Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w szkole?

Autor: Joanna Szulc, 2022-09-12

Wiele dzieci idzie do szkoły z radością, ale potem ich entuzjazm mija i pojawia się zniechęcenie. Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w szkole?

shutterstock_1145065802_preview.jpgimage

Przygotowanie emocjonalne dziecka do szkoły zaczyna się jeszcze w przedszkolu i z pewnością dopilnowaliście wszystkiego, zastanawiając się, jak ułatwić dziecku start w życie szkolne. Kupiliście wyprawkę, rozmawialiście o szkolnym debiucie, spacerowaliście w pobliżu szkoły, a może nawet wybraliście się do niej z wizytą. Ale pójście do szkoły to naprawdę duża zmiana w życiu i problemy dziecka w pierwszej klasie mogą pojawić się już w pierwszych dniach września. Zatem jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w szkole?

Jak ułatwić dziecku start w życie szkolne?

Prawdopodobnie sami macie wiele obaw – jak dziecko odnajdzie się w pierwszej klasie, czy zdobędzie przyjaciół, jak poradzi sobie z nauką, czy będzie słuchać nauczycielki… Być może wracają do was wspomnienia sprzed lat, gdy sami szliście do pierwszej klasy i wciąż słyszeliście, że pierwszy dzień szkoły to ważna chwila. Takie słowa wiążą się z oczekiwaniami i – często – stresem.

Jeśli chcecie ułatwić dziecku start w życie szkolne, przede wszystkim powinniście zastanowić się, co sami sądzicie o szkole. Jakie jest wasze do niej nastawienie, czy czegoś się obawiacie. A jeśli tak, to zająć się tym – np. w rozmowach z kimś bliskim. Rodzicom często wydaje się, że dobrze skrywają swoje lęki, ale dzieci doskonale je wyczuwają. Jeśli dziecko ma mieć dobry start w życie szkolne, to przede wszystkim musi czuć spokój rodziców – ich przekonanie, że wszystko będzie dobrze.

Jak przygotować dziecko do szkoły – kwestie praktyczne

Choć pierwszy września już minął, dziecko nadal przechodzi adaptację do szkoły i możecie mu w tym pomagać. Bardzo ważne jest, żeby uczeń się wysypiał, miał rano czas na spokojne zjedzenie śniadania i ubranie się, mógł w drodze do szkoły porozmawiać z osobą, która je odprowadza. Poranek to ważny czas, zadbajmy o dobry nastrój, trochę śmiechu i ruchu.

Do szkoły trzeba zabrać zdrowe drugie śniadanie i wodę do picia. To ważne z wielu względów, także dlatego, że głód, pragnienie mogą powodować zmęczenie, ból głowy, a niezdrowe przekąski (zwłaszcza słodycze) wywołują nadmierne pobudzenie, a potem zniechęcenie, spadek nastroju.

Kiedy dziecko wraca do domu, powinno mieć czas na odpoczynek, zjedzenie posiłku, chwilę zabawy. Energiczne dzieci mogą poszaleć na placu zabaw, te bardziej skryte i introwertyczne zwykle lepiej regenerują się w samotności albo w chwili bliskości z mamą, tatą, ukochanym zwierzakiem.

Jeśli dziecko ma zadaną pracę domową, musi mieć zapewnione dobre warunki do jej odrabiania: sprzątnięte biurko, ciszę, spokój. Wieczorem maluch powinien móc się wyciszyć i nacieszyć bliskością rodziców. Wspólne jedzenie kolacji, proste aktywności, gra planszowa – to inwestycja w dobre samopoczucie dziecka.

Jak pomóc dziecku w nauce w pierwszej klasie?

Dziecko idzie do szkoły, żeby zdobywać w niej wiedzę, dlatego wielu rodziców zastanawia się, jak pomóc dziecku w nauce w pierwszej klasie. Warto uświadomić sobie, że to dziecko ma się uczyć i wywiązywać z obowiązków, nie rodzice. Jeśli rodzice chcą pomóc dziecku w nauce w pierwszej klasie, to przede wszystkim pokazując uczniowi, że mają do niego zaufanie. Ich rolą nie jest kontrolowanie i sprawdzanie, pracowanie za dziecko, zabieganie o to, by uczeń miał zrobione wszystkie prace. Kiedy dziecko czuje, że rodzice na każdym kroku je sprawdzają i wyręczają, nie może poczuć się odpowiedzialne za swoją naukę, nie przejawia inicjatywy.

Ćwiczenia z myślenia, czyli jak jeszcze pomóc w uczeniu się?

Jeśli rodzice chcą, żeby dziecko rozwijało inteligencję, mogą proponować mu różne aktywności wspierające logiczne myślenie, takie jakich mnóstwo w „Świerszczyku” i innych magazynach przygotowywanych przez jego redakcję. Za każdym razem, gdy dziecko rozwiązuje łamigłówki, labirynty, wykreślanki, gdy znajduje różnice i podobieństwa, wyszukuje szczegóły w większej całości – jego mózg trenuje nowe umiejętności. Tworzą się nowe połączenia między neuronami, półkule mózgu lepiej współpracują. Dzięki temu z czasem dziecku coraz łatwiej jest rozwiązywać zadania szkolne. Jeśli zależy wam na regularnej i systematycznej poprawie umiejętności szkolnych, warto zaprenumerować wybrane tytuły i na różne sposoby wspierać zdolności poznawcze oraz manualne dziecka.

Jak reagować na problemy dziecka w pierwszej klasie?

Początki w szkole to zwykle nie jest pasmo sukcesów. Jak reagować na problemy dziecka w pierwszej klasie? Ze spokojem. Człowiek potrzebuje czasu na adaptację do nowych warunków. Im większe czuje wsparcie, zaufanie bliskich, im większe ma poczucie bezpieczeństwa, tym łatwiej mu odnaleźć się w nowym środowisku, wśród nowych ludzi. Na początku szkoły problemy zwykle dotyczą tego, jak dziecko odnajduje się w grupie, poza domem, z nowym opiekunem – nauczycielem. Muszą się nawiązać relacje. Trzeba się nauczyć nowych zasad, poznać granice własne i innych ludzi. Warto na to pozwolić, to znaczy np. nie ingerować niepotrzebnie w drobne sprzeczki między dziećmi, uszanować to, że nieśmiałe dziecko woli pomału poznawać otoczenie. Jednocześnie rozmawiać w domu z dzieckiem i stwarzać wiele okazji do bliskości. Dobra relacja z rodzicami, mocne więzi w rodzinie, przestrzeń na przeżywanie różnych, także trudnych emocji – to najlepszy sposób na problemy dziecka w pierwszej w klasie.

 

Fot. Shutterstock