Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko szybko i skutecznie nauczyło się języka angielskiego. To język współczesnego świata turystyki, mediów, rozwoju i pracy. Czy jako rodzice możemy sprawić, aby nauka angielskiego w domu była efektywna i konkretna? Tak, wystarczy, że wdrożymy poniższe kroki do naszych codziennych rytuałów.
Pokolenie Alfa, czyli czego nie wiesz o swoim dziecku – współczesnym uczniu
Najprawdopodobniej największe (liczebnie) i najbogatsze pokolenie z dostępem do informacji, jakiego nie doświadczyły żadne wcześniejsze generacje. Niezwykle zróżnicowani kulturowo liderzy przyszłości, całkowicie za pan brat z technologią, wzrastający w towarzystwie smartfonów i influencerów z TikToka.
Na podstawie raportu Understanding generation Alpha[1] określono główne cechy pokolenia Alfa, czyli dzieci urodzonych po 2010 roku:
- są biegli technologicznie
- pisanie na klawiaturze zastępują mową (tzw. voice-recognition)
- spędzają więcej czasu przed ekranem
- mają krótszą zdolność skupienia uwagi
- wchodzą w mniejszą ilość interakcji społecznych
- ich zabawa i nauka oparte są na technologii (aplikacjach).
Jeśli chcemy wspierać nasze dzieci w nauce angielskiego w domu, jako starsze pokolenie powinniśmy szanować ich umiejętności, ale też pokazywać im świat bez technologii, kreatywne (inne niż cyfrowe) sposoby uczenia się i radość z aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Rodzic asystentem nauczyciela – przenosimy metodykę do domu
Rodzic, będący bardzo ważnym ogniwem, może, a nawet powinien współuczestniczyć w zanurzaniu się w naukę angielskiego w domu. Musi jedynie przygotować się na dobrą zabawę w ruchu, językowy fitness oraz małe wydatki w sklepie papierniczym. Jeśli dodatkowo będziemy śledzić językowe kroki dziecka w szkole lub na kursie językowym, możemy zostać „domowym asystentem” lektora i przenieść dobre praktyki pod swój dach, a co za tym idzie – zwielokrotnić efekty nauczania.
Przemycając język w zwykłych sytuacjach domowych, na zakupach, wakacjach czy rodzinnych imprezach, odszkalniamy go i pokazujemy jego autentyczność i przydatność.
Nauka angielskiego dla dzieci w domu – rodzicielskie pogotowie językowe
Z psychologii poznawczej od dziesięcioleci wiadomo, że najlepsze wyniki osiąga się wtedy, gdy uczymy się i powtarzamy jak najczęściej. Na jakie aktywności warto zwrócić szczególną uwagę, gdy uczymy się angielskiego z dzieckiem w domu?
- RUCHOWE – czyli takie czynności, które ilustrowane są ruchem (kalambury, wykonywanie poleceń, zabawy na świeżym powietrzu, wygłupianie się)
- KOLOROWE – czyli takie, którym towarzyszą kolory (kolorowanie obrazków zgodnie z poleceniami, własna zabawa kolorami, kolorowe karteczki samoprzylepne)
- KOMUNIKACYJNE – podczas których podstawą są śmiech, zaskoczenie, ruch, (przedstawianie się, powtarzanie chórem, uzupełnianie luk informacyjnych, quizy, gry planszowe, karty obrazkowe)
- MULTISENSORYCZNE – czyli angażujące wiele zmysłów jednocześnie podczas nauki oraz powtarzania materiału językowego (odgadywanie przedmiotów z zamkniętymi oczami poprzez dotyk, smaku potrawy, piosenek po kilku nutkach itp.)
Domowe „zrób to sam” – nauka angielskiego poza szkołą
Wystarczy, że w naszych codziennych czynnościach znajdziemy czas na językowe nawyki, które nie będą przykrym obowiązkiem, ale będą pozytywnie kojarzyć się ze świetnie spędzonym wspólnym czasem!
- BAJKOWE RYTUAŁY
Wykorzystujmy wizualizacje w postaci kart obrazkowych, specjalne książeczki, dzięki którym można w genialny sposób powtarzać słownictwo i wchodzić z dzieckiem w świat przygód, czytanie książeczek na dzień dobry czy dobranoc – może to stać się świetnym, rodzinnym rytuałem domowym.
- PAN/PANI GADŻET
Dzieci uwielbiają być ekspertami w dziedzinach, które znają i lubią – wtedy łatwiej otwierają się na komunikację oraz chętniej angażują w różne, zaproponowane przez nas aktywności. Warto udawać, że się na czymś nie znamy i np. pytać o angielskie nazwy przedmiotów czy czynności. Ważne też, aby nasza nauka była zmienna, dynamiczna i ciekawa. W nauce języków zawsze mile widziane jest wykorzystanie przedmiotów domowego użytku – patyczków, karteczek, klocków czy kostek do gry, które wspierają kreatywność i stawiają nacisk na autonomię dzieci, a ona może zdziałać cuda!
- APKI W ŁAPKI
Śpiew, mimika i gesty to podstawa sukcesu – naukę nowych słów i wyrażeń warto wspierać obrazkami, rekwizytami, ruchem, gestami, dodatkowymi dźwiękami i obrazem oraz mądrą technologią.
Na YouTubie znajdziemy mnóstwo piosenek, karaoke, bajek i filmików, które uczą, bawiąc! Polecamy m.in. kanały:
- SCENKI – czyli dziecko w roli głównej
Wchodzenie w role – przebieranie się, angażowanie autentycznych przedmiotów, dotykanie, nazywanie, powtarzanie i naśladowanie – to naturalny proces przyswajania języków! Stwarzajmy dziecku możliwości sprzyjające kształtowaniu kreatywności i pozytywnego nastawienia do nauki języka angielskiego. Przebojem może okazać się odgrywanie scenek z dzieckiem w roli głównej – zabawa w sklep, u lekarza czy gotowanie.
- SŁÓWKA – uczysz się najwięcej, gdy nie wiesz, że się uczysz!
Warto wykorzystać przestrzeń w domu na mądre i efektywne organizowanie nauki i wykorzystanie dostępnych materiałów – podłoga i ściany, a nie tylko stół i biurko mogą służyć za nieoczywiste miejsce pracy. Tworzenie papierowych fiszek, pudełkowe zbieractwo – wrzucanie nowych słówek do pudełka, częste wyciąganie, czytanie i powtarzanie, zakładanie obrazkowych, samodzielnie wykonanych słowniczków w zeszycie to świetny sposób na naukę bez nauki.
- FITNESS MÓZGU I TECHNIKA ZDARTEJ PŁYTY
Niezwykle ważna jest systematyczność (słowo-klucz!) – osłuchiwanie się i zabawa zawsze i wszędzie, przy okazji, nawet gdy dziecko zajmuje się czymś zupełnie innym, np. śpiewanie piosenek podczas wspólnego gotowania czy spaceru, przyklejanie samoprzylepnych kolorowych karteczek na przedmioty domowego użytku (nazywanie ich), naturalne wtrącanie angielskich słówek w rozmowę.
- ANGIELSKI W SAMOCHODZIE
Podczas dłuższych i krótszych podróży samochodem warto wykorzystać płyty CD (np. towarzyszące podręcznikowi szkolnemu), audiobooki czy podcasty – nic tak bardzo nie poprawia humoru jak wspólne śpiewanie, powtarzanie i wydzieranie się 😊. Ciekawym wyzwaniem (dla starszych dzieci) będzie ustawienie języka angielskiego w aplikacji GPS – mogą tłumaczyć rodzicowi na głos kierunek jazdy.
Nauka angielskiego dla dzieci – gry i zabawy online
Otwarcie na nowoczesne technologie w edukacji językowej oraz umożliwienie obcowania z materiałami autentycznymi to także korzystanie z dostępnego oprogramowania do podręczników, używanie internetowych aplikacji do nauki słownictwa oraz ciekawych stron WWW, np.:
Nauka angielskiego w domu może być fantastyczną zabawą zarówno dla dziecka, jak i rodzica. W artykule pokazujemy, jak stwarzać warunki, które w naturalny sposób będą wspierać przyswajanie materiału językowego przez nasze dzieci w autentycznych sytuacjach.
Enjoy & good luck!
[1] Źródło: https://www.researchgate.net/publication/342803353_UNDERSTANDING_GENERATION_ALPHA [dostęp: 20.07.2022].
Fot. Shuttestock