Dziecięcy Uniwersytet Sztuki

Autor: Redakcja „Świerszczyka”, 2023-09-04

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza dzieci ze szkół podstawowych do udziału w programie zajęć edukacyjnych z zakresu wiedzy o sztuce i jej różnych dziedzin.

1200x1200_Dzieciecy Uniwersytet Sztuki_z patronami.png

W sztuce dziecko może przejrzeć się jak w zwierciadle. Zobaczyć siebie, dostrzec sytuacje z własnego życia i poznać sposoby radzenia sobie z nimi. Może też zobaczyć coś zupełnie abstrakcyjnego, czego do tej pory nie widziało – to z kolei pozwoli mu zrozumieć, że w świecie można spotkać rzeczy nieoczywiste, nowe. Sztuka wpływa na rozwój osobowości i na uspołecznienie młodego człowieka.  Co więcej, dziecko potrafi czerpać ze sztuki to, co chce, a nie tylko to, co należy. Nie wolno zapominać, że obcowanie ze sztuką daje zwyczajnie wiele radości. Sztuka wyzwala uczucia, sprawia przyjemność i czyni człowieka lepszym.


Dla kogo?

Do programu i uczestnictwa w zajęciach na uniwersytecie mogą zgłaszać się dzieci w wieku 6-14 lat. Oferta przygotowana jest z myślą o tych, którzy pragną aktywnie i twórczo uczestniczyć w odbiorze otaczającego ich świata.


Rekrutacja

Aby stać się studentem(-ką) DUS-u wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy online dostępny na stronie. Formularz w imieniu dziecka wypełniają jego rodzice/opiekunowie. Rekrutacja jest już otwarta!

 03-dus-dzieciecy-uniwersytet-sztuki-fot-m-szabelewska-min.jpg

Organizacja Roku Akademickiego

Rok akademicki 2023 rozpoczyna się 8 października. W tym dniu studenci Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki otrzymają indeksy i Niezbędnik Małego Artysty. Podzieleni według grup wiekowych, wezmą udział w spotkaniach-prelekcjach z ekspertami, autorytetami w swojej dziedzinie, zajmującymi się sztuką zawodowo.

Zajęcia i warsztaty artystyczne zaplanowane są raz w miesiącu – w niedzielę. Wykłady i warsztaty prowadzić będą zaproszeni eksperci, wśród nich wykładowcy akademiccy, profesorowie, znawcy tematu i sami artyści. Każde comiesięczne spotkanie będzie zaczynało się prelekcją – wykładem wprowadzającym poświęconym wybranej, i za każdym razem innej, dziedzinie sztuki. Po prelekcjach studenci rozejdą się do sal warsztatowych i wezmą udział w wybranych przez siebie warsztatach (planowany czas trwania każdego warsztatu ok. 1,5 godz.).
W nawiązaniu do tematów poruszanych podczas zajęć polecane będą także wystawy, spektakle i inne ciekawe, rozwijające wydarzenia artystyczno-kulturalne.

Zajęcia mogą odbywać się z tłumaczeniem na polski język migowy i z użyciem pętli indukcyjnej, o ile zapotrzebowanie na nie zostanie złożone koordynatorce projektu z odpowiednim kilkudniowym wyprzedzeniem (minimum siedem dni przed terminem spotkania).

06-dus-dzieciecy-uniwersytet-sztuki-fot-m-ptak-min.jpg


Miejsce spotkań:
 

Sale warsztatowe Mazowieckiego Instytutu Kultury, ul. Elektoralna 12; Warszawa


Czas trwania zajęć:

Grupa I (6-9 lat)

Wykład godz.10.00-10.45

Warsztat godz.11.00-12.30

Grupa II (10-14 lat)

Wykład godz.11.15-12.15

Warsztat godz.12.30-14.00


Program zajęć: 

Spotkania i warsztaty prowadzone będą w dwóch grupach wiekowych: grupa I, 6-9 lat; grupa II, 10-14 lat. Podczas comiesięcznych zajęć będą poruszane tematy z wielu różnych dziedzin sztuki.

Po szczegółowy program zajęć oraz informacje o prowadzących zajęcia zapraszamy TUTAJ.

 

*opis pochodzi od organizatora

Patronem medialnym wydarzenia jest magazyn Świerszczyk!

Polecamy!

 

Fot. M. Szabelewska