Gry planszowe i ich wpływ na edukację

Autor: Redakcja „Świerszczyka”, 2022-10-13

Każdy nauczyciel choć raz w ciągu swojej kariery zastanawiał się, jak w ciekawy sposób przeprowadzić lekcje lub co wymyślić, kiedy brak nam pomysłów. Niejednokrotnie zastanawiają się także rodzice, jak przemycić swoim pociechom jak najwięcej wiedzy w przyjemny sposób lub zwyczajnie odciągnąć je od wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych. Nie wiesz, jak to zrobić? Nic straconego, z nieocenioną pomocą przychodzą gry planszowe, które w ostatnich latach mocno zyskały na popularności.

Fot. Getty Images
gry planszowe.jpg
Fot. Getty Images

Gry planszowe zdają się przenikać do domów w całkiem naturalny sposób. Jeszcze niedawno kojarzone głównie z „Grzybobraniem” lub innymi popularnymi tytułami, po które masowo sięgaliśmy, dziś poszybowały w zupełnie inny, nowy kierunek, dalej trzymając się swoich korzeni.

W ostatnich latach producenci stanęli jednak na wysokości zadania i do walorów czysto rozrywkowych, dołożyli również wartość edukacyjną, co szybko stało się hitowym ruchem. I za to dziękujemy!

Jednym z takich producentów jest marka Adamigo oraz młodsza firma „siostra” Kukuryku, które już od przeszło 40 lat tworzą gry, które bawią i uczą całe pokolenia, a także pobudzają wyobraźnię. Są to firmy z tradycją, z której pomocy lubi korzystać duża część naszej oświaty bez względu na specjalizację – logopedzi, poloniści, angliści, a także nauczyciele wychowania przedszkolnego – ponieważ firmy nie zapomniały o potrzebach najmłodszych konsumentów.

Jakie zalety poza świetną zabawą posiadają gry planszowe? Wszyscy Nauczyciele wytężcie wzrok, bo wiele z tych propozycji może okazać się pomocą lub małym wybawieniem, kiedy zdarzają się dni bez inspiracji.

1. Uczą zasad współzawodnictwa i współpracy – każde dziecko w pewnym momencie swojego rozwoju napotka na różnego rodzaju współzawodnictwo. Gry pomagają zrozumieć przestrzeganie reguł oraz dają możliwość nauczenia się, na czym polega zdrowa rywalizacja. Wiele wydawnictw stawia również na warianty kooperacyjne, które pozwalają łatwiej oswoić się z nowymi wyzwaniami. Świetnymi przykładami są tutaj tytuły takie jak „Pali się!” wydawnictwa Adamigo oraz „Przygotuj się!” wydawnictwa Kukuryku.

współpraca.jpg

Pali się to jedna z nowości, jaką producent przygotował na obecny sezon. Gra posiada dwa warianty – rywalizacyjny i kooperacyjny, dzięki czemu możemy stopniowo oswajać dziecko z zasadami współzawodnictwa. Dodatkowo, gra uczy podstaw kodowania, odczytywania kierunków a także czytania od lewej do prawej. Poza tym, kto z nas nie lubi strażaków?

Przygotuj się to propozycja od wydawnictwa Kukuryku, w której dzieciaki muszę pracować razem, aby osiągnąć wspólny cel. Waszym zadaniem jest wspólne przygotowanie pysznego posiłku dla gości, nim zapukają do drzwi. Dzięki takiej zabawie, dzieci uczą się nowych umiejętności oraz współdziałania. Przyjemne z pożytecznym!

 

2. Wspierają naukę języków obcych – gry planszowe to także wspaniały sposób na naukę języków obcych – tak w domowych pieleszach jak i również w szkole. Każdy uczy się przyjemniej, kiedy w grę wchodzi dobra zabawa. Dzięki wielu, rozmaitym mechanikom gier, jest to nie tylko możliwe, ale po prostu – fajne! Wydawnictwo Adamigo posiada w swojej ofercie szereg gier językowych. Od zestawów, przez quizy do najprostszych układanek. Poniżej  nasza rekomendacja:

Językowy Zestaw Edukacyjny – język angielski, niemiecki oraz hiszpański – doskonała pomoc do nauki słownictwa, ale także przeprowadzania zabaw językowych. Kolorowe paski na tafelkach pozwalają dziecku samodzielnie sprawdzić poprawność odpowiedzi, a realistyczne zdjęcia dodadzą jeszcze więcej świetnej zabawy! Zestaw zawiera aż 192 tafelki i znajdziecie go w 3 wariantach językowych.

english.jpg

3. Rozwijają logiczne myślenie, pamięć, koncentrację i wspierają poznawanie świata – gry niejednokrotnie uczą logicznego myślenia, podejmowania decyzji, a także poszukiwania najlepszych rozwiązań. Jednymi z najprostszych rozwiązań są gry z serii Memory. Wydawnictwo Adamigo posiada cały szereg pięknych Memory z realnymi fotografiami. To gratka nie tylko dla oka, ale również połączenie dobrej zabawy z nauką.

Memory Fauna Polski – Memory, w którym znajdziemy najpiękniejsze, najrzadsze i najmniej spotykane zwierzęta, zamieszkujące nasz kraj. W grze użyte są między innymi piękne fotografie utalentowanego polskiego fotografa Szczepana Klejbuka, a cała szata graficzna sprawia, że w to Memory można grać całymi godzinami. Koniecznie sprawdź także pozostałe serie Memory Adamigo.

fauna 1.jpg

4. Wspomagają naukę umiejętności matematycznych – są osoby, które matematykę uwielbiają, ale są również takie, które potrzebują małej zachęty, aby nauka była bardziej efektywna. W obydwóch przypadkach wspaniale sprawdzą się gry, które podczas zabawy przemycą podstawowe działania matematyczne i pomogą uniknąć „wkuwania” tabliczki mnożenia.

Dziupla – to propozycja od wydawnictwa Kukuryku ubrana w piękną szatę graficzną i historię pomocy wiewiórkom w zbieraniu zimowych zapasów. Sympatyczne wiewiórki zupełnie zapomniały o nadchodzącej zimie. W tej grze ćwiczymy podstawowe działania matematyczne, aby jak najszybciej zgromadzić całą dziuplę pysznych orzechów.

dziupla.jpg

Mistrz mnożenia – jeśli Wasi podopieczni nie są chętni do tradycyjnych metod nauczania i krzywią się na samo słowo „matematyka” – Mistrz mnożenia będzie idealną alternatywą. Gra oprócz walorów edukacyjnych pokaże również w przystępny sposób, jak rywalizować w grupie.

Rynek gier planszowych z całą pewnością jeszcze nie raz nas zaskoczy!

Kochani Nauczyciele, w dniu Waszego święta życzymy Wam, aby tych pomocy i chęci było tylko coraz więcej!

 

Artykuł powstał we współpracy z Adamigo i Kukuryku.