Dziecięcy Uniwersytet Sztuki

Autor: Redakcja „Świerszczyka”, 2023-01-24

Magazyn Świerszczyk zaprasza do Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki! Trwa nabór na II semestr zajęć edukacyjnych o sztuce dla dzieci ze szkół podstawowych. Comiesięczne wykłady i warsztaty prowadzić będą eksperci i artyści. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-14 lat.

1200_FB_post_Dzieciecy Uniwersytet Sztuki_mat promo.jpg

W lutym w Dziecięcym Uniwersytecie Sztuki królować będzie malarstwo i kolory. Dzieci poznają palety barwne Rembrandta, Vermeera i van Gogha, same będą mieszały farby i wspólnie stworzą kolaż. Zapraszamy do zapoznania się ze szegółowym programem zajęć!

 

MALARSTWO – jak namalować kolory uczuć?

5 lutego 2023 r. (nd) 10:00-13:30 | Dziecięcy Uniwersytet Sztuki

 

Program zajęć

Wykład pt. Siła koloru, siła malarstwa

Prowadząca: dr hab. Maria Piątek – wykładowczyni Społecznej Akademii Nauk w Warszawie

Podczas wykładu dowiemy się, jak na przestrzeni historii sztuki artyści odnosili się do koloru i jego znaczeń, jak odkrywali siłę oddziaływania barw. Poznamy palety barwne po jakie sięgali wielcy mistrzowie koloru: Rembrandt, Velázquez, Vermeer, Monet, van Gogh, Matisse, Pollock czy Fangor. Odkryjemy, jak dawniej artyści przygotowywali swoje farby i jak mieszali pigmenty, aby uzyskać unikatowe barwy. Dowiemy się, jak mieszanie koloru odbywa się dzisiaj. Poznamy paletę kolorów podstawowych oraz nauczymy się, jak otrzymać z nich nieograniczone odcienie. Nauczymy się też wiele na temat siły, znaczenia i oddziaływania poszczególnych kolorów, np. kolor czerwony kojarzy się nam z miłością, ale jest też ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem, kolor żółty przypomina nam słońce, więc towarzyszy zabawie czy podróżom, kolor zielony to natura, więc daje nam odpoczynek.

07-dus-dzieciecy-uniwersytet-sztuki-fot-m-szabelewska-min.jpg


I warsztat Malarski świat – zabawa z kolorami

Prowadząca: dr Pola Wójcik

Uczestnicy mieszając kolory farb akrylowych będą malować swoje emocje. Po wyschnięciu abstrakcyjnych kolorowych powierzchni dzieci naniosą, przy użyciu przygotowanych szablonów, różnego rodzaju, z którymi kojarzą się im kolory podstawowe: słońce, chmury, kwiaty, liście, zwierzęta i inne. Powstanie kolorowa galeria, gdzie każde dziecko stworzy swój własny niepowtarzalny malarski świat.

10-dus-dzieciecy-uniwersytet-sztuki-fot-m-szabelewska-min.jpg


II warsztat Kolaż, czyli wielki miszmasz

Prowadząca: dr Agnieszka Zawisza

Grupa stworzy wspólny kolaż pt. „Miasto”. Początkowo każdy z uczestników będzie miał za zadanie namalować kilka wymyślonych przez siebie budynków. Praca będzie tworzona na podkładzie z gazet. Po wycięciu projektów nakleimy wszystkie prace na dużą powierzchnię szarego papieru, budując nasze miasto. Odwołamy się do zasad perspektywy liniowej i kulisowej. Postaramy się stworzyć odpowiednie dzielnice, domalowując poszczególne elementy tak, aby w naszym mieście nie zabrakło niczego.

12-dus-dzieciecy-uniwersytet-sztuki-fot-m-szabelewska-min.jpg

Więcej o odpłatności i organizacji zajęć dowiesz się TUTAJ.

*opis pochodzi od organizatora

Patronem medialnym wydarzenia jest magazyn Świerszczyk!

Polecamy!


Następne spotkania:

  • TANIEC – jak tańczyć tańce polskie i jazzowe? (12.03)
  • TEATR – jak stworzyć własny teatr lalkowy? (2.04)
  • FILM – jak zobaczyć w filmie, to czego nie widać? (14.05)
  • REKLAMA – jak zrobić reklamę i rozumieć jak “to” działa? (4.06)

 

Fot. M. Szabelewska