Tworzą dla Świerszczyka

Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno

Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno

Anita Andrzejewska
Absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, w Stambule, kilkakrotnie odwiedziła też Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie, Jazd.
Andrzej Pilichowski-Ragno
Fotograf, polonista, ilustrator książek dla dzieci. Oprócz ilustrowania fotografuje ludzi w pejzażu miejskim oraz uczy fotografii dorosłych i dzieci.
Anita i Andrzej wspólnie ilustrują w „Świerszczyku” rubrykę „Chcę wiedzieć więcej”. Zamiast pędzla i kredek używają aparatu fotograficznego. Do ilustracji wykorzystują znaleziska ze złomowisk, nikomu już niepotrzebne przedmioty, mechanizmy zepsutych zegarków, blaszki, druciki, koraliki, śrubki, sznurki, szmatki, kapsle, korki, metalowe kółeczka, puszki, słowem – wszystko, co powinno się znajdować na porządnym, starym strychu. Z tych dawno zapomnianych przedmiotów powstają postacie ludzi, zwierząt, smoki i potwory, miasta, oceany, zamki, łąki, słowem – cały świat.
Ich wspólne dzieła to: „Alfabet z obrazkami” Małgorzaty Strzałkowskiej, „Found Alphabet” Wojciecha Graniczewskiego i Ramona Shindlera , „Jak Stańczyk z dworzan zażartował” Anny Chachulskiej, „Sowa, Krowa i z Gąsienicą rozmowa” Dominiki Jasińskiej. Publikowali w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Korei. Opracowali serię podręczników szkolnych i współpracowali z zagranicznymi czasopismami dla dzieci. Brali też udział w kilkunastu wystawach ilustracji dziecięcej, a za swoje prace otrzymali wiele wyróżnień i nagród, w tym pierwszą nagrodę w konkursie polskiej sekcji IBBY „Książka Roku” za „Alfabet z obrazkami” oraz nagrodę publiczności w konkursie „Figures Futur” we Francji.
Prowadzą też warsztaty plastyczne dla dzieci w kraju i zagranicą (między innymi na Zamku Królewskim na Wawelu).

Fot. Michał Korta