Świerszczyk poleca

Najciekawsze książki, imprezy, filmy i wydarzenia i świerszczykowe patronaty

Pod koniec sierpnia odbędzie się Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL 2018. Na plenerowych scenach województwa pomorskiego zaprezentuje się kilkanaście objazdowych teatrów lalkowych z Polski i Europy.

W dniach 24-26 sierpnia 2018 Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Cieplewie zaprasza na drugą edycję Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL. W tym roku w Juszkowie, w gminie Pruszcz Gdański, na czterech scenach zaprezentuje się kilkanaście teatrów, w tym pięć zagranicznych. Przez trzy dni nad malowniczym zakolem Raduni królować będą marionetki, jawajki, pacynki i kukły. W festiwalowej kawiarence odbędą się spotkania autorskie z twórcami, a w strefie warsztatowej będzie można spróbować sił w samodzielnym tworzeniu lalek. Nowością będzie japoński teatr kamishibai.

25 sierpnia warto także odwiedzić Marzęcino (gmina Nowy Dwór Gdański), gdzie także można będzie obejrzeć festiwalowe spektakle.

Więcej informacji na stronie: www.festiwaljuszkowo.pl oraz na profilu: https://www.facebook.com/festiwal.juszkowo/

Wstep wolny!

 

Festiwal Lalka na Scenie

W weekend 13-15 lipca w Warszawie warto zobaczyć spektakle III Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”!

Wiele godzin można będzie spędzić w oderwaniu od rzeczywistości, przenieść się w klimat tradycyjnego teatru ulicznego: wysłuchać opowieści ożywionych marionetką i pacynką, podziwiać teatr cieni, a także poznać niesamowity kunszt mistrzów animujących lalki oraz zobaczyć z bliska budowę marionetki czy pacynki. W przerwach zaplanowao koncerty na katarynkę i spotkania z aktorami. Prezentowane spektakle są przeznaczone dla każdego widza, bez względu na wiek. Ponadto dobrano je tak, aby nie było bariery językowej w odbiorze. Spotkania festiwalowe trwać będą niezależnie od pogody. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jet bezpłatny.

HARMONOGRAM FESTIWALU:

13 lipca 2018 (piątek) w godz. 17.00 – 20.00
Park Wiecha przed Teatrem RAMPA

godz.17.00 – „Cyrk na kółkach”, Eszter Aracs (Węgry)

godz.18.00 – „Teatr cieni”, András Lénárt (Węgry)

godz.18.00 – „Punch&Jude”, Robert Styles (Wielka Brytania)

godz.19.00 – „Turecka wyspa”, Ivan Gontko, Rebeka Gontko (Słowacja)

 

14, 15 lipca 2018 (sobota, niedziela) w godz. 11.00 - 18.00
Rynek Nowego Miasta

godz. 11.00 - „Cyrk na kółkach”, Eszter Aracs (Węgry)

godz. 12.00 – „Gašparko”, Juraj Hamar (Słowacja)

godz. 12.00 oraz godz. 16.00 - „Teatr cieni”, András Lénárt (Węgry)

godz. 13.00 - „Polichinelle”, Jimmy Azogué, Sylvie Capdeboscq (Francja)

godz. 14.00 – „Teatro Dom Roberto”, Jose Gil (Portugalia)

godz. 15.00 - „Pulcinella”, Salvatore Gatto (Włochy)

godz. 16.00 - „Punch&Jude”, Robert Styles (Wielka Brytania

godz. 17.00 - „Turecka wyspa”, Ivan Gontko, Rebeka Gontko (Słowacja)

(Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu)

Więcej informacji na temat Festiwalu oraz harmonogram wydarzeń: www.fundacjameritum.pl i facebook.com/Lalkanascenie

 

opis

"Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie" w interpretcji Edyty Jungowskiej - audiobook idealny na wakacyjne podróże!

Wydawnictwo Jung-off-ska przedstawia kolejną premierę: detektywistyczną powieść Astrid Lindgren o nad wiek bystrym Kallem Blomkviście i jego wiernych przyjaciołach. To dobra wiadomość tuż przed wakacjami: będzie czego słuchać w podróży! Przygody detektywa Blomkvista wciągną dzieci i rodziców i z pewnością nikt nie zapyta, czy "daleko jeszcze?". Edyta Jungowska sprawia, że bohaterowie czytanych przez nią książek ożywają, stają autentycznie śmieszni, oryginalni, sympatyczni albo odrażający. Ciekawe jednak, że nawet w chwilach niezwykle emocjonujących dzieci słuchają historii przejęte, ale nie przestraszone. To zasługa świetnej interpretacji, ciepłego głosu i dobrze dobranej muzyki, towarzyszącej wszystkim nagraniom studia Jung-off-ska.

 

opis

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” ogłasza V Jubileuszowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Konkurs im. Astrid Lindgren jest adresowany do osób pełnoletnich, zarówno uznanych pisarzy, jak i osób, które dopiero próbują swoich sił w literaturze. Na Konkurs przyjmowane są prace w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci w wieku do 6 lat, 6-10 lat oraz dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii. Na Konkurs można przesyłać wyłącznie prace dotychczas niepublikowane i niezgłoszone do druku lub oceny w wydawnictwach, nie nagradzane i niewyróżniane w innych konkursach. Nadesłane książki są czytane przez prejurorów, a następnie wyselekcjonowane przez nich tytuły są przekazywane do czytania przez członków Jury.

„Ogłaszanie konkursów literackich zawsze ma sens, ponieważ konkurs to okazja do wyłonienia innych sposobów myślenia, wolnych od nacisku wydawców i rynku. Astrid Lindgren też została odkryta dzięki konkursowi!” – uważa Przewodnicząca Jury Konkursu, prof. Joanna Papuzińska, literaturoznawczyni i pisarka.

Honorowy Patronat nad Konkursem objęły: Ambasada Szwecji, Biblioteka Narodowa oraz Instytut Książki. Do współpracy w ramach jubileuszowej edycji Konkursu zostały zaproszone oficyny: Literatura, grupa wydawnicza Publicat i Nasza Księgarnia, które w pół roku po ogłoszeniu wyników wydadzą nagrodzone książki. Partnerami Konkursu są: Fundacja PZU oraz Fundacja AMF Nasza Droga.

Konkurs im. A. Lindgren jest organizowany przez Fundację od 2006 roku. W dotychczasowych czterech jego edycjach wzięło udział ponad 2000 osób, nagrodzono i wydano ok. 40 znakomitych książek. Prace nagrodzone w Konkursie w ciągu pół roku od jego zakończenia wydawane są w formie książek i cieszą się wielkim powodzeniem wśród czytelników. 

Na Konkurs można nadsyłać prace wyłącznie tekstowe (bez grafiki), dotychczas niepublikowane, niezgłoszone do druku/oceny  w wydawnictwach, nienagrodzone i niewyróżnione w innych konkursach. Forma utworu:  bajka, opowieść, powieść lub zbiór opowiadań - napisane prozą. Więcej szczegółów w Regulaminie Konkursu na stronie: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/v-edycja

Prace konkursowe należy nadsyłać do 30 listopada 2018 r. na adres:
Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, 02-786 Warszawa, ul. Rosoła 44a z dopiskiem „Konkurs Astrid Lindgren”.

 

 

opis

Bohaterowie muzealnego komiksu znów wplątali się w niemałe kłopoty, których tłem stała się legenda związana z początkami naszej państwowości.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wydało drugi tom przygód Borki i Sambora autorstwa Elżbiety Żukowskiej i Karola Kalinowskiego. W komiksowej formie poznamy nowe spojrzenie na prawdawne dzieje Polski. Jak pisze specjalistka od piastowskich dziejów, Elżbieta Cherezińska: Mamie i tacie może się zdawać, że na historii Popiela zęby zjedli, ale dobra legenda żyje stuleciami, a w rękach duetu Żukowska&Kalinowski nabiera oryginalności i świeżości. Świetna kreska, zręczny dialog, znajoma historia, lecz niespodziewane zwroty akcji. Borka i Sambor zabiorą Was w sam środek znanej awantury, w świat, gdzie Piast jest wujkiem, Rzepicha ciotką, a włos z głowy Popiela kluczem do pewnej tajemnicy. „Myszko, nadeszła godzina próby!” – woła Borka. Nie czekajcie, biegnijcie za nią. Na Peruna, ale fajny komiks!

Autorzy:

Elżbieta Żukowska jest odpowiedzialna za scenariusz komiksu. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak: „Kapitan Wrona”, „Miasto z widokiem”.

Karol Kalinowski to autor rysunków do komiksu „Borka i Sambor”. Jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Największy rozgłos przyniosły mu ostatnie wydawnictwa „Łauma” i „Kościsko”, których akcja osadzona jest między współczesnością a wątkami legendarnymi w pierwszym przypadku związanymi z legendą Jaćwingów, w drugim mitologią słowiańską. Jego prace znajdziecie także w każdym numerze "Świerszczyka".

 

opis

 

„Warszawa. Moja stolica” to pięknie ilustrowana książka, która udowodni, że w Warszawie nie można się nudzić.

Nasza stolica to miejsce pełne magicznych miejsc, a każde z nich opowiada wyjątkową historię o mieście i jego mieszkańcach. Informacje i ciekawostki zostały dobrane tak, aby zainteresować najmłodsze dzieci i wzbudzić w nich pasję odkrywania Warszawy.

Przewodnikami po Warszawie jest dwoje dzieci – Maks i Emilka – które oprowadzą czytelników po najpiękniejszych parkach, pokażą wspaniałe budynki i pomniki, zabiorą na spacer po Starym Mieście. Z Maksem i Emilką można się także wybrać na przejażdżkę metrem, rejs statkiem po Wiśle, wjechać na najwyższe piętro Pałacu Kultury i Nauki, aby podziwiać piękny widok na nowoczesne wieżowce, zwiedzić Teatr Wielki i odbyć wiele innych fascynujących wypraw!

 

 

opis

Już jest kolejny tom komiksowej "Sagi o Ryjówce" Tomasza Samojlika! Poznajcie niesamowite przygody najmniejszych ssaków w Polsce: ryjówek, rzęsorków i zębiełków.

Malutka ryjówka Dobrzyk przeżyła już niejedną mrożącą krew w żyłach przygodę. O dziwo, naszemu bohaterowi udało się wyjść cało z dotychczasowych opresji, nie bez pomocy wiernej drużyny śmiałków. Co się jednak stanie, kiedy drużyna się rozpadnie? Czy Dobrzyk poradzi sobie z największym do tej pory wyzwaniem? Zima nadchodzi. I nie zna litości!

Czwarty tom bestsellerowej opowieści z życia ryjówek, rzęsorków i zębiełków przenosi czytelników w świat zwierząt zamieszkujących puszczę. Dowiadujemy się z niego mnóstwa ciekawostek przyrodniczych. Ale to nie wszystko - autor, biolog i badacz wpływu człowieka na środowisko, wplata w wartką akcję wątek ekologiczny i przypomina czytelnikom, że o naturę warto się troszczyć. Tym razem Dobrzyk i jego kompani będą się zmagać z „morderczą mgłą", czyli smogiem. Czy mała ryjówka może nauczyć ludzi, że w piecach nie wolno palić śmieciami?

"Zguba zębiełków" Tomasza Samojlika (wyd. Kultura Gniewu) to komiks z wartką akcją, porcją dobrego humoru i mnóstem rzetelnych przyrodniczych informacji. Spodoba się małym i dużym czytelnikom. Dlatego zachęcamy dzieci i rodziców do wspólnej lektury!

 

opis

"PrzyTulanki. Opowiadania i wiersze dla dzieci” to wyjątkowa książka charytatywna na rzecz chorej na padaczkę lekooporną Tosi, podopiecznej Fundacji Kawałek Nieba.

Tosia urodziła się z ciężką chorobą – padaczką lekooporną. Aby mogła wrócić do zdrowia, potrzebne są pieniądze na specjalistyczne leczenie w Niemczech. Dlatego powstał niezwykły projekt: „PrzyTulanki – opowiadania i wiersze dla dzieci”. W stworzenie tej wyjątkowej książki zaangażowali się znani autorzy i ilustratorzy, a także przyjaciele z branży wydawniczej.

Dochód ze sprzedaży książek zostanie w całości przekazany na rehabilitację i leczenie 10-miesięcznej Antosi Stępień, podopiecznej Fundacji Kawałek Nieba.

Aby książka mogła ukazać się drukiem, potrzebne jest wasze wsparcie! Pieniądze na druk można przekazać poprzez stronę:

https://wspieram.to/przytulanki

Dla darczyńców przewidziane są upominki: wydrukowany egzemplarz książki, a także inne gadżety.

Aby wesprzeć akcję, trzeba zarejestrować się w portalu wspieram.to lub zalogować przez konto na Facebooku (jest to bezpłatne i w pełni bezpieczne, a wszystkie dane są potrzebne do tego, żeby otrzymać książkę). Jeśli akcja zakończy się sukcesem i uda się zebrać wymaganą kwotę, książka zostanie wydrukowana, a wy otrzymacie upominek. Jeśli nie uda się osiągnąć tej sumy, przekazane przez was pieniądze wrócą na wasze konto.

Więcej informacji o Tosi na stronie Fundacji Kawałek Nieba:

www.kawalek-nieba.pl/antosia-stepien

 

 

opis

 

 

„Czytanie łączy” – to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”.

W dniach 2-10 czerwca 2018 r. w całej Polsce odbędą się liczne imprezy czytelnicze - spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, bajkowe parady i festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. Tradycyjnie zaczynamy od czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

W tym roku na prezent z okazji Dnia Dziecka i do czytania najmłodszym polecamy „Pierwszą Książkę Mojego Dziecka”, dla nieco starszych czytelników książki z kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” wydanej we współpracy Fundacji i tygodnika „Polityka”, a dla nastoletnich moli książkowych „Gorzką czekoladę i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym. Z tą myślą stworzyliśmy na Facebooku otwartą grupę, na której można udostępniać informacje o wszystkich wydarzeniach oraz imprezach organizowanych w ramach XVII OTCD w całym kraju. www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/www.instagram.com/calapolskaczytadzieciom/

Przygotowaliśmy wiele czytelniczych atrakcji, uruchamiamy warsztaty do przeprowadzenia na lekcjach, festynach i imprezach, do których materiały można pobrać ze strony Fundacji www.calapolskaczytadzieciom.pl/otcd, między innymi: zapraszamy do systematycznego czytania czasopism dla dzieci oraz do zabawy w redaktora naczelnego i ilustratora czasopisma albo autora komiksów. Ponadto zachęcamy do kreatywnego korzystania ze scenariuszy zajęć, materiałów ilustracyjnych, zeszytu „Czytanie łączy pokolenia, który wypełniony wspólnie przez dziadków, babcie i wnuków, stworzy niepowtarzalną kronikę rodzinną.

W tym roku kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” 5 czerwca wraz z Fundacją Iskierka, która na południu Polski wspiera dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodziny, organizuje imprezę czytelniczą dla małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Uroczystość odbędzie się w ramach projektu „Wyszehrad czyta dzieciom” z udziałem gwiazd: Ewy Chodakowskiej, Edyty Jungowskiej, Piotra Tołoczko.

Ponadto w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie (woj. kieleckie) będziemy świętować jubileusz akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, gdzie od 10 lat wszystkie 4-latki w gminie otrzymują książki ufundowane przez lokalne władze i są pasowane na czytelników. 6 czerwca spotkamy się z Pierwszą Książką Mojego Dziecka i z Mamami w Wilanowie w ramach Ogólnopolskich Pikników dla Mam , które odbędą się w 20 miastach Polski. Spędzimy czas w towarzystwie Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej i Mam na wspólnym czytaniu, zabawie, spacerach, wymianie doświadczeń.

7 czerwca to literacki czwartek z książkami z Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Konferencja prasowa i ogłoszenie V Jubileuszowej edycji Konkursu w księgarni BOOKBOOK, przy ul. Hożej w samo południe. Zapraszamy.

9 czerwca - sobotnia Noc Bibliotek - Już po raz czwarty, w tym roku pod hasłem „RzeczpospoCzyta”, odbędzie się ogólnopolska akcja „Noc Bibliotek”, organizowana wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Ponad 1750 Bibliotek w całej Polsce czeka na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary i groza oraz film „Tarapaty” (na którego podstawie powstała książka pod tym samym tytułem), dostępny dzięki wsparciu Next Film.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni honorowi: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Polski Komitet Olimpijski

Patroni medialni: TVN, onet.pl, Polityka, Gazeta Wyborcza, Radio dla Ciebie, Bliżej Przedszkola,
Polish Market, Świerszczyk, czas dzieci.pl, Librus

Darczyńcy, Grantodawcy, Sponsorzy, Partnerzy: Fundacja PZU, Fundacja AMF „Nasza Droga”, International Paper, PACK DRUK, KPMG, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, SABUR, Biedronka, Press Service, bonito.pl

Więcej informacji na:

www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/;

 www.instagram.com/calapolskaczytadzieciom/

Kontakt: Izabela Sarnocińska, isarnocinska@cpcd.pl; 506 569 418

 

 

 

opis

LITERATURA FAKTU W OBRAZKACH                                      

DLA DZIECI W WIEKU 4-8

NIE LIŻ TEJ KSIĄŻKI

Idan Ben-Barak, ilustracje Julian Frost

Zabawny i genialnie prosty interaktywny picture book,
który zabiera dzieci do dziwnego, niewidzialnego gołym okiem świata mikrobów.

Książka „Nie liż tej książki łączy tekst, elementy komiksu i fotografię mikroskopową, by wyjaśnić dzieciom, czym są zarazki, gdzie mieszkają oraz jak szybko się przenoszą.

„Nie liż tej książki” to efekt współpracy bardzo szanowanego naukowca Idana Ben-Baraka i Juliana Frosta, twórcy niezwykle udanej animacji „Dumb Ways to Die”.

Już pierwsza książka Idana Ben-Baraka – „Small Wonders: How Microbes Rule Our World” – została opublikowana w wielu krajach i wygrała nagrodę przyznawaną przez organizację American Association for the Advancement of Science w kategorii książek dla dzieci i młodzieży. 

Julian Frost jest ilustratorem, grafikiem i autorem animacji. Zyskał międzynarodowe uznanie za animację „Dumb ways to die”, którą od 2012 roku obejrzano na YouTube już niemal 150 milionów razy.

 

„Intymne życie zwierząt”  Katharina von der Gathen

Skąd się biorą małe zwierzęta? Czy skorpion jest dobrym tatą? Czy wszystkie zwierzęce mamy kochają swoje dzieci?

Dzieci zawsze są ciekawe, jak rozmnażają się zwierzęta. Mnogość odpowiedzi na pytania o intymne życie zwierząt jest fascynująca! Każdy gatunek ma inne rytuały godowe, techniki uwodzenia i modele wychowywania młodych. Ta bogato ilustrowana, ciekawie – choć w sposób skondensowany, dostosowany do wieku odbiorcy – napisana publikacja jest kopalnią nadzwyczajnych faktów i anegdot, które z pewnością zaintrygują nie tylko najmłodszych, ale również rodziców.

Skorpiony potrafią być czułe, a pluskwy brutalne, potomstwo rekina rywalizuje ze sobą, jeszcze będąc ikrą, zaś u konika morskiego to samiec posiada torbę lęgową.

Te i inne fascynujące historie z królestwa zwierząt – uzupełnione są o spektakularne i dowcipne rozkładane strony, takie jak „Szczeniaki i inne dzieciaki” czy „Mała galeria zwierzęcych penisów” – zaciekawią i najmłodszych, i dorosłych!

Bardzo interesująca książka, zwłaszcza jako punkt wyjścia do edukacji seksualnej na poziomie domowym. A pytania o TE sprawy zawsze sprawiają rodzicom problemy…

W naszym społeczeństwie rzadko rozmawia się wprost na temat seksu. Całe społeczeństwo wydaje się poruszać niezbyt pewnie w kwestii seksu. A w rzeczywistości większość nie wie jak o seksie rozmawiać, ponieważ nigdy nie byli naprawdę w tej kwestii uświadomieni. To powinno się zmienić, a sposób na to znalazła edukatorka,  Katharina von Gathen.

„Prawdziwa książka edukacyjna dla dzieci o barwnym, pełnym pasji życiu zwierząt” Leipziger Internet Zeitung, Ralf Julke, wrzesień 2017

Katharina von der Gathen jest edukatorką seksualną, pracuje z dziećmi oraz nastolatkami z bardzo różnych środowisk. Mieszka w Bonn z mężem oraz czwórką dzieci.

 

Afera nie z tej ziemi

Autor: Anna Onichimowska

Ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska

„Co się robi, jak się nie wie co?”- pyta Bulbes. Chłopiec czuje się bezradny wobec swojej przyjaciółki Hani, która ostatnio bardzo się zmieniła. Nikt nie może sobie z nią poradzić, nawet ona sama. Co zrobić, aby wyrzucić z siebie złość? Czy powinno się ustępować kochanej osobie, która ma złe intencje? Bulbes uczy się trudnej sztuki mówienia „nie”.

Afera nie z tej ziemi to trzecia, po Prawie się nie boję… i Z głową pod dywanem część autorskiego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek”. Książka Prawie się nie boję… zdobyła Wyróżnienie literackie w konkursie „Książka Roku 2016” Polskiej Sekcji IBBY.