Tyta, czyli prezent dla pierwszoklasisty

Autor: Joanna Szulc, 2022-08-29

Na Śląsku ten zwyczaj nazywa się tyta, w innych regionach rodzice przygotowują po prostu „prezent dla pierwszoklasisty”. Czasem daje się go z okazji rozpoczęcia nauki, czasem pretekstem jest pasowanie, ślubowanie. Czy tyta pierwszkoklasisty to dobry pomysł?

tyta.jpgimage

Co to jest tyta? Tyta, czyli prezent dla pierwszoklasisty to zwyczaj popularny na Śląsku, dokąd przyszedł z Niemiec. Tyta pierwszoklasisty ma kształt dużego rożka, podobnego do rożka od lodów, ale znacznej wielkości, nawet… wzrostu dziecka. Kształt tyty nawiązuje do rogu obfitości. I rzeczywiście – prezent dla pierwszoklasisty obfituje w to, co dzieci lubią najbardziej.

Jaki prezent dla pierwszoklasisty?

Tradycyjna tyta zawiera słodycze – cukierki, lizaki, czekoladki. Niektórzy rodzice (także chrzestni, dziadkowie), dają dzieciom tytę zdecydowanie zdrowszą dla zębów, czyli wypełnioną drobiazgami, które sprawiają radość, ale nie służą do jedzenia. Choć oczywiście dzieci uwielbiają łakocie, to jednak trzeba pamiętać, że nadmiar cukru w diecie jest szkodliwy. Jeśli nie chcemy zafundować pierwszakowi próchnicy, lepiej przygotujmy tytę z innymi upominkami.

Tyta szkolna

Prezent dla pierwszoklasisty może składać się z gadżetów przydatnych w szkole, np. kolorowych flamastrów i zakreślaczy, ładnych notesików, mas plastycznych itp. Przyjemność mogą sprawić figurki ulubionych bohaterów, bańki mydlane, spinki i gumki do włosów czy akcesoria do zabaw i gier zręcznościowych.

Dla pierwszoklasisty na prezent

Wartościowym prezentem, który bardzo dobrze pasuje do rozpoczęcia nauki, będzie prenumerata magazynu dla dzieci „Świerszczyk” lub innych czasopism z rodziny „Świerszczyka” (np. „Świerszczyk Reporter”„Świerszczyk Krzyżówki i łamigłówki”). Każdy numer „Świerszczyka” zawiera teksty dopasowane do różnych poziomów nauki czytania, także dla początkujących uczniów. Są tu też zadania, stanowiące wprowadzenie do matematyki i zachęcające do logicznego myślenia.

Dodatkowa radość wiąże się z tym, że każdy numer wysyłany jest na imię i nazwisko dziecka. Dzieci bardzo lubią dostawać adresowane do siebie przesyłki – czują się wtedy wyjątkowe i naprawdę duże.

Tyta – jak zrobić?

Tyta dla pierwszoklasisty może być gotowa, kupiona w sklepie (np. przez internet) albo zrobiona własnoręcznie. Duży arkusz kartonu wystarczy zwinąć w stożek i skleić, można go też pokryć ozdobnym papierem i związać kokardą. Do środka, oprócz prezentów, można włożyć także karteczki z miłymi słowami, napisanymi z serca (np. „Jesteśmy z ciebie dumni”, „Zawsze stoimy po Twojej stronie”, „Jesteś fajną osobą”, „Dobrze sobie radzisz z…”). Taki osobisty akcent na pewno pozostanie we wspomnieniach dziecka.

Fot. Shutterstock