Korzyści z prac plastycznych

Autor: Redakcja „Świerszczyka”, 2022-08-18

Od najmłodszych lat warto w dzieciach rozwijać artystyczną wrażliwość i zapał do tworzenia. Oto główne korzyści wynikające z prac plastycznych.

image

GettyImages-149616626_preview.jpg

W dzieciach łatwo dostrzec spontaniczną ochotę do tworzenia. Już maluchy chętnie chwytają kredki, lepią z ciastoliny albo malują rączkami. I jeśli dorośli umiejętnie wspierają ten zapał do tworzenia sztuki, dziecko coraz sprawniej radzi sobie z przyborami piśmienniczymi i artystycznymi. Gdy mały człowiek idzie do szkoły, w jego edukacji często kładzie się nacisk na naukę pisania i liczenia, a o rozwoju artystycznym nieco się zapomina. Niesłusznie! Rysowanie, malowanie, lepienie, wyklejanie i tworzenie innymi technikami to doskonały trening wielu umiejętności potrzebnych we współczesnym świecie. Dlaczego warto zachęcać dziecko do prac plastycznych? Oto niektóre korzyści.

  1. Ćwiczenie sprawności rąk

    Używanie kredek, pędzli, mas plastycznych, nożyczek i innych przyborów doskonale rozwija sprawność palców i dłoni. Ich ruchy stają się bardziej precyzyjne, chwyt dokładniejszy, jest okazja do ćwiczenia siły nacisku. To umiejętności ważne także przy nauce pisania.

  2. Trening mózgu

    To konkretne struktury w korze ruchowej, w mózgu odpowiadają za precyzyjne ruchy rąk. Im częściej ćwiczymy jakąś czynność, tym lepiej rozwija się ten obszar mózgu, który za nią odpowiada. Dziecko, które dużo czasu spędza na lepieniu, rysowaniu, malowaniu, układaniu, tworzeniu z koralików itp. rozwija umiejętności, które mogą mu się w przyszłości przydać nie tylko w pracach plastycznych, ale także w pracy chirurga, specjalisty laboratoryjnego, elektronika, jubilera czy manikiurzystki.

  3. Rozwijanie wrażliwości i kreatywności

    Każda dziedzina sztuki rozwija spostrzegawczość, umiejętność dostrzegania piękna, poczucia estetyki. Ważne jest, by nie narzucać dziecku tego, co powinno rysować i w jaki sposób ma to robić, by nie sugerować, jakich użyć kolorów i narzędzi. Tworzenie według własnych zasad to trening kreatywności.

    400167086_1102_preview.png
  4. Wzmacnianie poczucia własnej wartości

    Człowiek ma potrzebę tworzenia czegoś nowego, niepowtarzalnego, własnego. A oglądając swoją pracę może poczuć satysfakcję i moc. W tym wszystkim dorośli mają ważną rolę do odegrania. Powinni wspierać i doceniać wysiłki („Widziałam, jak się starałaś”, „Podobało mi się, jak mieszałeś kolory, żeby znaleźć dokładnie taki odcień, o jaki ci chodziło”). Natomiast warto unikać nic nieznaczących pochwał, często mówionych odruchowo („Śliczny rysunek”, „Ale jesteś zdolny”). Psychologowie twierdzą, że lepiej jest wspierać w dziecku przekonanie, że warto się starać, szukać rozwiązań, pracować nad sobą. Uzdolnienia nie wystarczą, liczy się trening i wysiłek. Zaś efekt końcowy – komuś może się podobać, komuś – nie podobać. Najważniejsze, żeby twórca był zadowolony i wierzył w siebie.

  5. Wyrażanie emocji

    Sztuka to doskonały sposób na wyrażanie nagromadzonych emocji, przeżyć, doświadczeń. Tworzenie pomaga obniżyć stres, rozładować napięcie.

  6. Dobry sposób spędzania czasu

    Prace plastyczne na długo zajmują uwagę, pozwalają oderwać myśli od innych spraw, sprawiają przyjemność i satysfakcję. To wartościowy sposób spędzania czasu.

    400167100_2301_preview.png
  7. Okazja do rozmów i lepszego poznania siebie

    Rysowanie, malowanie, tworzenie kolaży – to może być zajęcie dla całej rodziny. Tworząc wspólnie, możecie dobrze się bawić, a przy okazji zbliżyć się do siebie i lepiej się poznać. Tata może narysować swojego ulubionego psa – przyjaciela z dzieciństwa. Mama namalować dom, o jakim marzy. Dziecko „opowiedzieć” o jakimś ważnym dla siebie wydarzeniu za pomocą przyborów i mas plastycznych. Sztuka łączy pokolenia i może stać się waszym ulubionym zajęciem.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Oxford.

Fot. Getty Images

AB_Oxford_farby_plastelina_1200x300pix.jpg