Wspieranie rozwoju
article-img

Korzyści z prac plastycznych

Od najmłodszych lat warto w dzieciach rozwijać artystyczną wrażliwość i zapał do tworzenia. Oto główne korzyści wynikające z prac plastycznych.

article-img

Jak uświadamiać dziecko? Rozmowa z dzieckiem o seksie

Wielu rodziców zwleka z rozmową z dzieckiem o seksie i unika tego tematu. Tymczasem uświadamianie powinno być czymś naturalnym i przebiegać stopniowo. Jak uświadamiać dziecko? Co powinien wiedzieć maluch, a co przedszkolak?

article-img

Nieśmiałe dziecko. Jak mu pomóc, jak nie zranić?

Wielu rodziców, którzy mają nieśmiałe dziecko, zastanawia się, jak córka albo syn poradzi sobie w życiu. Próbują różnych sposobów, by dziecko „ośmielić”, „popchnąć”, wzmocnić. Niektóre te zabiegi naruszają poczucie własnej wartości i dają fatalne skutki.

article-img

Lalka dla dzieci. Coś więcej niż tylko zabawka!

Kupując zabawki nie zawsze myślimy o tym, że zwykła lalka dla dzieci jest ważnym rekwizytem, pomagającym uczyć się kompetencji społecznych. Jaką lalkę wybrać dla dziecka, by mądrze wspierać jego rozwój?

article-img

Integracja sensoryczna – co to jest?

Większość rodziców słyszała termin integracja sensoryczna, ale nie wszyscy wiedzą,
jak go rozumieć. Wyjaśniamy zatem krótko, kiedy potrzebna jest diagnoza i terapia, jakie mogą być jej efekty. Integracja sensoryczna – co to jest?

article-img

Wielka przygoda na domowym stole

Poszukiwanie skarbów, śledztwa i przeżywanie przygód to coś, co dzieci kochają.
Jak wykorzystać ten entuzjazm, żeby wspomóc ich rozwój i proces nauczania? Świetnym sposobem są gry i zabawy typu escape (ang. uciec, wydostać się) – planszowe lub
w postaci książki. Dają one możliwość treningu różnorodnych funkcji mózgu w łatwy
i przyjemny sposób – poprzez zabawę. Dziecko będzie się uczyć i nawet tego nie zauważy.

article-img

Jak wspierać rozwój społeczny dziecka?

Wielu rodziców i nauczycieli pracujących z najmłodszymi uczniami zastanawia się obecnie, jak wspierać rozwój społeczny dziecka. To ważne, bo kompetencje społeczne są kluczowymi kompetencjami XXI wieku, a okres pandemii utrudnił ich rozwijanie. Zastanówmy się więc, jak wspierać rozwój społeczny dziecka w czasach, gdy najmłodsi najchętniej spędzają czas ze swoim telefonem lub komputerem.