Zamknięte szkoły i przedszkola, dzieci zostają w domach. Nawet jeśli rodzice mają możliwość pracy zdalnej, to przez wiele godzin dziennie muszą zająć się obowiązkami zawodowymi, nie zaś zabawą z dzieckiem. Czym zająć starszego przedszkolaka lub ucznia młodszych klas? „Świerszczyk” podpowiada.
Przymusowe ferie trzeba wypełnić domowymi aktywnościami. Choć rodzi się pokusa, by pozwolić dziecku na oglądanie telewizji czy grę na komputerze, pamiętajmy, że kilkulatek nie powinien spędzać przed ekranem więcej niż pół godziny dziennie.
Co można dziecku zaproponować w zamian? Na przykład wartościowe zabawy, które stanowią uzupełnienie edukacji wczesnoszkolnej albo chwile spędzone z dobrą literaturą dziecięcą.
Czytanie „Świerszczyka”
Teksty literackie w magazynie mają różny stopień trudności. Dla młodszych dzieci, które dopiero uczą się czytać i mogą nie znać jeszcze dwuznaków czy znaków diakrytycznych przeznaczona jest rubryka „Małe czytanie”. Starsi dobrze poradzą sobie z samodzielnym czytaniem pozostałych tekstów. W każdym numerze zamieszczamy wyszukiwanki, zagadki, ćwiczenia na spostrzegawczość, zadania logiczne, krzyżówki. Jeśli w domu jest dwoje lub więcej dzieci, idealnie sprawdzi się gra planszowa lub kartonikowa (w każdym numerze nowa). Co ważne - „Świerszczyk” można zamówić z dostawą do domu. W sklepie internetowym dostępne są także numery archiwalne. Do każdego numeru można pobrać ciekawe scenariusze zajęć – przydadzą się jako baza pomysłów i podpowiedzi, w co się bawić, gdy dopada nuda.
Książkogry
Przygotowane przez autorów współpracujących ze „Świerszczykiem” książkogry to połączenie wciągających książek z aktywnościami i gier planszowych. Każdy tom tej serii to wiele godzin spędzonych na ćwiczeniu umysłu i planszówkowej rywalizacji.
Książki do samodzielnego czytania
Z serii „Lubię czytać ze strzałką” wydanej przez redakcję „Świerszczyka” można wybrać zabawne wiersze napisane piękną polszczyzną przez poetkę Małgorzatę Strzałkowską. Na serię składają się wciągające wyszukiwanki: „Zwariowane litery” i „Zaczarowane obrazki” oraz „Ukryte słowa”, czyli wiersze z obrazkami wplecionymi w tekst.
W serii z Bajetanem znajdziecie zarówno aktywności („Ćwiczenia z myślenia”) jak i pogodne opowiadania o codziennych przygodach Świerszczyka Bajetana. Być może staną się pretekstem do ważnych rozmów o przyjaźni, odpowiedzialności, empatii, myśleniu o dobru własnym i innych. To tematy, które szczególnie warto poruszać z dziećmi w tych dniach.
Książki do czytania z kimś bliskim
Wydane przez redakcję „Świerszczyka” baśnie dla przedszkolaka idealnie nadają się do czytania z ciocią, starszym rodzeństwem albo rodzicami podczas ich przerwy w pracy. Starsza osoba czyta tekst, a dziecko dopowiada słowa ukryte pod obrazkami. Opowieści pióra Zofii Staneckiej wciągną każdego malucha.
Krzyżówki
Nad numerem specjalnym „Świerszczyka” z krzyżówkami można spędzić wiele godzin odgadując hasła i wpisując rozwiązania w kratki. Takie zajęcie nie tylko sprawia przyjemność, ale także ćwiczy znajomość ortografii, poszerza słownictwo, pomaga szybko kojarzyć i grupować wyrazy według kategorii.
Prace plastyczne
Malowanie, rysowanie, lepienie, tworzenie kolaży – wiele dzieci w takie prace angażuje się po same uszy. Przy okazji może dziecko przygotuje pracę na konkurs z okazji 75-lecia „Świerszczyka”? Do wygrania gry planszowe!