Zabawy dla przedszkolaków w domu

Autor: Joanna Szulc, 2023-07-05

Jakie zabawy dla przedszkolaków sprawdzą się w czasie długich wakacyjnych dni, które spędzamy w domu? Nie wszyscy mogą wyjechać, nie zawsze pogoda sprzyja spacerom. Oto garść podpowiedzi, co robić z dzieckiem w domu.

shutterstock_711294826_preview.jpg

Pewnie macie swoją listę pomysłów na to, w co się bawić z dzieckiem w domu. Klocki, lalki, zabawy w sklep, herbatki na niby, układanki mają wiele zalet, ale po jakimś czasie się nudzą. To naturalne i dobre dla rozwoju. Nuda jest potrzebna, bo kiedy dziecko się nudzi ma szansę wymyślić kreatywne zajęcia i oswoić z poczuciem lekkiej frustracji. Wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci powinny się nudzić i psychologowie zawsze odpowiadają: tak! Na pewno nie należy w obawie przed nudą dawać dziecku telefonu, tabletu czy komputera. Szczególnie dotyczy to małych dzieci, u których w ten sposób możemy wyrobić złe nawyki i uzależnienie od mediów cyfrowych.

W co się bawić z dzieckiem w domu

Pytanie, co można robić w domu bez telefonu. Mnóstwo rzeczy! Na początek możemy sięgnąć pamięcią do tych zabaw w domu, które sami dobrze wspominamy z dzieciństwa. Zawsze dobrze sprawdza się budowanie fortu, zabawa w teatrzyk, przeskakiwanie poduszek i innych przedmiotów w domowym torze przeszkód. Oczywiście jest jeszcze rysowanie, malowanie, lepienie, wyklejanie i inne klasyczne zabawy plastyczne. A jeśli tego wszystkiego już próbowaliśmy i nadal szukamy pomysłów na fajne zabawy dla dzieci w domu?

  • Gra terenowa
    W różnych miejscach domu schowaj wskazówki, dzięki którym dziecko będzie mogło szukać kolejnych miejsc, aż dojdzie do ostatniej „bazy” ze schowaną małą niespodzianką. Dla dzieci przedszkolnych, które nie potrafią czytać, możesz przygotować wskazówki rysunkowe albo zaproponować, by dziecko ze znalezionymi liścikami przychodziło do starszej osoby i prosiło o przeczytanie informacji, gdzie szukać następnej wiadomości.
  • Ciasteczka
    Zamiast lepienia z plasteliny zaproponuj dziecku lepienie z ciasta na pierniki lub kruche ciastka. Rozwałkujcie placek i wycinajcie foremkami ciasteczka. Kto powiedział, że pierniki można jeść tylko zimą?
  • Szykowanie kanapek
    A skoro już macie pod ręką foremki do ciastek, sprawdźcie, jak wyglądają kanapki ozdobione plastrami sera lub wędliny, których wykroicie różne kształty właśnie foremkami. Na jednej kanapce można ułożyć wycięty kształt (np. ludzika), na drugiej plaster z pustym wyciętym kształtem. Poza tym warzywa, kiełki, szczypiorek i inne kolorowe dodatki. Jest spora szansa, że własnoręcznie przygotowane kanapki szybko znikną!
  • Pranie ręczne
    To brzmi dziwnie, ale pranie, które dla dorosłych jest obowiązkiem, dla dzieci może być całkiem zabawnym zajęciem. Naucz dziecko, jak uprać koszulkę, skarpetki, majtki, powiedz, dlaczego trzeba pranie wypłukać i po czym poznać, że już jest wypłukane. Przy okazji maluch wykona trochę ćwiczeń wspierających integrację sensoryczną.
  • Ogródek na balkonie
    Daj dziecku worek ziemi, łopatkę, doniczki (podłogę można zabezpieczyć folią malarską). Możecie zasiać zioła, trawę dla kota, kwiatki (albo zasadzić sadzonki roślin). Naucz dziecko, że na dno doniczki najlepiej jest nasypać nieco kamyków, żwiru, a dopiero potem sypać ziemię. Doniczka powinna mieć w dnie otwór pozwalający na odpłyniecie nadmiaru wody. Potem pozostaje podlewanie i czekanie na zielone listki.
  • Malowanie wodą
    W słoneczny dzień daj dziecku drewnianą deskę (nielakierowaną, niewoskowaną), pędzelek i wodę w kubku. Dziecko może malować różne wzory na desce i patrzeć, jak słońce je wysusza.
  • Łowienie klamerek
    Potrzebny będzie patyk, sznurek i magnes, dający się przywiązać do końca sznurka. Z tych rzeczy powstanie wędka, magnes zastąpi haczyk. Do miednicy wsyp klamerki do bielizny z metalowymi elementami (sprężynkami). Dziecko może łowić klamerki na wędkę z magnesem, ćwicząc przy tym koordynację ruchów.

    Baner z promocją prenumeraty duzy_rabat.jpg
  • Pompony
    Naucz dziecko robić pompony. Potrzebne będą: włóczka i dwa koła wycięte z tekturki. Oba koła przetnij wzdłuż promienia, a w ich środku wytnij małe kółeczko. Teraz wystarczy złożyć oba kółka razem i - na powstały w ten sposób tekturkowy okrąg z dziurką w środku - nawinąć włóczkę, nitka przy nitce, tak jakbyśmy zwijali płaski kłębek. Gdy cały okrąg jest pokryty grubą warstwą włóczki, przewlekamy igłę z nitką pomiędzy dwoma kołami, związujemy ciasno i przecinamy nożyczkami włóczkę po obwodzie większego okręgu. Powstały pompon można ładnie przystrzyc. Z kilku pomponów można zrobić prostą przytulankę – misia, gąsienicę albo puchatego kosmitę.
  • Kapsle
    Z nakrętek od butelek PET (będą bezpieczniejsze niż metalowe kapsle od szklanych butelek) zróbcie kapsle do gry. Do wnętrza nakrętki wkładamy nieco plasteliny, wypełniamy kształt, na to przyklejamy flagę państwa (można narysować albo wydrukować flagi z internetu), zabezpieczamy kawałkiem przezroczystej folii. Teraz kapsle są gotowe do wyścigu – można narysować długi tor na rolce papieru do rysowania albo dużym arkuszu papieru pakowego i ścigać się, pstrykając w kapsle palcami.
  • Arcydzieła z galaretki
    Pobawcie się w tworzenie niezwykłych deserów. Kolorową galaretkę rozpuść w gorącej wodzie i ostudź. Szklanki ułóż pod kątem, opierając np. o torebki z kaszą. Nalejcie do przechylonych szklanek galaretkę, możecie dosypać owoce, np. borówki. Gdy galaretka zastygnie, postawcie szklanki na dnie. Czym uzupełnicie skośną pustą przestrzeń? Gęstym jogurtem? Lodami? A może innym kolorem przestudzonej galaretki?
  • Obrazy z suszonych roślin
    Podczas spaceru pozbierajcie polne kwiaty, płatki, kłosy trawy, fragmenty kory z opadłych gałęzi (nie z żywego drzewa) i inne naturalne ozdoby, które można ususzyć na płasko (między bibułkami, przyciśnięte tomami książek). Z suchych darów natury wyklejcie piękny obraz.
    Możecie też spróbować przygotować roślinną płaskorzeźbę – w miękkim gipsie, rozwałkowanym na placek, odciśnijcie ciekawe kształty, np. baldachy kopru, gałązki, listki, kłosy zboża. Usuńcie je ostrożnie i pozwólcie by gips wysechł i stężał.
  • Regaty w wannie
    Zróbcie papierowe stateczki, napuśćcie wody do wanny lub miednicy. Używając słomek dmuchajcie w stateczki, by przesuwać je po powierzchni wody. Możecie także użyć piłeczek pingpongowych lub małych, lekkich zabawek. To bardzo dobre ćwiczenie logopedyczne.
  • Zabawki z recyclingu
    Z pustych opakowań, nakrętek, makulatury wyczarujcie coś zaskakującego. Może dziwacznego zwierzaka, garaż dla samochodzików, królewski zamek, wazon albo skrzynkę na skarby?
  • Aktywności ze Świerszczyka
    Zabawy dla przedszkolaków w domu świetnie uzupełnią aktywności takie jak te, których mnóstwo znajdziecie w każdym numerze magazynów: „Świerszczyk Krzyżówki i łamigłówki”, „Świerszczyk Labirynty”, „Świerszczyk Znajdź różnice”, a także nas stronach „”Świerszczyka” i „Świerszczyka Reportera”.

Fot. Shutterstock