W najnowszym numerze

W najnowszym numerze

Z majowym numerem „Świerszczyka” przenosimy się do świata filmu.

Świerszczyk Bajetan: Zupełnie zwyczajny dzień

Bajetan postanawia nakręcić film o kimś najzwyklejszym w świecie. Przekonuje się jednak przy okazji, że najzwyklejsza w świecie osoba może od świtu do nocy robić zupełnie niezwykłe rzeczy. Czy bez filmowania udałoby się to dostrzec? Przeczytajcie i zastanówcie się!

Tekst Melania Kapelusz

Ilustracje Marcin Bruchnalski

Świerszczykowa gra planszowa: 10 planów

Na planie filmowym można – dzięki wyobraźni – przenieść się w zupełnie inny świat. Pomieszkać w indiańskiej wiosce, na planecie kosmitów, w zaginionym mieście… Albo przeżyć emocjonujące przygody w kopalni złota czy w starym zamku. Jeśli macie ochotę na zwiedzić takie miejsca, koniecznie zajrzyjcie do świerszczykowej gry planszowej! Zwycięża w niej ten, kto dotrze na plan filmowy 10 różnych filmów!

Tekst Filip Haka

Ilustracje Maciej Łazowski

Kopnięte Królestwo

Ile razy można obejrzeć ulubiony film? Jeśli spytacie o to królewny: Pytalinkę i Sklerozkę, to zapewne usłyszycie dwie różne odpowiedzi. Pierwsza przewróci oczami i poda konkretną liczbę, a druga zarumieni się i powie, że bez końca (gdyby nie to, że zmieniono repertuar i film zszedł z afisza). Dlatego najlepiej przeczytajcie o kinowym hicie z Kopniętego Królestwa i dokonajcie własnych obliczeń.

Tekst Natalia Usenko

Ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło

Wielkie czytanie: Utrapienie

Magia kina sprawia, że na filmie wszystko wygląda świetnie: aktorzy, scenografia, rekwizyty. Ale jeśli mieszka się przy ulicy, przy której kręcony jest serial, można poznać tak zwaną drugą stronę medalu. Czyli: utrudnienia w ruchu, nerwową atmosferę i artystów, którzy czasem wydają się inni niż na ekranie.

Tekst Grzegorz Kasdepke

Ilustracje Piotr Rychel

Zwierzenia jeża Jerzego Zwierza

Kiedy rodzina Zwierzów chce oglądać telewizję dochodzi do sporej różnicy zdań. Jak pogodzić 5 osób, z których każda woli inni film? Pomóż rozwiązać Jerzemu ten i inne dylematy!

Tekst Joanna Szulc

Ilustracje Daniel de Latour