Zabawy dla zmęczonych rodziców

Autor: Joanna Szulc, 2023-04-24

Wracacie z pracy do domu, a dziecko nie może się doczekać zabawy z mamą lub tatą? Poznajcie pomysły na zabawy dla zmęczonych rodziców – dzięki nim dziecko będzie zadowolone, a wy trochę odpoczniecie.

GettyImages-495241196_preview.jpg

Czy istnieją jakieś zabawy dla zmęczonych rodziców, które można zaproponować stęsknionemu przedszkolakowi? Oczywiście, że tak. Ale najpierw warto ustalić, dlaczego zabawa z dzieckiem to ważna sprawa i czemu rodzice mają prawo zaspokoić własne potrzeby.

Wyzwania zmęczonych rodziców

Na rodzicach spoczywa mnóstwo obowiązków: zajmowanie się domem, praca zawodowa, opieka nad dziećmi i zapewnianie im zdrowego rozwoju. Ale tego wszystkiego nie sposób dobrze wypełniać, jeśli człowiek nie zadba o siebie. Do listy rzeczy, które każdego dnia każdy rodzic powinien zrobić, należy zatem dopisać punkt: odpocząć. Zregenerować siły, jeśli chodzi o zaspokojenie potrzeb ciała (sen, zdrowe jedzenie, nawadnianie organizmu, ruch), umysłu (np. poprzez ciekawą rozmowę z drugim dorosłym człowiekiem, rozwijanie zainteresowań czy przeczytanie fragmentu książki), emocji (kontakt z bliskimi ludźmi, przytulanie, poczucie wspólnoty) i ducha (chwila modlitwy, medytacji, refleksji, bujania w obłokach). Niech to będzie chociaż chwila – ale musimy ją wpisać do swojego dziennego grafiku.

Kiedy rodzice przychodzą zmęczeni z pracy, a dziecko chce natychmiast włączyć ich do zabawy, mają prawo powiedzieć: „Cieszę się, że będziemy się niedługo bawić. Ale najpierw potrzebuję chwili dla siebie”. Im młodsze dziecko, tym ta chwila będzie krótsza, bo cierpliwość nie jest najmocniejszą stroną przedszkolaków. Ale warto uczyć dziecko, że dbanie o swoje potrzeby jest w porządku. Że mama i tata mają prawo np. po męczącym dniu wziąć prysznic, zjeść posiłek, posłuchać muzyki itp. Że warto chwilę poczekać, by później spędzić wspólnie miłe chwile.

Zabawa to ważna sprawa

Z drugiej strony dla dziecka zabawa z rodzicami to naprawdę ważna rzecz. W ten sposób buduje się rodzinna więź i wyrabia nawyk bliskości. W ten sposób dziecko może wyregulować swoje emocje po całym dniu spędzonym w przedszkolu, na placu zabaw, z opiekunką lub dziadkami. Ma okazję opowiedzieć o tym, co robiło, czego doświadczyło – nawet jeśli nie wyraża tego wprost. Często właśnie z zabawy z dzieckiem możemy się dowiedzieć, że coś małego człowieka trapi, smuci, przytłacza. Jeśli zapytamy: „Jak dziś było?” (w przedszkolu, szkole, klubie), zapewne usłyszymy wymijającą odpowiedź: „Dobrze”, „Nudno”, „Normalnie”. Dopiero w czasie wspólnych zajęć możemy dowiedzieć się więcej.

Dlatego warto tak zorganizować domowe popołudnia i wieczory, by zmęczeni rodzice mieli chwilę wytchnienia, a dzieci – okazję do bliskości, rozmowy, śmiechu, aktywności i ćwiczenia empatii.

Pomysły na zabawy z dzieckiem w domu

Oto kilka oryginalnych pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu. Te zajęcia to idealne zabawy dla zmęczonych rodziców, którzy chcą spędzić czas z maluchem, ale jednocześnie nie znajdują w sobie dość energii, by zorganizować bardziej dynamiczne aktywności.

  1. Masażyki – dziecko kładzie się na brzuchu, rodzic kreśli na jego plecach kształty, cyfry, litery. Chodzi o odgadnięcie rysowanej zagadki. Potem role się odwracają. Można także sięgnąć po lubiane przez dzieci zabawy paluszkowe (np. „Idzie rak nieborak”, „Sroczka”) albo udawać różne zwierzęta „przebiegające” przez plecy. Jak biegnie słoń? A jak królik?
  2. Salon piękności – rodzic kładzie się na kanapie lub zasiada w fotelu i oddaje w ręce „stylisty”. Dzieci zwykle bardzo lubią robić rodzicom fryzury, makijaż, malować paznokcie, dobierać ozdoby. Jeśli dotąd tego nie próbowaliście, przekonajcie się, jakie odprężające może być muskanie twarzy miękkimi pędzlami.
  3. Fantom – wiele dzieci interesuje się działaniem ludzkiego ciała. Jeśli wasz syn albo córka marzy o zabawie w stomatologa albo lekarza, to macie dobrą okazję, by poleżeć na „kozetce” i dać się przebadać: osłuchać zabawkowym stetoskopem albo pokazać, jak zadbane macie zęby. W tej kwestii trzeba jednak wyczucia i uważności, by granice dziecka i rodzica nie zostały przekroczone.
  4. Czytanie naprzemienne – nawet jeśli dziecko nie umie jeszcze czytać, możecie sięgnąć po „Ukryte słowa” Małgorzaty Strzałkowskiej z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej albo „Małe czytanie” tej samej autorki z ilustracjami Beaty Zdęby (obie rubryki znajdziecie w „Świerszczyku”, a „Ukryte słowa” można także kupić w postaci książek). Niektóre terminy są tam przedstawione jako małe obrazki. Rodzic czyta tekst, a dziecko dopowiada narysowane fragmenty. W ten sposób możecie miło spędzić czas w bliskości, a dziecko uczy się wodzenia wzrokiem po tekście, śledzenia rytmu i treści.
  5. Labirynty – specjalne wydanie „Świerszczyk Labirynty” to pięknie ilustrowany i ciekawy magazyn pełen wyciszających zadań. Wystarczy wodzić ołówkiem po narysowanych ścieżkach labiryntów i znaleźć właściwą drogę wśród plątaniny ścieżek. Każdy numer poświęcony jest konkretnej tematyce: możecie przenieść się w egzotyczne miejsca, pobuszować w lesie, udać w świat baśni czy poznać magię kina… Na każdej stronie rodzic i dziecko znajdą coś dla siebie.

    Baner z promocją prenumeraty duzy_rabat.jpg
  6. Naleśnik czy kanapka? – wspaniała sensoryczna zabawa stymulująca dotyk i czucie głębokie. Poproś dziecko, by położyło się na materacu lub dywanie i udawaj, że robisz z niego smaczne danie. Możesz na niby „smarować” je masłem albo dżemem, obkładać serem, warzywami albo plasterkami owoców, zawijać w kocyk jak w naleśnik czy papier śniadaniowy. Wiele przy tym śmiechu – szczególnie, gdy smakołyk jest gotowy do „schrupania” na niby.
  7. Plaża – rozłóżcie na podłodze koc albo ręczniki plażowe, załóżcie okulary słoneczne i kapelusze, nasmarujcie na niby kremem i rozkoszujcie egzotyczną plażą. Można puścić nagranie szumu morza, udawać pływanie i zbieranie muszli, uciekać przed mewą, która postanowiła podkraść wam przekąski, zaprzyjaźnić się z niewidzialną ośmiornicą. Wyobraźnia nie zna ograniczeń.
  8. Gotowanie – jeśli burczy wam w brzuchach, pobawcie się w kuchni. Dziecko może pomagać w szarpaniu sałaty czy mieszaniu makaronu, komponować kanapki, lepić pierogi albo turlać leniwe kluski. Dzieci włączane w przygotowywanie posiłków mimochodem uczą się zasad zdrowego żywienia, nabierają wprawy i pewności siebie w kuchni. I naprawdę miło spędzają czas z rodzicami.
  9. Teatrzyk – zaproponuj dziecku, by wystawiło krótką sztukę teatralną z udziałem misiów, lalek, pacynek, szablonów albo cieni. Tobie pozostaje rola widza (czasem także asystenta reżysera lub scenografa).
  10. Lodowa odsiecz – ta zabawa wymaga zaplanowania w przeddzień. Używając kuchennych pojemników, foremek albo woreczków do mrożonek przygotuj scenerię do zabawy, podczas której dziecko może ratować z lodowego potrzasku klocki, figurki i inne drobne zabawki. Innymi słowy: zamroź pojemniki z wodą i zabawkami, a potem wciągnij dziecko w „wyprawę” do mroźnej krainy, z której trzeba wyzwolić plastikowych bohaterów.
  11. Szałas – stół, krzesła, koce, poduszki, prześcieradła, kij od szczotki – to wszystko może się przydać do zbudowania szałasu lub fortu. Przekonaj się, jak miło jest wślizgnąć się potem do małego wnętrza, zapalić latarkę i opowiadać sobie bajki albo planować wyprawy marzeń.
  12. Albumy – oglądanie starych albumów ze zdjęciami, szczególnie tymi, na których dziecko jest bobasem zaangażuje was na długo. Można bez końca leżeć, oglądać, wspominać i opowiadać „jak to było”.
  13. Ciepło-zimno – stara zabawa w znajdowanie przedmiotów ukrytych w pokoju nadal wciąga i śmieszy. Gdy dziecko zbliża się do przedmiotu mówicie, że jest coraz cieplej, gdy się oddala – zimniej.
  14. Dom marzeń – wystarczy kartka i dwa ołówki. Narysujcie dom, w jakim chcielibyście zamieszkać. Jakie zaprosicie zwierzaki? Co będzie w kuchni? Jak zaplanujecie ogród, a jak bawialnię?
  15. Mapa dźwięków – znajdźcie w internecie mapę dźwięków z lasów całego świata. Posłuchajcie, jak kumkają egzotyczne żaby, kto najgłośniej nawołuje w afrykańskim buszu, jak „brzmi” puszcza. Może warto narysować wasze wyobrażenia i skojarzenia?
  16. Cyfrowe dodatki Świerszczyka – w świerszczykowej Strefie Prenumeratora znajdziecie audiobooki, kolorowanki, puzzle, instrukcje rysowania i ciekawe filmiki przygotowane przez znanych ilustratorów. Zaletą tych zabaw jest to, że można czegoś się z nich nauczyć, coś razem przeżyć i zacieśniać w ten sposób rodzinne więzi. Takie zabawy dla zmęczonych rodziców to nie jest sadzanie dziecka przed ekranem, tylko proponowanie mu wspólnych, wartościowych zajęć, które także dla dorosłych stanowią wytchnienie i przyjemność. 

Fot. Getty Images