W najnowszym numerze

 

 

 

Małe czytanie: Wielkie bum!

Co łączy klub piłkarski Real Madryt, kamizelkę kuloodporną i polskiego wynalazcę z Tarnowa? Dowiecie się z fascynującej historii, która zaczyna się na ulicach hiszpańskiej stolicy w 1902 roku. Szczegóły na stronach 4-5.

Tekst Małgorzata Strzałkowska

Ilustracje Beata Zdęba

Z pamiętnika Świerszczyka Bajetana Hopsa: Wielki eksperyment Osiołka

Klemens próbuje znaleźć sposób na nowoczesne - szybkie i efektywne - wycieranie tablicy. Tylko, czy to ma sens? Czy warto łamać sobie głowę nad nowymi rozwiązaniami? Czy nie lepiej, żeby wszystko było tak, jak dawniej (choćby się trzeba było męczyć)? Przeczytajcie (na stronach 8-10) i rozważcie.

Tekst Melania Kapelusz

Ilustracje Marcin Bruchnalski

Ćwiczenia z myślenia

W numerze o wynalazcach nie może zabraknąć logicznych zagadek z wielkimi odkryciami w tle. Jest  tu łazik marsjański, bioplastik, robot i patenty, a wszystko do policzenia i sprawdzenia. Takie ćwiczenia to dobry wstęp do tego, by samemu w przyszłości także zostać wynalazcą.

Tekst Alicja Biedronka

Ilustracje Agnieszka Antoniewicz

Wielkie czytanie: Bezu-bezu

Czy jajecznica to wynalazek? A pościel? A szczoteczka do zębów? Pewna klasa zostaje postawiona przed trudnym zadaniem wskazania w pracy domowej wynalazków, które towarzyszą ludziom każdego dnia. Co z tego wyniknie? Przeczytajcie na stronach 26-30, a potem sprawdźcie swoją wiedzę w „Prawda czy fałsz?”.

Tekst Grzegorz Kasdepke

Ilustracje Piotr Rychel