Jak rozbudzić w dziecku ciekawość świata? Oto 6 sposobów na to, by dziecko zainteresowało się jakimś tematem i by lepiej zapamiętało nowe wiadomości.
Uczyć się można cały rok, nie tylko w szkole. Wakacje to świetny czas na pogłębianie wiedzy i rozwijanie zainteresowań dziecka: rodzice nigdzie się nie spieszą, a otoczenie malowniczej przyrody, zabytków czy nowych miejsc rozbudza ciekawość. Jak sprawić, by po wakacjach dziecko wiedziało więcej, a na dodatek... chciało wiedzieć jeszcze więcej? Jak wychować dziecko ciekawe świata?
Opowiedz historię
Ludzki mózg działa tak, że bardzo interesują go wszelkie opowieści o ludziach. Prawdopodobnie pamiętasz ze szkoły prawo Archimedesa (bo utrwalił ci się w głowie obraz mędrca wyskakującego z wanny) albo powszechnego ciążenia (bo przypomina ci go wyobrażenie jabłka spadającego na głowę Newtona), ale prawa, z którymi nie wiąże się żadna anegdota nie są już tak wdrukowane w pamięć. Neurodydaktycy zbadali ten fenomen i są pewni: pamięć działa najlepiej wtedy, gdy mamy do czynienia z opowieścią o czyjejś przygodzie. Pojedyncze fakty wyrzucamy z pamiędzi, ale ciągi faktów powiązanych w historię – dobrze przyswajamy.
Zażartuj
Jak rozbudzić ciekawość u dziecka? Skłonić je do śmiechu! Mózg bardzo lubi być w dobrym humorze – wtedy jest gotowy zapamiętywać. Nie bez powodu słynni mówcy sięgają po żarty – dowcip z zaskakującą pointą doskonale przykuwa uwagę słuchaczy i powoduje, że prezentowane treści są lepiej zapamiętywane.
Zadawaj pytania
Tłumacząc coś dziecku, prowokuj je do namysłu. Zadawaj pytania, słuchaj uwag, sprawdzaj, czy podąża za tokiem wypowiedzi. Nie chodzi o odpytywanie – tego unikaj jak ognia. Odpytywanie z wiedzy powoduje stres, a gdy pojawia się zdenerwowanie, wyłącza się pamięć. Dlaczego? W mózgu bardzo blisko siebie położone są dwie struktury – hipokamp, odpowiedzialny za zapamiętywanie i kojarzenie oraz ciało migdałowate, rozpoznające zagrożenia. Hipokamp lubi jak jest miło, uwielbia przyjemne skojarzenia. Gdy dziecko jest spokojne i rozluźnione, gdy słucha ciekawej opowieści i rozmawia z tatą lub mamą o nowych informacjach – hipokamp chłonie wiedzę jak gąbka. Ale wystarczy pobudzić ciało migdałowate (krytyką, niemiłym wyrazem twarzy) i uwaga natychmiast zostaje przekierowana. Mózg w sytuacji zagrożenia nie traci energii na zapamiętywanie, tylko kombinuje, jak się bronić (uciekać czy walczyć?). Dziecko ciekawe świata ma zaspokojoną potrzebę bezpieczeństwa.
Pokaż obrazek
Mózg lubi atrakcyjne obrazy, ciekawe zdjęcia, barwne ilustracje. Wykorzystujmy to i pobudzajmy go do pracy, by jeszcze bardziej rozbudzić w dziecku ciekawość świata. W naszych czasach dostęp do wiedzy, także do biblioteki graficznej, jest niemal nieograniczony. Mając połączenie z internetem możemy pokazać dziecku, jak wyglądał król, o którym mu opowiadamy albo jak wyglądała twierdza, w której się bronił. Możemy pokazywać słynne dzieła sztuki i łączyć je z portretami artystów, a potem jeszcze sięgnąć do map i wskazać, gdzie tworzyli.
Przyznaj, że czegoś nie wiesz
W oczach dziecka rodzice są najwspanialsi i najmądrzejsi na świecie. Warto o tym pamiętać i czasem… przyznać się do niewiedzy. Jeśli taki mądry tata mówi: „A wiesz, że nie wiem, ale chętnie razem z tobą sprawdzę, jak to jest…” – dziecko uczy się poszukiwania wiedzy. Dowiaduje się także, że to nie wstyd nie wiedzieć czegoś. Nie wstyd także popełnić błąd. Ważniejsze jest, by mieć w sobie ciekawość i czerpać z nauki prawdziwą przyjemność.
Sięgaj po różne źródła
Dziecko uczy się cały czas, nie tylko w szkole. Podsuwaj mu więc różne źródła wiedzy. W każdym numerze „Świerszczyka” znajdziecie rubrykę „Chcę wiedzieć więcej”, a w niej zaskakujące informacje, które rozbudzają w dziecku ciekawość świata. Także w innych miejscach naszego magazynu prowokujemy młodych czytelników do myślenia i poszukiwania dodatkowych informacji – zadajemy pytania, zachęcamy do użycia internetowej wyszukiwarki, pokazujemy nowoczesne narzędzia do zdobywania wiedzy.
Fot. Shutterstock.com