce na ilustracje i rysunki – kolorowanki  do opowiadanych przez autorkę legend.

KSIĄŻKA OBJĘTA PATRONATEM MAGAZYNU ŚWIERSZCZYK!

Dla kogo: wszystkich wielbicieli wycieczek! Tych małych i tych całkiem dużych ;)

Do kupienia: TU 

RAZEM_okladka_RGB[1].jpg

RAZEM. W STADZIE, ŁAWICY I CHMARZE

Wydawnictwo AGORA DLA DZIECI

Pięknie ilustrowana i pełna fascynujących ciekawostek z życia dzikich zwierząt książka o mądrości Matki Natury – dla małych przyrodnicze i przyrodników!

Flamingi łączą się w stada. Wilki żyją w rodzinach, zwanych watahami. W morzach i oceanach natrafimy na liczące tysiące ryb ławice. Co dokładnie dzikie zwierzęta zawdzięczają życiu stadnemu? Jakie są zalety życia w grupie? Przekonajcie się, jak pięknie potrafią żyć RAZEM zwierzęta i jak sprytnie natura to wszystko wymyśliła!

Mieszkająca i pracująca na stałe w Paryżu polska ilustratorka Joanna Rzezak stworzyła popularnonaukową książkę obrazkową, która w przystępny i atrakcyjny sposób pokazuje niezwykłe bogactwo i mądrość przyrody. „Razem” nie tylko przybliża fascynujące informacje z życia dzikich zwierząt, ale także inspiruje dzieci i rodziców do rozmów o potrzebie bliskości i poczuciu wspólnoty. Proste, wysmakowane wykonane zostały w technice stempli.

Książka Joanny Rzezak ukazała się wcześniej we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

KSIĄŻKA OBJĘTA PATRONATEM MAGAZYNU ŚWIERSZCZYK!

Premiera: 11 sierpnia 2021

DLA KOGO: dla wszystkich wielbicieli zwierząt :)

DO KUPIENIA: TU

Świerszczyk poleca!

ester4.jpg

Czy to prawda, Ester?

Wydawnictwo Widnokrąg 

Projekt Bliskie,dalekie sąsiedztwo

O dobrych intencjach i złych decyzjach.

W szkole Signe i Ester uczniowie zbierają pieniądze na rzecz dzieci-uchodźców. Organizują pchli targ, ale Ester namawia przyjaciółkę do zdobycia funduszy w inny sposób. Tylko czy Signe odważy się zapukać do drzwi obcych ludzi? Albo zaśpiewać solo? I czy to ma coś wspólnego z żebraniem? Okazuje się, że zbieranie pieniędzy to nie taka łatwa sprawa, a w dobrej wierze można czasem podjąć złe decyzje. Akcja książki nabiera tempa, gdy Signe za namową Ester postanawia przeznaczyć na sprzedaż rzeźbę, która należy do taty, nic mu nie mówiąc…

Ta historia mogłaby wydarzyć się w każdej szkole, także Twojej. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak Signe i Ester się poznały, zajrzyj do książki „Jedyna taka Ester”.

Duże litery, krótkie teksty i świetne ilustracje – wspaniała na początek przygody z czytaniem.

 

Książkę polecają:

           

 

Wydanie książki jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który powstał między innymi po to, żeby Europejczycy mogli poznawać pisarzy z innych krajów Unii Europejskiej i ich literaturę oraz kulturę.

* Powyższy opis pochodzi od wydawcy

DO NABYCIA: TU

DLA KOGO: starszaki 9-11 lat 

Świer