Skąd bierze się magia personalizowanych książeczek?

Autor: Michelle Jensen, 2021-05-02

Co jest przyczyną niezwykłej popularności personalizowanych opowieści?

spersonalizowane ksiazeczki.jpg

Skąd ta magia?

Słyszymy o nich dużo, chociaż sama koncepcja spersonalizowanych bajek istnieje już od wielu dziesięcioleci. Od dawien dawna rodzice opowiadają swoim pociechom na dobranoc wymyślane przez siebie historie, w których stają się one ich głównymi bohaterami. Radość i podekscytowanie dzieci wzrasta w takich momentach nieporównywalnie, a wyobraźnia pobudzana jest w dużo większym stopniu.

Umiejętność czytania i pisania

Spersonalizowana książeczka nie tylko wywołuje uśmiech na twarzy dziecka, ale może być także oryginalnym, mądrym prezentem na jego urodziny, Dzień Dziecka lub np. zakończenie roku szkolnego. Spersonalizowane historie różnią się od niespersonalizowanych tym, że dzieci:

  • bardziej angażują się w ich treść
  • lepiej rozumieją tekst
  • pogłębiają słownictwo

sper ks 1.jpg

Wielu rodziców zaczyna czytać swoim dzieciom niedługo po ich urodzeniu. Mózg małego dziecka jest w tym okresie niezwykle plastyczny i podatny na wpływy czynników zewnętrznych. Z badań wynika również, że czytanie spersonalizowanych książek dzieciom w wieku przedszkolnym, zdecydowanie ułatwia przyswajanie nowych słów oraz ich zapamiętywanie[1]. Jednoczesne uświadomienie sobie, że jest się częścią czytanej historii, może stać się dla dziecka dodatkowym, podświadomym bodźcem, pobudzającym u niego motywację do dalszego czytania.[2]

Wzmacnianie więzi z najbliższymi

Niezwykle ważny dla rozwoju dziecka jest bliski i bezpieczny kontakt z drugim człowiekiem. Taką właśnie możliwość stwarza wspólne czytanie z najbliższymi. Daje ono poczucie bezcennej bliskości i możliwość oderwania się od trosk dnia codziennego dla całej rodziny.

Elementy personalizacji wywołują dodatkowe, unikalne reakcje podczas wspólnego czytania. Analizy pokazują, że wspólne z dziećmi czytanie spersonalizowanych historii znacznie zwiększa częstotliwość śmiechu oraz szeroko pojętej wokalnej aktywności.[3]

Na stronie mojaksiazeczka.pl znaleźć można wiele fantastycznych historii, do których wprowadzić można dodatkowych bohaterów (rodzeństwo, przyjaciół) oraz rodziców lub opiekunów, dzięki czemu historia nie tylko pobudzi wyobraźnię dziecka, ale i wzmocni jego więzi z najbliższymi. 

Wybierz spośród ponad 20 historii dla 1, 2 lub 3 dzieci, dopasowanych do danego etapu rozwoju i napisanych dla grup wiekowych od 0 do 10 lat. Tematy książeczek są niezwykle różnorodne: od kosmosu, świata dinozaurów, podróży w czasie (rozwijające wyobraźnię) do nauki kolorów.

sper ks 2.jpg

Zapoznaj się z wirtualną półką Mojej Książeczki (www.mojaksiazeczka.pl) i znajdź historię pasującą do Twojego dziecka.

Mała niespodzianka dla czytelników: kupując książeczkę z kodem swierszczyk2021, otrzymujesz 20% rabatu na całe zamówienie. Oferta ważna do 20 maja 2021 r.

fot. Dominika Pętlak

[1] Kucirkova N, Messer D, Sheehy K. Reading personalized books with preschool children enhances their word acquisition. First Language. 2014;34(3):227-243.

[2] Williams, I. (2014). Personalised books for Children shouldn’t have a bad name. The Guardian. Link: https://www.theguardian.com/books/booksblog/2014/dec/12/personalised-books-children-name

[3]  Kucirkova N, Messer D, Whitelock D. Parents reading with their toddlers: The role of personalization in book engagement. Journal of Early Childhood Literacy. 2013;13(4):445-470. doi:10.1177/1468798412438068