Świerszczyk
  • Nasze czasopisma
    • Świerszczyk
      • O czasopiśmie
      • W najnowszym numerze
      • Kup prenumeratę
      • Konkurs Świerszczyk
      • Historia
    • Świerszczyk Reporter
      • O czasopiśmie
      • W najnowszym numerze
      • Kup prenumeratę
      • Konkurs Reporter
    • Krzyżówki i łamigłówki
      • O czasopiśmie
      • W najnowszym numerze
      • Kup prenumeratę
    • Labirynty
      • O czasopiśmie
      • W najnowszym numerze
      • Kup prenumeratę
    • Znajdź różnice
      • O czasopiśmie
      • W najnowszym numerze
      • Kup prenumeratę
  • Więcej
    • Strefa rodzica
    • Strefa nauczyciela
    • Świerszczyk poleca
    • Tworzą dla Świerszczyka
      • Autorzy
      • Ilustratorzy
    • Archiwalne numery
    • Reklama
    • Kontakt
    • Sklep
    • Strefa Prenumeratora
  1. Polecane artykuły - indeks publikacji

Co robić, gdy dziecko często choruje?

Czy częste infekcje to jedynie utrudnienie w życiu rodzinnym, czy powód do niepokoju? Sprawdź, co warto robić, gdy dziecko często choruje.
chłopiec odrabiający lekcje

Objawy autyzmu u dzieci

Jakie są objawy autyzmu u dzieci? To ważne, żeby rodzice umieli wychwycić różne sygnały spektrum autyzmu. Wcześnie wprowadzona terapia pomaga dziecku i całej rodzinie.
mama pomagająca córce przy lekcjach

Odrabianie lekcji z dzieckiem

Dla wielu rodziców odrabianie lekcji z dzieckiem to jasny wybór – chcą zadbać, by praca domowa była zawsze dobrze przygotowana. Inni uważają, że dziecko powinno samo pilnować zadań. Kto ma rację?

Nauka angielskiego dla dzieci

Efektywna nauka angielskiego w domu – w artykule przedstawiamy pomysły na to, jak pracować z dzieckiem i wspierać je w rozwoju języka angielskiego poza szkołą.

Korzystanie z telefonu przez dziecko

Ile czasu dziecko może korzystać z telefonu? W jakim wieku telefon dla dziecka jest dobrym pomysłem na prezent? Rodzice często pytają o konkretne wytyczne. Ale specjaliści tłumaczą: korzystanie z telefonu przez dziecko zależy od wielu czynników. Warto poznać ważne zasady, które uchronią dziecko przez uzależnieniem od telefonu.

Chwalenie i nagradzanie dziecka – jak wpływa na samoocenę i motywację?

Nagradzanie dziecka, pochwały i zachęty – teoretycznie wydaje się, że to dobry pomysł, by wzmacniać w małym człowieku chęć do działania, nauki, wykonywania obowiązków. Ale wiele zależy od tego, co rozumiemy przez nagradzanie dziecka. Jakie są wady nagradzania? I jak mądrze nagradzać dziecko?

Postanowienia noworoczne. Jak ich dotrzymać?

Czy postanowienia noworoczne mają sens? Jak mądrze wprowadzać w życie zmiany nawyków i trwać w tym, co nam służy? Oto kilka podpowiedzi, jak skutecznie realizować postanowienia noworoczne i nauczyć tej sztuki dziecko.

Obowiązki domowe dzieci. Co kto powinien robić w domu?

Jakie powinny być obowiązki domowe dzieci? Czy dziecko ma obowiązek pomagać w domu? Przyjrzyjmy się temu, jak rodziny dzielą między sobą pracę i czego uczą się wtedy najmłodsi domownicy.

Mikołaj i Przyjaciele przedstawiają pomysły na prezenty

Grudzień to czas, kiedy domy wypełniają się zapachami cynamonu i imbiru z pierniczków, kiedy pomarańcza z goździkami aż wierci w nosie, a zielone stroiki ozdabiają półki i stoły. W tym właśnie czasie Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko i Aniołek zastanawiają się, jakie upominki ucieszą tym razem dzieci. To właśnie podczas konsultacji z nimi powstała poniższa lista.

Święta z dziećmi. Co zrobić, aby święta były wyjątkowe?

Święta z dziećmi mają niepowtarzalny urok. Są jak odkrywanie na nowo radości oczekiwania, bliskości i spędzanego wspólnie czasu. Jednak dla wielu dorosłych święta kojarzą się przede wszystkim ze zmęczeniem, wydatkami i presją. Co zrobić, aby święta były wyjątkowe, ale nie spędzały nam snu z powiek?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Na co warto zapisać dziecko?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci to okazja do wspierania rozwoju. Jednak wiążą się z wydatkami i pochłaniają sporo czasu. Na co warto zapisać dziecko, a z czego można zrezygnować?

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Pokój dla ucznia musi być urządzony tak, żeby dziecko miało dobre warunki do nauki, zabawy i wypoczynku. Na co zwrócić uwagę, przygotowując pokój dla ucznia?

Gry planszowe i ich wpływ na edukację

Niejednokrotnie zastanawiają się także rodzice, jak przemycić swoim pociechom jak najwięcej wiedzy w przyjemny sposób lub zwyczajnie odciągnąć je od wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych. Nie wiesz, jak to zrobić? Nic straconego, z nieocenioną pomocą przychodzą gry planszowe!

Zabawa z dzieckiem

Wydawałoby się, że zabawa z dzieckiem to czysta przyjemność i prosta sprawa. Dlaczego więc tak wielu rodziców pyta, jak bawić się z dzieckiem i czy w ogóle trzeba to robić?

Dziecko w rozwodzie

Choć dziecko w rozwodzie nie bierze udziału, konsekwencje rozstania rodziców wpływają na jego życie. Jak wspierać dziecko w czasie rozwodu? Co można zrobić, by skutki rozwodu dla dziecka były jak najmniej bolesne?

Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w szkole?

Wiele dzieci idzie do szkoły z radością, ale potem ich entuzjazm mija i pojawia się zniechęcenie. Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w szkole?

Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też

Idealna książka nie tylko na nowy rok szkolny, ale na całe życie. Pomocna we wsparciu dzieci, ucząca odwagi i radzenia sobie z trudnościami.

Tyta, czyli prezent dla pierwszoklasisty

Na Śląsku ten zwyczaj nazywa się tyta, w innych regionach rodzice przygotowują po prostu „prezent dla pierwszoklasisty”. Czy tyta pierwszkoklasisty to dobry pomysł?

Kolorowy i przyjazny powrót do szkoły

Nauka pisania z wykorzystaniem specjalnych przeznaczonych do tego ołówków – odpowiednio grubych i wyprofilowanych – to ważne wsparcie w rozwoju dziecka.

Korzyści z prac plastycznych

Od najmłodszych lat warto w dzieciach rozwijać artystyczną wrażliwość i zapał do tworzenia. Oto główne korzyści wynikające z prac plastycznych.

Nauka pisania – pierwsze kroki

Nauka odręcznego pisania to bardzo ważny element edukacji. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku w nauce pisania.

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Kiedy rodzi się młodsze rodzeństwo, starsze dziecko wcale nie musi być zachwycone zmianą w rodzinie. Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa, by problemów było jak najmniej?

Jak uświadamiać dziecko? Rozmowa z dzieckiem o seksie

Wielu rodziców zwleka z rozmową z dzieckiem o seksie i unika tego tematu. Tymczasem uświadamianie powinno być czymś naturalnym i przebiegać stopniowo.

Nieśmiałe dziecko. Jak mu pomóc, jak nie zranić?

Wielu rodziców, którzy mają nieśmiałe dziecko, zastanawia się, jak córka albo syn poradzi sobie w życiu. Próbują różnych sposobów, by dziecko „ośmielić”, „popchnąć”, wzmocnić. Niektóre te zabiegi naruszają poczucie własnej wartości i dają fatalne skutki.

Lalka dla dzieci. Coś więcej niż tylko zabawka!

Kupując zabawki nie zawsze myślimy o tym, że zwykła lalka dla dzieci jest ważnym rekwizytem, pomagającym uczyć się kompetencji społecznych. Jaką lalkę wybrać dla dziecka, by mądrze wspierać jego rozwój?

Integracja sensoryczna – co to jest?

Integracja sensoryczna – co to jest? Wyjaśniamy zatem krótko, kiedy potrzebna jest diagnoza i terapia, jakie mogą być jej efekty.

Jak pomóc dziecku w nauce?

Jak nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się i skutecznie przekazać mu odpowiedzialność za prace domowe?

Kłótnie między rodzeństwem. Jak pogodzić dzieci?

Wielu rodziców martwią częste kłótnie między rodzeństwem. Próbują zapobiegać konfliktom, zastanawiają się, jak pogodzić dzieci. Są pełni dobrych intencji, ale często – nieświadomie – jedynie utrudniają rodzeństwu tworzenie dobrej relacji.

Jak wspierać rozwój społeczny dziecka?

Jak wspierać rozwój społeczny dziecka w czasach, gdy najmłodsi najchętniej spędzają czas ze swoim telefonem lub komputerem?

Problemy z czytaniem. Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

Na początku szkoły wiele dzieci ma problemy z czytaniem. U niektórych trudności utrzymują się dłużej niż u reszty rówieśników. Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

Babcia a wychowanie dziecka

Co robić, gdy w naszym domu ważną osobą jest babcia, a wychowanie dziecka staje się zadaniem wielu osób? Oto podpowiedzi w kwestiach, które szczególnie często są poruszane przez rodziców.

Jaką szkołę podstawową wybrać?

Rodziców dzieci siedmioletnich lub wyjątkowo rozwiniętych sześciolatków czeka wybór szkoły podstawowej. Jaką szkołę podstawową wybrać? Czy zdecydować się na szkołę obwodową, czy szukać szczęścia w innych placówkach? Oto 9 kroków do wyboru najlepszej szkoły podstawowej.

Jaki prezent dla dziecka

Idą święta i wielu z nas zastanawia się, co kupić na prezent dla dziecka. Pomysły na prezent dla dzieci zależą od wieku, płci, zainteresowań. Co kupić na prezent dla dziecka? Sprawdźmy!

Jak wspierać inteligencję dziecka?

Poznaj prosty sposób, dzięki któremu przekonasz się, jak skutecznie wspierać inteligencję dziecka. Możecie to robić codziennie, przy okazji miło spędzając czas.

8 korzyści z czytania magazynu „Świerszczyk Reporter”

Dlaczego warto zamówić prenumeratę magazynu „Świerszczyk Reporter”? Bo współczesne dzieci bardzo potrzebują dobrej, rzetelnej edukacji przyrodniczej. Sprawdź, jakie korzyści daje czytanie popularno-naukowego pisma przygotowanego przez specjalistów!

Mały obserwator przyrody. Jak zachęcić dzieci do kontaktu z naturą?

Czy na widok gąsienicy twoje dziecko wpada w zachwyt czy krzywi się z obrzydzenia? A Ty, czy lubisz przyglądać się owadom, ślimakom, ptakom, żabom? Odruchowe reakcje i nastawienie do tego, co nowe, dzieci w dużej mierze przejmują od nas, rodziców. Jak zachęcić dzieci do kontaktu z naturą?

Skąd bierze się magia personalizowanych książeczek?

Co jest przyczyną niezwykłej popularności personalizowanych opowieści?

Domowy ogródek, czyli sposób na zniechęcenie

Przez izolację i nauczanie zdalne dzieci gorzej czują się psychicznie. U wielu z nich pojawia się lęk, smutek, zniechęcenie. Próbujmy na różne sposoby pomóc im w odzyskaniu równowagi. Jednym z pomysłów może być… założenie domowego ogródka.

Wychować szczęśliwe dziecko

Jak wzmacniać w dziecku przekonania, które dadzą mu siłę i szczęście?

Najlepsze zabawki dla dzieci

Jakie zabawki dla dzieci najlepiej kupować? Jakich (i dlaczego) lepiej się wystrzegać? Oto kilka podpowiedzi dla rodziców, dziadków, cioć i wujków, którzy chcą mądrze obdarować bliskiego malucha i starszaka.

Umiejętności cyfrowe dziecka

Współczesnemu dziecku, oprócz typowych umiejętności szkolnych, takich czytanie, pisanie, liczenie, potrzebne są także kompetencje cyfrowe. Jak mądrze wprowadzać dzieci do świata internetu?

Świerszczykowy kalendarz adwentowy

Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy dla dzieci? Pobierz, wydrukuj i podaruj swojemu dziecku zupełnie nietypowy kalendarz adwentowy.

Emocje i odporność

W sezonie jesiennym, szczególnie teraz, gdy grozi nam zakażenie koronawirusem, szukamy sposobów wzmocnienia odporności. Prócz witamin, czosnku, miodu czy kurkumy warto stosować także inne, nieoczywiste środki. Zdrowie, w tym odporność, w dużej mierze zależy od dobrej kondycji psychicznej. Zadbajmy więc o umysł i uczucia, by wzmocnić ciało.

Zróbmy coś razem. Czego uczą projekty edukacyjne?

Jak najlepiej nauczyć dzieci organizowania, planowania, odpowiedzialności i współpracy? A przy okazji jeszcze sprzedać im sporą dawkę wiedzy i zrealizować podstawę programową? Do takiego celu idealnie nadaje się praca projektowa.

Powrót do szkoły

Jak przygotować się do początku roku szkolnego i pomóc dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości roku szkolnego z pandemią w tle?

Zanim przygarniecie zwierzątko

Wiele dzieci prosi rodziców o zwierzątko. Dzieciństwo spędzone z futrzastym przyjacielem może być niepowtarzalnym, wspaniałym, wzbogacającym doświadczeniem. Ale zanim rodzina podejmie decyzję o przygarnięciu czworonoga, trzeba się nad nią dobrze zastanowić. Oto kilka kwestii, które warto przemyśleć.

Wakacje z dala od ekranu

W ostatnim miesiącach szkoły 2020 roku dzieci spędzały jeszcze więcej czasu niż zwykle przed ekranami komputerów i telewizorów. Wakacje to dobra okazja, by zmienić ten stan.

Pomysły zabaw na Dzień Dziecka

To wcale nie muszą być drogie zabawki ani kosztowne atrakcje - pomysły na Dzień Dziecka mogą oszczędzić domowy budżet i wcale nie wymagać wielkich przygotowań. Co zrobić na Dzień Dziecka? Oto, jakie zabawy na Dzień Dziecka mogą sprawić wiele przyjemności.

75 lat – historia "Świerszczyka"

Kiedy powstał "Świerszczyk", czyli o tym, co łączy magazyn dla dzieci z jazdą na rowerze, wyprawami na lody i przytulaniem do mamy.

Koronawirus a dzieci. Porozmawiajmy o strachu

Strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga zaopiekowania przez nas, dorosłych. Ostatnie spotkania z moimi klientami pokazały, jak bardzo w tym trudnym dla wszystkich okresie potrzebują wsparcia dorosłego.

Gdy dzieci się nudzą

Zamknięte szkoły i przedszkola, dzieci zostają w domach. Nawet jeśli rodzice mają możliwość pracy zdalnej, to przez wiele godzin dziennie muszą zająć się obowiązkami zawodowymi, nie zaś zabawą z dzieckiem. Czym zająć starszego przedszkolaka lub ucznia młodszych klas? „Świerszczyk” podpowiada.

Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką?

Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką? Dla swoich dzieci chcielibyśmy sukcesów. Ale potrzebne są im także porażki. Dzięki porażkom można nauczyć się odpowiedniego podejścia do życiowych wyzwań i poznać własną siłę.

Jak czytanie wpływa na mózg dziecka?

Dzieci, którym rodzice dużo czytają, znają więcej słów, lepiej rozumieją złożone informacje i trafniej dobierają formy gramatyczne. To dlatego, że czytanie wpływa na mózg dziecka i to zauważalny, realny sposób.

Prezenty na święta – co kupić dziecku pod choinkę?

Co tak naprawdę chcą dostać dzieci? Jakie podpowiedzi dają listy do Mikołaja? Przeczytaj, zanim ruszysz na kupisz prezenty na święta dla dzieci.

Dziecięcy smutek. Co zrobić, gdy dziecko jest smutne?

Choć swoim bliskim, szczególnie dzieciom, życzylibyśmy samych radosnych chwil, to na te smutniejsze też powinniśmy dać przestrzeń. Rozumienie uczuć i akceptowanie ich to ważny element rozwoju osobistego i społecznego dziecka, a dziecięcy smutek jest równie naturalny, jak radość. Co robić, gdy dziecko jest smutne?

Internet, konsole i uzależnienia. Wpływ ekranów na rozwój dziecka

Jak technologia wpływa na rozwój dziecka? Jak chronić dzieci przed uzależnieniem od elektronicznych gadżetów i wirtualnego świata? Przeczytajcie, co o wpływie ekranów na rozwój dziecka mówi trenerka pracująca z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.

Zamiast krytyki i pochwał, czyli o mocy informacji zwrotnej

Dziecko, które się czegoś uczy, potrzebuje nie tylko wsparcia i uznania dla swoich starań. Potrzebuje także informacji zwrotnej. Bez konkretnych i szczerych uwag płynących od bliskich osób (rodziców, nauczycieli, przyjaciół) nie będzie robić postępów.

Dlaczego dochodzi do konfliktów?

Wrześniowe obchody 80. rocznicy wybuchu wojny mogą być pretekstem do rozmów z dzieckiem o tym, jak każdy z nas może przyczyniać się do pokoju. Na co warto zwrócić uwagę już kilkulatkowi?

Zanim pojawią się problemy z nauką

Dysleksję, dyskalkulię i inne specyficzne trudności z uczeniem się można stwierdzić u dziecka dopiero po etapie wczesnoszkolnym. Ale już wcześniej daje się wychwycić sygnały, świadczące o tym, że dziecko w przyszłości może mieć problemy z nauką.

Pomóż córce uwierzyć w siebie

Psychologowie twierdzą, że dla dzieci w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej bardzo ważne jest nabranie przekonania, że są w czymś szczególnie mocne. Najbardziej takiej pewności potrzebują dziewczynki.

Dlaczego warto czytać dziecku?

Obrazy coraz częściej wygrywają ze słowami. Zanim jednak na dobre przestaniemy czytać, pamiętajmy, że kiedy czytamy książkę, zanurzamy się w języku, który od zawsze stanowi podstawowe narzędzie myślenia, komunikacji między ludźmi, zdobywania wiedzy i budulec kultury.

Gdy dziecko nie chce spać

Wieczorne rytuały kojarzą się z usypianiem niemowlęcia. Ale także starsze dzieci – te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - potrzebują odpowiedniego przygotowania, by spokojnie zanurzyć się w sen.

Rodzice, miejcie dla siebie cierpliwość

O tym, jak cierpliwie zaspokajać potrzeby dzieci i własne z Joanną Berendt, mediatorką i trenerką NVC (Porozumienia bez Przemocy) rozmawia Joanna Szulc

Wybieram empatię

O roli empatii w wychowaniu z Elżbietą Więcław, nauczycielką i wychowawczynią, certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy rozmawia Joanna Szulc.

Czytanie to wielka przyjemność

O tym, jak sprawić, by dzieci czytały książki z Anną Marią Czernow, badaczką literatury dla dzieci i młodzieży i prezeską polskiej sekcji IBBY* rozmawia Joanna Szulc.

To, co najważniejsze, jest w domu

Za oknem deszcz i szaruga? Cudownie! Można zasiąść do czytania i gier planszowych. Właśnie w takich chwilach wzmacnia się w dzieciach poczucie, że dom to najlepsze miejsce na Ziemi.

Patriotyzm dla dzieci. Jak uczyć dzieci patriotyzmu?

Jak uczyć dzieci patriotyzmu? Ci z nas, którzy ze swoich lat szkolnych pamiętają nudne akademie albo wycieczki do przykurzonych muzeów, mogą mieć wątpliwości, czy w ogóle ma to sens. Ale patriotyczne treści można przekazywać dzieciom w sposób dla nich ciekawy i przystępny. Patriotyzm dla dzieci może stać się ważną wartością.

Wynalazcy są wśród nas!

Aby zostać wynalazcą, trzeba mieć w sobie niespożytą ciekawość, zapał, energię i upór, czasem buntować się wobec reguł i trochę bujać w obłokach. Czyli mieć w sobie te cechy dziecka, które zwykle drażnią dorosłych.

Jak wspierać dziecko w nauce?

Z badań psychologicznych wynika jasno, że dzieci, których rodzice ściśle kontrolują, co dziecko ma zadane, jak odrobiło prace domowe, z czego i kiedy ma sprawdzian – tracą wiarę w swoje siły i chęć do nauki. Trzeba je inaczej wspierać w nauce. Jak?

Odłóż telefon

Wielu rodziców i nauczycieli skarży się, że dzieci są teraz niemal zrośnięte z telefonami i że to niedobrze. Zgadzam się, że niedobrze. Ale chyba nie dzieci są temu winne.

Dziecko w świecie muzyki

Jeżeli chcemy wykształcić u dziecka słuch muzyczny, warto je umuzykalniać… już od urodzenia.

Jak pomóc dziecku w szkolnej adaptacji?

Już niedługo początek roku szkolnego. Jak pomóc w adaptacji dziecku, które właśnie rozpoczyna pierwszą klasę?

Naturalne lekarstwo na brak koncentracji

Co zrobić, gdy dziecko nie może się skupić? Jeśli twoje dziecko łatwo się rozprasza, jest nadpobudliwe, brak mu koncentracji, podaj mu najlepsze i najzdrowsze lekarstwo. Zabierz je na spacer.

Po co dziecku poczucie humoru?

Uczymy dzieci ułamków, części zdania i skoku przez kozła. A powinniśmy w nim rozwijać także poczucie humoru, bo to ważny składnik inteligencji emocjonalnej.

Jak reagować na kłótnie rodzeństwa

Kłótnie rodzeństwa to wspaniała okazja do tego, by dzieci przećwiczyły umiejętności ważne i potrzebne w życiu społecznym. Jak reagować na dziecięce awantury, by nie psuć więzi między braćmi i siostrami?

Chcę wiedzieć więcej! Jak rozbudzić w dziecku ciekawość świata?

Jak rozbudzić w dziecku ciekawość świata? Oto 6 sposobów na to, by dziecko zainteresowało się jakimś tematem i by lepiej zapamiętało nowe wiadomości.

Podziękuj dziecku za rok nauki

Nadchodzą wakacje. Za uczniami cały rok pracy w szkole. Czy planujecie podziękować swojemu dziecku za to, że chodziło na lekcje, odrabiało zadania, starało się dobrze uczyć?

Jak polubić matematykę?

Matematyki można uczyć tak, by dziecko od początku było nią zafascynowane. Jak sprawić, by maluch polubił liczenie i logiczne łamigłówki?

Domowe obowiązki dziecka

Czy dzieci powinny mieć obowiązki domowe? Zapewne wszyscy się zgodzimy, że tak. Ale jak i kiedy wprowadzać dzieciom obowiązki?

Co wiesz o swoich uczuciach?

Uczucia mają ogromną władzę – zmieniają rytm serca, podnoszą lub obniżają ciśnienie i temperaturę ciała, sprawiają, że mamy siłę lub nam jej brak. Są takie, które zbliżają i łączą, i takie, które niszczą. Co sprawia, że jedni dobrze sobie z nimi radzą, a inni wciąż się gubią?

Jak rozmawiać z nauczycielami?

Większość rodziców nie lubi wywiadówek. Nic dziwnego, rozmowa z nauczycielem o własnym dziecku nie jest łatwa. Warto się zatem do niej przygotować – dzięki temu unikniemy stresu i niespodzianek, a spotkanie z wychowawcą stanie się rzeczową wymianą zdań na temat sukcesów i trudności dziecka.

Jak zdobyć akceptację rówieśników?

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było lubiane przez rówieśników, by czuło się dobrze wśród kolegów i koleżanek. Rzeczywistość bywa, niestety, odmienna od naszych oczekiwań. Przyczyny braku akceptacji wśród dzieci mogą być różne. Czasem leżą po stronie odrzucanego dziecka, czasem po stronie grupy.

Moja mama bardziej kocha mojego brata

Zazdrość. Obrażona, nadąsana mina, trzaśnięcie drzwiami, wymówki, absurdalne skargi, pretensje, a w sercu ból. Lista żalów siostrzanych i braterskich zaczynająca się od „…bo jemu wolno…”, „…bo jej dajesz…”, „…bo ona ma…” jest nieskończona. Nic dziwnego, że zazdrość jest na rodzicielskim indeksie.ama zaczęła entuzjastycznie wychwalać mojego brata. A ja poczułam w sercu to samo ukłucie, ten sam ból, co w dzieciństwie. Przecież to ja się staram, gotuję te zupki i latam po sklepach, a on, wystarczy, że kwiatki przyniesie i poopowiada te swoje anegdotki, a mama już cała w skowronkach. Zawsze wolała jego…

Wyjazd do dziadków

Dla dziecka nawet krótki pobyt w innym miejscu niż dom jest zawsze wielką atrakcją i urozmaiceniem. Jeśli uznacie, że dziecko jest już na tyle samodzielne, by mogło na kilka dni zostać samo u dziadków, warto spróbować.

Jak wspierać poczucie własnej wartości u dziecka

Troskliwi i świadomi rodzice często zastanawiają się nad tym, jak wspierać poczucie własnej wartości u dziecka. Czy ich kilkulatek wyrośnie na człowieka, który wierzy w siebie i nie pozwala się źle traktować? Co można zrobić, by wzmacniać w nim przekonanie, że jest w porządku – taki, jaki jest?

Czy warto porównywać dzieci

Czy powiedzenie dziecku, że ktoś jest od niego lepszy (szybszy, bardziej spokojny czy uzdolniony) zmobilizuje je do poprawy?

Jak wspierać dziecko w nauce czytania

Czytanie, dawniej i dziś, to przepustka do świata wiedzy i wyobraźni. Tyle, że czytania trzeba się nauczyć. Zarówno składania liter w słowa, jak i nawyku sięgania po książkę. Jak wspierać dziecko w nauce czytania?

Gdy dziecko nie umie się skupić na lekcjach

Brak skupienia u dziecka może mieć różne przyczyny. Zanim jednak zaczniemy strofować dziecko, że nie potrafi się skupić na odrabianiu lekcji, najpierw zastanówmy się, jak sami organizujemy sobie pracę.

Jak wprowadzić dziecko w wirtualny świat?

Jeszcze do niedawna dzieci bawiły się lalkami, misiami i klockami, teraz bawią się także używając komputera. Dyskutowanie nad tym, czy to dobrze, czy źle, nie ma najmniejszego sensu, bo komputer po prostu jest już w prawie każdym domu. Warto jedynie zastanawiać się, w jaki sposób powinien on towarzyszyć rozwojowi dziecka.

Wielkie sprzątanie języka, czyli dbamy o piękną i poprawną polszczyznę

Według jednej z teorii językoznawczych, zwanej hipotezą Sapira-Whorfa, język kształtuje świadomość, czyli determinuje zarówno sposób myślenia danego człowieka jak i reagowania na otaczający go świat. Im więc bogatszy i bardziej precyzyjny język wyniesie dziecko z domu rodzinnego, tym większe prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu będzie potrafiło sprawnie rozumować i jasno przekazywać myśli. Rozmawiając z najmłodszymi, warto więc zwracać uwagę nie tylko na treść wypowiedzi, ale także na jej formę.

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci?

Każdy może się rozgniewać – to bardzo łatwe. Ale rzadką umiejętnością jest złoszczenie się na właściwą osobę, we właściwym stopniu i właściwym momencie, we właściwym celu i we właściwy sposób. To bardzo trudne. (Arystoteles)

Asertywny rodzic

Każde, choćby najgrzeczniejsze dziecko, wielokrotnie wystawiło na próbę wytrzymałość nerwową swojego opiekuna.

O niezwykłych zaletach rozmowy

Rodzice często narzekają, że dzieci nie chcą z nimi rozmawiać, że na pytanie: „jak było w szkole?”, odpowiadają: „dobrze” i idą do swojego pokoju. Jak zachęcić dziecko do rozmowy?

Jak oswajać dziecięce lęki?

Pierwszy przestrach lub strach przeżywa już cztero-, pięciomiesięczne niemowlę, gdy zaczyna odróżniać twarze znane od nieznanych. W następnych miesiącach powodów do strachu wciąż przybywa.

Jak rozwiązywać konflikty z dzieckiem?

Największym nieprzyjacielem rodziny nie jest konflikt, ale obojętność. / P. Pellegrino

Wsparcie – ważniejsze niż ubranie

Od wielu lat pracuję w szkole. Często rozmawiam z rodzicami. Ale piątkowe spotkanie wydało mi się niezwykłe.

Pomoc

  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Polityka plików cookies

O nas

  • Autorzy
  • Ilustratorzy
  • Historia Świerszczyka
  • Wydawnictwo Nowa Era
  • Sklep Nowa Era

Czasopisma

  • Zamów prenumeratę
  • Świerszczyk
  • Świerszczyk Reporter
  • Świerszczyk Krzyżówki i łamigłówki
  • Świerszczyk Labirynty
  • Świerszczyk Znajdź różnice

Kontakt

  • Napisz do nas
Sanoma Company 2023 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia Shutterstock 2022