Połowa wakacji już za nami. Jeśli do tej pory nie zagraliście ze swoimi pociechami w Trasoumilacze, najwyższa pora to zrobić! Trasoumilacze to proste gry słowne, idealne do auta, które w ramach wakacyjnej akcji edukacyjnej przygotowało dla Was OTOMOTO. Marka wraz z ambasadorką kampanii, Natalią Kukulską, zachęca rodziców i dzieci do odrzucenia tabletów i zastąpienia ich rodzinnymi rozgrywkami. Rozgrywkami, które pomogą doskonalić umiejętności językowe, rozwijać kreatywność, uczyć współpracy, koncentracji i logicznego myślenia, a także budować silniejsze więzi z rodziną.
“Tabletoza”, czyli dzieci kochają ekrany
Dzieci godzinami wpatrujące się w ekrany tabletów lub telefonów, szczególnie podczas nużących podróży autem…Na pewno znacie ten widok. Psychologowie od dawna biją na alarm i apelują o ograniczanie zbyt częstego kontaktu najmłodszych z elektroniką. Nadmiar bodźców płynący z tych urządzeń ma niekorzystny wpływ na ich rozwój. Ale, żeby walczyć z “tabletozą”, trzeba mieć odpowiednie oręże. W wakacje na odsiecz rodzicom przychodzi OTOMOTO i proponuje 6 nieskomplikowanych i przyjemnych gier słownych, które zaangażują dzieci w różnym wieku. Nie potrzeba do nich żadnych dodatkowych gadżetów. Cała rodzina podczas wakacyjnej wyprawy może świetnie się bawić, tworząc przy tym piękne wspomnienia i umacniając relację.
Sposób na wzmocnienie relacji rodziców z dziećmi
Idea Trasoumilaczy opiera się na jakościowym spędzaniu czasu rodziców z dziećmi. Wakacje to moment, kiedy możemy na dłużej oderwać się od codziennych obowiązków i poświęcić więcej uwagi naszym najbliższym. Takie chwile z pewnością przyniosą wiele korzyści naszym relacjom rodzinnym.
Jak podkreśla Daria Wiernek, psycholog dziecięcy: "Gry i zabawy w gronie najbliższych podczas podróży mogą być świetną okazją do pobudzania wyobraźni i kreatywności, ćwiczenia pamięci czy koncentracji, jak również przyczynić się do wzmocniania relacji rodzinnych" .
Letnie podróże są także okazją do nauki poprzez zabawę. Dzięki poznawaniu nowych miejsc, obyczajów i ludzi rozbudzamy w dzieciach ciekawość i otwartość na świat, tolerancję i szacunek dla innych. Jednak często zapominamy, że już sama droga na wakacje może być doskonałym czasem na rozwijanie wyobraźni. I nie tylko…
Czego mogą nauczyć Trasoumilcze? Poznaj 5 korzyści
Zabawy słowne niosą ze sobą całą masę korzyści dla najmłodszych:
- Rozwijają zdolności językowe: Trasoumilacze pomogą dzieciom wzbogacić słownictwo, nauczyć się nowych wyrażeń i szlifować umiejętności komunikacyjne. Poprzez konstruowanie zdań, przekazywanie informacji i zadawanie pytań, dzieci rozwijają swój język w naturalny i przyjemny sposób.
- Wspierają kreatywność: gry słowne wymagają od dzieci używania wyobraźni i kreatywnego myślenia. W trakcie zabaw od OTOMOTO dzieci muszą łączyć różne słowa i pomysły, co sprzyja rozwijaniu ich kreatywności i zdolności do myślenia poza utartymi schematami.
- Wzmacniają pamięć i koncentrację: Trasoumilacze wymagają skupienia uwagi, uważnego słuchania i zapamiętywania informacji.
- Uczą współpracy i komunikacji: zabawy słowne w grupie uczą współpracy i komunikacji między dziećmi i dorosłymi. Uczestnictwo w takich zabawach pomaga najmłodszym uczyć się szacunku dla innych, słuchania ich opinii i wyrażania swoich myśli.
- Wymagają logicznego myślenia: w niektórych zabawach słownych, jak "Zwierzaki", dzieci muszą zadawać odpowiednie pytania, aby odgadnąć, o jakim zwierzęciu myśli inna osoba. To wymaga logicznego myślenia i analizy dostępnych informacji.
Poznaj zasady i zagraj w Trasoumilacze ze swoim dzieckiem!
Słowne domino
Gra polega na tym, że każde kolejne słowo musi zaczynać się od litery, na którą kończy się poprzednie. Jeśli rozpoczynający grę jako pierwsze słowo poda "rower", to kolejny zawodnik musi podać słowo zaczynające się na literę "r", na przykład "rulon". Słowem podanym przez kolejnego gracza będzie np. "niebo".
Na jedną literę
Zabawa dla dzieci, które potrafią budować zdania. Gracz musi zbudować zdanie, w którym każde słowo zaczyna się na tę samą literę. Spójniki "i", "z" i "w" się nie liczą.
Przykładowe zdanie może brzmieć: “Wesoła Weronika wróciła z wyjazdu”. Aby zwiększyć poziom trudności starszym dzieciom, można wymagać zdań o sobie lub o kimś, kogo znają.
Zwierzaki
Gra polega na odgadywaniu, o jakim zwierzęciu myśli dana osoba poprzez zadawanie pytań naprowadzających, na które można odpowiedzieć tylko "tak" lub "nie". Jedna osoba szuka w głowie zwierzęcia, a druga osoba próbuje go odgadnąć, zadając maksymalnie 10 pytań.
Przykładowe pytanie: Czy to zwierzę jest większe od psa?
Po zadaniu maksymalnie 10 pytań, osoba zgadująca, próbuje odgadnąć, jakie zwierzę ktoś miał na myśli. Niezależnie od wyniku, role się odwracają i wcześniejszy pytający wymyśla swoje zwierzę.
Język robotów
Ta zabawa przeznaczona jest dla młodszych dzieci i polega na przegłoskowaniu słów lub wyrażeń i pozwoleniu dziecku odgadnąć, co się mówi "w języku robotów". Na przykład, słowo "kolorwanka" w głoskowym języku robotów brzmi "k-o-l-o-r-w-a-n-k-a". Długość słów można dostosować do możliwości dziecka, zaczynając od krótszych i stopniowo zwiększając trudność.
Nazwy miejscowości
Ta gra pozwoli szczególnie mocno rozwinąć skrzydła wyobraźni Twojemu maluchowi i Tobie. Podczas podróży samochodem cały czas mijamy tabliczki z nazwami miejscowości. Można wykorzystać te nazwy jako inspirację do opowiadania historii. Wspólnie wymyślcie bajkę inspirując się nazwą miasta lub wioski: zastanówcie się, jak powstały te nazwy i dlaczego dana miejscowość tak się nazywa.
Przykład: Wesoła? To musiała być jakaś księżniczka, ale dlaczego była wesoła? Może dlatego, że król i królowa grali z nią w fantastyczną grę jadąc karocą?
Zabawa w skojarzenia
Ta zabawa polega na tworzeniu luźnych skojarzeń między słowami. Można łączyć różne słowa w nietypowy sposób, dając się ponieść wyobraźni.
Na przykład, słowo "zielony" może kojarzyć się z żabą, a żaba z wodą, woda z rybą, ryba z milczeniem, a milczenie z ciszą. Gra polega na kontynuowaniu skojarzeń, tworząc nowe połączenia między słowami. Zapytacie,co ma wspólnego zielony ze spokojem? Niewiele, ale nie jest to przeszkodą, żeby pojawiły się w jednej „turze” skojarzeń.
Grajcie w Trasoumilacze!
Kampania "Trasoumilacze" OTOMOTO to inicjatywa mająca na celu zachęcenie rodziców do aktywnego spędzania czasu z dziećmi podczas podróży samochodem. Dzięki proponowanym grom słownym, wszyscy członkowie rodziny mogą wspólnie bawić się i tworzyć niezapomniane wspomnienia, jednocześnie ograniczając czas spędzany przed ekranem. Akcja ta ma na celu promowanie alternatywnych form rozrywki, które rozwijają wyobraźnię, komunikację i więzi rodzinne. Zachęcamy rodziców do dołączenia do kampanii "Trasoumilacze" i czerpania radości z jakościowego spędzania czasu z dziećmi podczas letnich podróży samochodem!