Podziękuj dziecku za rok nauki

Autor: Joanna Szulc, 2018-06-21

Nadchodzą wakacje. Za uczniami cały rok pracy w szkole. Czy planujecie podziękować swojemu dziecku za to, że chodziło na lekcje, odrabiało zadania, starało się dobrze uczyć?

podziekuj dziecku.jpg

Jest taki zwyczaj w szkołach, by podczas wręczania świadectw chwalić dzieci za wyniki w nauce i dawać drobne prezenty (np. książki) za rok wytężonej pracy. Dobrze, jeśli nauczyciel podkreśla, że to wyraz uznania dla starań, a nie nagroda za dobre oceny. To ważne, by dziecko wiedziało, że dorośli akceptują je i doceniają niezależnie od tego, jaką średnią na świadectwie udało mu osiągnąć.

Uznanie rodziców

Dla dziecka najważniejszą i najcenniejszą sprawą jest jednak to, by jego wysiłek doceniali rodzice. Dlatego warto pokazać małemu człowiekowi, że jesteśmy po jego stronie, dostrzegamy jego pracę, cieszymy się wraz z nim jego doświadczeniami. Jak to zrobić, by dziecko poczuło się naprawdę docenione?

  • Przede wszystkim uwierz w to, że dla dziecka twoja szczera radość, uwaga, uznanie i bliskość są cenniejsze niż jakakolwiek rzeczowa nagroda. Tu nie chodzi o to, by dziecku dać atrakcyjny prezent albo zapewnić wyjątkową atrakcję z powodu zakończenia roku nauki.
  • Przemyśl, co chcesz powiedzieć. To ważne, by dziecko wiedziało, że jesteście dumni nie z jego ocen czy nagród w konkursach, ale z tego, jakim jest człowiekiem. Doceniaj starania, a niekoniecznie ich wyniki.
  • Weź pod uwagę to, że w naszym świecie nauka jest obowiązkiem. Czy to nie jest dojrzałe zachowanie ze strony dziecka, że podjęło się tego obowiązku? Chodziło do szkoły, starało się być punktualne i uważne – choć na razie niekoniecznie widzi sens edukacji i cel uczenia się tak różnych i abstrakcyjnych tematów jak ułamki, odmiana rzeczowników przez przypadki czy nazwy stron świata.
  • Pamiętaj, że nawet jeśli w ciągu roku szkolnego dziecko miało trudności z nauką, łapało złe oceny albo uwagi, to jego intencje z pewnością były dobre. Dzieci nie są z natury złośliwe. Bardzo zależy im na akceptacji, uznaniu i uwadze. Jeśli coś im się nie udaje, to nie popełniają błędów specjalnie. Jeśli zachowują się nieodpowiednio, to zwykle mają ku temu ważny powód. Postaraj się, dziękując dziecku za rok pracy, nie wypominać tego, co poszło źle. Wytykanie błędów nie motywuje do starań. Dużo lepiej jest powiedzieć: „Widziałam, widziałem, jak się starałeś nawet wtedy, gdy było ci trudno”.
  • Nie mów dziecku, nad czym powinno popracować w przyszłym roku, nie rób za niego planów poprawy ocen. To nie pora na to. Dziś doceń to, co było. Daj dziecku przestrzeń, by samo przemyślało, co chce zmienić i poprawić w przyszłości. Lepiej nie odbierać mu w tym zakresie inicjatywy, nie przejmować jego odpowiedzialności za własną naukę. Nawet mały człowiek ma prawo do samodzielnego wytyczania sobie celów. W ten sposób właśnie kształtuje się jego motywacja do rozwoju.

Jeśli korci cię, by wytknąć dziecku jakieś niedociągnięcia z tego roku albo rozmarzyć się na temat przyszłego, zrób proste ćwiczenie.

Wyobraź sobie, że masz za sobą rok pracy nad ważnym projektem. Nie wszystko poszło idealnie, zwykle nie z twojej winy. Ale udało się zrealizować plan i szef spotkał się z tobą, by podziękować ci za zaangażowanie. Czy chcesz posłuchać o swoich błędach i niedociągnięciach? Czy zmotywuje cię do pracy zapowiedź: "Następnym razem dopilnuję, żebyś pracował lepiej"? Czy wolisz raczej usłyszeć: "Dziękuję. Cieszę się, że jesteś z nami. Dobra robota. A teraz - odpocznij".

Fot. Shutterstock.com