Kolorowy i przyjazny powrót do szkoły

Autor: Redakcja „Świerszczyka”, 2022-08-22

Nauka pisania to ważny krok w rozwoju dziecka. Krok nie zawsze łatwy, a mogący mieć wpływ na przyszłą edukację naszej pociechy i jej nastawienie do szkoły.

new_2St_22627_EASYgraph_PR_pictu.jpgimage

Dzieci potrzebują coraz większego wsparcia w nauce pisania.

Dodatkowo swoje piętno odcisnęła pandemia, negatywnie wpływając na umiejętność dziecka do sprawnego pisania. W wyniku nauki w domu oraz częstego korzystania z mediów cyfrowych pogorszyły się czytelność pisma odręcznego, a także szybkość, z jaką dzieci potrafią pisać.

St_199898_EASYgraph_mood_rgb_jpg_300dpi.jpg

Istnieją jednak sposoby na ułatwienie swojemu maluchowi ćwiczenia odręcznego pisma. Dobrym pomysłem jest zapewnienie dziecku odpowiednio wyposażonego piórnika. Przede wszystkim ważny jest ergonomiczny ołówek, czyli taki, który pozwala na pisanie bez uczucia dyskomfortu w dłoni wynikającego z napięcia czy zbytniego nacisku. Nauka pisania z wykorzystaniem specjalnych przeznaczonych do tego ołówków – odpowiednio grubych i wyprofilowanych – to ważne wsparcie w rozwoju dziecka.

St_147187_EASYgraph-Pastel-Edition_Mood-Picture_rgb_jpg_300dpi.jpg

Ergonomia pisania u malucha – czy to jest możliwe?

Początek szkoły to zawsze duże emocje, dlatego szczególnie istotne jest zapewnienie dziecku maksymalnego komfortu. Seria asortymentu do nauki pisania STABILO EASY to połączenie kolorowej zabawy i wygody użycia. Ołówki dostępne są w wielu modnych kolorach – od intensywnych poprzez pastelowe do metalicznych – aby każde dziecko mogło znaleźć swój ulubiony. Przede wszystkim jednak są tak zaprojektowane, aby odpowiadać na potrzeby w zakresie nauki pisania dzieci w wieku przedszkolnym i z młodszych klas szkoły podstawowej.

St_21997_321_01-HB-6_Pen_3px_rgb_jpg_300dpi.jpg

St_22005_322_03-HB_Pen_3px_rgb_jpg_300dpi.jpg

STABILO od kilkunastu lat prowadzi intensywne badania w zakresie potrzeb najmłodszych w kwestii rozwijania motoryki małej poprzez malowanie, rysowanie i pisanie. Współpracuje z ośrodkami naukowymi, nauczycielami oraz rodzicami. Rezultatem tego zaangażowania są m. in. ergonomiczne ołówki do nauki pisania STABILO EASYgraph. Są one odpowiednio grube, a dzięki temu wygodniejsze do utrzymania w dziecięcej dłoni. Dodatkowo, doskonale sprawdzają się specjalne ukośne wyżłobienia (inne dla lewo- i praworęcznych) na całej długości ołówka – dziecięce palce naturalnie i wygodnie się na nich układają, co znacznie ułatwia chwyt, a dłoń się nie męczy.

St_199185_EASYgrahS_metallic_MOOD_rgb_jpg_300dpi.jpg

Zdaniem ekspertów

Prof. dr inż. Ralph Bruder, kierownik Instytutu Ergonomii na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt i ekspert w dziedzinie ergonomii, mówi: Dzieci początkujące w pisaniu dzięki „narzuconemu” przez ołówek STABILO EASYgraph prawidłowemu chwytowi wypracowują swój naturalny, docelowy chwyt. Jako naukowiec mogę polecić ołówki z tej serii. Jest to dobry wybór rodziców dla swoich dzieci.

Z kolei dr Christian Marquardt, ekspert w dziedzinie motoryki precyzyjnej, mówi: Ułatwisz swojemu dziecku drogę do płynnego ręcznego pisania, budując swoisty most, biegnący od malowania do pisania.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze STABILO.

St_21999_321_02-HB-6_Pen_3px_rgb_jpg_300dpi.jpgSt_21999_321_02-HB-6_Pen_3px_rgb_jpg_300dpi.jpg