W najnowszym numerze

W najnowszym numerze

Bajetan.png

Świerszczyk Bajetan: Kapusta jak z bajki

Podczas spotkania ze słynnym bajkopisarzem Karol powiedział coś, od czego cała klasa niemal zapadła się ze wstydu pod ziemię. Jednak jego pytanie wywołało burzliwą i pouczającą dyskusję, a gość nie tylko się nie obraził, ale także spojrzał na ważną kwestię z zupełnie nowej strony.

Tekst: Melania Kapelusz

Ilustracje: Marcin Bruchnalski

Kotek Mamrotek.png

Kotek Mamrotek: Kropelkowe piękno

Kto nazwał deszcz „brzydką pogodą”? Przecież to czysta poezja! Wystarczy usiąść przy szybie i zacząć śledzić szklane opowieści… Albo wsłuchać się w szemrzącą melodię kropel i kałuż. Zajrzyjcie do Kotka Mamrotka i razem z nim poszukajcie piękna w tym, co najzwyklejsze.

Tekst: Małgorzata Węgrzecka

Ilustracje: Kacper Dudek

gra.png

Świerszczykowa gra pamięciowa: Wielka dynia

Wyjmijcie ze środka numeru kartonową wkładkę z grą. Wytnijcie planszę z literkami i kartoniki z rysunkami warzyw i owoców. Na pola planszy mogą trafić kartoniki z tymi warzywami lub owocami, których pierwsza litera nazwy odpowiada literze na polu. Są też pola i kartoniki o specjalnym działaniu…

Ta gra to nie tylko miła rodzinna zabawa. Dziecko uczy się dzielić słowa na głoski i litery, trenuje myślenie strategiczne i poznaje konsekwencje podejmowanych decyzji. Może się także pojawić niespodziewany apetyt na pyszną zupę jarzynową albo sałatkę pełną witamin!

Tekst: Filip Haka

Ilustracje: Maciej Łazowski

kopniete krolestwo.png

Kopnięte królestwo

W królewskim ogrodzie co roku wyrasta coraz to większa dynia. W tym sezonie mamy do czynienia z prawdziwym dyniozaurem! Na szczęście Straszliwy Kucharz potrafi poradzić sobie z takim potworem i z jego miąższu wyczarować mnóstwo pyszności. Ile dań z dyni czeka na poddanych króla Zenona? Dla dzieci to opowiadanie to okazja do zabawy w rachunki, rodzice zaś mogą je potraktować jako inspirację – i przygotować wspaniały jesienny obiad z deserem.

Tekst: Natalia Usenko

Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło

wielkie czytanie.png

Wielkie czytanie: Zakupy

Szef międzyplanetarnej restauracji „A-fuj” mierzy się z wyzwaniami. Głodnych gości brakuje, automatyczna kelnerka pyskuje, a w spiżarni pusto. Trzeba by było opracować nowoczesne menu, by przyciągnąć klientów, nawet tych, na których przyciąganie zwykle nie działa. Czy pomoże w tym Dokładka z dostawą wężymordów?

Tekst: Grzegorz Kasdepke

Ilustracje: Piotr Rychel