Pokój dla ucznia musi być urządzony tak, żeby dziecko miało dobre warunki do nauki, zabawy i wypoczynku. Na co zwrócić uwagę, przygotowując pokój dla ucznia?
Pomysły na pokój dla ucznia w dużej mierze ograniczają warunki mieszkaniowe. W katalogach wnętrzarskich i w internecie można znaleźć podpowiedzi, jak powinien wyglądać pokój dla ucznia, ale są to zwykle dość duże pomieszczenia z nowoczesnym wyposażeniem. Jednak mając mniejsze mieszkanie i skromne środki też możemy urządzić funkcjonalny i ładny pokój dla ucznia. Pomysły na pokój dla ucznia warto ustalić podczas rodzinnej narady. Dziecko powinno mieć szansę powiedzieć, co mu się marzy i podoba. Czasami dorośli próbują to zgadnąć albo realizują własne marzenia z dzieciństwa, a przecież najważniejsze jest to, by to uczeń był zadowolony ze swojego pokoju.
Mały pokój dla ucznia
Jak urządzić mały pokój dla ucznia? Najlepiej ascetycznie, to znaczy używając jedynie niezbędnych mebli, wybierając meble wielofunkcyjne (np. łóżko, w którego szufladach można pomieścić zabawki) i bardzo dbając o łatwość utrzymania porządku. Dla ucznia ważne jest unikanie rozmaitych „rozpraszaczy” uwagi. Biurko powinno być puste, a przybory schowane w szufladach. Zamiast firanek i zasłon lepsze będą rolety – zajmują mniej miejsca i optycznie porządkują przestrzeń okna (parapet można wtedy wykorzystać jako dodatkową półkę). W pokoju dla ucznia potrzebne jest zamykane miejsce do przechowywania. Chodzi o to, by mały pokój dla ucznia nie był pełen stojących na widoku przedmiotów, takich jak figurki, pojazdy, gry, przytulanki, materiały piśmiennicze, spinki do włosów, piłki.
Kolorowy pokój dla ucznia
Wielu dorosłych uważa, że to, co przeznaczone dla dzieci, powinno być kolorowe. Niestety jednak w efekcie pokój dla ucznia staje się pstrokaty od różnych barw i wzorów, a taki natłok bodźców męczy i utrudnia skupienie. Lepiej zdecydować się na 2-3 stonowane kolory i jedynie drobne mocniejsze akcenty. Jeśli zależy nam na wyrazistym wzorze (np. na poduszkach albo na dywanie), reszta powierzchni powinna być raczej gładka. Warto wiedzieć, że według niektórych badań białe ściany nie sprzyjają skupieniu uwagi, a zielony kolor ponoć relaksuje i pomaga w koncentracji. Ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę gust dziecka.
Pokój dla dziecka – aranżacje nad biurkiem
Centralnym miejscem w pokoju dla ucznia jest wygodne biurko i dobrze dobrane krzesło, podpierające plecy i łokcie. Jeśli dziecku trudno usiedzieć w jednym miejscu, dobrym pomysłem będzie zastąpienie krzesła dużą dmuchaną piłką (taką jak do ćwiczeń pilates lub rehabilitacji) – fizjoterapeuta pomoże dobrać jej średnicę do wzrostu dziecka. Dobrze napompowana piłka do siedzenia wymusza częste drobne zmiany pozycji, co jest korzystne dla kręgosłupa i wzmacnia mięśnie, a przy tym sprzyja koncentracji.
Aranżacje nad biurkiem nie powinny rozpraszać uwagi. Jeśli jest miejsce, można przytwierdzić korkową lub suchościeralną tablicę, na której można umieszczać zadania do wykonania, plan lekcji i przypomnienia. Przyda się także zegar. Dziecko powinno uczyć się z niego korzystać, odmierzać czas pracy, planować przerwy (co 20-30 minut trzeba dać odpocząć oczom, patrząc przez okno na zieleń, drzewa, niebo). Do odmierzania czasu nie powinna służyć komórka. Telefon na czas odrabiania lekcji lepiej odłożyć poza zasięg wzroku.
Pokój dla ucznia inspiracje
A oto garść dodatkowych podpowiedzi, jak urządzić pokój dla ucznia.
- Być może kusi was, by urządzić pokój w konkretnym stylu, np. z wizerunkami bohaterów ulubionych animacji. Pamiętajcie, że dziecięce upodobania i zainteresowania dość szybko się zmieniają. Jeśli nie chcecie niebawem robić remontu, lepiej zdecydujcie się na dekoracje, które łatwo zmienić.
- Biurko powinno być solidne – ważne, żeby nie chwiało się przy pisaniu, rysowaniu. Musi stabilnie stać i mieć spory, wygodny blat. Regały i komody trzeba przymocować do ściany. Meble nie muszą być nowe – można kupić je z drugiej ręki, przeszlifować i pomalować.
- Oświetlenie. Bardzo ważne jest dobre oświetlenie blatu biurka. Praworęczna osoba potrzebuje snopu światła padającego z jej lewej strony. Potrzebna jest też lampka przy łóżku oraz górne światło. Lepiej zrezygnować z migających żarówek lub ledów i rozsądnie dozować tzw. niebieskie światło emitowane przez ekrany, które zaburza naturalny rytm snu.
- Podział przestrzeni. Projektując pokój dla ucznia warto pamiętać, by były w nim wydzielone części: do spania i relaksu, do pracy i nauki oraz do zabawy. Nawet jeśli miejsca jest mało, zadbajmy po prostu o to, by zabawki nie leżały na biurku, a szkolne zeszyty przy łóżku. Jeśli w jednym pokoju mieszka więcej niż jedno dziecko, każde z nich powinno mieć swoją przestrzeń przynajmniej do spania i pracy.
- Kiedy dziecko odrabia lekcje, powinno mieć spokój i ciszę. Pokój dla ucznia powinien mieć zamykane drzwi. Jeśli mieszkanie jest małe i dziecko uczy się przy wspólnym stole, trzeba na ten czas wyciszyć grające sprzęty, a z rozmowami przenieść się do innego pomieszczenia.